Алкогольний цироз печінки код за МКХ 10

Цироз печінки МКБ 10 – смертельно небезпечне захворювання, базируемое заміщенням здорової печінкової тканини (паренхіма) на анормальну, фіброзну. За статистикою від даної патології страждають переважно особи чоловічої статі у віці після 45 років. Але на жаль, сучасний цироз стрімко молодшає.

Медики діагностують цю патологію навіть у підлітків. Не обходить хвороба і жінок, правда визначається це захворювання у них в 2 рази рідше. Це пов’язано з тим, що саме чоловіча частина населення схильна до зловживання алкоголю, який і стає основною причиною смертельної недуги.

Трохи про хвороби

Людська печінка – це головний фільтр організму. Вона пропускає через себе всі сполуки і речовини, що потрапили в тіло. Отруйні токсини і продукти розпаду етилового спирту поступово руйнують гепатоциды (клітини органу). На щастя, печінка здатна до природної реанімації, вона самовосстанавливается.

При тривалому і регулярному вживанні спиртного здатність до самореанімацію у печінці пропадає. Що і призводить до сумних наслідків.

За медичними даними, цироз розвивається через 10-15 років регулярного зловживання спиртовмісними напоями. Причому у жінок це захворювання розвивається набагато швидше. Але, не тільки алкоголь винен у формуванні небезпечного захворювання. До цирозу призводить і ряд інших факторів:

 1. Хронічний гепатит. Близько 60-70% випадках люди, які страждають від цирозу, перенесли перед захворюванням на гепатит С.
 2. Тривалий вплив деяких медикаментів. У цьому разі відбувається формування токсичного цирозу.
 3. Зайва вага. Наявність ожиріння у людини призводить до нестабільної роботи всіх внутрішніх органів. Жирові відкладення в цьому випадку характерні і для печінки. Підсумком стає розвиток хронічного захворювання під назвою «ожиріння печінки». Дана патологія відома і під іншими назвами: гепатоз, адипоз, жирова дистрофія. Ця патологія стає поштовхом до появи цирозу.
 4. Інфекційні захворювання. Особливо вірусного течії. Патогенна мікрофлора згубно діє на всі процеси, що відбуваються в організмі. Від тривалих і важких вірусних інфекцій може страждати печінка.

Це лише основні причини розвитку печінкового цирозу. Точного винуватця проблеми може встановити лише лікар після проведених аналізів і обстежень.

Цироз печінки – захворювання підступне. Довгий час людина навіть не припускає в себе розвитку небезпечного стану. На перших стадіях патологія протікає безсимптомно.

Як дізнатися хвороба

Довгий час смертельна недуга ніяк не нагадує про себе. Особистість продовжує жити у звичному ритмі, а невелику млявість списує на підвищені навантаження. Печінка починає сильно хворіти лише на етапах хвороби, яка вже тривалий час непомітно руйнувала орган.

Щоб своєчасно виявити захворювання і зафіксувати початок патології (коли людині ще можна допомогти), слід знати симптоматику, яка спостерігається при цирозі. Вона наступна:

 • пожовтіння шкірних покривів;
 • раптова втрата маси тіла;
 • постійна втома, сонливість;
 • проблеми зі шкірою (лущення, почервоніння, свербіж);
 • поява на шкірі судинних зірочок (частіше в області спини і долонь).

Дані ознаки спостерігаються на початковому етапі захворювання. Як тільки ці симптоми заявлять про себе, необхідно терміново відправлятися до лікаря. Якщо згаяти час, цироз перейде в незворотну стадію. Щоб поправити ситуацію, відведено досить багато часу. Різке погіршення самопочуття настає через 10-15 років після появи перших ознак.

