Чому не можна поєднувати алкоголь і антибіотики

Кожна людина стикається у своєму житті з хворобами. Багатьом людям в процесі лікування доводиться приймати антибіотичні кошти. Курс подібної терапії завжди відрізняється певною тривалістю. Але що робити, якщо на носі свята? У суспільстві поширена думка, що одночасний прийом спиртного і антибіотиків вкрай небажаний.

Про це попереджають лікарі. Але чому не можна пити алкоголь з антибіотиками, що станеться в цьому випадку? У народі склалася маса чуток і міфів про таке сусідство. Настала пора розібратися, де правда, а де вигадка.

Спиртне і антибіотики

Антибіотичні кошти призначені для боротьби з патогенними бактеріями. Активні компоненти даних ліків проникають в клітини мікроорганізмів і руйнують їх здатність до розмноження. До нагального питання про одночасному прийомі антибіотика і алкоголю медики ставляться по-різному.

Більшість лікарів рекомендують пацієнтам утриматися під час антибіотичної лікування навіть від слабоалкогольних напоїв.

Медики пояснюють заборону тим, що спиртне істотно знижують терапевтичну дію ліків і збільшують навантаження на печінку. Але на даний момент проведено безліч досліджень, які стверджують протилежне:

 1. Фармакологія ліків під впливом спиртного не змінюється.
 2. Не страждає і робота печінки, лікарями не було виявлено посилення навантаження на цей орган.

Тоді чому не можна поєднувати алкоголь і антибіотики, якщо шкоди від цього симбіозу не виявлено? Етиловий спирт сам по собі негативно впливає на роботу внутрішніх органів, викликаючи інтоксикацію і зневоднення. А ослаблений організм погано реагує на лікування – отже, ефективність терапії знижується.

Медиками виділяється ряд антибіотиків, які в поєднанні з етиловим спиртом вступають в дисульфирамоподобную реакцію. Саме при лікуванні даних препаратів строго протипоказано прийом спиртного. Дисульфирамоподобная реакція базується на глобальній інтоксикації тіла і в тяжких випадках може призвести до летального результату.

Розвінчуємо міфи

У сучасному суспільстві вже давно існує думка про обов’язкових ускладненнях, які відвідають людини після вживання спиртного під час лікування антибіотиками. Основні легенди такі:

 1. Алкоголесодержащие напої блокують лікувальну дію антибіотика.
 2. Якщо одночасно приймати алкоголь і ліки, відбудеться токсичне ураження печінки.
 3. Алкоголь разом з антибіотичними препаратами в кілька разів знижує ефективність курсу терапії.

Насправді всі наведені догми правдиві лише частково. Це підтверджує і отримані результати масштабних досліджень сумісності ліків та спиртного. Медики довели, що вживання алкоголю ніяк не впливає на фармакологічні властивості антибіотичних медикаментів.

Проведені дослідження

В експериментах, які почали проводити в кінці минулого століття, були задіяні і добровольці, і піддослідні тварини. Отримані результати виявилися ідентичними у всіх групах.

Було встановлено, що під впливом етилового спирту час всмоктування лікарського засобу, процеси виведення його залишків та ефективність впливу антибіотика на організм не зазнала істотних змін.

1982 рік. Фахівці фінського медичного центру провели великомасштабне дослідження серед низки добровольців. За отриманими даними було доведено, що антибіотики ряду пеніциліну не вступають з етиловим спиртом в яку-небудь реакцію.

1988 рік. Перевірці піддалися антибіотики амоксициллиновой групи. Іспанські лікарі отримали прямий доказ, що ефективність даного виду антибіотиків також не залежить від прийому алкоголю.

У всіх випадках у піддослідних було виявлено лише незначне відхилення від нормальних показників швидкості розсмоктування лікарської речовини в організмі. Також вченими було отримано підтвердження про те, що переважна більшість антибіотиків ніяк не змінює своє фармакологічні властивості при прийнятті етилового спирту.

Міфи: правда і брехня

Але тоді чому не можна вживати алкоголь з антибіотиками, як стверджують лікарі? Не всі антибіотики однакові за складом і своєму впливу. Медики орієнтуються на думку, що з двох зол краще вибирати найменшу і забороняють таке поєднання з-за можливого розвитку індивідуальних побічних ефектів.

Кожен організм може по-своєму відреагувати на таке поєднання, і не завжди побічні реакції корисні для терапевтичного курсу. Але щоб розставити всі крапки над «і», давайте розглянемо більш докладно сформовані думки.

Спиртне купірує ефективність антибіотика

Дане твердження є хибним. Доведено, що терапевтичний ефект антибіотичних препаратів алкоголь не має ніякого істотного впливу.

Виняток становить лише наявність хронічного алкоголізму при здійсненні терапії. У цьому випадку при проведенні досліджень вченими зазначалося порушення в процесах розщеплення і виведення залишків ліків з організму.

При даній патології процес виведення залишків ліків з організму сповільнювався, і антибіотик накопичувався в організмі, провокуючи появу небажаних симптомів. Але спиртне справді заважає процесу одужання, адже алкоголь:

 • виснажує весь організм;
 • перешкоджає здоровому сну;
 • погіршує самопочуття людини;
 • збільшує концентрацію цукру в крові;
 • порушує процеси всмоктування організмом корисних речовин.

Саме тому лікарі не рекомендують поєднувати спиртне і антибіотичні ліки. А на питання, чому під час прийому антибіотиків не можна вживати алкоголь, відповідають, що на тлі узливання спиртним у організму відбувається падіння роботи імунної системи. А при виснаженні імунітету антибіотики стають марними.

