Алкогольна абстиненція що це таке

Коли людина, що п’є тривалий час, раптово відмовляється або значно знижує дозу спиртного, на нього звалилися неприємності. Його відвідує посталкогольный синдром. Алкогольна абстиненція (скорочено АА) – поєднання різних по тяжкості розладів соматичного, психічного і неврологічного плану.

Небезпечно таке стан і чим загрожує людині? Як зняти абстинентний синдром у домашніх умовах без шкоди для здоров’я? Про це ми і розповімо в нашій статті.

Похмільний синдром і абстиненція

На перший погляд, ці два стани схожі між собою, обидва вони починаються після припинення вживання спиртного. Але похмільний і абстинентні синдроми – явища зовсім різні:

Похмільний синдром. Стан, що розвивається на тлі отруєння організму отруйними продуктами розпаду етилового спирту. Це явище короткочасне, триває похмільний синдром максимум 1-1,5 доби. Приходить це стан практично до всіх, хто напередодні зловживав спиртним.

Абстинентний синдром. В його основі лежить не тільки інтоксикація. Розвиток АА базується на виявленні гострої недостатності продуктів, які беруть участь у ліпідному обміні речовин людського організму.

Синдром абстинентного розвивається виключно в осіб, які страждають алкогольною залежністю в результаті повної відмови або різкого зниження звичної дози алкоголю.

Що таке алкогольна абстиненція

Абстинентний синдром розвивається у осіб, страждаючих II і III формою алкогольної залежності. Патологічний стан включає в себе поєднання порушення функціональності всіх внутрішніх органів з поєднанням вегетативних і психосоматичних розладів.

Синдром відміни розвивається через 12-80 годин з моменту останнього прийому спиртовмісних напоїв. Через 5-7 днів стан поступово нормалізується.

Як розвивається АА

Щоб пояснити, як формується алкогольна абстиненція, що це таке, слід знати деякі нюанси роботи мозку. Зв’язок між клітинами мозку здійснюють і підтримують спеціальні хімічні речовини. Це нейромедіатори. Реагуючи з білковими сполуками клітинних стінок нейронів, медіатори діють по-різному:

 1. Збуджуючі посилюють активність нейромедіаторів.
 2. Гальмівні впливають інакше. Вони заспокоюють нейрони, купируя їх активність.

Етанол, включаючись в метаболізм, різко посилює дію одного з гальмівних нейромедіаторів – ГАМК (гамма-аміномасляна кислота). Коли етиловий спирт припиняє звертатися в кров’яному руслі, гальмуючий вплив ГАМК зменшується.

У відповідь відбувається сплеск активності трасмиттера-антагоніста гамма-аміномасляної кислоти: нейромедіатора глутамата. Підсумком стає надпотужне перезбудження всіх відділів головного мозку. Так відбувається розвиток абстиненції, у важких випадках призводить до появи галюцинацій і важкого маренні.

Абстинентний синдром – стан вкрай важкий для здоров’я людини. АА вимагає негайної лікарської допомоги.

Причини алкогольної абстиненції

Можна сказати про алкогольний абстинентний синдром, що це такий стан, коли у людини в організмі відсутній звичний каталізатор процесів метаболізму – спирт. Тобто, коли у особи існує не тільки психічний, але і фізична залежність від етанолу.

За темою:  Можна пити пиво під час вагітності на ранніх строках

Алкогольна залежність розвивається через 5-7 років регулярного вживання спиртного. Якщо спиртовмісні напої приймаються інтенсивно, у великій кількості, то залежність здатна проявитися вже через 1,5—2 роки.

Симптоматика патології

Синдром абстиненції при хронічному алкоголізмі, тяжкість його клінічних проявів залежить від форми залежності, яку страждає людина. У хронічних алкоголіків абстиненція протікає набагато важче, ніж у осіб, що зловживають спиртним періодично.