Стадії цирозу

Захворювання володіє трьома стадіями. Кожна з них має власні відмінності та особливості:

 1. Початкова. Проходить без зовнішніх проявів. На цьому етапі навіть біохімія крові не дає відхилень.
 2. Субкомпенсація. Симптоматика стає вже більш вираженою. На цьому етапі хвороба вже можна діагностувати за допомогою УЗД і різних аналізів.
 3. Декомпенсація. Ця фаза відзначається розвитком глибокої печінкової недостатності, що проходить одночасної з портальною гіпертензією (збільшення тиску ворітної вени через порушення кровотоку). У пацієнта спостерігається вкрай важкий стан, що потребує негайної госпіталізації.

По мірі розвитку цирозу і переходу стану хвороби з однієї фази в іншу, стан хворого помітно падає. Терапія також стає все більш складною у виконанні. Життя пацієнта з цирозом печінки залежить від своєчасного звернення за медичною допомогою.

На деяких етапах цирозу єдиним виходом стає пересадка зруйнованого органу. Але при наявності алкогольної залежності сенсу в складній операції немає – здоровий орган не приживається в організмі, залежних від алкоголю.

Тому головною умовою надії на вилікування від цирозу печінки стає повна відмова від вживання спиртного. Чим раніше людина отримає кваліфіковану допомогу лікарів, тим більше будуть гарантії на одужання.

Класифікація патології

Цироз печінки по МКБ (Міжнародний класифікатор хвороб) має кодом 70-74. Код залежить від типу захворювання. Сам цироз є ускладненим незворотністю процесом.

МКБ – міжнародний діагностичний стандарт, використовуваний в градації хвороб. В даний час діє МКХ 10-го перегляду. Росія приєдналася до наявного статистичного обліку (МКБ 10) у 1999 році.

Алкогольний цироз печінки 10 код за МКХ має ще додаткові цифрові показники. Залежать вони від виду патології. На даний момент у сучасній медицині існує градація цирозу на п’ять рівнів.

Алкогольний

Близько 45% діагностованих випадків припадає на цироз алкогольного типу. Винуватцем цього захворювання є зловживання спиртовмісними напоями на протязі довгого часу. Алкогольний цироз має код 70.3 і розвивається незалежно від типу алкогольної продукції, прийнятої людиною.

Етиловий спирт згубно впливає на нормальне функціонування органу, дозволяючи отруювати всі системи тіла отруйними токсинами. Печінкові тканини перетворюються в рубцеві (фіброзні), гепатоциды повністю припиняють свою роботу по очищенню організму від отрут і токсинів.

Первинний біліарний

Головними винуватцями в розвитку біліарного цирозу стають глобальні збої у функціонуванні імунної системи. Печінкові клітини піддаються атаці власних иммунноклеток. Це призводить до тривалого застою жовчі і повного руйнування органу.

Біліарний цироз частіше відзначається в жінок віком від 40 років.

До основним початковим симптомів хвороби відносять сильно зниження працездатності, підвищену сонливість і повну втрату апетиту. Первинний біліарний цироз має код 74.30.

Вторинний біліарний

Даний вид цирозу виникає внаслідок розвитку непрохідності желчепротоков. Патологія розвивається через рясне скупчення в жовчному міхурі каменів або в результаті ускладнень після важкої хірургічної операції. Коли відбувається застій жовчі, вона, не маючи виходу, починає атакувати гепатоцити, завдаючи непоправної шкоди органу.

Даний вид цирозу має код 74.40. Вторинний біліарний цироз вимагає негайної госпіталізації та термінової операції. Частіше лікарі діагностують цей підвид цирозу у молодих чоловіків. Розвивається патологія (на відміну від алкогольного типу хвороби) дуже швидко – інколи буває достатньо всього 2-3 місяці. У рідкісних випадках патологічний процес затягується на 4-5 років.

Неуточнений біліарний

Якщо розвиток патології сталося внаслідок застою жовчі, але захворювання не має відмітних ознак первинного або вторинного, патологію відносять (за МКБ 10) до неуточненої. Цей тип патології носить код 74.50. Основними причинами даного явища (застій жовчі) в цьому випадку стає вплив різноманітних патогенних мікроорганізмів, що провокують важкі запалення желчепутей.