Спиртне не сумісний з усіма видами антибіотиків

Ця думка також є помилковим. Більшість поширених антибіотичних ліків, які найчастіше призначаються людям, зовсім не взаємодіють зі спиртним. А дане твердження бере свій початок з історичних міфів-теорій:

 1. Уперше таке припущення стали висловлювати лікарі-венерологи. Фахівці забороняли при лікуванні захворювань пити алкоголь через побоювання поширення інфекцій. Як відомо, у підпилих людей зростає статевий потяг і бажання інтимної близькості.
 2. Твердження взяло свій початок з часів війни в північних районах Африки. Тоді пеніцилін був у великому дефіциті, добували його і використовували повторно з сечі поранених. Солдати під час військових дій частенько на відпочинку приймали алкоголь. Спиртне заважало даного процесу, і медики забороняли пити.

Поєднання алкоголь+антибіотик викликає побічні ефекти

А ось це твердження є істиною. Правда, відноситься воно далеко не до всіх препаратів антибіотичної ряду. В процесі багаторічних досліджень лікарями був складений список антибіотиків, які при поєднанні їх зі спиртним, дійсно негативним чином позначалися на самопочутті хворого.

Перелік несумісних антибіотиків з алкоголем

Саме лікування даними антибіотичними засобами лікарі категорично не рекомендують поєднувати з прийомом спиртного. Більш того, після закінчення курсу лікування доведеться почекати не менше 3-х діб, щоб всі залишки ліки змогли піти з організму. Отже, що відноситься до даних медикаментів:

Препарат Наслідки поєднання зі спиртним
Сульфаметоксазол

тахікардія;

шкірні реакції;

нудота;

сильна блювота

Метронідазол

болючість живота;

нудота;

рясна блювота;

мігрені;

почервоніння шкіри обличчя;

жар і гарячкові стани

Зивокс (Лінезолід) ризик розвитку гіпертонічного кризу
Тиндамакс (Тинідазол)

відчуття жару особи;

біль живота;

нудота/блювання

Цефотетан

сильні головні болі;

лихоманка, жар;

підвищення температури;

болючість очеревини;

нестримна блювота

Ріфадін (Рифампіцин) токсичне ураження печінки
Нидразид (Ізоніазид) симптоматика, властива інтоксикації організму
Серомицин (Циклосерин) збої в роботі ЦНС, поява судом
Тионид (Трекатор або Етіонамід)

розвиток психозоподобного стану;

порушення роботи нервової системи

Вориконазол (Воритаб або Віфенд) появи симптоматики, властивої при інтоксикації організму
Кетоконазол

ризик отруєння печінки;

нудота і блювання;

головний біль;

лихоманка

Піразинамід ризик отруєння організму і збої у функціонуванні печінки
Талідомід

підвищення сонливості;

сплутаність свідомості;

напівнепритомний стан;

слабкість і млявість

Не забувайте, що етиловий спирт міститься не тільки в алкоголі, але навіть і в простенькій противокашлевом сиропі і ряді інших ліків. Тому при лікуванні даними видами антибіотиків виключіть будь-яку потенційну загрозу потрапляння етанолу в організм. Обов’язково вивчайте склад всіх додаткових медикаментів.

Чому дані антибіотики несумісні

У даних ліків є ряд активних компонентів у складі. Ці речовини, вступаючи у взаємодію з етанолом, викликають дисульфирамоподобную реакцію. Причина – в наявності специфічних молекул у складі ліків, які можуть впливати на метаболічні процеси етилового спирту.

В результаті чого відбувається купірування виведення з організму ацетальдегіду (продукту розпаду спиртного). Дана речовина, нагромаджуючись у внутрішніх системах і органах, і викликає дисульфирамоподобную реакцію, основна симптоматика якої наступна:

 • судоми;
 • тахікардія;
 • сильна біль голови;
 • нудота і рясна блювота;
 • утруднення дихання, задишка;
 • жар і припливи крові до кінцівок, шиї, грудей і лиця.

Дану реакцію активно використовують лікарі для лікування хронічного алкоголізму з метою викликати у хворого відраза до алкоголю. Але дану терапію можна проводити лише під чуйним керівництвом досвідчених фахівців. Адже дисульфирамоподобная реакція у важких ступенях її прояви може призвести до зупинки серцевої діяльності і смерті людини.

Які антибіотики можна брати зі спиртним

Далеко не всі антибіотичні препарати володіють негативним ефектом у поєднанні з алкоголем. До «безпечних» ліків відносяться наступні медикаменти:

 • Клеоцин (кліндаміцин);
 • Кефлекс (цефалексин);
 • Зитромакс (азитроміцин);
 • Ципро (ципрофлоксацин);
 • Авелокс (моксифлоксацин);
 • Леваквин (левофлоксацин);
 • препарати пеніцилінового ряду;
 • Амоксил («чистий» амоксицилін);
 • Аугментин (клавуланат+амоксицилін).

Порція спиртного (тільки, звичайно, невелика) ніяк не позначиться на самопочутті, ні на бажаному ефект від лікування. Але в будь-якому випадку, варто пам’ятати і про індивідуальних реакціях. Тому, щоб уникнути несподіваних неприємностей, при проведенні антибіотичної лікування все ж не варто налягати на алкоголь, а набратися терпіння і виключити на час терапії прийом будь-якого спиртного. Будьте обачні!

За темою:  Чи можна вживати алкоголь з антибіотиками

MAXCACHE: 0.39MB/0.01330 sec