Алкогольний синдром плоду: що це таке

Далеко не всі майбутні матусі піклуються про власне самопочуття і здоров’я майбутнього малюка. Особливо небезпечно, коли під час вагітності жінка регулярно вживає спиртне. Не варто легковажно думати, що ніякої шкоди від цього дитині не буде. Наслідки прийдуть відразу після народження у вигляді страшної патології під назвою фетальний алкогольний синдром.

Даний комплексний медичний термін. Він передбачає сукупність різноманітних порушень і відхилень у фізичному і розумовому плані. Захворювання формується на факт постійного отруєння розвивається малюка етанолом, який атакує його, успішно проходячи через плаценту. Чим загрожує і як саме проявляється хвороба?

Причини патології

Це захворювання вперше було зафіксовано і розглянуто ще в XIX столітті. Термін «алкогольний синдром плоду» ввів в ужиток медичного світу французький лікар, вчений, який розглядав взаємозв’язок між алкогольним пристрастю вагітної і подальшим народженням і розвитком дитини.

Така хвороба має код за МКХ-10 Q86 «Алкогольний синдром плоду дизморфия». Це захворювання називається також «фетальний алкогольний синдром» або ФАС.

Всі відомості і отримані результати досліджень пізніше були сформовані і класифіковані. На превеликий жаль, проводяться численні соцопитування довели, що далеко не всі жінки мають повну картину і добре поінформовані, до яких наслідків призводить вживання алкоголю вагітною.

Багато з опитаних навіть були впевнені, що слабкий алкоголь (пиво, червоне вино) при вагітності вживати можна, і навіть потрібно, – мовляв, це спиртне приносить користь. Але медичні дослідження давно довели, що спиртовмісні напої негативно позначаються на дитині не тільки в процесі виношування, але і навіть задовго до зачаття.

Як формується ФАС

Фетальний алкогольний синдром у дітей, його патогенез, медики описують, розбиваючи фактори розвитку патології на кілька етапів. Вони наступні:

 1. Коли вагітна випиває спиртне, етиловий спирт чудово обходить плацентарну захист і проникає до яка формується людського ембріону.
 2. У крові плоду різко зростає концентрація етанолу. Вона набагато вище, ніж у самої матері. Адже печінка у дитини ще не сформована і не функціонує. Тільки в організмі дорослої людини печінковий орган може нейтралізувати і вивести токсини, отруйні продукти розпаду спирту.
 3. Етанол, опиняючись в крові плоду, зменшує надходження кисню до формуються органам і тканинам. Страждає і розвивається головний мозок.

Сумним підсумком і наслідком цієї «алкогольної» вагітності стає синдром ФАС. Причому чим активніше і більше приймає «на груди» майбутня матуся, тим більше шансів для народження завідомо хворого малюка.

Ознаки фетального алкогольного синдрому

Початкові яскраво виражені симптоми захворювання виявляються у дитини безпосередньо відразу після його народження. Вони являють собою комплекс різноманітних психічних/фізичних відхилень і порушень.

Наслідки ФАС не виліковуються і самостійно не зникають, залишаючись з людиною протягом усього життя.

Внутрішні відхилення

Перш за все, хвороба ФАС виявляється розвитком різних розумових відхилень і недоліків. Це можуть бути наступні порушення:

 • нервові розлади;
 • поведінкові відхилення;
 • умственность недорозвиненість;
 • відсталість в інтелектуальному плані;
 • мозкові дисфункції (гіперактивність або загальмованість).

До внутрішніх аномалій також відносять і прояв різних серцевих вад, дефектів у формуванні клапанів серця і судин. Найчастіше такі діти народжуються з помітним недобором ваги і виглядають виснаженими. По мірі росту і розвитку розумові відхилення стають все більш помітними.

