Стадії алкогольної залежності: симптоми

Алкоголізм – хвороблива пристрасть до прийому спиртовмісних напоїв, є глобальною і великомасштабною проблемою всього світу. Найбільший розмах ситуація досягла в країнах Європи, США та РФ. Лише в одній нашій країні за статистикою алкоголезависимыми є більше 10 мільйонів чоловік.

Як і будь-яке захворювання, залежність від спиртного проявляється поступово, тихенько захоплюючи людину в безодню похмурої «п’яної» дійсності. Стадії алкоголізму та їх ознаки відрізняють поетапним зростанням потреби людини у випивці. Незалежно від статі ступеня алкогольної залежності однакові, хоча і мають деякі особливості.

Скільки стадій алкоголізму існує

Сучасна медицина розмежовує смертельно небезпечну залежність на чотири щаблі. Вони відрізняються своєю симптоматикою і проявляються різними порушеннями фізично-психічного стану особистості.

Вкрай важливо зайнятися лікуванням при перших ознаках алкоголізму. Своєчасна терапія, яка проводиться на першій фазі патології, гарантує успішні результати та благополучне повернення хворого до нормального існування.

Тип лікування, що застосовується при алкоголізмі, безпосередньо залежить від виявленої стадії алкогольної залежності. Медиками також враховується вік пацієнта, його початковий стан організму, наявні хронічні захворювання і ряд психологічних нюансів особистості.

Початкова ступінь алкоголезалежності

Перша стадія алкоголізму сигналізує про себе і поступової непомітною для питущого дозою міцних напоїв. Людина починає все частіше прикладатися до пляшки, винаходячи в своє виправдання все нові приводи. Для цієї фази характерні такі симптоми:

 1. Нестримне бажання випити алкоголь, виникає в будь-який день та час. Цю тягу особистість не контролює, але і не визнає в себе наявність проблеми.
 2. Поведінка нетверезого стає розв’язною і неадекватним.
 3. На наступну добу після прийняття спиртного відзначається поганий настрій і самопочуття. Але бажання похмелитися поки ще не виникає.
 4. Можливі короткочасні втрати пам’яті.
 5. Будучи в тверезому стані людина усвідомлює згубність алкоголю і може навіть засуджувати випивають.
 6. Спостерігається суперечливість у вчинках, бажаннях, обіцянки і думках.

На цій стадії тільки починається хвороби особистість ще можна самостійно переконати кинути випивати і повернутися до нормального (здорового) способу життя. Якщо ніяких заходів не вживається, початкова ступінь патологічного пристрасті через 2-3 роки переходить у наступну.

Способи лікування

Терапія на першій фазі алкоголізму спрямована на очищення організму від токсинів. Проводяться психологічні тренінги, метою яких стає поява у хворого стійкої відрази до спиртного. Також лікарі займаються дослідженнями і лікуванням виявлених в організмі побічних захворювань, які можуть утворитися на даному етапі хвороби:

 • панкреатит;
 • хвороби печення і нирок;
 • вегетосудинна дистонія;
 • гастрити, розвиваються виразки шлунка;
 • порушення з боку нервової системи;
 • перші ознаки з’являється гепатиту.

На початковій фазі алкоголізму терапію можна здійснювати в домашніх умовах. Хворий здатний спокійно продовжувати працювати, не виходячи на лікарняний і спілкуватися з усіма оточуючими.

В цей час людині особливо необхідна підтримка рідних і близьких друзів. Від сім’ї потрібна участь, розуміння людини і своєчасна допомога. Робиться все, щоб залежність не перетекла на наступну сходинку.

Друга фаза захворювання

Наступна стадія хвороби відрізняється вже стійкою стійкістю хворого до спиртного, йому доводиться випивати все частіше і більше. Цього вимагає організм, який без дії етилового спирту вже не здатний нормально функціонувати.

За темою:  Жіночий пивний алкоголізм: симптоми і лікування

На другому ступені алкозалежності практично 85% хворих вже перебувають на обліку у нарколога.

