Лікується цироз печінки чи ні

Одне з найстрашніших і неприємних наслідків зловживання спиртними напоями – це глибоке і необоротне ураження печінки, цироз. До даної патології призводить не лише етанол, але й тривалий вплив різних хімікатів, промислових токсинів і навіть деяких ліків (особливо изониазиды і метотрексаты).

Цироз також стає наслідком перенесених гепатитів вірусної етимології, серцевої недостатності та багатьох генетичних патологій (галактоземія, гемохроматоз, глікогенез тощо) Але, в переважній більшості до цирозу призводить хронічний алкоголізм. А чи можна вилікувати цироз печінки на останній стадії, скільки часу відведено людині, чи дійсно ця патологія необоротна? Будемо розбиратися.

Виліковний чи цироз печінки

Сучасна фармакологія та медицина може повністю позбавити хворого від цієї смертельної недуги лише в одному випадку – шляхом трансплантації печінки. Але такий захід є дуже дорогим і доступно далеко не всім хворим. Якщо виявити хворобу на самому початку її розвитку і негайно взятися за лікування – є багато шансів, що пацієнт повернеться в нормальне русло життя і проживе довго і щасливо.

На жаль, при важких і запущених стадіях патології медики проводять лише паліативну допомогу, з метою поліпшити якість життя і купірувати розвиток можливих ускладнень. Виходячи з етіології хвороби, лікарі можуть спрогнозувати, чи буде компенсація патології, а також визначити коло терапії.

Повне обстеження хворого проходить в умовах клініки, там же медиками і розробляється план головних медичних заходів.

На що спрямована терапія

Принципи терапії печінкового цирозу при алкозалежності полягають у наступному:

 1. Частий і тривалий відпочинок.
 2. Повне забуття спиртного будь-якого виду.
 3. Відміна лікування з допомогою гепатотоксичних медикаментів.
 4. Обмеження всіх фізичних навантажень. Це особливо стосується чоловіків.
 5. Повна терапія вірусних гепатитів (якщо захворювання діагностовано).
 6. Якщо патологія в стадії декомпенсації (повне виснаження організму, жовтушність шкіри, асцит, сильні болі, кровоточивість ясен, проблеми з психікою тощо) хворому наказаний суворий постільний режим.
 7. Підтримка дієтичного стола №5. Дана дієта базується на повній відмові тваринних білків і заміною їх іншими злаками. Копчена, жирна і смажена їжа, маринади і соління також підпадають під сувору заборону.
 8. Суворий та регулярний прийом всіх приписаних ліків, своєчасне лікування виникаючих ускладнень, проведення гемокоррекціі (очищення крові) та дезінтоксикації.
 9. При отриманої неефективності традиційної класичної терапії залишаються тільки радикальні заходи – пересадка печінки.

Навіть при неухильному дотриманні всіх терапевтичних заходів, медик не зможе конкретно сказати, чи можна вилікувати алкогольний цироз печінки. На відсоток успіху впливають численні фактори, які здатні поліпшити прогнози, так і погіршити їх. До них відносяться:

 • рівень імунітету;
 • вік/стать хворого;
 • наявні ускладнення;
 • вихідне стан здоров’я;
 • наявність додаткових хронічних патологій.
За темою:  Кращі препарати для печінки: список

Є надія

У ЗМІ періодично надходять новини, дають велику надію, особам, які страждають від цирозу. Так, 2011 рік ознаменувався одним важливим відкриттям в даній галузі медицини, зроблених вченими Сибіру. Фахівці повідомили про свій винахід, розробці інноваційного ліки, яке дає шанс хворим на цироз повернутися до здорового життя.

Створене речовина базується на механізмі дії на організм хворої печінки. За словами відкривачів, даний препарат здатний запускати реакцію, зворотну рівнем захворювання. Адже що таке цироз?

Дана патологія відбувається внаслідок огрублення і деградації печінкової тканини, яка заміщується фіброзною. Підсумком стає печінкова недостатність, яка може призвести до сумного летального результату.

