Чому рве жовчю: що робити, причини

У людському організмі передбачено все, це складний механізм, ідеальний і досконалий. І уразливий. Природою закладено функції, що захищають наше тіло від попадання в нього патогенної мікрофлори, токсинів, пилу і бруду. Одним з захисних факторів є блювота.

Блювотні позиви частіше з’являються в результаті отруєння тіла неякісною їжею, надлишком ліків, алкоголем. Нерідко в блювотних масах спостерігаються прожилочки крові і жовчні вкраплення. Все це ознаки патологічних і небезпечних станів. Чому рве жовчю і наскільки небезпечно такий стан?

Специфіка незвичайної блювоти

Блювотний синдром – вимушений і неконтрольований процес, у створенні якого беруть участь м’язова тканина очеревини і діафрагма. Коли відбувається блювота жовчю, причина, що робити і чим допомогти – перші виникають при такої неприємності питання. Сам блювотний процес відбувається, коли одночасно опускається діафрагма, і активно скорочуються м’язи преса.

Якщо в блювотному вміст присутній жовч – це є ознакою незапланованого подорожі цього секрету. Жовчні маси проникають за межі пілоричного клапана (воротар шлунка), змішуючись з шлунковим вмістом.

Якщо травна система людини дає збій, всі токсини і отрути, які в ідеалі повинні забиратися печінкою і нирками, потрапляють у кров’яне русло і розносяться по всьому організму. Коли токсини по кровотоку виявляються у відділах головного мозку, отруйні сполуки починають дратувати мозкові рецептори.

Реакцією розбурханих рецепторів стає відчуття подташніванія – головного провісника блювоти. Легка нудота стрімко посилюється і переростає в блювотні позиви. Починається блювота. Їй супроводжують такі симптоми:

 • слабкість;
 • пітливість;
 • запаморочення;
 • почастішання дихання;
 • поява грудки в горлі;
 • рясне слиновиділення;
 • відчуття розпирання в животі.

Це час, коли відбувається різке опущення діафрагми всередині шлункового органу, що викликає активне скорочення гладких м’язів шлунка. Підсумком стає нестримна блювота. Вона може бути одноразовою чи багаторазовою.

Коли дуже нудить жовчю, а блювотні позиви, сильні і рясні – це самий небезпечний ознака. Нестримна і тривала блювота провокує зневоднення організму.

Роль жовчі в організмі

Жовчна рідина відноситься до травної. Ця речовина виробляється печінкою та приймає активну участь у всмоктуванні необхідних для життєдіяльності жирів. Також жовч допомагає перетравлювати їжу завдяки численним кислот, що знаходяться в її складі.

Як жовч виявляється в блювотних масах

Механізм потрапляння жовчного речовини в извергаемое шлунком простий для розуміння. «Подорож» жовчі можна пояснити так:

 1. Перше, що трапляється в організмі – це судорожне скорочення желчнопузырных м’язів. Завдяки цьому купірується зайве навантаження печінки та зростаюча напруга жовчовивідних шляхів.
 2. Жовчне речовина потрапляє у кишечник. Цей процес «розвантажує» не справляющуюся зі зростаючою навантаженням підшлункову залозу. У здоровому організмі жовч ніколи не присутня в кишечнику.
 3. Дванадцятипала кишка починає посилено скорочуватися і у зворотному режимі закидає жовчні маси в шлунковий орган.
 4. Агресивне середовище, яку влаштовує жовчний секрет, опиняючись в шлунку, порушує кислотно-лужний баланс. Чутливість слизової шлункової тканини притупляється.
 5. Падіння сприйнятливості стінок шлунка провокує зниження діафрагми, що стає передвісником блювоти. Незабаром вона і відбувається.

Коли в извергаемом вміст відзначається поява жовчного секрету, це говорить про розвиток серйозних патологічних процесів в тілі, зокрема – про сильної інтоксикації. Жовчна блювання часом буває дуже сильна. Часто, навіть після припинення синдрому, хворого продовжують мучити блювотні позиви.

Розпізнати, як виглядає жовч при блювоті легко. Запідозрити її присутність можна за незвичним кольором блювотних мас. Жовчний секрет має зеленуватий або яскраво-жовтий колір.

