Як відправити алкоголіка на примусове лікування

Що робити, якщо близька людина, що страждає від алкозалежності, відмовляється проходити терапію? Раніше, за часів Союзу, з цим було простіше – примусове лікування від алкоголізму вимагало лише написання колективної скарги-заяви, яку відправляли в правоохоронну службу. Але, на даний момент одного наявного бажання рідних недостатньо.

Здати п’є особистість насильно в стаціонар не так просто – нашим Законодавством захищені навіть подібні верстви громадян. Повнолітня людина може пройти курс терапії і реабілітації лише добровільно. Але закон не виключає і терапію насильную, обумовлену в рамках чинного постанови МОЗ РФ. При яких умовах і як можна звернутися за допомогою?

Як було раніше

В буття Радянського Союзу по країні функціонували численні ЛТП (лікувально-трудові профілакторії). Злісних п’яниць відправляли туди для здійснення насильницького лікування. До речі, цей вояж прирівнювався практично до тюремного покарання. Терапії в тих місцях приділялося мало, більший акцент робився на працетерапію.

Але Союз безповоротно пішов, тепер наша держава ставиться до своїх представникам більш трепетно. На даний час насильницьке лікування соціально небезпечних патологій забороняється. І це регламентується законом.

Сучасне законодавство

У Російській Федерації психіатрична та наркологічна допомога підпадає під юрисдикцію закону №3185-I «Про психіатричну допомогу й гарантії прав громадян при її наданні». Цю постанову було узаконено в 1992 році і вже зазнало ряд правок і змін. Зокрема, це стосується терапії вимушеною.

Чи можна лікувати від алкоголізму насильно

До чинного Законодавства була додана поправка, що свідчить про можливість примусового лікування людей, які страждають від соціально небезпечних залежностей. Зокрема, це стосується нарко-та алкозалежності та психіатричних захворювань. Це наступна зміна, яка набрала чинності з 01.01.2005. Ця поправка передбачає наступне:

 1. Насильницька терапія передбачається для громадян, які страждають соціальними залежностями, які вчинили небезпечні для суспільства діяння, передбачені КК РФ.
 2. Дані примусові лікувальні заходи і направлення на терапію приймаються за рішенням судочинства.

За чинним законом насильницьке лікування громадян від наявних залежностей проводиться тільки в медичні організації, що відносяться до державної системи охорони Здоров’я. При цьому люди, до яких застосовуються дані лікувальні заходи, не позбавлені й можуть користуватися всіма належали їм правами.

Особи, надіслані на примусове лікування від алкоголізму за рішенням суду, на весь час стаціонару вважаються непрацездатними. Вони володіють повним правом отримувати всі належні допомоги, виплати і пенсії. Дана частина регламентується чинним ФЗ за №317-ФЗ, прийнятим 25 листопада 2013 року.

Необхідні умови

Розглядаючи чинне Законодавство, можна зробити висновок, що лікувати з примусу від алкозалежності допустимо. На насильницьку терапію осіб, хворих алкоголізмом, дозволяється відіслати в наступних випадках:

 1. Коли залежний не здатний обслуговувати себе самостійно (стає недієздатною).
 2. Якщо алкоголік створює пряму загрозу для оточуючих і себе, здійснюючи неадекватні і агресивні дії.
 3. Якщо алкозависимый скоїв правопорушення, і даний злочин підпадає під рамки чинного КК РФ.
 4. Коли стан психіки хворого алкоголізмом вже настільки важко, що без своєчасно наданої медичної допомоги людина може померти.

Тобто, алкоголіка можна направити в стаціонар без його відома, викликавши на допомогу медичну бригаду лише коли п’яниця:

 • намагається здійснити суїцидальні спроби;
 • несе явну загрозу безпеки оточуючих;
 • перебуває у стані алкогольного делірію (біла гарячка).

Але тут постає інший нюанс. Неадекватного алкоголіка дійсно, насильно госпіталізують і в стінах стаціонару купируют напад білої гарячки. Але потім благополучно відпустять додому, де він одразу ж візьметься за старе.

Щоб гарантовано позбутися від алкоголізму, необхідно довга терапія, проходить без рецидивів, в умовах повної тверезості.

Постає логічне запитання, як відправити алкоголіка на примусове лікування, щоб особистість на ділі гарантовано позбавилася від алкозалежності? З урахуванням того, що госпіталізація буде тривалою і успішною. Тривала вимушена терапія також можлива без порушення букви закону.

