Алкогольна енцефалопатія головного мозку: прогноз

Алкоголізм – нагальна проблема сучасного суспільства. Якщо раніше цією бідою не займалися взагалі, не помічаючи її, то в процесі розвитку медичних технологій алкозалежності стали приділяти більше уваги. Медики успішно використовують нові способи дослідження та прогресивні методики терапії даної хвороби.

Лікарями доводиться боротися і з сумними наслідками алкозалежності. Найбільш сумним свідченням зловживання спиртним є алкогольна токсична енцефалопатія. Дана патологія проходить на тлі деградації окремих мозкових відділів і вважається важкою.

Алкогольна енцефалопатія головного мозку, що це таке

Хвороба базується на масовій загибелі мозкових клітин, нейронів. Їх руйнування провокує накопичення в організмі людини токсичних залишків етилового спирту після його тривалого вживання. Медики, розглядаючи захворювання, визначають його, як цілий комплекс хвороб, які об’єднані однаковими причинами.

Для енцефалопатії на тлі алкозалежності властиві найрізноманітніші порушення соматичного характеру. Особливо яскраво відслідковуються різні психічні порушення.

Причини захворювання

Відзначається, що даний вид патології, що розвивається у осіб, що страждають останніми стадіями алкоголізму. Так як токсична дія етанолу завдає руйнівної дії на клітини головного мозку, підвести хвороба до якого-або певного механізму розвитку досить складно.

Як і полінейропатія дана патологія класифікується, як особливо складне захворювання. Алкогольна енцефалопатія 10 код за МКХ відноситься до 6-го класу і має класифікацію G 31.2.

При розпаді етанолу в людському організмі відбувається активне продукування особливо токсичних альдегідів. Саме ці отруйні речовини і негативно позначаються на функціонуванні нейронів.

Також суттєву роль у розвитку такої хвороби можуть зіграти і спадкові фактори. Медиками встановлено зв’язок між виникненням захворювання та наявність схильності до алкозалежності.

Клінічна картина патології

Ускладнений поразку, зачіпає нейрони головного мозку через токсичного впливу етанолу в переважній більшості випадків супроводжується стресом оксидативного характеру. Оксидативний стрес (або оксидантное порушення) – це процес активного накопичення в організмі вільних радикалів, що викликає проблеми метаболічних процесів і пошкодження клітин тіла.

У патогенезі даного захворювання медики часто діагностують такі ситуації:

 1. Найсильніша виснаження всього організму. Таке відбувається по причині наявних хронічних захворювань.
 2. Розвиток гепатитів, цирозу і різних патологій ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Ці порушення проявляються через тривалої інтоксикації внутрішніх систем ацетальдегидом.
 3. Формування різних патологічних процесів, що стосуються функціонування головного мозку.
 4. Явний недолік вітамінів, поживних речовин (мікро-, макроелементів).

Продромальний синдром

Перш ніж патологія проявиться в повному розквіті, потерпілий спочатку стикається з деякими продромальний проміжком, що супроводжується вираженими ознаками. Перш ніж прийде справжня алкогольна енцефалопатія, симптоми патології відзначаються наступні:

 • яскраво виражене загальне нездужання;
 • тахікардія, підвищене потовиділення, гарячка і лихоманка;
 • відзначається відраза до продуктів харчування, які містять велику кількість білків і жирів;
 • проблеми зі сном, часте нічне пробудження, кошмари, зазначається денна загальмованість;
 • стійкі порушення пам’яті, прояв агресивності, галюцинацій і маячних станів;
 • сильні розлади в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту (діарея, запори, здуття, метеоризм, нудота, поява блювоти);
 • розвиток численних неврологічних розладів: труднощі в рухах, тремор, судомний синдром;
 • у зв’язку зі стійким неотриманням поживних речовин, у хворого спостерігається симптоматика серйозного виснаження.

