Амнестичний Корсаковський синдром: симптоми

Алкоголізм – важке хронічне захворювання, що приводить до повного руйнування людського організму. Залежність, яка формується на психологічному і фізичному рівні, призводить до розвитку численних і дуже небезпечних ускладнень. Деякі з них є смертельними.

Одним з найтяжчих наслідки тривалого зловживання спиртного є Корсаковський синдром при алкоголізмі. Даний розлад формується на базі стійкої нестачі в організмі вітаміну групи В (зокрема В1) і багаторічного вживання спиртного у великій кількості. Як проявляється це захворювання і є можливість вилікувати його?

Історія хвороби

Вперше дану патологію вивчив і встановив легендарний російський професор, психіатр Корсаков Сергій Сергійович, який помер у 1900 році у віці 46 років. Один з творців експериментально-психологічної лабораторії, Корсаков був основоположником природничо-наукового (нозологічного) напрями психіатрії.

Російський психіатр Корсаков С. С. першим дав розгорнутий опис клінічної картини особливого порушення психіки людини хворого алкоголізмом. Патологія стосується проблем, пов’язаних з пам’яттю.

Корсаковський амнестичний синдром

Саме захворювання названо в честь свого першовідкривача, а слово «амнестичний» складено з поєднання двох грецьких понять: «а» – заперечення і «mneme» – пам’ять. Дана патологія базується на ряді сукупних ознак, які і визначають її наявність. Корсаковський синдром виникає при ураженні структур мозку, зокрема, лімбічної системи.

Лімбічна система – сукупність структур головного мозку. Вона бере участь в регуляції практично всіх рефлексів людини: пам’яті, сну, емоцій, нюху і функціонування всіх внутрішніх органів.

Авітаміноз, як причина хвороби

Проблему посилює авітаміноз. Серйозний недолік вітаміну В1, який практично завжди присутня при алкоголізмі, провокує незворотні зміни в:

 • таламусі;
 • гіпоталамусі;
 • сосцевидних тіл.

Тривале вживання спиртсодержащей продукції провокує тяжкі розлади роботи травної системи, що в свою чергу призводить до проблем у всмоктуванні вітамінів і мікроелементів. Для організму найбільш небезпечна втрата вітаміну В1. Дане з’єднання:

 1. Вкрай важливо для продуктивної роботи всіх нервових клітин.
 2. Приймає важливу участь в синтезуванні ацетилхоліну. Цей нейромедіатор необхідний для правильної передачі нервових імпульсів і формування міцної зв’язки між окремими нейронами.

Відбуваються порушення цього плану призводять до важких проблем пам’яті. Деколи ці патології настільки серйозні, що провокують розвиток сильних психозів і психіатричних захворювань. Зокрема, глибокий недолік ацетилхоліну стає винуватцем тяжкого порушення зв’язку між нейронами, що і стає причиною різних порушень пам’яті.

Корсаковський синдром – це явище, при якому зникають спогади короткострокової пам’яті, а ось факти раннього дитинства, юності, навички, набуті в молодості, зберігаються.

Наприклад, хвора людина може забувати, як звуть нового знайомого, адреса в разі недавнього переїзду. Але зате може грати, припустимо, в шахи – якщо навчився цій науці багато років тому. Правда, тепер, граючи, людина вже не в стані передбачати ходи суперника і пересуває фігури, орієнтуючись на поточну ситуацію.

Симптоматика патології: амнезія

Медики говорять про синдром Корсакова, що це таке захворювання, якому характерні різні види амнезії. Зокрема діагностують такі види розладу:

 1. Ретроградна. Ситуація, коли з пам’яті хворого спогади стираються, що беруть початок з приходом хвороби. При цьому віддалені події дитинства, юності, молодості) залишаються цілими.
 2. Фіксаційна. Стійкі проблеми, при яких алкоголік не в змозі зберігати й утримувати в пам’яті всі події, які відбуваються на даному відрізку часу – поточні моменти.

Ретроградна амнезія

При даного типу патологій у хворого зберігається здатність діяти цілеспрямовано, тобто людина усвідомлює, що йому і навіщо потрібно зробити. Але ця збереглася здатність настільки тендітна, що хворий, відвернувшись на хвилину, здатний тут же забути про свої наміри. Одним із сумних ознак даної патології є те, що всі втрачені спогади вже не здатні відновитися.

Симптоми синдрому Корсакова базуються на ще одному яскравому прояві – анозогнозії. Тобто повного заперечення та не сприйняття власної хвороби. Алкоголік не просто не усвідомлює проблему і не приймає захворювання – він просто не здатний запам’ятати те, що він хворий. При цьому хворі:

 • завжди повністю дезорієнтовані у просторі та часі;
 • не в змозі відтворити нову інформацію, навіть найпростішу (по закінченню деякого часового періоду).

Хворі люди не зможуть відповісти, про що вони тільки що прочитали, не в силах запам’ятати поточну дату. В їх пам’яті зберігаються події, які відбулися тільки що і то на протязі 4-5 хвилин. Також даної патології властиві й інші симптоми:

 • падіння самокритичності;
 • зниження рівня інтелекту;
 • стереотипність міркувань;
 • відсутність логічного мислення;
 • різке зниження зорової пам’яті;
 • переважання негативних емоцій;
 • суперечливість особистих висловлювань.

