Блює кров’ю після алкоголю: що робити

Алкоголь, напій, який приносить розслаблення, приємну ейфорію і відчуття спокою, на ділі виявляється підступним ворогом. Спиртне, особливо якщо його довго і регулярно пити, завдає непоправної шкоди людині, безжально руйнуючи всі внутрішні органи і дестабілізуючи роботу систем. Одним із симптомів похмільного синдрому стає блювання.

З допомогою блювотних позивів організм прагне очиститися від отруйних токсинів, продуктів розпаду етанолу. Але деколи людини блює кров’ю після алкоголю. Цей симптом страшний і небезпечний, він вимагає негайного відмови від спиртного і звернення до лікаря. Наслідки можуть бути дуже сумні.

Нюанси лякаючого синдрому

Людський організм включає рвотную функцію по закономірним і зрозумілим причинам. Що робить мозок метою запобігти подальшому розповсюдженню отрути з організму? Він дає сигнал очистити шлунок. Через блювотні маси досягається необхідно звільнення від токсинів, які ще не встигли всмоктатися в кров через шлункову слизову.

Якщо після неабиякої кількості випитого у людини відкривається кривава блювота – це свідчення внутрішньої кровотечі. Такий сигнал не можна залишати без уваги.

Коли відбувається блювання з кров’ю після алкоголю, причини можуть встановити тільки кваліфіковані лікарі після ряду проведених діагностик. Причому, симптоматика такого синдрому залежить від обсягу внутрішньої кровотечі. При крововтраті в 200-400 мл даний стан зазвичай проходить без виявлення в блювотних масах кров’яних згусточків.

Єдино, що у людини можуть спостерігатися наступні ознаки (вони часом виявляються слабо і непевний):

 • озноб;
 • млявість;
 • сильна спрага;
 • сухість слизових;
 • легка нудота.

Кровотеча більш сильного обсягу вже помітно по вмісту вивергає мас, пофарбованих у червоний колір. Даний синдром супроводжують більш яскраві прояви:

 • болі в животі;
 • підвищення артеріального тиску;
 • шум і дзвін у вухах;
 • гарячкові стану;
 • запаморочення аж до непритомності;
 • тахікардія (порушення серцевого ритму).

Змінюється і зовнішність потерпілого. У людини відзначається збліднення шкірного покриву. Шкіра рясно зволожується через посилення потовиділення. Через різке посилення спраги втрачається голос, спостерігається осиплість і захриплість.

Якщо вогнище внутрішньої кровотечі зароджується в якомусь відділі ШКТ, видозмінюється і стілець хворого. Дефекационные маси набувають чорний колір, вони напіврідкі з різким, відразливим запахом.

Криваву блювоту не можна залишати без уваги. При прояві даного симптому людини слід негайно доставити у стаціонар. Інакше у потерпілого великий ризик розвитку шокового стану, що приводить до летального результату.

До речі, коли спостерігається кров при блюванні після алкоголю, перший час людину переслідують яскраво виражені хворобливі симптоми. Але вони швидко проходять. Справа в тому, що кров швидко нейтралізує соляна кислота, яка шлунком. Головну небезпеку при блювоті з кров’ю являє собою різко зростаючий тиск, який інколи приводить до втрати свідомості.

Причини кривавої блювоти

Найбільш часто даний синдром свідчить про якомусь внутрішньому пошкодженні стравоходу або шлункових стінок. До цієї дуже небезпечної ситуації наводять безліч причин. Виявити справжнього винуватця такого стану можуть медики, спираючись на дані проведених обстежень.

Синдром Маллорі-Вейсса

За статистикою, така патологія у 15-20% випадках стає причиною внутрішньої кровотечі з травного тракту. Дане захворювання було описано і вивчено на початку минулого століття. Це розрив або тріщина в одному з таких районів ШКТ:

 1. Шлунково-харчового переходу (8% випадків).
 2. Кардіального відділу шлунка (близько 45% діагностик).
 3. Нижній області стравоходу (у 50% шлункових кровотеч).

За статистикою, даним синдромом страждають частіше чоловіки віку 30-65 років, рясно і тривало п’ють. Клінічна картина відзначається наявністю свіжої червоної крові в блювотному вмісті. Зрідка буває чорний стілець, біль живота, втрата свідомості.

