Отруєння алкоголем: симптоми і лікування

Люди п’ють, незважаючи ні на що. Хоча всі прекрасно знають, що алкоголь – важкий і небезпечний отрута, повністю руйнує особистість. Але більшість питущих живуть «на авось», вважаючи, що з ними не станеться ніяка прикрість. А у відповідь отримують симптоми отруєння алкоголем.

Ознаки спиртової інтоксикації організму яскраво виражені, і не помітити їх неможливо. Що робити, коли виникла така ситуація, як допомогти людині і не допустити погіршення стану? Давайте це обговоримо.

Загальна інформація про алкоголь

До алкогольних напоїв відносять рідини, що містять етанол (етиловий або винний спирт). Це хімічна сполука не має кольору, воно летуче і паливно. Етанол моментально розчиняється в жирах, рідини і легко проникає через біологічні мембрани клітин і тканин внутрішніх органів.

Спиртова інтоксикація є фаворитом серед усіх випадків отруєння людини, що відбуваються в побутових умовах.

Наслідки алкогольного отруєння дуже небезпечні, за статистикою, близько 70% інтоксикацій етанолом призводять до летального результату. Велика частина людей гине ще до приїзду швидкої допомоги.

Причини отруєння спиртним

Медики, розглядаючи випадки важких інтоксикацій, що розвиваються після вживання алкоголю, виділили цілий ряд причин, що призводять до смертельно небезпечного стану. Найбільш поширеними винуватцями інтоксикації є такі ситуації:

 1. Надмірне вживання спиртних напоїв.
 2. Пиття алкоголю у великій кількості натщесерце.
 3. Схильність до алергічних проявів і вроджена непереносимість продуктів, що містять етиловий спирт.
 4. Прийняття всередину сурогатних напоїв. Навіть маленька доза неякісного алкоголю завдає великої шкоди здоров’ю.
 5. Прийом рідини, що містить етанол, але не призначеної для пиття (лосьйони, одеколони, медичні настоянки).
 6. Вживання спиртовмісних рідин технічного виробництва на основі пропілового, бутилового, метилового, амилового та інших видів спирту.
 7. Прийом спиртного одночасно з медичними препаратами. В цьому випадку дія алкоголю посилюється в 4-5 разів. Особливо небезпечні транквілізатори, снодійні. НПЗЗ та антидепресанти.
 8. Вікові категорії. До впливу етилового спирту найбільш вразливі молоді люди підліткового віку і старші. У них алкогольне отруєння розвивається швидше, ніж у інших і протікає більш важко.

Отруєння алкоголем, симптоми і лікування

Яскравість проявів симптомів інтоксикації організму спиртовмісними рідинами залежить від ступеня сп’яніння. Наркологи виділяють чотири фази дії алкоголю на особу.

Легка ступінь

Приємне відчуття ейфорії – це саме те почуття, яке переслідують люди, які беруть у руки склянку зі спиртним. При легкій стадії сп’яніння людина відчуває приємну легкість, радісне передчуття чогось хорошого. Але таке збудження і піднесений настрій несуть приховану загрозу.

Людина в легкій фазі сп’яніння починає переоцінювати власні можливості і втрачає почуття міри.

Це призводить до падіння фізичної, розумової активності та виникнення помилок при керуванні механізмами (прилади, машини, верстати). Алкогольне отруєння легкого ступеня проявляється наступним чином:

 • почервоніння шкіри;
 • порушення міміки;
 • розширення зіниць;
 • збільшення потовиділення;
 • часті позиви до сечовипускання;
 • категоричність суджень, імпульсивність.

У злегка сп’янілого людини «вихлюпуються» назовні всі емоції і переживання, які в звичайному стані глибоко сховані в підсвідомості. Падає рівень самоконтролю і особистість виносить на загальний огляд всі свої потаємні почуття. Такий стан досить швидко проходить, не завдаючи відчутної шкоди здоров’ю.