Фіксаційна амнезія

При втраті пам’яті даного типу поєднуються ознаки двох видів розладів. Це:

Парамнезія. Порушення здатності пам’ятати. Прогалини в пам’яті підміняються помилковими спогадами, вигаданими. Часто хворі, фантазуючи собі підміну подій, перебільшують власну роль в них. Типові прояви парамнезії наступні:

 1. Конфабуляция. При такому розладі виникають проблеми пам’яті наповнюються вигаданими, фантастичними сюжетами.
 2. Псевдоремінісценції. В даному випадку зниклі події заміщуються випадковими спогадами минулого, реальними подіями, ситуаціями, але не належать поточного події, яку хворий намагається пригадати.
 3. Криптомнезия. Цей вид розлади заповнює провали пам’яті фактами, взятими з отриманої інформації (прочитаної, побаченої, почутої).

Фізичні ознаки хвороби

При Корсаковському синдромі крім стійких і яскраво виражених проблем з пам’яттю, зазначається ряд соматичних/фізичних симптомів. Їх можна класифікувати за такими видами розладів:

 1. Афективні порушення.
 2. Соматичні симптоми.
 3. Проблеми на нервовому ґрунті.

Афективні порушення

У хворого виявляється яскраво виражена емоційна нестабільність. Зміна і скачки настрою відбуваються буквально щогодини. При цьому алкоголік від дружнього розташування і товариськості раптово переходить до явної агресивності, тривоги і високому рівню занепокоєння.

При афективних порушеннях лікарі часто діагностують депресію астенічного типу. Для неї характерні:

 • туга;
 • млявість;
 • швидка втомлюваність;
 • високий рівень тривожності;
 • рухова загальмованість.

Соматичні симптоми

Дана симптоматика формується на базі зростаючої втоми і слабкості. Причому хворий не може відновити свої сили навіть після тривалого відпочинку. Також розвиваються і такі ознаки соматичного характеру:

 • тахікардія;
 • запаморочення;
 • проблеми зі сном;
 • зниження маси тіла;
 • зникнення апетиту;
 • м’язова слабкість (аміотрофія);
 • непереносимість гучних звуків і яскравого світла;
 • болі неясною симптоматики, що охоплюють практично все тіло.

Поступово ці ознаки наростають, приводячи хворого до повної втрати інтересу до життя. Він впадає в своєрідну прострацію, що протікає на тлі депресій і апатичного стану.

Проблеми на нервовому ґрунті

Корсаковський психоз базується на тривалому токсичному ураженні мозку, проходить на базі загибелі нейронів. Дані патологічні незворотні зміни згубно позначаються на всій роботі ЦНС. У зв’язку з цим у хворого діагностуються і наступні прояви:

 • судорожность кінцівок;
 • сильний свербіж епідермальної тканини;
 • відчуття, що по тілу повзають мурашки»;
 • значне падіння чутливості шкіри;
 • зміна ходи (вона стає хиткою, валкою, покачивающейся);
 • неврогенні дерматози (шкірні захворювання різного типу та етіології).

У процесі розвитку Корсаковского синдрому хворий може повністю втратити здатність пересуватися самостійно.

Клінічна картина

Дана патологія у переважній більшості випадків починається раптово і різко. Саме захворювання має хронічний тип з прогресуючим характером. Більшою мірою страждає розумова діяльність людини та її пам’ять. Хворий не здатний орієнтуватися у власному житлі, не може зрозуміти, де він знаходиться, і хто/що його оточує. Зникає здатність сприймати час і реальність.

Такі люди годинами знаходяться в одному положенні, боячись кудись пересуватися. З плином часу наростає слабоумство, поступово повністю руйнуючи людську особистість. Весь період хвороби в середньому триває 10-15 років. У підсумку патологія призводить до важкої інтелектуальної недостатності.

Який прогноз захворювання

Корсаковський синдром завжди призводить слідом за собою деменцію – старече слабоумство, важке і прогресуюче захворювання. Щоб цього не сталося, треба як можна швидше лікувати алкогольну залежність. Загалом, медики дають вкрай несприятливий прогноз перебігу захворювання, особливо якщо Корсаковський синдром формується і проходить на тлі алкоголізму.

Лікування патології

В основному терапевтичні заходи спрямовані на повну детоксикацію організму від залишків етилового спирту. Хворому необхідно пройти кодування від алкозалежності, наступну соціальну реабілітацію. А також тривале лікування, головною метою якого стає реанімування і відновлення всіх втрачених мозкових функцій, наскільки це можливо.

Повністю роботу загиблих мозкових клітинок повернути не представляється можливим, особливо в результаті тривалого пияцтва.

Частково вирішити дану проблему і поліпшити стан і роботу мозку можна за допомогою:

 1. Прийому ліків, спрямованих на відновлення мікроциркуляції крові. Це можуть бути наступні медикаменти: нікотинова кислота, Агапурин, Трентал, Реополіглюкін.
 2. Використання медикаментів, відновлюють метаболізм клітин (нейронів): вітамін В1, Пірацетам та глютамінова кислота. При цьому часто призначається прийом Кокарбоксилази (активної форми вітаміну В1).
 3. Вживання засобів, що підсилюють продукування ацетилхоліну: вітамінізовані комплекси з включенням до складу марганцю і вітаміну В5.
 4. Прийом вітамінів В2, С, В6 і РР, які покращують засвоєння вітаміну В1.

На жаль, ефект від проведення сеансів по соціальній адаптації у хворих Корсаківським синдромом значно знижений. Повністю вилікувати дане захворювання не представляється можливим із-за глобального руйнування важливих мозкових структур, що відповідають за інтелектуальний рівень і пам’ять.

За темою:  Блює кров'ю після алкоголю: що робити

MAXCACHE: 0.38MB/0.00803 sec