Алкоголізм і його профілактика

Алкоголізм вже давно став справжнім лихом, проблемою світового масштабу. Алкогольне пристрасть лікарі відносять до одних з найбільш страшних і небезпечних хронічних захворювань. Алкогольна залежність повністю руйнує особистість людини, зачіпаючи фізичне і психічне здоров’я. Чи є способи впоратися з цією проблемою, здатною привести до загибелі всієї нації?

В цілях запобігання розростання смертельної небезпеки потрібні грамотні і масово організовані профілактичні заходи. Особлива важлива і корисна профілактика алкоголізму серед підлітків. Саме цей віковий період найбільш небезпечний в плані першої проби спиртного і подальшого розвитку алкозалежності.

Алкоголізм і його профілактика

Запобігання пристрасті до спиртного – надзвичайно важлива і потрібна міра. Адже будь-яке захворювання, неприємність набагато легше запобігти, ніж мучитися потім від небезпечних наслідків.

Лікування алкоголізму протікає дуже важко і тривало. Дана патологія на останніх стадіях практично нереально вилікувати і повернути особистість у тверезе життя.

Дуже часто особи, які страждають алкозалежністю, навіть пройшовши повністю весь терапевтичний курс і начебто звільнена від смертельної звички, знову обертаються до пияцтва і продовжують губити власну життя. Сучасна профілактика алкозалежності підрозділяється на три види. Давайте ознайомимося з ними ближче.

Первинна профілактика

Основним завданням цих заходів стає попередження появи алкозалежності. У способи первинної профілактики алкогольної включаються наступні способи:

 1. Бесіди різного рівня та характеру.
 2. Бесіди з людьми, вже зіткнулися з даною проблемою.
 3. Перегляд спеціально створених відео, спрямованих на ознайомлення людини з наслідками вживання спиртного.

Фахівці, які проводять первинну профілактику, зазвичай займаються своєю діяльністю в громадських місцях, де активно пропагують тверезий і здоровий спосіб життя. Також бесіди організують у:

 • школах;
 • молодіжних клубах;
 • навчальних організаціях (інститути, технікуми, університети).

Зусиллями волонтерів, вчителів і самих батьків організовується день профілактики алкоголізму. В цілому вся діяльність профілактичних заходів на даному етапі зводиться до донесення до підростаючого покоління наслідків алкопристрастия. Зокрема розвитку невиліковних і смертельно небезпечних патологій:

 • психічні розлади, створювані на тлі масивної загибелі клітин головного мозку із-за впливу на них етанолу;
 • алкогольний гепатит, який формується на базі проблем печінки і нирок (органи просто вже не справляються з роботою по очищенню організму);
 • численні патології в роботі серцево-судинної системи, які також відбуваються на тлі стабільного вживання алкогольних напоїв;
 • панкреатит, який згодом створює базу для розвитку цукрового діабету (дана проблема формується із-за порушення роботи підшлункової залози).

Вторинна профілактика

Дані профілактичні заходи розробляються у вигляді організації зустрічей і бесід-інтерв’ю з особами, які вже вилікувалися або тільки проходять курс терапії від алкоголізму. У цьому випадку профілактика складається з регулярних зустрічей з членами сім’ї і оточенням хворого. Її цілі спрямовані на організацію підтримки і допомоги сім’ям, де лікується алкозависимый.

Третинна профілактика

Дана щабель профілактичних заходів вкладається в поняття «спільнота анонімних алкоголіків». Подібні організації діють в більшості великих міст Росії. Вони дуже важливі, адже за статистикою кожен третій випадок лікування від алкозалежності закінчується повним фіаско, і людина знову повертається до став вже звичним п’яний чад.

Щоб не повернутися в колишнє «не просыхающее» стан та насправді припинити вживати алкоголь, слід розповідати, ділитися і розмовляти про свої проблеми.

Тільки от знайти терплячого і розумного співрозмовника часом буває надзвичайно складно. Саме у цих цілях створюються анонімні суспільства алкозалежних, де працюють професійні психологи. На таких зустрічах людина без побоювання втрати за своє соціальне становище і повагу оточуючих, може поділитися своїми проблемами, зрозуміти, як вийти з них і почути, як з бідами справляються інші товариші по нещастю.

Організація профілактики серед підлітків

Сучасна молодь – частий відвідувач барів, нічних дискотек, клубів. Частенько можна почути від юних людей розповіді про те, як весело вони проводили там час, танцюючи і розслабляючись за допомогою спиртного. Це важливий і вагомий привід, щоб батькам починати бити тривогу і проводити профілактику.

Профілактичні заходи алкоголізму входять зараз в навчальний процес будь-якого шкільного закладу. Дані заходи різноманітні і розраховані вони на певний віковий рівень дітей:

 1. Школярі молодшого віку.
 2. Вікова категорія середніх і старших класів.

Робота з батьками

Профілактична програма регулярно оновлюється і коригується. Зрозуміло, що молодші школярі навряд чи будуть самостійно приймати спиртне. Тому в даному випадку основний акцент робиться на профілактику їх батьків. Саме повноцінна робота з ними лягає на плечі педагогів і класних керівників. Що організують у цьому плані вчителі?