Середня стадія

Ця ступінь несе більш важкі симптоми алкогольного отруєння. Сп’янілий вже не здатний контролювати вчинки і слова. Поведінка людини залежить від його вдачі: п’яний може стати надто образливим, вдаритися в сльози, негативні спогади. А може впасти і в агресивний стан або стати хвалькуватим і балакучим.

Зовні симптоматика алкогольної інтоксикації середньої фази виражається наступним чином. У людини:

 • двоїться в очах;
 • свідомість плутається;
 • мова втрачає виразність;
 • хода стає нетвердою, хиткою;
 • сильно порушується координація рухів.

Ця стадія набуває і соматичні прояви. Підпилий відчуває нудоту, сильну слабкість і спрагу, спостерігається блювота, розбитість, сонливість.

Важка ступінь

Якщо людина продовжує пити і далі, він поступово і непомітно для себе переходить у третю стадію алкогольної інтоксикації. Ця стадія небезпечна різким падінням больового порогу. Людина може завдати собі серйозні травми і навіть не відчути це. Зовні важкий ступінь отруєння спиртним проявляється яскраво вираженою симптоматикою:

 • шкірні покриви набувають сухість;
 • червоніє обличчя, шкіра стає гарячою на дотик;
 • мова стає абсолютно безглуздою і нерозбірливою;
 • сп’янілий втрачає здатність зрозуміти сенс сказаного, його свідомість повністю заплутано.

Найнебезпечніше – змінюється в бік погіршення фізичний стан організму. Сильна інтоксикація згубно впливає на роботу серцевого м’яза і здатна спровокувати навіть зупинку серця. Частими стають і проблеми з диханням.

При важкому ступені алкогольної інтоксикації людині потрібне оперативне втручання медиків.

Якщо доза прийнятого на груди алкоголю перевищить кількість в 300-400 г (в перерахунку на чистий спирт), у людини розвивається важке отруєння. Інтоксикація супроводжується короткочасними зупинками дихання, сильним почервонінням очних склер і судомами.

Алкогольна кома

Якщо кількість спиртного перевищує гранично допустимий рівень концентрації в крові (більше 3%), у питущої може розвинутися важке, загрозливе життя стан – алкогольна кома. Головним коматозним ознакою алкогольного отруєння є повна втрата свідомості у питущого.

Медики поділяють алкогольну кому на дві фази, різні за симптоматикою. Це:

Поверхнева кома. Для неї характерні такі ознаки:

 • сильна задишка;
 • почастішання серцебиття;
 • підвищене слиновиділення;
 • зниження порогу чутливості;
 • почервоніння очної оболонки і шкірного покриву;
 • зміна величини зіниць (їх звуження або розширення);
 • плаваючі неконтрольовані рухи очних яблук (ністагм);
 • реакція на зовнішні подразнення (шльопанці, щипки) зміною міміки або млявими рухами руками.

Глибока кома. У людини, що знаходиться в стані глибокої алкогольної коми, повністю втрачається больова чутливість. Спостерігається зниження температури тіла, м’язового тонусу. Розвивається судорожне стан і тахікардія, падає частота дихання.

Шкіра набуває синюшного відтінку. Зіниці не реагують на світло, розвивається відсутність рогівкового рефлексу (автоматичного змикання очей при торканні рогівки). Якщо сп’янілому в такому стані не надати термінову лікарську допомогу, великий шанс летального результату.

Перша допомога потерпілим

Що робити, якщо у людини сталося отруєння спиртним і в наявності всі симптоми алкогольної інтоксикації? Потерпілого слід якомога швидше транспортувати в лікарню. Чим швидше до допомоги приступлять медики, тим більше шансів вийти з небезпечного стану без шкоди для здоров’я.

