Алкоголізм: це хвороба або розбещеність

Алкоголізм давно набув статусу справжньої епідемії. Медики констатують сумний факт «омолодження» алкогольної залежності – все більше сучасних молодих людей мають подібний діагноз. Статистика алкоголізму досить сумна і похмура – 98% населення земної кулі вживає спиртне різною мірою інтенсивності.

Ці цифри зростають, незважаючи на прекрасну обізнаність людей про великі неприємності, які несе з собою вживання спиртних напоїв. Чим пояснити алкоголізм – це хвороба або розбещеність? І як не допустити розростання і так уже загальної проблеми?

Що таке алкоголізм: симптоми, ознаки, стадії

За проведеним багаточисельним дослідженням можна зробити однозначний висновок: алкоголізм є серйозною і, в деяких випадках, невиліковною хворобою. Ця залежність базується на схильності, яка закладається у людини на генному рівні.

Алкоголізм поступово розвивається у людини в результаті тривалого, планомірного споживання спиртного. З часом бажання випити стає головною, непереборної ідеєю, людина деградує.

Причини пристрасті

Основні і головні винуватці хвороби – токсичні речовини, які утворюються в організмі в результаті розпаду етилового спирту. З’ясовуючи основні причини розвитку алкоголізму, фахівці виділили три великих напрямки, що ведуть до безпробудного пияцтва:

Психологія

Найбільшому ризику отримати пристрасть до алкоголю мають люди, що володіють слабкою волею, схильні до меланхолії і депресії. Бажання позбутися від життєвих негараздів, постійних проблем і підштовхує їх до чергової чарки.

На думку медиків, серед причин алкоголізму на перший план виходить відсутність у особистості вміння реалізувати себе в житті та праці, створити сім’ю.

Замкнуті, нетовариські і невпевнені в собі люди помічають, що після прийнятої дози спиртного їм стає легше спілкуватися і знаходити спільну мову. З часом ця доза стає вже звичною – адже вона дозволяє таким особистостям безпроблемно контактувати навіть з незнайомцями.

Людина може пристраститися до випивки з-за помилкового твердження, що спиртне приносить користь. Щоб «поправити здоров’я» – частий привід, який виправдовує згубну пристрасть. А хтось п’є, щоб прибрати і зняти напругу після важкого дня, відволіктися від важких думок. У будь-якому випадку підсумком стає алкоголізм.

Соціалізація

Найважливішою причиною того, що людина починає пити стає повальна безробіття. Особливо це явище поширене у віддалених невеликих селищах. Не знаходячи вихід з важкої ситуації безгрошів’я, людина відшукує порятунок у п’яному забутті. До алкогольної залежності нерідко приходять люди певних професій:

 • лікарі;
 • пожежники;
 • поліцейські;
 • співробітники МНС;
 • працівники Швидкої.

Намагаючись позбутися від постійних стресів, важких ситуацій на роботі, люди починають пити. Величезну роль у формуванні залежності грає і нав’язлива реклама, яка була популярною декілька років тому. Алкогольний маркетинг встиг зіграти свою негативну роль, перш ніж подібні рекламні кампанії потрапили під заборону.

Реклама особливо діє на підростаюче покоління. А для юного і ще незрілого організму достатньо лише кілька разів вжити алкоголь, щоб придбати залежність.

Біологія

Спадковість, як основна причина алкоголізму. Діти, обтяжені поганою спадковістю, в роду яких були особи, які страждають згубною пристрастю, мають високий ризик також захопитися спиртним. Підключається і психологічна роль: при наявності в сім’ї питущих, дитина, за прикладом дорослих, часто і сам вступає на слизьку доріжку.

Схильність до алкоголізму формує наявність у людини багатьох захворювань. В основному, це патології психіатричного характеру, важкі травми голови, тривалі депресії, розлади ЦНС.

Симптоматика захворювання

Алкоголізм, як і будь-яке інше захворювання, що має кілька стадій розвитку. Симптоми хвороби різні і залежать вони від тривалості вживання спиртних напоїв. Страждає першою стадією залежно людина різко і безапеляційно спростовує у себе наявність проблем. Але саме на цьому етапі звільнитися від важкого захворювання набагато легше, тоді як остання стадія алкоголізму часто стає невиліковною.