Зовнішні особливості

У малюка, народженого із синдромом ФАС, є і явні зовнішні особливості. Дані нюанси залишаються з дитиною довічно. Тому діагностувати дану патологію медики можуть незалежно від віку пацієнта. До зовнішніх проявів синдрому відносять:

 • вузькість чола;
 • часте косоокість;
 • деформація кісток;
 • помітне опущення повік;
 • потоншення верхньої губи;
 • вкорочення кінцівок;
 • недорозвинення області підборіддя;
 • згладженість носогубної складочки;
 • атрезія заднього проходу (зрощення ануса);
 • мікроцефалія (малий об’єм мозкової речовини);
 • помітне скорочення щілин очей (змінюється розріз);
 • часто проявляється блефарофимоза (зрощення країв повік у зовнішнього очного кута).

Дуже часто подібні малюки страждають від різних слухових і зорових дисфункцій. З-за проблем з пам’яттю, надалі їм буде дуже складно освоювати навчальну програму та адаптуватися у різних дошкільних установах. Хворі ФАС діти не вміють тримати під контролем власний настрій і емоційність.

З-за особливої складності адаптації малюків з фетальным синдромом доводиться навчати в спеціалізованих школах.

Наслідки, які несе синдром

Більшість вроджених відхилень (фізичних і психічних) залишаються з дитиною назавжди. Навіть будучи дорослою, така людина страждає від дратівливості і надмірної емоційності. Йому дуже важко зосередитися і засвоїти будь-яку інформацію.

Будучи підлітками, такі діти відчувають складнощі у спілкуванні з однолітками, їм дуже складно дається спілкування і взаємодія з викладачем. З часом конфлікти, що йдуть з ранніх років, можуть посилитися і штовхнути людину на скоєння злочинів. Дуже часто люди з даним синдромом поповнюють ряди нарко — та алкозалежних.

Діагностика захворювання

Щоб поставити діагноз ФАС, що це таке, зрозуміти допоможуть проведені методи діагностики. Перш за все, лікарі виходять з анамнестичних даних, які складаються з:

 • стану новонародженого немовляти;
 • оцінки ненародженої дитини за шкалою Апгар.
 • особливостей протікання періоду вагітності.

У процесі подальшого патронажного догляду та спостереження педіатром, враховується динаміка розвитку дитини, його збільшення у вазі/зростанні та інші параметри. Які способи діагностування патології використовують медики?

Диференційна

Даний метод розпізнавання захворювання є досить утрудненим. Це обумовлюється схожістю основної симптоматики з іншими психоневрологічними захворюваннями. ФАС не володіє вираженими специфічними ознаками. Для підтвердження діагнозу лікарі враховують і відсутність кровного споріднення між батьками малюка.

Інструментальна

Даний вид діагностування патології передбачає застосування деяких методик для обстеження дитини. Вони наступні:

 • рентген кісткової системи дитини;
 • электроэнцефалограмма мозку новонародженого;
 • електро — і фонограма, проведена жінці в процесі вагітності;
 • проведення діагностики на апаратах Алока або Малюк (ультразвукові сканери).

Лабораторна

Дані способи обстеження дитини на наявність ФАС включає в себе проведення аналізів крові. Дані дослідження проводять у вагітної, використовуючи для діагностики біоматеріал в крові та пуповинном посудині. Кров обстежує на вміст у ній нікотину, карбоксигемоглобіну та етилового спирту. Рідко, але можуть проаналізувати сироваткові тести і хромосоми.

Лікування патології

На жаль, дана патологія є невиліковною. Адже всі дефекти і порушення в роботі внутрішніх органів і систем закладаються вже на фазі їх формування при утробном розвитку. Але терапія все ж таки проводиться.

Лікування алкогольного синдрому спрямоване на купірування негативної симптоматики в цілях покращення і подовження життя людини.

При необхідності і діагностування патологій внутрішніх серцевої і травної системи, проводять операції для коригування роботи серця і ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Дитина з поставленим діагнозом перебуває на обліку невролога, а з часом проходить і корекційні курси лікування у дитячого психолога.