Тривалість даного (попереднього періоду) різна і може укладатися від 2-3 місяців до року і більше. Лікарями відзначаються і деякі нюанси перебігу продромального періоду, а саме:

 1. Якщо патологія проходить у гострій формі, даний період відрізняється підвищеною швидкістю протікання порівняно з хронічною формою.
 2. Найстрімкіше період був зафіксований при гострому типі патології. Він становив лише 14 діб.

Період манифестного психозу

Наступна стадія формування найстрашнішої патології – поява психозів у хворих на базі вже наявних патологій. Клінічна картина залежить від типу недуги:

Гостра форма. В даному випадку спостерігається частіше деліріозні стани, властиві симптомів «білої гарячки». Нерідко можуть виникнути і шизофренічні розлади. У хворого відзначається галюцинації, неконтрольований рух лицьових м’язів, випинання губ, «хоботковый» рефлексорный синдром.

Митигированный вигляд. При таких різновидах патології деліріозні прояви діагностуються не так яскраво, якщо вони і формуються, переважно в нічний час. Хворі частіше скаржаться на різні іпохондричні стану.

Надгостра стадія. При даному виді патології симптоматика хвороби проявляється найбільш яскраво. Хвороба стрімко прогресує. Маніфест форма протікає дуже швидко, потім пацієнт впадає в кому. Летальний результат, як частий підсумок сверхгострій форми, приходить до людини на 4-5 добу хвороби.

Алкоэнцефалопатия гострій стадії

У сучасній медицині лікарі вироблені всього одну гостру стадію патології. Цей стан називається «синдром Гайе-Верніке». Найчастіше ця патологія проявляється стрімким погіршенням стану здоров’я.

Алкоэнцефалопатия гострого типу проходить на тлі розвитку у хворого різних розладів різного типу (нервових, соматичних, психічних, фізичних).

Починаються загострюватися вже наявні захворювання. А дані патології «живуть» практично у кожного алкоголіка: гепатити, цироз, гастрити, виразки, панкреатит та ін Симптоматика гострої алкоэнцефалопатии наступна:

 • сильна мігрень;
 • слабкість, задишка;
 • рясна пітливість;
 • падіння тонусу м’язів;
 • підвищення температури;
 • лущення шкірного покриву;
 • виразний тремор кінцівок;
 • болючість в зоні кінцівок;
 • розвивається печіння в районі грудини;
 • втрати здатності до мовленнєвої функції;
 • проблеми з коордінірованість дій;
 • аритмія навіть при незначних навантаженнях;
 • руки і ноги відчуваються хворим, як «не свої » і » холодні»;
 • відзначається розвиток високого рівня тривожності, паніки, страху;
 • проблеми зі сном, прихід кошмарів, нестабільність і уривчастість нічного відпочинку.

При особливо важких випадках у хворого може розвинутися втрата свідомості, яке перетікає в стан сопору (глибоке пригнічення свідомості), а потім і в коматозний. Важливою відмітною особливістю хвороби гострого типу стає той факт, що хворий на даному етапі не отримує ніякого задоволення від п’янки.

Алкоэнцефалопатия хронічного виду

Медики поділяють енцефалопатію на грунті хронічного алкоголізму типу на два види:

 1. Корсаковський психоз.
 2. Алкогольний псевдопараліч.

Корсаковський психоз (або полиневрический)

Частіше (за статистичними даними) такий тип патології діагностується у представниць слабкої статі. Клінічна картина даного виду захворювання наступна:

 • виникнення спогадів, які не відповідають дійсності;
 • амнезія, причому можуть спостерігатися як повні провали, так і часткові;
 • відбувається розвиток різних неврологічних захворювань, зокрема поліневритів.

Алкогольний псевдопараліч

А ось цей вид хронічної алкоэнцефалопатии частіше вражає чоловіків 45-55 років. У цього виду патології симптоматика виглядає таким чином:

 • тремор кінцівок;
 • яскраве порушення лицьовій міміки;
 • глибокі розлади мовлення та пам’яті;
 • розвиток у хворого різних маячних, маніакальних психозів.

