Ліки від нудоти і блювоти

При сильній інтоксикації організму у людини розвивається маса неприємних симптомів. Головний біль, тахікардія, сплутаність свідомості, тремор, лихоманка, сильний біль живота приносять людині масу дискомфорту. Одним з головних і найбільш небезпечних ознак отруєння є блювотний синдром.

Чи є які-небудь таблетки від нудоти і блювоти при отруєнні, як часто можна їх приймати і що краще вибрати? Дана тема потребує ретельного розгляду, адже блювотний синдром, особливо багаторазовий і тривалий може значно погіршити стан людини.

Механізм розвитку блювоти

Блювотний синдром – незмінний учасник всіх ситуацій, що супроводжуються отруєннями різного ступеня. Блювота може розвиватися не тільки після потрапляння отруйних токсинів в харчові шляху, але і після тривалого вдихання отруйних речовин.

Блювотний синдром і його попередня нудота приймають важливу участь у функціонуванні організму. Вони захищають внутрішні органи і системи від токсинів. Як формується блювота?

 1. Отрута, опинившись в шлунковому тракті, сильно і агресивно подразнює слизову оболонку органу.
 2. Через подразнення починається формуватися запальний процес локального характеру.
 3. Шлунок намагається рефлекторно звільнитися від отруйної речовини, посилаючи сигнали головного мозку.
 4. Мозкові рецептори дає відповідний сигнал, і провокують спазмування шлункового органу.
 5. Одночасне з цим відбувається напруження м’язів очеревини і стравоходу.
 6. Починається блювання, провісником якої стає сильна нудота.

Дана реакція допомагає організму значно знизити рівень інтоксикації, адже разом з вмістом шлунка з організму йдуть і залишки отруйних токсинів, які ще не встигли всмоктатися в кров’яне русло. Блювота складається із залишків їжі/напоїв, шлункового соку, жовчі і слизу. Зазвичай, після закінчення блювотних позивів людині стає значно краще.

Але бувають і інші випадки. Коли блювотний синдром відбувається внаслідок сильного отруєння отруйними грибами, ліками, отруйними хімічними сполуками і газами. Такий рефлекс має вже нервове походження.

Коли сильні токсичні отрути вражають клітини мозку, відбувається агресивне стимулювання блювотного центру. Наслідком його поразки стає та ж блювота, але не приносить хворому полегшення.

Яку небезпеку несе блювота

Блювотний синдром важливий для організму лише при перших проявах. Блювота корисна лише для очищення шлункового органу від залишків токсинів. Але, коли блювотні позиви тривають знову і знову, такий розвиток подій негативно впливає на стан здоров’я.

Багаторазове блювання призводить до важких збоїв у роботі всіх внутрішніх органів і систем тіла.

На тлі багаторазового, нестримної блювоти у потерпілого можуть розвинутися небезпечні стани, що загрожують розвитком серйозних ускладнень. Що загрожує людині?

Зневоднення. При тривалому блювотному синдромі людський організм з катастрофічною швидкістю втрачає запаси рідини. З-за нестримної блювоти людина в буквальному сенсі слова не може зробити і глоточка води. Будь-яка рідина негайно вивергається тому.

За темою:  Таблетки Еспераль від алкоголю: брали відгуки

По мірі розвитку дегідратації (зневоднення) в організмі людини відбувається поступове падіння рівня внутрішньоклітинної, а потім і міжклітинної рідини. Потім зневоднений організм починає отримувати для себе рятівну вологу з крові. Наслідки такого небезпечного стану досить важкі:

 1. Деградація хрящової тканини.
 2. Руйнування імунної системи.
 3. Проблеми в роботі печінки і нирок.
 4. Підвищення артеріального тиску.
 5. Загострення імунодефіцитних патологій (червоний вовчак, астма, бронхіти).
 6. Тривале зневоднення може дати поштовх до розвитку хвороби Альцгеймера, Паркінсона, розсіяного склерозу та онкології.

Гіпохлоремія. При тривалому блювотному синдромі організм стрімко втрачає і запаси хлору. Втрата важливого для здоров’я мікроелемента загрожує розвитком ацетонемічного синдрому та нирковою недостатністю.