Як визначити стадію алкоголізму і вчасно вжити заходів? Слід звернути увагу на поведінкові реакції питущого людини. На другій фазі захворювання для алкоголіка характерна наступна симптоматика:

 • поява абстинентного синдрому;
 • часті прояви депресивного складу;
 • провали в пам’яті стають постійними;
 • запійний стан триває 4-5 діб підряд;
 • постійне ранкове бажання прийняти нову дозу спиртного і похмелитися;
 • не отримуючи випивку, людина проявляє агресію, стає запальною, спостерігається неадекватна поведінка;
 • прийнявши навіть малу дозу спиртного, людина заспокоюється, у нього з’являється задоволений блиск в очах і добросердий стан;
 • відбувається втрата інших захоплень і хобі, які радували людини до хвороби – тепер єдиною пристрастю стає алкоголь.

У середньому особистість, яка страждає другою стадією пристрасті до спиртного, щодоби споживає близько 400-600 мл міцних напоїв. У цій мірі характерні не лише психологічна, а й фізична потреба організму в спиртному.

Цей етап небезпечний втратою роботи (людина сама її кидає), розвитком хронічних апатичних станів, млявості і депресій. Але іноді, в хвилини просвітлення особистість усвідомлює небезпеку свого становища і виявляє бажання кинути пити, але своїми силами це зробити вже неможливо.

Що робити

Алкозависимость другий ступені потребує спеціалізованого медичного підходу в терапії. Лікування краще проводити в спеціальних клініках під наглядом лікарів. Обов’язковою умовою стає наявність в лікувальному закладі палати інтенсивної та реанімаційної терапії. Медики включають до лікування таких пацієнтів одночасне поєднання наступних комплексних заходів:

Агресивне лікування. Використовується у випадках, при яких хворий не бажає проходити курс терапії і відмовляється від медичної допомоги. При агресивній терапії застосовуються препарати, що викликають стійку відразу до алкоголю, шляхом впливу на первинні рефлекси особистості:

 1. Найчастіше лікарі застосовують препарат Дисульфірам. Це засіб абсолютно не небезпечно для непитущих людей. А ось у залежних від алкоголю він провокує стійкий блювотний рефлекс при выпивании спирту, значно погіршуючи психологічне і фізичне самопочуття.
 2. В якості допоміжних народних методів рекомендується використовувати відвари лікарської рослини чебрецю. При змішуванні цілющого настою з алкоголем, людина відчуває сильний потяг до блювання та нудоту. Відвар можна непомітно підмішувати спиртне.
За темою:  Лікування пивного алкоголізму в домашніх умовах

Детоксикація. Це грамотно розроблений комплекс медичних заходів, спрямованих на очищення організму від продуктів розпаду токсичного етилового спирту. В якості медичних засобів фахівці використовують ті ж препарати, які застосовуються при сильних отруєннях організму. Така терапія звільняє пацієнта від фізичної тяги до спиртного, але психологічна залежність ще залишається.

Робота психотерапевта. Щоб усунути тягу до випивки на рівні психологічних рефлексів, в боротьбу за здоров’я набуває досвідчений фахівець в області психології. Психологічні методи ефективно впливають на підсвідомість особистості пацієнта, змушуючи його збагнути жах свого становища і небезпеку, яку він представляє для оточуючих.

Соціальна адаптація. В комплексну терапію на другій стадії залежності підключається і робота над соціальною адаптацією хворого. Людині варто знову згадати родину, налагодити втрачені і зіпсовані п’янкою відносини.

Така терапія проводиться вже після усвідомлення особистості свого захворювання. І допомагає лише у випадку, коли людина самостійно бажає повернути колишню здорове життя і позбавитися від згубної пристрасті.

Третя ступінь хвороби

3 стадія алкоголізму проявляється найбільш руйнівними впливами на здоров’я і вважається завершальній у розвитку захворювання. У цій фазі у людини відзначаються стійкі деградаційні руйнування психічного і фізичного плану. Страждають всі внутрішні органи і системи організму.