Винайдений препарат створений на базі иммобилизированного спеціального ферменту. Дана речовина активно стимулює процеси самовідновлення печінки, шляхом впливу на стовбурові клітини органу. Аналогів даного винаходу поки не існує.

Випуск даного інноваційного препарату намічений на 2017-2018 роки. А поки в розпорядженні медиків є численні гепатопротектори. Дані препарати здатні тільки захищати гепатоциды (печінкові клітини) від руйнування, але не відновлювати їх.

Наскільки небезпечна патологія

Отже, перш ніж з’ясовувати, чи лікується цироз печінки чи ні, необхідно знати про потенційну небезпеку, яку несе з собою захворювання. Цироз – хвороба дуже підступна. Вона непомітно підбирається до людини, нічим не виявляючи себе на перших етапах розвитку патології. Якщо людині пощастить виявити (в ході звичайного медогляду або профілактики) ранні стадії патології, ймовірність повного лікування досить висока.

Лікується цироз печінки на ранній стадії – так, лікується і чим раніше буде виявлена патологія, тим більше гарантій, що печінка людини повністю відновиться.

Тому так важливо щорічно проходити повну диспансеризацію та обстежувати власне здоров’я. Щоб дати об’єктивну оцінку небезпеки алкоцирроза, можна використовувати лише одну цифру – сто. За статистикою, кожен сотий осіб у групі віку 30-55 років гине саме від алкогольного печінкового цирозу.

Скільки живуть люди

Це питання дуже актуальне і хвилює всіх: як самого хворого, так і членів його сім’ї. Середню тривалість життя при цирозі точно встановити складно. Занадто багато тут залежить від наявності інших факторів. У середньому смертність на базі алкогольного цирозу досить висока: за статистикою половина з діагностованих хворих помирає протягом п’яти-шести наступних років.

Але, хоча ця патологія і відрізняється вкрай поганим прогнозом, не все так вже погано. Своєчасна діагностика і рання терапія дає шанс людині на довге життя. А грамотність лікування сприяє тому, що функції відмерлих гепатоцидов забирають собі інші клітинки організму.

Для цирозу характерне послідовне чергування стадій поліпшення і рецидивів. Іноді відзначається неактивний цироз, коли ремісія триває багато років, а рецидиви трапляються вкрай рідко і то після порушення рекомендацій лікаря.

В середньому тривалість життя хворих алкогольним цирозом залежить від наступних чинників:

 • стать, вік хворого;
 • причини появи цирозу;
 • тяжкість та ступінь захворювання;
 • відмовився людина від спиртного;
 • є додаткові ускладнення;
 • дотримується точно всі вказівки медика.
За темою:  Як позбутися від гикавки після алкоголю

Наголошується, що при патології компенсованого цирозу живі гепатоциды ще здатні замістити собою загиблі. На даній стадії хвороби хворі можуть жити і більше 7-8 років. А от з появою і розвитком стадії субкомпенсації (ускладненого цирозу) дефіцит гепатоцидов вже яскраво виражений, спостерігається асциты і загальне виснаження. У цьому випадку середня тривалість життя становить 4-5 років.

При стадії декомпенсації (остання) в стані хворого відбуваються різкі погіршення. Перебуваючи на даній фазі розвитку хвороби, прогноз ще менш втішний і «дає» людині порядку 2-3 роки життя і те, у разі 10-30% від загальної кількості діагностованих випадків.

Смертельні ускладнення

Самим сумним наслідком цирозу стають різні внутрішні кровотечі. Найбільш небезпечним є кровотеча ШЛУНКОВО-кишкового тракту і венозних артерій стравоходу. Смертельний результат при даних станах досить високий і становить близько 40-50%.

Внутрішні кровотечі вважаються найпоширенішою причиною смерті хворих.

Якщо справа стосується асциту (черевна водянка) – ще одного важкого ускладнення патрології, тільки ¼ всієї кількості даних пацієнтів доживають зазначений період на 2-3 роки. А при приєднанні печінкової недостатності (енцефалопатії) пацієнти гинуть протягом лише одного року.