Інший неуточнений

Інші різновиди цирозу, етіологічні причини і клінічну картину якого неможливо віднести до раніше перерахованими патологій, класифікують за кодом 74.60. В інших редакціях МКБ 10 даного виду патології присвоєно код 74.69. Неуточнений цироз також може підрозділятися на:

 • портальний;
 • криптогенний;
 • змішаний тип;
 • мікронодулярний;
 • макронодулярный;
 • постнекротический.

Медик розробляє курс терапії з урахуванням виду патології та стану пацієнта. Враховуються також і причини розвитку цирозу. У кожному разі хвороби існує індивідуальний підхід. Якоїсь єдиної терапії при лікуванні цирозу немає.

Які прогнози

Ще кілька років «цироз» звучав для людини, як смертельний вирок. Але сучасна фармацевтика, медицина не стоять на місці. На даний момент багато людей, які страждають від цирозу, отримали можливість жити повноцінним життям, не страждаючи від болю. Перш ніж розробляти план терапії, лікар призначає хворому повне обстеження, що включає:

 • ендоскопію;
 • УЗД печінки;
 • пункційну біопсію;
 • загальні аналізи сечі і крові;
 • біохімічні дослідження крові.

На підставі отриманих результатів і після їх вивчення фахівець може продовжити обстеження людини. Додатково призначається діагностика дає можливість виявити наявні ускладнення цирозу. Це:

 1. Внутрішні кровотечі. Дана ситуація загрожує пацієнту смертю.
 2. Асцит. Таке ускладнення частіше проявляється на 2 і 3 стадії розвитку цирозу.
 3. Печінкова кома. Коли орган перестає функціонувати, відбувається масове отруєння всього організму. Страждає і головний мозок. В результаті його інтоксикації у людини спостерігається втрата свідомості і перехід в коматозний стан.
 4. Ускладнення інфекційного характеру. Ослаблений організм практично перестає пручатися патогенних мікроорганізмів. Підсумком стають часті і важкі інфекційні захворювання.
 5. Тромбози ворітної вени. Закриття просвіту ворітної вени утворився тромб. Цей стан може призвести до перитоніту, масовими внутрішніми кровотечами і летального результату.
 6. Онкологічні процеси. В цьому випадку врятувати людину, яка страждає хворобою, може лише пересадка органа. Але головною умовою до операції є відсутність метастаз.

Який же прогноз у цирозу? Лікування патології на стадії декомпенсації спрямовується лише на підтримку життя. За статистикою 2/3 пацієнтів помирають протягом 3 років після переходу захворювання в останню стадію. У випадку початкових ступенів хвороби прогноз сприятливіша.

Він багато в чому залежить від ставлення самого хворого до призначеного лікування. Слід неухильно дотримуватися всі рекомендації медика і не відмовлятися від лікування. Головною умовою життя і одужання стає дотримання наступних медичних рекомендацій:

 • суворо дотримуватися призначеного курсу прийому ліків, не пропускаючи час і не змінюючи дозу препарату;
 • дотримуватися дієти, повністю виключає жирну і смажену їжу, підпадає під обмеження і молочна продукція;
 • повністю і назавжди виключити вживання навіть малих доз слабоалкогольних напоїв, не кажучи вже про міцне горячительном;
 • при цирозі вірусного характеру під заборону підпадає і куріння;
 • підтримання оптимального температурного режиму – не слід піддавати організм переохолодження або перегрівання;
 • під обмеження потрапляють фізичні навантаження і заняття активними видами спорту.

Лікуванням патології займається тільки досвідчений кваліфікований медичний спеціаліст. В даній ситуації покладатися на численні народні рецепти і методики вкрай небезпечно. У будь-якому разі потрібно медичне втручання. Також слід обов’язково погоджувати з медиком додаткові терапії, які хочеться провести.

За темою:  Алкогольна енцефалопатія головного мозку: прогноз

MAXCACHE: 0.39MB/0.00641 sec