Як відправити на примусове лікування від алкоголізму

У всіх великих містах Росії діє безліч наркологічних центрів, які допомагають повернутися алкозалежним людям до нормального тверезого життя. Якщо є впевненість, що людина потребує примусової терапії від хронічного алкоголізму, близьким слід надати докази його неосудності та потенційної загрози для оточуючих.

Як добути дані аргументи? Для цього є кілька шляхів:

 1. Викликати бригаду медиків для госпіталізації алкоголіка, що знаходиться в неосудному стані, з проявами явного зміни психіки і агресивній поведінці. В даному випадку медики підтверджують, що є факт загрози для суспільства і закон про примусову госпіталізацію не порушується.
 2. Взяти медичне офіційний висновок про стан алкоголіка (психічному). В папері повинні бути зазначені, що під вплив етанолу у людини проявляються якісь порушення психоемоційного характеру.
 3. Зробити фото — та відеозвіти чергових п’яних витівок і зафіксувати самостійно процес, де людина під впливом алкоголю страждає розладом психіки і поведінки.
 4. Взяти висновок у працівників правоохоронних органів, де зафіксовано, що алкоголік веде себе неадекватно і несе загрозу для суспільства.
 5. Після затримання п’яниці співробітниками поліції перенаправити людини в одну з наркоклінік для здійснення курсу терапії.

Куди відправити хворого на вимушену госпіталізацію

У Росії здати алкоголіка на примусове лікування без його згоди дозволяється тільки керуючись судовим рішенням. Судочинство видасть необхідну вказівку лише за наявних доказів на цей рахунок. Куди можна спрямувати хворого людини?

Психіатрична лікарня

Дана установа допоможе, якщо у хронічного алкоголіка від регулярного вживання оковитої формуються різні порушення психічного характеру, галюцинації, маячні ідеї, спроби суїциду. У цьому випадку рідним слід викликати психіатричну бригаду і поліцейських співробітників.

Представники влади визначать і зафіксують факт, що алкогозависимый представляє реальну небезпеку для суспільства. На підставі даного документа медики і визначають алкоголіка на вимушену госпіталізацію.

Наряд поліції слід покликати в будь-якому випадку, коли людина, що знаходиться в алкогольному сп’янінні, проявляє агресію. Але бувають хитруни, які по приїзду поліцейських підносять себе, як тихо і культурно випиваючого людини. Тоді бригада психіатрів вже не з’явиться. Є інший метод – відіслати алкозависимого на терапію у наркодиспансер.

Наркологічний диспансер

У цьому закладі хворий залежністю проходить усі необхідні обстеження не тільки на момент алкоголізму, але і на наявність інших хронічних захворювань. Потім медики розробляють індивідуальний курс тривалої терапії алкозалежності і наявних ускладнень. Що для цього слід зробити?

 1. Оформити офіційну заяву головлікаря наркоклініки. У ньому слід пояснити причину і попросити зробити необхідні дії для насильницької відправки хворого на лікування.
 2. Дублікат листа також слід передати в руки дільничному інспектору.
 3. До листів докласти всі наявні докази (фото і відео) про те, що особистість дійсно страждає алкозалежністю і потребує госпіталізації.

Також не слід пропускати раніше всі агресивні прояви п’яниці, при кожному подібному випадку негайно звертатися до співробітників поліції. І просити фіксувати офіційно неадекватну поведінку. Якщо алкоголік вже притягувався раніше, довести, що йому необхідна вимушена терапія, буде набагато простіше.

Від чого залежить успіх примусового лікування

Головний фактор, на якому і базується гарантія успішності курсу позбавлення від алкогозависимости – це грамотно організовані спільні зусилля медиків і самої особистості, хворий на алкоголізм. Примусово госпіталізувати п’яницю на лікування – це тільки півсправи.

Подібні пацієнти гостро потребують підтримки близьких, а головне, в їх вірі і терпимості. Повне і гарантоване лікування від алкозалежності та наслідків, залишених тривалим вживанням етилового спирту – процес тривалий і складний. Успіх базується на точному і строгому дотриманні всіх медичних приписів і рекомендацій і головне – бажання самого залежного повернутися до здорового життя.

За темою:  Молитва від алкоголізму чоловіка

MAXCACHE: 0.38MB/0.00768 sec