Ацетонемічний синдром – небезпечна патологія, при якій відбувається накопичення в крові кетонових тіл і порушення метаболічних процесів.

Синдром Маллорі-Вейсса. Неприборкані блювотні позиви можуть спровокувати прорив слизової черевного відділу стравоходу і тканин кардіальних шлункових відсіків. У цьому випадку блювотний вміст має яскраво-червоним кольором – це свідчення внутрішніх кровотеч. Частіше такі наслідки спостерігаються у людей, які страждають хронічним алкоголізмом.

ЖКК (або шлунково-кишкова кровотеча). Відбувається внаслідок розриву слизової шлункового органу та дванадцятипалої кишки. Така ситуація частіше спостерігається при отруєнні етиловим спиртом. Хронічний алкоголізм стає причиною виразок і гастритів. Дані патології у 70% випадків і призводять до ЖКК. У цьому випадку блювотні маси мають чорним забарвленням.

Що робити до приїзду Швидкої Допомоги

Терапію інтоксикації будь-якого ступеня тяжкості слід проводити тільки під керівництвом лікаря. Легковажні спроби впоратися з небезпечним для життя синдромом можуть виявитися занадто сумними і призвести навіть до смерті людини.

Які саме препарати від нудоти і блювоти можна приймати, пояснить лікар. Тільки після його огляду та первинних заходів, лікування можна продовжити в домашніх умовах.

Але, до прибуття невідкладної допомоги потерпілому слід надати посильну допомогу. Грамотними діями можна зменшити прояви інтоксикації, а також усунути блювотний синдром (або купірувати його). Що слід робити:

Промивання шлунку

Очищення шлункового органу допоможе вивести з нього залишки токсинів і отруйних продуктів розпаду. Дана процедура – дієві ліки від нудоти і блювоти. Але проводити такий захід можна не при всіх випадках отруєння. Його не можна робити при:

 1. Інтоксикації, спровокованої лугами і кислотами. Дані хімікати роз’їдають слизову кишечника і стравоходу. Якщо намагатися промити шлунок самостійно, можна спровокувати у людини внутрішні кровотечі і погіршити стан. У цьому випадку очищення шлунка проводять лише лікарі, використовуючи спеціальний шлунковий зонд.
 2. При ШКК (шлунково-кишкові кровотечі). Невмілими діями можна серйозно нашкодити людині, у якого спостерігається даний синдром. Повторимо, що вона супроводжує блюванням з кров’ю.
 3. Якщо блювання спостерігається у людини в результаті важкого алкогольного або наркотичного отруєння. Якщо людина перебуває без свідомості, його слід розгорнути набік, щоб не допустити захлебывания блювотними масами.
За темою:  Як зупинити блювоту після алкогольного отруєння

У всіх інших випадках потерпілому слід дати випити відразу 1-1,5 літра питної води і спровокувати блювоту. Для цього слід натиснути на корінь язика. Дану процедуру можна повторювати до тих пір, поки извергаемое вміст не стане чистим, що складається з однієї води.

Прийом сорбентів

Дані лікарські препарати – єдині, які можна давати самостійно при отруєнні і блювотних позивів у людини. Такі медикаменти допомагають знімати симптоми інтоксикації і виводять отруйні токсини з організму. Подібні препарати відпускають в аптеках. До найбільш поширеним сорбентів належать:

 • Смекта;
 • Атоксіл;
 • Полісорб;
 • Ентеросгель;
 • активоване вугілля.

Не забудьте перед прийомом ретельно вивчити інструкцію. Особливу увагу приділіть термінами придатності ліків – прострочені засоби можуть самі стати причинами отруєнь.

Рясне питво

При інтоксикаціях (особливо етиловим спиртом), які проходять на фоні рясної і тривалої блювоти, слід давати постраждалому багато рідини. Але лише у випадку, коли блювотні позиви припинилися. Щоб не спровокувати повторний напад блювоти, необхідно пити маленькими ковточками.

Що можна дати? Звичайну питну воду, лужну мінеральну. В даному випадку краще зупинити вибір на чистої негазованої води. Гази, що знаходяться в рідині, діють дратівливо на слизову шлунка.

