Асцит черевної порожнини: скільки живуть люди

Асцитом називають накопичення рідини в черевній порожнині. Для цього захворювання характерне збільшення розміру живота і посилення внутрішньочеревного тиску, у зв’язку з чим відбуваються патологічні порушення в роботі внутрішніх органів, розташованих в області живота, а також в легенях та серцевому м’язі.

Асцит може розвинутися внаслідок безлічі хвороб, але в переважній більшості випадків (понад сімдесяти п’яти відсотків) захворювання проявляється як ускладнення на фоні цирозу печінки. Виявити захворювання можна при очному огляді лікарем черевної порожнини, за допомогою ультразвукової діагностики або комп’ютерної томографії. Лікування захворювання складний і, як правило, дуже тривалий.

Причини захворювання

Серед головних причин появи асциту черевної порожнини можна виділити наступні:

 1. Цироз печінки – це основна причина, приблизно в 75% випадків.
 2. Ракові новоутворення – призводять до скупчення рідини приблизно в десяти відсотках.
 3. Серцева недостатність – причина захворювання в п’яти відсотках випадків.

Іноді дану патологію можуть викликати і інші причини. До них відноситься:

 • тромбоз печінкової вени;
 • хвороби нирок;
 • погане харчування;
 • туберкульоз;
 • порушення в репродуктивній системі;
 • ендокринні захворювання;
 • хвороби шлунково-кишкового тракту;
 • порушення в лімфатичних судинах.

Розглянемо більш детально найбільш часто зустрічається хвороба – асцит при цирозі печінки. Скільки живуть люди після встановлення даного діагнозу, якими ознаками супроводжується патологія, і як відбувається лікування.

Симптоми асциту

З-за певних факторів здорові клітини печінки починають відмирати, заміщаючи сполучною тканиною. Судини починають заростати, а уражена залоза більше не здатна повноцінно функціонувати. Це призводить до того, що в організмі чоловіка починають накопичуватися токсичні речовини, кров не очищається і порушується обмін поживних речовин.

Проблеми з кровообігом стають причиною того, що частина рідини проникає крізь змінені судини і потрапляє в порожнину живота.

Ознаки хвороби досить легко розпізнати на тій стадії, коли в області живота накопичується більше одного літра води. Найбільш характерними симптомами асциту є:

 • кровотечі в шлунково-кишковому тракті;
 • печія або біль в області шлунку;
 • постійна нудота;
 • наявність кров’янистих вкраплень в калових масах;
 • набір ваги;
 • погіршення пам’яті та концентрації уваги;
 • набряк ніг.

Виражена стадія асциту має і зовнішні ознаки:

 • значне збільшення обсягів живота;
 • випирає вени;
 • вийшов назовні пупок;
 • виникнення пупкової грижі.

Розвиток цих ознак сигналізує про те, що у хворої людини розвивається асцит черевної порожнини. Скільки живуть люди з даним діагнозом, безпосередньо залежить від того, як скоро розпочато лікування патології.

Стадії та види хвороби

За кількістю знаходиться в животі рідини, виділяють три стадії асциту:

Перша стадія. В черевній порожнині розташований менше трьох літрів рідини, зовнішні ознаки не виражені. Виявити першу стадію можна за допомогою ультразвукової діагностики. На цьому етапі пацієнту дають найбільш сприятливі прогнози на повне одужання.

За темою:  Алкогольний цироз печінки: скільки живуть з таким діагнозом

Друга стадія. В порожнині живота накопичилося понад трьох літрів рідини. Відбуваються зміни в розмірі, але передня стінка ще не піддається розтягуванню. На діафрагму не виявляється тиску, вона не підлягає зміні. З’являються симптоми печінкової недостатності.

Третя стадія. На останньому етапі в області живота знаходиться від десяти до двадцяти літрів води. Живіт значно збільшений, пацієнту стає важко пересуватися, турбує задишка, втома. У хворого виникають проблеми з серцевим м’язом, а також з’являються набряки ніг з-за порушень відтоку лімфи.