 1. Організація та проведення щомісячних батьківських зборів.
 2. Індивідуальні зустрічі з батьками учнів у позаурочний час.
 3. Відвідування сімей своїх підопічних і ознайомлення з умовами життя школярів.

Головним завданням педагогів стає своєчасне виявлення проблем в сім’ї учня. Особливо у випадку пияцтва батьків. Адже дана ситуація ламає психіку дитини і робить з нього потенційного алкоголіка. За статистикою діти з питущих сімей у 80% випадках самі починають вживати спиртне, причому в зовсім юному віці і стають хронічними алкоголіками.

Проведення зборів, індивідуальних зустрічей з батьками дозволяє зрозуміти загальну картину, що панує в сім’ях. Якщо дорослі активно беруть участь у житті своїх дітей, регулярно і акуратно відвідують всі збори, турбуватися не про що.

Але, коли батьків практично нереально побачити в школі, коли дорослі займаються виключно своїми проблемами, та ще й п’ють – слід замислитися і зробити відповідні заходи впливу на дані неблагополучні сім’ї.

Робота з молодшими учнями

Профілактика підліткового алкоголізму безпосередньо стосується і самих школярів. Організація профілактичних заходів базуються на пробудження інтересу дітей до цієї нагальної проблеми. Допомагають встановити довірчі відносини різноманітні зустрічі, позакласні заняття, загальношкільні походи.

Проведення походів – дуже відповідальний захід для вчителів. Адже педагог несе відповідальність за повну безпеку довірених їм дітей. Тому в проведенні таких прогулянок беруть участь відразу кілька дорослих.

Метою походів стає розкріпачення школярів. Коли дитина чимось стурбований, він обов’язково торкнеться своїх проблем у розмові. Завдання вчителя уважно спостерігати за поведінкою хлопців і робити відповідні висновки. Деякий поведінку дітей (особливо молодших класів), змушує задуматися, а чи все гаразд у сім’ї. Особливо коли діти починають «цокатися» склянками з напоями або чаєм, наслідуючи своїх батьків.

Робота зі старшими учнями

За статистикою в Росії особи, які страждають від алкогольної залежності, починають вживати спиртне у віці 14-15 років. Підштовхує їх на слизький шлях п’яного дурману не тільки напружена ситуація в родині, але нюанси навколишнього середовища, ускладнені відносини між однолітками і звичайне в цьому віці прагнення до популярності і загальну повагу.

Багато юні люди наївно вважають, що випивка додасть їм популярності серед друзів і приятелів, зробить їх більш розкутими, розумними і привабливими. Особливо це стосується моменту першої закоханості, коли сором’язливі підлітки роблять все можливе, щоб сподобається дівчаткам.

При роботі зі старшими школярами ефект від перегляду відеосюжетів, присвячених шкоді алкоголізму та проведення звичайних бесід буде мінімальний.

На це впливає особливість психології людей цієї вікової категорії. Підлітки дуже рідко замислюються про власну безпеку, тим більше, не думаючи про майбутнє життя і своє потомство. Тому головне зусилля педагогів, так і батьків також зводиться до забезпечення повної зайнятості дітей:

 • спортивні секції;
 • гуртки за інтересами;
 • розвиваючі додаткові уроки;
 • групова робота з певного предмета;
 • безпосередню і активну участь у всіх шкільних справах.

У завдання педагогів входить як можна повніше зайняти школярів старших класів. Цього можна домогтися шляхом організації різноманітних позаурочних занять, проведення спортивних і розважальних заходів з обов’язковою явкою на них всіх без винятку учнів.

Найважливіші профілактичні заходи, спрямовані на боротьбу з алкоголізмом серед школярів старших класів – це пропаганда здорового і спортивного способу життя.

Якщо кожен старший школяр буде відвідувати в обов’язковому порядку якусь шкільну секцію, часу на знайомство зі спиртним просто не залишиться. Тому так важливо стимулювати у дітей інтерес до спортивного життя і захоплюючим додатковим заходам.

Державна профілактика алкоголізму

У боротьбі за здорове і тверезе покоління активну участь приймає і керівництво країни. У Росії вже давно строго заборонено продавати підліткам спиртне. Йде планомірне зменшення виробництва міцної алкогольної продукції, зростання цін на акцизи і відпускається спиртне.

За порушення цього закону покладаються суворі штрафи аж до закриття торгової точки, де вже не раз відзначалося порушення. Профілактика підліткового алкоголізму і спрямована на роботу з громадськістю. Дорослим слід пам’ятати, що якщо вони будуть помічені в оточенні питущих підлітків, вся відповідальність ляже на їх плечі і виллється у великі грошові штрафи, а в деяких випадках і арешт.

Всі заходи, спрямовані на профілактичну боротьбу з алкоголізмом серед підлітків, зобов’язані мати комплексний підхід. І брати в них участь як вчителі, так і батьки, оточуючі і сама держава.

За темою:  Пивний алкоголізм лікування в домашніх умовах

MAXCACHE: 0.38MB/0.00734 sec