Гострий і хронічний алкогольний гепатит

Алкоголізм часто призводить до незворотних змін в організмі людини. Особливо сильно страждає печінка – орган, яким першим бере на себе ударну дозу токсинів після розпаду етилового спирту. Смертельним наслідком для печінкового органу внаслідок тривалого вживання спиртного є цироз.

Одним із провісників смертельної недуги стає не менш небезпечне захворювання, відоме медикам, хронічний алкогольний гепатит. Це дегенеративне стан розвивається внаслідок стійкого порушення об’єму і форми печінки на тлі наявності у людини алкоголізму.

Суть патологічного процесу

Цей термін вперше з’явився в медичному світі в 1995 році. Його застосовують лікарі для визначення ступеня ураження печінкового органу, характеризуючи стадії запальних процесів. У переважній більшості випадків алкогольний гепатит переходить у незворотній цироз.

Гепатит на фоні алкоголю розвивається через 5-7 років регулярного споживання спиртовмісної продукції. На формування і ознаки алкогольного гепатиту впливає якість спиртного і регулярність його вживання.

На підставі статистичних даних встановлено, що гепатит алкогольної форми розвивається, якщо етанол регулярно надходить в організм у наступних дозах (щодобово):

 1. Для чоловіків: 50-80 р.
 2. Для жінок: 30-40 р.
 3. Для підлітків: 15-20 р.

Щоб було більш зрозуміло, можна сказати, що 20 г спиртного – це приблизно становить 500 мл пива середньої міцності (5—6⁰). Але гепатит може прийти і раніше, багато що залежить від стану здоров’я людини та її індивідуальних характеристик (сила і швидкість метаболізму, стійкість імунітету, вік).

Опинившись в печінці, алкоголь перетворюється в оцтовий альдегід. Отруйна речовина починає активно руйнувати гепатоциды (печінкові клітини). Ця реакція, що триває протягом тривалого часу, стає причиною серйозної гіпоксії клітин печінки, що і призводить останніх до масової загибелі. Печінка перероджується, замінюючи пошкоджені ділянки фіброзної тканиною, що в результаті провокує розвиток гепатиту.

Ймовірність формування патології напорядок вище в осіб, що входять в групу ризику. Це люди:

 • перенесли у своєму житті вірусні гепатити;
 • з дефіцитом харчування (мізерна одноманітна їжа);
 • у яких відзначається вроджена «слабкість» ферментів, що розщеплюють етанол.

Симптоми алкогольного гепатиту

Симптоматика патології варіюється в залежності від форми захворювання. Лікарі виділяють два види прояви хвороби.

Персистуюча форма

Даний тип захворювання зазвичай ніяк себе не проявляє, протікаючи в прихованому вигляді. Деякі ознаки все-таки є, але вони занадто згладжені і можуть підходити під ряд інших захворювань органів ШКТ. Першими тривожними дзвіночками стають:

 • тривала відрижка;
 • постійна нудота;
 • відчуття тяжкості в районі правого підребер’я;
 • болючість шлунка, особливо після прийому їжі.
За темою:  Як проявляється алергія на алкоголь

Точну діагностику проводять лікарі, використовуючи різні лабораторні дослідження. Даний вид захворювання відрізняється стабільністю і повним лікуванням у випадку припинення вживання алкоголю. Але, якщо людина вперто продовжує труїти себе спиртним, персистуючий тип гепатиту плавно перетікає в більш небезпечну стадію – прогресуючу.

Прогресуюча форма

Даний вид хвороби характеризується стрімким погіршенням загального стану. У печінковому органі відбувається масова загибель гепатоцидов з розвитком вогнищ некрозу (необоротне відмирання тканин). Захворювання проявляється вже набагато яскравіше і заявляє воно про себе наступними ознаками:

 • рясна блювота;
 • внутрішні кровотечі;
 • пожовтіння шкіри і очних склер;
 • сильні болі в районі правого боку;
 • тривала, безперервна діарея.