Цей стан небезпечний своїми наслідками і важкими ускладнення. До них відносяться:

 • ішемія;
 • прорив (розриви) слизової шлунка;
 • зниження кровопостачання серцевого м’яза, що приводить до інфаркту;
 • гіповолемічний шок (стрімко зменшення обсягу циркулюючої крові).

У терапії даного захворювання лікарі використовують консервативні методи. Але, при ускладненні стані хворого доводиться вдаватися до операційним втручанням.

Внутрішній варикоз

Якщо в блювотних масах спостерігається червона, яскрава кров (без згустків), це може говорити про ураженнях слизової, які викликані внутрішнім варикозом. В даній ситуації витончення судини не можуть витримувати тиск прискореної циркуляції крові і лопаються, утворюючи внутрішні крововтрати. Кровотеча такого типу триває недовго.

Дана патологія формується на тлі яскраво вираженого порушення кровопостачання шлункового органу. Цей стан супроводжується патологічним зміною будови судин:

 1. Подовження і розширення судин.
 2. Формування на судинах петель або вузлів.

Така патологія часто виникає на базі глобального ураження печінки, зокрема цирозу, печінкової енцефалопатії або гепатитів. Варикоз шлунка відноситься до дуже небезпечним хворобам. Занадто великий ризик утворення тромбу. Підступність патології полягає в тому, що на ранніх стадіях патології симптоматика не виражена і людина не здогадується про небезпеку.

Виразка шлунку

Дуже частою і поширеною причиною блювання з кров’ю стає виразка шлунка. Захворювання розвивається в результаті тривалого ураження слизової шлунка ацетальдегидом – метаболітом етанолу. Спирт змінює нормальний склад шлункового соку, у кілька разів підвищуючи концентрацію в ньому соляної кислоти.

Агресивне середовище починає роз’їдати стінки органу, приводячи до їх изъявлениям і формування виразки. Виразка шлунка протікає з наступною симптоматикою:

 • сильний біль при кожному прийомі їжі (хворобливість відзначається у верхній частини живота);
 • після закінчення трапези больовий синдром зменшується і проходить зовсім;
 • поступово відбувається повна втрата апетиту;
 • з’являється постійна нудота, печія, відчуття тяжкості у шлунку.

Якщо, незважаючи на всі тривожні симптоми людина продовжує пити, агресивна, отруйна середовище провокує серйозне загострення. Починають руйнуватися великі судини. В даному випадку у хворого може початися профузное кровотеча, яке провокує прорив виразки.

При перфорації шлункової стінки вміст шлункового органу потрапляє в черевну порожнину, приводячи до появи перитоніту (локальне запалення черевної порожнини). Стан вкрай важкий і небезпечний для життя.

Цироз печінки

Велику небезпеку становить ситуація, коли спостерігається блювота чорного кольору після алкоголю. Дана патологія може розвинутися при цирозі печення з приєднанням до захворювання внутрішнього варикозу.

Якщо у людини спостерігається чорна блювання після алкоголю, спрогнозувати тривалість кровотечі дуже складно. Така ситуація вимагає негайної госпіталізації потерпілого.

Цироз печінки – це прогресуюча патологія, що характеризується глобальною перебудовою нормальної печінкової тканини на фіброзну (сполучну). Наслідком стає порушення нормальної роботи печення, відмова цього органу і загальне отруєння організму, що приводить до припинення роботи інших систем.

Причини іншого роду

Медики, крім основних, найбільш част від зустрічаються причин, що призводять до блювоті кров’ю після вживання спиртного, виділяють і ряд інших винуватців синдрому. Це можуть бути:

 1. Дуоденіт.
 2. Перитоніт.
 3. Панкреатит.
 4. Холецистит.
 5. Камені нирок.
 6. Загострення апендициту.
 7. Кишкова непрохідність.
 8. Потрапляння всередину органу чужорідного тіла.
 9. Важкі запальні процеси стравоходу.
 10. Онкологічні процеси стравоходу і шлунка.
 11. Хронічні патології в стадії загострення ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