Перші прояви абстиненції розвиваються, коли кров людини ще містить продукти розпаду етилового спирту. Цей період становить 2-3 доби. Симптоми абстинентного синдрому залежать від стадії алкогольної залежності. АА при II стадії алкоголізму може проявлятися в одній з наступних форм:

Форма абстиненції Симптоми
Нейровегетативна

порушення сну;

підвищена пітливість;

загальна млявість;

набряклість кінцівок, обличчя;

стрибки артеріального тиску;

тремор рук, ніг;

м’язова слабкість

Вісцеральна

болючість очеревини;

здуття і метеоризм;

нудота, блювання;

задишка та аритмія;

пожовтіння очних склер;

проблеми в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту (діарея, запори)

Мозкова

сильний головний біль;

посилення чутливості до світла, шуму;

судорожне і непритомний стан;

запаморочення, вздрагивание;

порушення пам’яті та уваги

Психопатологічна

постійне стан тривожності і страху;

галюцинації маревні стани;

кошмарні сни;

дезорієнтація після пробудження;

дратівливість, спалахи агресії;

пригнічений стан

На відміну від похмільного синдрому, алкогольна абстиненція протікає з невгамовним бажанням випити спиртне (особливо у вечірній час). При прийомі алкоголю неприємні симптоми можуть вщухнути.

Але «затишшя» проходить досить швидко, та алкогольна абстиненція повертається, нагадуючи про себе ще більш тяжкою симптоматикою. Важкі ознаки абстинентного синдрому можуть розвинутися відразу – при наявності у людини III стадії алкоголізму. Це такі прояви:

 • пригнічення свідомості;
 • повна дезорієнтація в просторі;
 • сильний тремор кінцівок, пітливість;
 • судоми генералізованого характеру;
 • важкий марення, що супроводжується галюцинаціями;
 • посилення збудженого стану, агресивності.

Абстинентний синдром на тлі III ступеня алкогольної залежності провокує серйозні збої в роботі всіх внутрішніх органів. Страждає печінка, нирки, серцево-судинна система, мозкова діяльність. Найбільш яскравим проявом АА вважається появу «білої гарячки» (алкогольний делірій).

По мірі відновлення метаболізму і детоксикації організму симптоматика абстиненції загасає. Вихід зі стану білої гарячки закінчується глибоким сном. Під час алкогольного делірію хворий може не спати кілька діб поспіль.

Терапія алкогольної абстиненції

Людина, у якого спостерігаються ознаки АА, повинен бути негайно оглянутий бригадою лікарів наркологічного відділення Швидкої допомоги. У разі прояви абстиненції легкого ступеня, хворому можна проводити терапію самостійно під наглядом місцевого лікаря-нарколога.

За темою:  Алкоголь та його вплив на здоров'я людини

Абстинентний синдром при алкоголізмі: лікування вдома

Головна мета при терапії абстиненції – очистити організм від отруйних залишків етилового спирту і купірувати розвиваються порушення з боку психічної роботи системи. Впоратися з детоксикацією в домашніх умовах допоможуть наступні дії:

Промивання шлунка. Щоб викликати блювання хворому необхідно дати випити велику кількість теплої води і злегка натиснути на корінь язика. Блювота викликається до тих пір, поки извергаемое шлунком вміст не стане прозорим і водянистим.

Прийом сорбентів. Адсорбуючі засоби допомагають вивести з організму токсичні продукти розпаду етилового спирту. Найпростішим сорбентом є активоване вугілля. Його слід приймати з розрахунку 1 пігулка на 10 кг ваги людини.

Одночасно з сорбентами для зняття симптомів інтоксикації хворому необхідно давати багато пити. Пиття повинне бути вітамінізованим. У цих цілях підходять наступні напої:

 • натуральні соки;
 • тепла чиста вода;
 • слабо заварений чай;
 • домашні компоти і морси.

Стабілізація психічного рівноваги. З метою відновлення психічного здоров’я людині рекомендовано приймати відвари з лікарських рослин, що володіють седативними властивостями.

Це: звіробій, материнка, белокудренник чорний, ромашка, собача кропива, м’ята, валеріана. Заспокійливою дією володіють полин, горицвіт, кипрей вузьколистий, іван-чай, меліса, липа, деревій.