Стійкість до алкоголю вже яскраво виражена. Хворий змушений пити тепер вже постійно і щодня по 3-4 рази. Щоб прийти в стан сильного сп’яніння, п’є вже досить невеликої дози спиртного. Третя стадія алкоголізму характеризується наступною яскраво вираженою симптоматикою:

 1. Повна деградація особистості, що йде на тлі ослаблення інтелекту.
 2. Сильне руйнування психіки, що характеризується порушенням мови, думки.
 3. Проблеми ЦНС, що призводять до мовним і руховим дисфункцій.
 4. Нерідко після чергової дози спиртного в людини розвивається параліч, що призводить до смерті.
 5. Відзначається сильна худоба та рахитичность пацієнта.
 6. На тлі фізичної дряхлості помітним стає збільшення живота – так проявляються проблеми з печінкою (цироз).
 7. Неможливість нормально поїсти, будь-яка їжа викликає у людини блювоту.

Залежність в цій стадії призводить до розвитку стійких депресій, дуже часті думки про суїцид. Зруйновані мозкові клітини вже неможливо реанімувати і відновити. Людина перетворюється на антисоціальну, замкнуту особистість, що виявляє агресивність і представляє серйозну небезпеку для оточуючих.

За статистикою в 96% випадків третя стадія алкогольної залежності закінчується смертю людини від розвитку небезпечних ускладнень, інфаркту та інсульту.

Помічено, що якщо у людини, що страждає алкогольною залежністю вік понад 60 років, то схильність до регулярного вживання спиртного знижується. Людина починає пити спиртне епізодично. В цей час хворого можна постаратися переконати пройти курс лікування та реабілітації.

За темою:  Навіщо люди п'ють алкоголь

Терапія алкоголізму на 3 стадії

Використовувана терапія у цій ступені захворювання стає вже важким, але все ще можливий, при ведучу до вдалого завершення. Лікування хворих проводять тільки в спеціалізованих клинках. Ця стадія хвороби відрізняється відсутністю похмільного синдрому.

Тому найважливішим кроком до початку терапії стає повна відмова (добровільний або примусовий) хворого від прийому будь спиртовмісної напою.

Це найважливіша умова, що дає надію на сприятливий результат лікування. Терапія полягає в проведенні детоксикаційних заходів та лікуванні уражених хворобою органів. Лікарські препарати спрямовані на зняття больових відчуттів і відновлення нормального функціонування організму.

Підсумковим етапом терапії стає курс соціальної адаптації хворого в суспільстві. Медиками успішно застосовується на цій стадії хвороби і такі методики, як:

 • гіпноз;
 • кодування;
 • нетрадиційна медицина.

Третя стадія хвороби все ще дає надію на повне одужання. При відсутності належної терапії алкоголізм призводить до невідворотної смерті хворого.

Четверта стадія

Сучасні медики виділяють і четверту, завершальну історію розвитку алкоголізму в організмі, щабель. Людина може пройти тільки 4 стадії алкоголізму, підсумком яких стає летальний результат. Адже захворювання у четвертій стадії вже не піддається лікуванню.

Симптоми останній стадії алкоголізму характерні втратою сім’ї і роботи. Людину не цікавить нічого. Крім пошуку чергової дози спиртного. Найбільш яскраво проявляються наступні синдроми:

 1. Тяжкі розлади з боку психічного складу. Особистість вже не здатна адекватно мислити і розуміти навколишню реальність. Людина не може розмовляти, демонструє повну байдужість до всього.
 2. Деградационное руйнування всіх внутрішніх органів, викликає відмова роботи організму і летальний результат.

Алкоголізм – важке і небезпечне захворювання. Такий стан вимагає негайного втручання і своєчасного прийому терапевтичних заходів. Особливо необхідно участь і турбота близьких людини. Адже саме вони в першу чергу звертають увагу на прояв тривожних сигналів.

І саме їм необхідно зробити все можливе, щоб постаратися повернути питущої людини в нормальне русло життя. Вчасно помічена залежність гарантує сприятливий результат і повне одужання людини. Будьте пильні!

MAXCACHE: 0.39MB/0.00935 sec