Але Швидка допомога не завжди приходить вчасно, а втрачати дорогоцінні хвилини категорично не можна. До приїзду медиків слід провести самостійні реанімаційні дії. Що потрібно зробити:

Промивання шлунку

Це слід зробити насамперед, щоб токсичний етанол не встиг повністю засвоїтися організмом. Найпростіше дію для очищення – постаратися викликати у людини блювоту. Як?

 1. Змусити випити потерпілого ½ літра теплої води.
 2. Злегка надавити на корінь язика.

Якщо у потерпілого немає виразкової хвороби, у рідину можна додати харчову соду (1-2 чайні ложки), це підсилить ефект. Слід викликати блювоту до тих пір, поки маси, викидають шлунком, не стануть водянистими.

Якщо у людини легка ступінь спиртової інтоксикації, можна не використовувати блювотні рефлекси для очищення шлунку.

В цьому випадку допоможе прийом Фомелизола або Піразолу. Ці ліки є ефективними антидотами. Вони знижують активність печінкових ферментів і перешкоджають продукування ними токсичних елементів. Такі медикаменти вважаються кращими помічниками при отруєнні метиловим спиртом або етиленгліколем.

Після того, як шлунок очиститься людині необхідно знову дати випити велику кількість води. Алкоголь сприяє сильного зневоднення організму. Але до такого раді потрібно ставитися з обережністю при захворюваннях нирок у потерпілого.

Детоксикація

Постраждалу людину слід укласти набік, щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи. Також необхідно забезпечити до нього приплив свіжого повітря. Краще звільнити сп’янілого від тісного одягу, якщо людина починає замерзати, прикрийте його теплим пледом або ковдрою.

Після того, як шлунок очищений і блювотні позиви припинилися, слід вивести з організму залишки продуктів отруєння – отруйні токсини. У процесі детоксикації допоможуть адсорбенти, які можна придбати в будь-якому аптечному пункті. Дайте потерпілому один з наступних препаратів:

 • Смекта (одне суші на ½ склянки води);
 • Атоксіл (2 пакетика розчинити в 100-150 мл води);
 • вугілля активоване (таблетка на кожен кілограм ваги);
 • Полісорб (6-7 г порошку всередину, запиваючи водою або слабким чаєм);
 • Ентеросгель (столову ложку кошти розтерти в ¼ склянці води і прийняти внутрішньо, запиваючи великою кількістю води).

Щоб поліпшити процес очищення, потерпілому можна дати випити солодкий чай з додаванням лимона або молоко. Ці напої мають сорбуючі дією.

Народна аптека

При купировании ознак спиртової інтоксикації здатні допомогти і методи народних цілителів. Правда, вони допоможуть лише в разі отруєння легкої стадії. Використання таких засобів слід поєднувати з очищенням шлунка. Що здатне допомогти:

 1. Міцний чорний чай з медом.
 2. Напій з меліси. Він відмінно освіжає і тонізує.
 3. Сік кореня селери. Пити тричі на добу по столовій ложці.
 4. Відвар з кореня цикорію. Напій приймають по 20-25 мл 3-4 рази на день.

Якщо потерпілий без свідомості

При втраті свідомості від алкогольної інтоксикації людини слід постаратися привести до тями за допомогою нашатирного спирту. Якщо нашатирю під рукою немає, можна спробувати сильно розтерти потерпілому вушні мочки. Це спровокує активний приплив крові до головного мозку і підштовхне людини до пробудження.

При втраті свідомості отруївся не можна давати які-небудь препарати. Людина може поперхнутися ними.

У разі припинення серцевої діяльності, до прибуття швидкої потрібно провести потерпілому штучне дихання з непрямим масажем серця. Тут дорога кожна секунда.

Алкоголь важко і страшно впливає на організм, нещадно вбиваючи органи, гублячи розум і свідомість. Наслідки надмірного вживання смертельно небезпечні. Так може варто зробити певні висновки й задуматися про повне припинення вживання спиртного?

За темою:  Навіщо люди п'ють алкоголь

MAXCACHE: 0.39MB/0.00655 sec