Крім цього, асцит ділиться на види, в залежності від того, як проявляє себе рідину в черевній порожнині:

Перехідний. Цей вид асциту досить простий в лікуванні і при своєчасному лікарському втручанні повністю виліковується.

Стаціонарний. При використанні тільки медикаментозних засобів, лікування не приносить належного результату.

Прогресуючий. Будь-які терапевтичні методи не дають ефекту, кількість вільної рідини в черевній порожнині наростає.

Крім цього, існують рефрактерний асцит черевної порожнини, який можливо вилікувати консервативним або хірургічним методом і нерефрактерный, який вилікувати не можна.

Після постановки діагнозу цироз печінки, асцит виникає протягом перших десяти років. Щоб зрозуміти, що таке асцит печінки, і яка тривалість життя після виявлення хвороби, необхідно знати, який з типів захворювання вразив людини: компенсований або декомпенсований. Як правило, при компенсованому асциті пацієнти живуть більше семи років. Декомпенсований асцит характеризується тривалістю життя до трьох років.

Діагностика асциту

Характерна симптоматика дає можливість визначити асцит при цирозі печінки ще на початковій стадії. Встановити точний діагноз можна за допомогою ультразвукового дослідження. Навіть найменша кількість вільної рідини можна виявити цим діагностичним методом. Також УЗД дає можливість оцінки стану внутрішніх органів, черевної стінки, судин і лімфатичної системи.

Більш детальний огляд венозної системи і кровообігу проводять за допомогою доплер дослідження. Доплерометрия здатна показати рівень прохідності судин, тиск крові всередині них і швидкість кровотоку. Якщо у пацієнта поставлений діагноз асцит черевної порожнини, то ці показники кардинально відрізняються від нормальних.

Але найбільш поширеним і широко застосовуваним методом діагностики є пункція живота з метою забору рідини. Це дослідження показує кількість вільного інфільтрату, що знаходиться в черевній порожнині, а також такі показники, як: еритроцити, лейкоцити, білки, ракові або вірусні клітини та ферменти.

Лікувальні заходи

Лікування асциту при цирозі печінки проводять такими методами: використовуючи рецепти народної медицини, традиційним медикаментозним впливом або хірургічним шляхом. Який би шлях лікування не був обраний, необхідно уважно стежити за перебігом хвороби. У разі виникнення або прогресування ускладнень, потрібно переглянути призначену терапію і внести коригування.

За темою:  Як впливає пиво на чоловічий організм

Який би метод лікування не був обраний для пацієнта, існує ряд рекомендацій, які повинні дотримуватися всі люди з даним діагнозом. Повний спокій і постільний режим призначається тільки хворим з останньою стадією асциту, у всіх інших випадках, лікарі радять обмежити фізичні навантаження. Дієта при цирозі печінки з асцитом у першу чергу полягає в обмеженні вживання солі та продуктів, що містять її у великій кількості. А ось зменшувати кількість споживаної рідини не варто, це може негативно відбитися на артеріальному тиску.

Харчування при цирозі печінки з асцитом полягає в дотриманні так званого столу номер п’ять. Це найбільш щадна дієта, яка призначається при захворюваннях печінки. Так, пацієнтам слід повністю відмовитися від смажених страв, продуктів багатих холестерином і пуринів. Всі продукти повинні легко засвоюватися шлунково-кишковим трактом.

Продукти слід готувати шляхом отварки, запікання або гасіння. Грубі продукти харчування, такі як м’ясо, повинні перемалываться до стану пюре. Також варто дотримуватися температури вживання продуктів, вона не повинна бути нижче двадцяти і вище шістдесяти градусів. Харчуватися слід потроху і з періодичністю в три години.