Щоб розпізнати, чи страждає близька людина залежністю від алкоголю, скористайтеся наведеною таблицею. І пам’ятайте, що чим раніше звернутися за допомогою, тим позитивніше буде результат лікування.

Стадія Основна симптоматика (ознаки алкоголізму)
Перша

спиртне перетворюється в необхідність, людина шукає будь-який привід для ухвалення чергової дози;

після випивки у людини різко змінюється настрій, з’являється дратівливість, агресивність;

різко погіршується якість сну;

прийнявши спиртне, чоловік довго не п’яніє;

навіть велика кількість випитого не провокує у організму відповідної реакції у вигляді нудоти, блювоти;

з’являються нові знайомі, які розділяє пристрасть до пияцтва;

починається поступова деградація особистості: знижується пам’ять, розумові здібності, слабшає інтелект

Друга

алкоголь викликає залежність на фізичному рівні: після п’янки розвивається важкий похмільний синдром, що супроводжується тремором, болем, нудотою, загальною слабкістю, сильною спрагою і відсутністю апетиту;

на відміну від людини, не страждає залежністю, похмілля вже не викликає відраза до спиртного, хворого тягне випити ще;

руйнуються мозкові рецептори, що призводить до появи перших ознак слабоумства, спостерігається втрата короткочасної пам’яті;

різко погіршується сон, він не дарує вже людині відчуття відпочинку;

особистість постійно демонструє високий рівень тривожності;

вечорами можуть проявлятися симптоми «білої гарячки»: галюцинації (слухові і зорові);

розвиваються проблеми в роботі серця, організм хворого швидко зношується;

частими стають суїцидальні думки;

починаються затяжні запої

Третя

тяга до випивки стає вже неконтрольованої;

навіть невеликі дози спиртних напоїв приводять людину в крайню ступінь сп’яніння;

особистість при відсутності спиртного може замінити його на будь-які спиртовмісні рідини, не призначені для споживання всередину;

спостерігається помутніння розуму;

похмілля, що супроводжується галюцинаціями і маренням, може перерости в алкогольний психоз, який може закінчитися самогубством

Знаючи, до чого призводить згубну пристрасть, близьким людини, що страждає від залежності, не можна опускати руки. Цю патологію вдається вилікувати навіть і на останній стадії, звичайно, з меншим відсотком успіху, але шанс все ж існує.

Чим небезпечний алкоголізм

Залежність від спиртного – смертельно небезпечне захворювання хронічного характеру. Хвороба робить згубний вплив не тільки на саму людину, але і на все суспільство. Побороти пристрасть надзвичайно складно, особливо на останніх стадіях.

Алкоголізм – не просто шкідлива звичка, яка може сформуватися з-за наявності певної розбещеності. Це небезпечне для особистості і суспільства захворювання.

Головна небезпека патології криється в її стрімкому поширенні, особливо в молодіжному середовищі, адже саме молодь стає основою будь-якої держави. Ще гірше справи йдуть з жіночим алкоголізмом. Організм жінки в ряду своїх фізичних і психологічних особливостей швидше звикає до спиртного, а от лікувати жіночу залежність набагато важче.

Величезна небезпека алкоголю полягає в повному руйнуванні здоров’я людини. Наслідки згубної пристрасті видно вже через пару місяців вживання спиртного. Це відбивається в першу чергу на зовнішності:

 • набрякає і червоніє шкіра;
 • рідшають і погіршуються волосся;
 • з’являються передчасні зморшки;
 • стоншується зубна емаль і нігтьові пластини;
 • відбувається загальне в’янення епідермального шару;
 • відбуваються скачки з масою тіла: людина або худне, або стрімко набирає вагу.

Крім згубного впливу на зовнішність, алкоголь завдає нищівного удару і по роботі внутрішніх органів і систем організму. Помітити такі зміни важко. Вони стають видимими, коли хворого починають мучити тривалі болі – це відбувається на фазі глибокого укорінення і розвитку алкоголізму.