Легкі відвари допоможуть легше перенести алкогольну абстиненцію. Що стосується медичних препаратів більш агресивного впливу, їх прийом виправданий у випадку АА важких і середніх ступенів. Самостійне використання медикаментів неприпустимо.

Медикаментозна терапія

Абстинентний синдром середньої та тяжкої стадії лікується тільки в наркологічному відділенні стаціонару, де є реанімаційний блок. Одразу після госпіталізації хворого проводиться глобальна інфузійна терапія.

Інфузійна терапія – метод очищення організму за допомогою введення в кровоносне русло спеціальних розчинів з метою відновлення концентрації корисних речовин, втрачених організмів при АА.

Потім пацієнтові з метою очищення і детоксикації організму вводять сечогінні засоби:

 • розчин Гемодезу або Реополіглюкіну;
 • Фуросемід (90-100 мг) одночасно з сольовими розчинами (5-6 л).

Щоб успішніше пройшло лікування абстинентного синдрому при алкоголізмі, препарати, що використовуються лікарями, беруться з категорії парентеральних сорбентів. Це високоактивні речовини, «вбирающие» в себе залишки алкогольних токсинів і виводять продукти розпаду з організму.

Подальша терапія проводиться за допомогою наступних засобів:

Вітаміни. Першим вітаміном, одержуваним хворим з АА стає тіамін (150-200 мг). Його вводять в організм ще до прийому інших препаратів. Потім слід введення великої кількості вітаміну С, фолієвої кислоти і групи вітаміну В (В1 та В6).

За темою:  Таблиця калорійності горілки і пива

Транквілізатори. Засоби, що використовуються для зняття судомної активності, купірування тривожності. Частіше призначають препарати Мидазопам і Сибазон. Їх вводять внутрішньовенно. Обов’язковою умовою такого лікування є наявність реанімаційного відділення та високопрофесійного персоналу.

Психотропні препарати. Для коригування та стабілізації психічного рівноваги, призначається прийом Реланіуму, Галопериодола або Аміназину. При вираженому збудженні і симптомів білої гарячки, пацієнта фіксують в ліжку.

Ноотропні засоби. Використовують при відсутності судомних припадків і при діагностуванні високого внутрішньочерепного тиску. Частіше застосовуються препарати, коригуючі мозкове кровопостачання – це Луцетам або Пірацетам.

Відмінним ефектом володіє протисудомною лікарський аналог гальмівного нейромедіатора – препарат гамма-оксимасляної кислоти.

При необхідності призначається прийом серцевих медикаментів, антидепресантів, сечогінних засобів. Для детоксикації використовують ентеросорбенти і полионные розчини. Якщо абстинентний синдром має тяжкий перебіг, пацієнти проводиться плазмаферез (очищення крові шляхом заміщення плазми).

Наслідки алкогольної абстиненції

Якщо вчасно провести грамотну терапію, синдром відміни не має загрозливих здоров’ю наслідків. Ускладнення можуть спостерігатися в осіб, які страждають хронічними захворюваннями і ослабленим імунітетом. У цьому випадку великий ризик розвитку:

 1. М’язової астенії.
 2. Хвороб серця, нирок і печінки.
 3. Патологій ШЛУНКОВО-кишкового тракту аж до кишкових кровотеч.
 4. Синдрому Меллорі-Вейса (поверхневі розриви стінок травного тракту).
 5. Серйозних порушень серцевого ритму. У цьому випадку патологія швидко призводить до загрозливого для життя стану – фібриляції серцевих передсердь.
 6. Інсультного стану за ішемічним сценарієм. У результаті отриманого неврологічного дефіциту при такому інсульті людина може залишитися інвалідом.

У міру поступового постанови організму і зміцнення його після наслідків інтоксикацій, самопочуття пацієнта почне поліпшуватися. Але повністю здоров’я після перенесеного абстинентного синдрому до рівня людини, не зловживає спиртним, реабілітувати не вдасться.

Щоб не допустити розвиток небезпечної ситуації, слід повністю відмовитися від вживання спиртовмісних напоїв. Пити алкоголь в строго помірних кількостях, не доводячи себе до стану запою.

MAXCACHE: 0.39MB/0.00607 sec