Прогресуюча форма алкогольного гепатиту, у свою чергу, поділяється на три ступені: легке/середня/важка. У важких випадках (при розвитку печінкової недостатності) настає смерть пацієнта. У 15-20% діагностованої патології у хворого відзначається розвиток цирозу, що також здатне привести до фатальних наслідків (летальний результат).

Але, при своєчасній і грамотної терапії, хвороба може і відступити. Правда, повного одужання не зазначається, деякі залишкові явища зберігаються у людини на все життя.

Види алкогольного гепатиту

По своєму розвитку дана патологія підрозділяється на два типу. Медики виділяють алкогольний гепатит гострої і хронічної форми. Кожен тип захворювання має свою течію і окрему симптоматику.

Гострий алкогольний гепатит

Це захворювання (ОАД) відрізняється швидкістю розвитку і швидким руйнуванням печінки. Дана патологія досить поширена (її встановлюють у 60-70% випадків гепатиті на тлі алкоголізму, а в 10% хвороба переходить у цироз). У клінічній формі ОАД володіє чотирма варіантами розвитку:

Жовтушний. На сьогоднішній момент найбільш диагностируемый варіант перебігу патології. Він характеризується наступними ознаками:

 • розлади травного ТРАКТУ (діарея);
 • повне виснаження (анорексія);
 • пожовтіння шкіри і очних склер;
 • сильна слабкість і загальна млявість;
 • нудота, що переходить в багату блювоту;
 • яскраво виражені болі в області правого підребер’я.

Дуже часто на тлі жовтяничного ОАД до наявної симптоматики приєднуються вторинні інфекції: пневмонія, бактеріальний перитоніт, септицемія. Поширені сечові інфекційні захворювання.

Латентний. Протікає приховано і без явно вираженої симптоматики. Для діагностування патології лікарями досліджує кров людини і береться біопсія печінки.

За темою:  Абстинентний синдром — що це таке

Фульмінантний. На тлі цього різновиду алкогольного гепатиту в людини розвивається геморагічний синдром (підвищена кровоточивість судин), жовтушність, печінкова енцефалопатія і яскраво виражена ниркова недостатність. Даний вид захворювання часто призводить до смерті пацієнта внаслідок розвитку печінкової коми та гепаторенального синдрому (порушення роботи нирок).

Холестатичний. Відзначається в 6-12% випадків ОАД. До явних симптомів лікарі відносять сильний свербіж шкіри, жовтушність епідермального покриву, знебарвлення калових мас. Терапія даного підвиду ОАД досить складна і тривала.

Яскраві прояви ОАД починаються проявлятися у осіб на тлі тривалих запоїв. При зляганні цирозу печінки прогноз у таких хворих вкрай несприятливий.

Хронічний алкогольний гепатит

Чітка симптоматика у алкогольного гепатиту хронічної форми найчастіше відсутня. Проблема виявляється тільки на тлі проведених лабораторних досліджень. На непряме поява патології можуть вказувати і критерії, властиві визначенню «хронічний алкоголізм». Це наступні ознаки:

 1. Постійне бажання випити.
 2. Розвиток абстинентних синдромів.
 3. Вживання алкоголю, що йде в прогресі стійкого збільшення.
 4. Безперервність прийому спиртовмісної продукції, навіть на тлі розвитку небезпечних захворювань, що вимагають повної відмови від алкоголю.