Успішність даних методів лікування залежить від особливостей організму і стадії руйнування його ЦНС. Медикаменти, які призначаються для лікування даної патології, направлені на регулювання і стабілізацію метаболічних процесів у відділах головного мозку. Для цих цілей використовуються наступні засоби:

 1. Біостимулятори, що допомагають нормалізувати обмін кисню і функціональність роботи нейронів.
 2. Гідролізати. Дані препарати зменшують гіпоксію клітин мозку і зміцнюють діючі нейрони.
 3. Психостимулятори, спрямовані на поліпшення всіх процесів фізичної і розумової діяльності людини.
 4. Транквілізатори, купирующие прояви агресивної поведінки та неадекватних реакцій, зниження рівня хвилювань і неспокою.
 5. Міорелаксанти. Такі препарати значно знижують існуючий м’язовий тонус.

Для коригування різних психоневрологічних порушень медиками успішно використовуються і гомеопатичні засоби. Препарати з розряду гомеопатії стимулюють і активізують захисні та адаптаційні здатності організму і не мають при цьому ніяких небезпечних побічних ефектів. Активно застосовуються і заходи фізіотерапії і різні інші методики, що включають:

 • сеанси ЛФК;
 • різні способи психологічної корекції;
 • персептивное стимулювання (робота з психотерапевтом);
 • кінезіотерапія (одна з форм лікувально-фізичної культури, комплекс спеціальних вправ);
 • мануальну терапію (процедура, схожа з масажем, коли лікування хворих здійснюється за допомогою впливу рук медика).

Профілактичні заходи

Профілактика головним чином спрямована на усвідомлення вагітної жінки небезпеки вживання спиртного. Ще задовго до запланованої вагітності як мати, так і батько повинні припинити прийом будь-яких спиртних напоїв. Слід пам’ятати, що ні вакцин, ні ліків, повністю излечивающих ФАС, не існує.

Головний і самий важливий момент профілактики алкогольного синдрому плода – повна тверезість матері, як до, так і під час вагітності.

І не варто сподіватися, що значно знизивши дозу споживаного алкоголю, можна знизити ризик розвитку патології. Медиками доведено, що тільки абсолютне виключення спиртного з раціону гарантує безпеку від фатальної ситуації. Всі профілактичні заходи від ФАС можна звести до виконання наступних рекомендацій:

 1. Повна відмова від вживання будь спиртсодержащей рідини і навіть слабоалкогольних коктейлів. Під заборону підпадає і безалкогольне пиво, яке також містить у малих дозах етанол.
 2. При наявності хронічного алкоголізму планувати вагітність слід після проходження повного реабілітаційного курсу позбавлення від цього захворювання. В даному випадку планувати майбутнє материнство можна лише з урахуванням думки і рекомендацій лікуючого лікаря.

Прогноз алкогольного синдрому дитини

Дані діти з поставленим діагнозом, як правило, ведуть спосіб життя, який відрізняється від своїх здорових однолітків. У більшості випадків, маленькі хворі змушені жити і навчатися в спеціалізованих школах-інтернатах. Соціально опустилися батьки часто здають таких дітей в неврологічні інтернати та психіатричні лікарні.

Дані хворі в більшості випадків абсолютно не пристосовані до самостійного існування і є недієздатними. У дорослому віці переважна частина таких пацієнтів стає наркоманами і алкоголіками. ФАС – синдром невиліковний і прогноз даної хвороби складно назвати сприятливим.

На якість подальшого життя такого малюка безпосередньо впливають родинні та сімейні відносини. Люблячі батьки, володіючи терпимістю дбайливістю й уважністю, здатні допомогти малюкові впоратися з багатьма наявними психоневрологічними порушеннями.

Відновлення ЦНС затягується на довгі роки. Але все-таки своєчасні лікувальні заходи дають шанс дитині стати більш-менш соціальної та дієздатною особою.

За темою:  Перші ознаки цирозу печінки у жінок

MAXCACHE: 0.39MB/0.00869 sec