Причини жовчі в блювоті

Присутність в блювотних масах жовчного речовини пояснюється розвитком у людини порушень різноманітного роду. Або наявністю захворювань внутрішніх органів (не тільки пов’язаних з травною системою). До найбільш частих винуватцям жовчної блювоти стають:

 1. Перитоніт.
 2. Холецистит.
 3. Панкреатит.
 4. Вагітність.
 5. Важкі опіки.
 6. Інфаркт міокарда.
 7. Захворювання нирок.
 8. Шлункові травми.
 9. Передозування алкоголем.
 10. Кишкова непрохідність;
 11. Дуоденіт (гострий і хронічний).
 12. Захворювання підшлункової залози.
 13. Захворювання гінекологічного характеру.
 14. Психосоматичні і неврогенні фактори.
 15. Отруєння неякісною їжею, хімічними речовинами і отрутами.
 16. Передозування сильнодіючих медикаментів, що належать до опіатів і цитостатикам.
 17. Шлункові патології (виразки, гастрити). У цьому випадку частіше спостерігається блювота з жовчю вранці.

Жовчна блювота – небезпечний процес, що не є нормальним. Коли рве жовчю, що робити? Негайно звернутися за медичною допомогою. Справжні причини такого стану можна з’ясувати тільки після ретельно проведеного всебічного обстеження.

При блювоті з домішкою жовчного секрету людину переслідують і додаткові симптоми. До них відносяться: підвищення температури, болючість області підребер’я (як з правого, так і з лівого боку), діарея і мігрень.

Блювота жовчю після алкоголю

Захоплення спиртовмісними напоями – часта причина важких інтоксикацій організму, що призводять до неприємного синдрому. При алкогольній жовчної блювоті спостерігаються наступні симптоми:

 • дезорієнтація;
 • порушення зору і мови;
 • короткочасна втрата пам’яті і свідомості.

Зазвичай выташнивание жовчних мас при алкогольній інтоксикації припиняється через 3-4 позиву. Якщо вона спостерігається тривалий час – необхідно негайно викликати невідкладну допомогу.

Жовчна блювота при вагітності

У майбутніх матусь присутність жовчі в блювотних масах – явище часте, особливо в I триместрі. Найчастіше вона виникає, коли жінка відчуває сильний голод. Зголоднілий шлунок, вимагаючи їжу, посилено скорочує свою мускулатуру, виробляючи агресивний шлунковий сік і провокуючи вихід жовчі з жовчного міхура.

При вагітності жовчна блювота стає передвісником загострення наявних хронічних патологій. Коли вагітну вирвало жовчю, варто дізнатися, а чи відчуває вона токсикоз. Сильний токсикоз, який частенько мучить вагітну до початку терміну, стає частою причиною жовчної блювоти.

Якщо у майбутньої матусі зазначається таке стояння, слід обов’язково повідомити про синдром медику. Фахівець зможе розрізнити патологічні причини блювоти від звичайних (функціональних) і допоможе впоратися з проблемою.

Блювота жовчю у здорової людини

Спровокувати занедбаність жовчного секрету в шлунок може організм і у вчиненого здорової людини. Це відбувається з неясною етимологією і тільки одноразово. Провісниками такий блювоти стають наступні синдроми:

 • болючість живота (вона може проявитися у різній мірі інтенсивності та локалізації);
 • сильна печія (це відбувається через подразнення жовчної масою слизової шлунка), при цьому спостерігається відчуття печіння за грудиною;
 • відрижка з кислим, неприємним запахом (її провокує надмірне утворення газів у кишечнику перед блювотою);
 • метеоризм і викликає відчуття розпирання очеревини;
 • утворення нальоту жовтого колір мовою, це можна спостерігати вже після виверження блювотних мас (такий відтінок мови надає саме жовч).

Усі подібні симптоми викликаються закидом жовчного секрету в шлунок і спостерігаються при блювоті з жовчю у здорової людини. Але, якщо блювотні позиви тривають і після закінчення процесу, слід звернутися до медиків для виявлення справжньої причини.

Як зупинити блювання жовчю

Жовчне выташнивание свідчить про те, що людині потрібна негайна допомога. Тому в таких випадках необхідно знати, як полегшити стан. Якщо блювотний синдром спостерігається вперше, слід якнайшвидше звернутися до лікаря. В домашніх умовах потерпілому слід надати допомогу до прибуття медиків.

Що можна зробити своїми силами

У разі коли блювотні позиви тривають довгий час, а при блювоті спостерігається тільки вода (крім жовчного секрету), хворому до приїзду лікарів рекомендується прийняти таблетку Церукала (це цитостатик, протиблювотний препарат). Тільки запивайте ліки невеликою кількістю води, інакше можна спровокувати повторну блювоту.