Які таблетки допомагають від нудоти

Всі лікарські засоби протиблювотної спрямованості призначаються тільки лікарем після повного огляду потерпілого. Такі медикаменти включаються в терапевтичний курс і використовуються лише у разі крайньої необхідності.

Дана інформація, наведена нижче в таблиці, має тільки ознайомлювальний характер. Отже, які таблетки від блювоти від алкоголю найчастіше призначаються лікарем:

Назва Суть дії Свідчення Протипоказання
Церукал (Метоклопрамід) ліки впливає на центральний блювотний центр мозку, купируя його активність блювота, яка розвинулася внаслідок отруєння ліками або алкоголем алергія; ЖКК; синдром Маллорі-Вэйсса; непрохідність ШЛУНКОВО-кишкового тракту; епілепсія, Хвороба Паркінсона; захворювання надниркових залоз, схильність до судомних проявів
Ондастерон (Осетрон) сильнодіючий засіб, спрямоване на купірування нудоти/блювоти при блювотному синдромі, пов’язаним з онкологічними процесами і алкогольним отруєнням вагітність, лактаційний період; алергії; дитячий вік
Домперидон (Мотиліум) засіб прискорює виведення токсинів з організму, знімаючи блювотні синдром крім купірування блювання, засіб покращує перистальтику кишечника алергії, кишкова непрохідність; лікування Кетоконазолом; кишково-шлункові кровотечі; прорив виразок; синдром Маллорі-Вэйсса
За темою:  Таблетки для печінки після алкоголю

Крім протиблювотних препаратів, медиками активно використовуються і медикаменти групи антацидів. Дані ліки працюють на зниження кислотності шлункового соку, що знімає блювотні позиви.

Їх активні компоненти обволікають слизові шлункові стінки і реанімують їх, усуваючи болі, що спостерігаються при блювоті. Антациди стають хорошим засобом при блювотному синдромі, причиною якого стає сильне роздратування шлункової порожнини. До препаратів даного виду відносяться:

 • Маалокс;
 • Альмагель;
 • Фосфалюгель.

Наслідки тривалої блювоти

При харчовому і алкогольному отруєнні блювотний синдром може спостерігатися на протязі 2-3 діб. Потім блювотні позиви починають поступово згасати. Інтоксикація, викликана неякісним алкоголем або його зловживанням, може спровокувати розвиток багатьох ускладнень. Найбільш часто зустрічаються наступні патології:

Гастрит. Коли токсини виявляються в порожнині шлунка, отруйні сполуки провокують розвиток важкого запалення слизової органу. Наслідком такого синдрому стає розвиток гастриту (гострого або хронічного). До основних симптомів патології відносяться:

 • метеоризм;
 • сильна печія;
 • температура до +38⁰;
 • стійке нудота;
 • больовий синдром «під ложечкою».

Панкреатит. Або хронічний запальний процес підшлункової залози. Саме печінка першою кидається на захист організму від отруєнь, вбираючи в себе всі отруйні токсини і виводять їх через сечовидільну систему. Хронічний панкреатит частіше розвивається на тлі тривалого вживання спиртного і проходить з наступним ознаками:

 • тривала нестримне блювання;
 • висока температура (від +38⁰ С);
 • численні підшкірні гематоми;
 • синці темно-фіолетового забарвлення в районі пупка.

Ацетонемічний синдром. Відбувається на тлі тривалої та нестримного блювання. Найбільш схильні до небезпечної патології літні люди, маленькі діти і особи, які страждають алкогольною залежністю. У цьому випадку у хворого спостерігається виразний запах ацетону від сечі та рота.

Нудота і блювотні позиви – головні симптоми отруєнь. Якщо на перших стадіях такі процеси приносять користь організму, то тривала блювота провокує розвиток серйозних ускладнень і патологій. Допомогти впоратися з болісними блювотними позивами можуть тільки кваліфіковані лікарі. Саме вони і призначають для прийому різні протиблювотні препарати. Самолікування в даному випадку тільки шкодить.

MAXCACHE: 0.39MB/0.00871 sec