Самим погіршеним прогнозом тривалості життя має вірусний цироз, особливо з’явився на тлі алкоголізму. Дуже важко переносять дане захворювання літні люди і жінки. Це пов’язано з вродженою для жіночої статі високою чутливістю гепатоцидов до дратівливим їх агентам.

Як проходить терапія

Розробка найбільш відповідного курсу лікування здійснюється медиком тільки після докладного обстеження хворого. Якщо на даний момент повністю прибрати всі негативні наслідки патології поки ще не представляється можливим, то значно купірувати деградацію печінки можна. Для цього лікарі в першу чергу встановлюють причини, що призвели до хвороби.

 1. Алкогольний вид патології вимагає цілковитої відмови від усіх видів спиртного. Під заборону підпадають навіть лікарські настоянки на основі спирту.
 2. Вірусна порода захворювання передбачає повне лікування даного виду гепатитів.
 3. Лікарський цироз вимагає негайного виключення потенційно небезпечних медикаментів, які з’явилися причинами розвитку хвороби.
 4. При аутоімунному цирозі людині доведеться тривалий час приймати медикаменти, які пригнічують імунітет.

При відсутності явних протипоказань хворому проводять хірургічне втручання. В даному випадку хірург переслідує наступні цілі:

 • перев’язка чревной артерії;
 • декомпресія портальної системи;
 • спленектомія (видалення селезінки);
 • накладання судинних анастомоз (з’єднання судин);
 • органопексия (фіксація зміщеного з-за хвороби органу, повернення в його нормальне положення).
За темою:  Види кодування від алкоголізму

Загальні корисні рекомендації

Необхідно пам’ятати, що дане захворювання завжди проходить на тлі підвищеного ступеня стомлюваності і щоденного нездужання. Тому цим хворим рекомендується вести тихий і спокійний спосіб життя, негайно відпочивати, як тільки хворий відчув слабкість.

При цирозі категорично заборонено підняття тягарів, зайве напруження здатне призвести до внутрішньої кровотечі ШКТ і стравоходу. Необхідно стежити за частотою спорожнення кишечника. У нормі стілець у хворого цирозом повинен спостерігатися 1-2 рази щодоби.

Щоб привести дефекацію в порядок рекомендується прийом Дюфалака (або лактулози). Для поліпшення травлення хворим призначаються і полиферментарные медикаменти. У разі прояви набряку слід негайно обмежити вживання солі до 0,3—0,5 г за добу, а загальний об’єм рідини призвести до 1-1,5 літрів в день.

Після діагностування захворювання хворому необхідно регулярно стежити і контролювати обсяг живота (вимірювати необхідно на рівні пупка). Раптове зростання даного показника загрожує асцитом і свідчить про затримку рідини. Тепер доведеться суворо підраховувати весь обсяг споживаної рідини, куди входять як напої, так і перші страви.

Одночасно дані показники порівнюють з порціями щодоби виведеної з організму сечі. В ідеалі її обсяг повинен бути на 250-300 мл менше, ніж загальна кількість випитої рідини. Доведеться контролювати і стан ЦНС. Зробити це можна за допомогою візуального зміни почерку. Як тільки ви помітите явні відмінності від звичного почерку – це свідчення починаються проблем у нервовій системі. Про це слід відразу розповісти лікареві.

Пам’ятайте, що сприятливий результат і доцільність лікування залежить, насамперед, від самої людини. Тільки при наявності у хворого міцного бажання одужати і загальмувати руйнівну хворобу, можна говорити про позитивному прогнозі. Цироз не повинен стати вироком!

Є шанс і він досить великий, що хворобу можна вилікувати, а хворому дожити до глибоких і щасливих сивин. Єдине, що необхідно робити – це берегти себе, кинути пити і строго виконувати всі лікарські рекомендації.

MAXCACHE: 0.39MB/0.00971 sec