Щоб запобігти незворотній прогрес захворювання, слід знати про наслідки і заздалегідь вживати заходів, не чекаючи, коли патологія вийде з-під контролю і не призведе до руйнування особистості.

Звичайно, самий дієвий метод боротьби з хворобою – повністю кинути пити. Щоб зрозуміти всю небезпеку, що йде разом з алкоголізмом, познайомтеся з малою частиною захворювань, причиною яких стає пристрасть до випивки:

Які системи страждають Захворювання, спровоковані алкоголем
Серцево-судинна

алкогольна кардіопатія

артеріальна гіпертензія алкогольного типу

кардіалгія

Шлунково-кишковий тракт

хронічний гастродуоденіт

виразки шлунка

запальні патології прямої кишки

алкогольний ентероколіт і гастрит

Печінка

гепатити

цироз печінки

Хвороби мозку

захворювання Мореля

корсаковський психоз

алкогольна пелагра

Патології психічного складу

алкогольний психоз

біла гарячка (алкогольний делірій)

параноя

Алкоголізм руйнує не тільки здоров’я й особистість людини. Ця патологія підриває і всі підвалини суспільства. Небезпека алкогольної залежності страшна наступними наслідками:

 1. Скорочується народжуваність.
 2. Збільшується злочинність.
 3. Відбувається неухильний деградація юного покоління.
 4. Знижується загальний інтелектуальний рівень громадян.
 5. Різко скорочується середня тривалість життя.
 6. Розпадаються сім’ї, що негативно позначається на формування особистості дітей.

Всі подібні прояви залежності запускають незворотну реакцію для здоров’я нації в цілому. Процес розвитку, формування гармонійної та здорової нації гальмується і повертає назад. Починається деградація і занепад. Ця проблема настільки актуальна, що вимагає шляхи пошуку оптимального виходу з небезпечної ситуації та розв’язання проблеми, яка вже стала глобальною.

Методи усунення проблеми

Алкоголізм – захворювання, що вимагає негайного і комплексного лікування. Терапія хворих, що володіють вираженою симптоматикою – тієї, що вважається алкоголізмом, включається в себе кілька етапів. Це:

 1. Виведення з запійного стану.
 2. Курс лікування, спрямованого на боротьбу з залежністю.
 3. Одночасна робота по створенню у людини відрази до спиртного.
 4. Реабілітація алкоголіка, як особистості, психологічна терапія по відновленню втраченої соціалізації.

Для отримання хороших результатів першою і головною умовою стає наявність у самого залежного бажання розлучитися зі смертельною звичкою. Велику роль відіграє оточення людини – друзі, родичі, близькі люди. Їх підтримка і допомога дуже важлива на всіх етапах лікування патології.

Намагаючись знайти порятунок, люди кидаються до ворожок, намагаються впоратися з проблемою самотужки – чим ще більше погіршують ситуацію. Самим надійним методом стане звернення до хорошого лікаря-нарколога. Також при виборі оптимального способу лікування не варто робити таких помилок:

 • довіряти рекламі, яка пропонує позбавити людину від алкогольної залежності в короткий час і з гарантованим результатом;
 • вибирати сумнівні методики лікування, які передбачають можливість збереження в процесі терапії вживання алкогольних напоїв.

Щоб підготувати страждає від пияцтва організм до терапії, за кілька діб до початку всіх заходів слід повністю відмовитися від спиртного. Для цього людині необхідний сильний психологічний настрій. Оптимальну методику позбавлення від алкогольної залежності вибирає лікар-нарколог.

Медик враховує вік пацієнта, його фізичні дані, вага тіла. Важливим фактором стає тривалість і середній обсяг випитого спиртного, а також наявні додаткові хронічні захворювання.

Також велику роль відіграє і ставлення самого суспільства до даної проблеми. Вводяться закони про заборону вживання спиртних напоїв, штрафні санкції, заборони продажу алкоголю неповнолітнім особам, пропаганда здорового способу життя – все це формує негативне ставлення до випивки. Тим самим сприяючи створенню ставлення до спиртного, як до смертельно небезпечного способу життя.

За темою:  Алкоголізм і пияцтво: в чому різниця

MAXCACHE: 0.39MB/0.00801 sec