Промивання шлунка. Це необхідно, але далеко не у всіх випадках такий захід виявляється корисним. Його не можна робити при наявності у людини:

 • виразки;
 • гастриту;
 • гіпертонії.

В інших випадках хворому треба дати випити 3-3,5 літра чистої теплої води і спровокувати очисну блювоту. Щоб не допустити зневоднення хворого в перервах між блювотними позивами слід відпоювати наступними напоями:

 • відваром плодів шипшини;
 • мінеральною водою без газу;
 • теплим і слабеньким ромашковим відваром (його слід пити по маленьким глоточкам).

Стежте, щоб людина при виверженні блювотних мас не лежав навзнак. Вміст шлунка може опинитися в дихальних шляхах і викликати задуху. Якщо хворий у непритомному стані, поверніть його набік. Якщо людина реагує на дії, посадіть його на стілець або підніміть і залиште в полусидящем положенні.

Коли блювота затихне, не давайте хворому їжу ще 2-3 години, в цей час нехай він краще поспить. А потім напоїть наваристим курячим бульйоном. Про важкої їжі краще тимчасово забути.

Медикаментозні засоби

Важливо пам’ятати, що частіше блювота жовчю свідчить про хворобу. Щоб позбутися неприємного синдрому, слід виявити і зайнятися лікуванням основної патології. Прийняті в цей період ліки спрямовані на зменшення вироблення жовчі і закидання її в кишечник. У цьому випадку варто озброїтися наступними препаратами:

 1. Препарати антацидний групи. Вони знижують кислотний рівень шлункового соку. Використовують Альмагель, Маалокс.
 2. Жовчогінні збори. Такі засоби сприяють виведенню надлишкової жовчі з організму. Але вони мають тимчасовим ефектом.
 3. Абсорбенти. Препарати, що допомагають швидше виводити отруйні токсини з шлунка. До них відносяться активоване вугілля, Ентеросгель, Полісорб, Ентеродез, Поліфепан.
 4. Селективні прокінетики. Ряд медикаментів, що підсилюють тонус сфінктера кишечника (це перешкоджає забросу жовчі в шлунок). Частіше використовують Цизаприд і Мотіліум.

Раціон харчування

Крім медикаментів, людині, що зіткнувся з такою проблемою, слід звернути пильну увагу на власний раціон. Правильна їжа допомагає значно знижувати закид жовчі в кишечник/шлунок, одночасно пом’якшуючи подразнену слизову цих органів. Яка їжа виявиться корисною:

 • овочі (краще сирі або парені);
 • кисломолочні та молочні продукти;
 • м’ясо нежирних сортів в запеченому або відвареному вигляді.

При блювоті жовчю забороняється вживати в їжу смажені, гострі і дуже солоні продукти. Вони дратують слизову і провокують нові блювотні позиви.

Рецепти народних цілителів

При жовчної блювоті широко використовуються і древні знання народної медицини. Але такі методи хороші лише при легких випадках нездужання і вимагають попередньої консультації у лікарів. Чим можна скористатися:

 1. Імбирний чай. Його рекомендують використовувати для зняття блювотних позивів. Зробити його просто – в стакан крутого окропу додайте подрібнену імбир (3-4 грама).
 2. М’ятний чай. Цей напій також гальмує появу блювотного рефлексу і заспокоює роботу ШКТ. 4-5 листочків м’яти запарити окропом (200-250 мл) і залишити для настоювання на 10-15 хвилин. П’ють напій невеликими ковтками.
 3. Відвар валеріани. Це зілля славиться відмінним відновлювальним дією, м’яко реанімуючи роботу шлунка і кишечника. Візьміть подрібнений корінь валеріани (3-4 гр.), залийте його водою (200 мл) і відварюйте 15-20 хвилин. Отриману масу фільтрують і п’ють в теплому вигляді по 25 мл тричі на добу.

Що забороняється робити при жовчної блювоті

Надаючи допомогу потерпілому людині, не перестарайтеся. Знайте, що у таких випадках хворому забороняється давати знеболюючі ліки, поїти його слабким розчином марганцю. Не намагайтеся промити шлунок, якщо людина знаходиться в несвідомому стані.

Грамотне лікування повинно проводитися під наглядом досвідченого фахівця. І чим раніше почнеться лікування, тим більше гарантії буде на повне одужання людини. Головне – поменше захоплюйтеся спиртними випивкою. Адже найчастіше блювота жовчю відбувається з вини зловживання алкоголем. Доброго здоров’я!

За темою:  Лікування алкогольної полінейропатії нижніх кінцівок

MAXCACHE: 0.39MB/0.00652 sec