Терапія патології

Коли до людини приходить алкогольний гепатит, симптоми і лікування хвороби тісно взаємопов’язані і залежать вони від виду патологічного процесу. Терапія даної патології проходить тільки в умовах стаціонару. Лікування лікарі розробляють комплексний, включає в себе:

 1. Повну детоксикацію організму. Її проводять за допомогою крапельниці (інфузійна терапія) або очищувальних медикаментів, які вживаються орально.
 2. Відвідування реабілітаційних курсів у психотерапевта, нарколога та психолога.
 3. Підтримка спеціальної дієти.
 4. При необхідності проводять хірургічне втручання. З допомогою операцій видаляються некрозні ділянки органу.
 5. Прийомом Холіну, Метіоніну в цілях відновлення ліпідної функції печінки.
 6. Вітамінізований курс, що здійснюється внутрішньовенним шляхом. В якості вітамінів в основному використовують азотовмісні речовини, цинк і калій.
 7. При ускладненій ступеня патології використовуються препарати кортикостероїдної спрямованості (стероїдні гормони).
 8. Тривалий прийом гепатопротекторів (Гептрал, Есенціале або Урсосан).
 9. Эдиминация (видалення з організму речовин, що сприяють прогресуванню патології).
 10. Прийом антибіотиків. Антибіотичні ліки вводяться в терапевтичний курс за приєднання будь-якої вторинної інфекції або у разі тяжкого перебігу недуги.

Самостійне лікування алкогольного гепатиту суворо забороняється. Адже поразки печінкового органу можуть бути дуже серйозними і викликати неконтрольовані і непередбачувані реакції організму. В окремих випадках доводиться прибігати і до трансплантації органу.

Пересадка печінки можлива лише при відсутності у пацієнта ознак хронічного алкоголізму. Але навіть у цьому випадку прогноз приживлюваності печінки середній.

Після проведеної медичної терапії в якості загальнозміцнюючих засобів можуть застосовуватися і методи народної терапії. В основному це прийом лікарських відварів з розторопші і кукурудзяних рилець.

За темою:  Скільки алкоголю в безалкогольному пиві

Профілактичні заходи

В цілях недопущення регресу захворювання і рецидивного повтору, хворому рекомендовано суворо дотримуватися профілактичних заходів. Вони наступні:

 1. Грамотне і повноцінне харчування.
 2. Суворе дотримання прийому призначених ліків.
 3. Повна відмова від прийому будь спиртовмісної продукції.

Харчування при алкогольному гепатиті

На раціоні при наявності даного захворювання варто зупинитися докладніше. У переважної більшості хворих при алкогольному гепатиті спостерігається нестача ваги тіла і повне виснаження організму. Для відновлення здоров’я і зменшення навантаження на печінку, таким пацієнтам прописаний особливий раціон. Дієта полягає у виконанні наступних рекомендацій:

 1. Відмова від копченостей, консервації і жирних продуктів, що включають яйця, сало, м’ясо, сир і рибу жирних сортів.
 2. Під заборону підпадають і гриби, випічка, різні соуси і підливи, міцний чай і білий хліб.
 3. Також не можна вживати в їжу кондитерські вироби, сир, сметану, морозиво, вершкове масло, горіхи, редьку, щавель і часник.
 4. Крім алкоголю, суворе табу стосується і куріння.
 5. Вся їжа повинна готуватися при варінні, гасінні або запіканні.
 6. Щоденний раціон повинен складатися з пісної риби/м’яса (телятина, кролик, індичка, курка), сухих тостів, круп’яних каш, знежиреної молочної продукції.
 7. Велику користь принесуть фрукти, овочі, особливо зеленого забарвлення, сухофрукти, інжир і зелений чай.

Сам процес поглинання їжі стає дробовим і роздільним. Тобто не можна змішувати вуглеводну їжу з білкової та приймати її в один прийом. Фрукти вживаються окремо від усього іншого раціону.

Прогноз захворювання

Про те, які шанси одужати у даного хворого, кажуть сукупність і наявність багатьох факторів. Сюди відноситься тяжкість диагностируемой хвороби, наявність додаткових інфекцій. Смертність спостерігається у 15-35% випадків ОАД (гострий алкогольний гепатит). Повне одужання (без подальших залишилися явищ) відзначається в 30% випадків та за умови повної відмови від куріння і вживання алкоголю.

MAXCACHE: 0.39MB/0.00780 sec