При розумному і успішно організованому лікуванні хронічний тип алкоэнцефалопатии успішно піддається терапії. А ось гостра алкогольна енцефалопатія головного мозку прогноз має вкрай несприятливий – у більшості гостра форма патології призводить до смерті.

Лікування алкогольної енцефалопатії

При розвитку у людини даної хвороби медики застосовують комплексно розроблене лікування. Воно включає в себе лікарські та інші форми терапії.

Лікування алкоэнцефалопатии гострій стадії проходить виключно в стаціонарних умовах.

Медикаментозна терапія

Лікування даного виду захворювання проходить за тими ж схемами, як і при алкогольному делірії (біла гарячка). Загальний час терапії становить від 2-3 тижнів до 4-6 місяців. Все залежить від початкового стану людини. Для терапії алкоэнцефалопатии медики використовують наступні процедури:

 1. Включення в терапію ліків-антагоністів.
 2. Внутрішньом’язові та внутрішньовенні ін’єкції посиленою дози вітамінів РР, В1 і В6.
 3. Для зменшення руйнування нейронів використовуються різні блокатори кальцієвих каналів.
 4. Використання ноотропних медикаментів (у разі наявних проблем в роботі головного мозку).
 5. Застосовуються засоби, спрямовані на профілактику розвитку різних новоутворень головного мозку.
 6. Різні лікарські заходи, спрямовані на поліпшення і стабілізація внутрішньочерепного тиску.

У разі коли захворювання протікає в хронічній формі, пацієнту призначається і розширений курс терапевтичних заходів. Дане лікування переслідує мету повністю стабілізувати і поліпшити стану людини.

Немедикаментозна терапія

При лікуванні алкоэнцефалопатии одночасно з призначеним курсом медикаментозних препаратів, можна проводити терапію, взяту з народних рецептів. У разі рекомендованих народних препаратів використовуються всі ті трави і рослини, які слід застосовувати для терапії алкозалежності.

Це такі рослини:

 • лимон;
 • чебрець;
 • полин;
 • олеандр;
 • любисток;
 • обліпиха;
 • глід;
 • лавровий лист.

Одні з рослин спрямовані на формування у п’яниці відрази до випивки, а інші працюють на поліпшення стану організму в цілому. Обов’язково перед початком домашнього лікування слід отримати дозвіл і додаткову консультацію у лікаря, щоб не погіршити ситуацію.

Профілактичні заходи

Щоб уникнути рецидиву хвороби, хворому потрібно строго дотримуватися наступних рекомендацій. У комплекс заходів профілактичної спрямованості відносять наступні заходи:

 1. Повна відмова від спиртного будь-якого виду.
 2. Дотримання повноцінного і правильного харчування.
 3. Регулярне відстеження концентрації інсуліну і цукру в організмі.
 4. Активне заняття різними оздоровчими процедурами. Такими як плавання, прогулянки, пробіжки тощо.

Які прогнози

Прогнози, які стосуються безпосередньо алкоэнцефалопатии, прямо залежать від типу і стадії недуги. Гострі види патологій рідко коли проходять без наслідків. У переважній більшості діагностованих випадків вони закінчуються летальним результатом. Вижили заробляють собі різні серйозні ускладнення, які істотно знижують якість і тривалість життя.

Але своєчасна, грамотна терапія із застосуванням інноваційних розробок терапії дозволяє домагатися більш високих результатів. Необхідно пам’ятати, що лікувати енцефалопатію на стадії алкозалежності куди складніше, ніж попередити її розвиток. Саме тому слід переглянути власний спосіб життя і відмовитися від зловживання алкоголю.

За темою:  Червоні плями на обличчі після алкоголю

MAXCACHE: 0.38MB/0.00740 sec