Народне лікування

Лікування асциту за допомогою рецептів народної медицини практикувалося знахарями з давнього часу. Таке лікування полягало у використанні природних компонентів і трав, які приймалися як всередину, так і місцево. Цей тип терапії вважається досить безпечним, але важливо знати, що ефективність цього методу досі не підтверджена науково. Тому погоджуючись на подібні процедури, ви робите це на свій страх і ризик.

Хороший сечогінний дію мають висушені стручки червоної квасолі. Для того щоб зробити відвар необхідно залити сто грамів продукту літром гарячої води і витримати на водяній бані не менше п’ятнадцяти хвилин. Після того як відвар охолов, його необхідно процідити і приймати тричі на добу по одній склянці.

Одним з найбільш поширених і застосовуваних засобів є курага. Вона здатна не тільки позбавити від зайвої рідини, утвореної в черевній порожнині, але і заповнити відсутні корисні елементи в організмі і налагодити роботу шлунково-кишкового тракту. Курагу слід залити окропом і настоювати протягом години. Рекомендована добова доза прийому не повинна перевищувати п’ятисот мілілітрів.

Видалити рідину з порожнини живота можна за допомогою відвару петрушки. Для приготування цього рецепту необхідно пучок петрушки залити літром води і варити на повільному вогні близько тридцяти хвилин. Після охолодження відвар слід процідити і вживати невеликими порціями протягом усього дня.

За темою:  Як алкоголь впливає на судини

Для кращого виведення інфільтрату з черевної порожнини застосовують потогінні чаї та відвари, вживати їх слід у гарячому вигляді. Відмінним варіантом буде заварювання квітів липи або мати-й-мачухи. Ці рослини прискорюють потовиділення, за рахунок чого кількість вільної рідини в животі зменшується.

Лікування медикаментами

При асциті черевної порожнини пацієнтам обов’язково призначаються сечогінні лікарські засоби. Найвищу ефективність довели такі препарати, як: «Фуросемід» і «Верошпірон».

 1. Фуросемід – діуретик, володіє швидкою дією. Даний препарат дозволений до прийому людям з хворобами нирок. Фуросемід виявляє розширюючий ефект на судини, у зв’язку з чим знижує артеріальний тиск. При прийомі всередину сечогінний ефект досягається через тридцять хвилин і триває протягом чотирьох годин. Вживати препарат слід у ранкові години по одній таблетці. Максимальна доза не повинна перевищувати 160 мг на добу.
 2. Верошпірон – сечогінний препарат, що володіє калийсберегающим ефектом пролонгованої дії. Діуретична дія досягається через декілька днів з початку прийому. Добова доза становить 100-200 міліграм і підбирається лікарем індивідуально для кожного пацієнта.

У разі коли асцит викликаний цирозом печінки, лікарі призначають лікування, спрямоване на підтримку органу. Зазвичай хворому прописуються такі лікарські засоби, як: синтетичні і натуральні гепатопротектори, жовчогінні препарати, фосфоліпіди, вітаміни, амінокислоти, противірусні та імуномодулюючі засоби і т. д.

Хірургічне лікування

У разі коли консервативне лікування не приносить вираженого результату, можуть бути призначені хірургічні методи лікування. Одним з таких методів є лапароцентез.

Лапароцентез – це пункція черевної порожнини, застосовувана для виведення зайвої вільної рідини. В ході операції, хворому вводять товсту голку з трубкою в передню стінку черевної порожнини, через яку виводиться інфільтрат.

Прогнози

Асцит черевної порожнини в поєднанні з цирозом печінки має вкрай несприятливі прогнози. Тривалість життя п’ятдесяти відсотків людей з цим захворюванням становить усього два роки з початку розвитку. Якщо консервативне лікування асциту не приносить результатів, то термін життя пацієнта знижується до півроку. Медикаментозне та народне лікування здатне подовжити та покращити якість життя людини, але для того щоб забезпечити хворому довге і здорове життя часто потрібна пересадка печінки.

MAXCACHE: 0.39MB/0.00599 sec