Блювота з кров’ю після алкоголю: що робити

При виникненні даного небезпечного синдрому, не можна сидіти і спокійно чекати, поки все пройде само собою. У першу чергу це стосується родичів і оточуючих людей, які стали свідками цього явища. Потерпілому необхідно терміново викликати швидку, а до приїзду медиків надати людині наступну першу допомогу:

 1. Покласти людину на ліжко.
 2. Під голову підкласти подушку і вкрити теплою ковдрою. Людину необхідно зігріти, щоб нормалізувати кровообіг кінцівок.
 3. Щоб нормалізувати кровообіг і запобігти можливий застій крові, потерпілого необхідно періодично перевертати.
 4. Поряд з хворим обов’язково потрібно бути присутнім. Людина, яка перебуває в напівнепритомному стані, може захлинутися блювотними масами.
 5. До приїзду медиків потерпілого слід рясно поїти. Бажано дати йому таблеточек 7-8 активованого вугілля. Сорбент допоможе вивести з отруєного організму отрути і токсини метаболітів спирту.

Слід пам’ятати, що при даній ситуації людині не можна давати їсти. Будь-яка їжа може в кілька разів погіршити стан хворого. Необхідно контролювати показання пульсу і тиску.

Лікування синдрому

Лікарі після проведення необхідних реанімаційних дій та детоксикації організму, займуться проведенням необхідних аналізів і обстежень. Це необхідно зробити, щоб встановити справжнього винуватця кривавої блювоти і зайнятися лікуванням. Пацієнту проводять такі обстеження:

 1. Гастроскопія.
 2. Рентгенографія.
 3. Аналіз крові (загальний та біохімічний).

Частіше при кривавій блювоті після алкоголю проводять консервативні методи лікування. Але інколи доводиться вдаватися до оперативних хірургічних втручань. Основна терапія при внутрішньому кровотечі ШКТ полягає в наступному:

 • хворому проводять шлункове зондування;
 • призначають курс ліків для купірування кровотечі;
 • виводять надлишки крові з органів шлунково-кишкового тракту.

Щоб повністю звільнити шлунок від згустків крові, потерпілому проводять повне промивання шлунка теплою водою (при температурному режимі в +4—5⁰С). Медики в цілях контролю за ситуацією проводять аспірацію (відсмоктування вмісту шлунка) і зондування органу.

Заходи профілактики

Після проведення всіх необхідних лікарських заходів у людини відзначається значне поліпшення здоров’я. Період реабілітації укладається в 2-3 доби. Чи варто говорити, що блювота з кров’ю – пряма вказівка, що доведеться раз і назавжди розпрощатися з прийомом будь-яких алкогольних коштів. В іншому випадку наслідки можуть бути плачевними і привести хворого до летального результату.

У реабілітаційний період хворому доведеться дотримуватися спеціальної дієти. Дане меню спрямоване на полегшення роботи ШКТ та його відновлення. У цьому випадку з раціону повністю виключаються всі гострі і смажені продукти. Під заборону підпадає сіль.

 1. Перші години відновлення. В цей період не можна приймати будь-яку їжу. Допускається лише пиття теплої рідини дрібними і частими ковтками.
 2. У першу добу після припинення кривавої блювоти людині доведеться харчуватися виключно рідкої і протертою їжею маленькими порціями. Щоденне меню складається з слабких бульончиков і каш, приготовлених на воді.
 3. У наступні дні обсяг їжі поступово збільшують. В раціон можна включити киселі, желе і різні слизові супчики.
 4. Через 4-5 діб поступово в меню водяться м’ясне суфле, яйця всмятку.

Раціон у реабілітаційному періоді становить лікуючий лікар. Медик враховує смакові уподобання пацієнта і ступінь його стану. При кривавій блювоті після алкоголю (навіть якщо вона недовга і швидко пройшла) в обов’язковому випадку слід звертатися за допомогою до лікаря.

При відсутності належного лікування дана патологія може повернутися, а згодом призвести до анемії, шоку, задухи і смерті людини. Після повернення із стаціонару хворому доведеться щорічно відвідувати лікаря-гастроентеролога для проходження необхідних профоглядів.

За темою:  Ознаки білої гарячки у чоловіків

MAXCACHE: 0.39MB/0.00750 sec