Як алкоголь впливає на мозок людини

В одній тільки Росії щорічно від наслідків п’янок гине близько 80 000 чоловік. Труяться сурогатом, заробляють інсульти і серцеві напади, мерзнуть у холодних кучугурах, вмирають від відмови печінки. А що стоять провали в пам’яті і потворне поведінку, так і зовнішній вигляд алкоголіка.

Спиртне руйнує не тільки самосвідомість, етанол безжально розправляється з людським мозком, перетворюючи людину в даний безлике тварина. Негативний, руйнівний вплив алкоголю на мозок людини, на жаль, у більшості випадків носить незворотний характер.

Спиртне і мозок – тандем, ведучий до загибелі

Структура людського мозку надзвичайно складна. Головний мозок складається з п’яти частин-відділів, які взаємопов’язані між собою мільярдами нейронів (нервові клітини). Природа передбачила природний захист цієї чутливої і дуже крихкої системи. Мозкова речовина захищена від кровотоку певним фізіологічним бар’єром.

Природний гематоенцефалічний бар’єр, успішно захищає мозок від проникнення туди вірусів, бактерій, токсинів, не в змозі врятувати його від етилового спирту.

Етанол, будучи чудовим розчинником, без всяких проблем проникає в мозкову речовину через всі наявні мембрани. Опинившись там, етиловий спирт набуває вкрай низьку ферментну здатність. Тобто, розпад спиртових сполук до ацетальдегіду в мозковій речовині проходить вкрай повільно.

Враховуючи здатність нейронів акумулювати (накопичувати) метаболіти етанолу, мозок навіть через місяць буде зберігати в собі залишки спиртного. Давайте розглянемо, як алкоголь впливає на мозок людини, зокрема, на його відділи.

Мозочок

Ця структура несе відповідальність за відчуття рівноваги і скоординованість всіх рухів. Метаболіти спирту саме в мозочку накопичуються найбільше, завдаючи цього відділу серйозної шкоди. Цим і пояснюється безглузда хода п’яного людини і відсутність у нього рівноваги.

Кора великих півкуль

Цей відділ відповідає за вміння особистості щось планувати, відповідати за свої дії, мислити і міркувати. Етанол, навіть у мізерній кількості згубний для даного відділу, викликаючи:

 1. Порушення пам’яті.
 2. Втрату концентрації.
 3. Проблеми при розпізнаванні предметів.
 4. Зниження інтелектуальних можливостей.
 5. Нездатність оцінити відстань до об’єктів.

Тривала дія алкоголю на мозок призводить до повної деградації особистості. Кора великих півкуль із-за масової загибелі нейронів, перестає нормально функціонувати, і людина «втрачає своє обличчя».

Довгастий мозок

Від здорової роботи цього відділу залежить уміння особистості дихати, регулювати температуру і усвідомлювати дійсність. Що буде, якщо нейрони даної мозкової області загинуть? У людини знижується температура, він відчуває сильну сонливість і запаморочення, може втратити свідомість. Саме з цієї причини люди напідпитку і замерзають на вулиці, впавши в кучугури.

Що відбувається при похмілля

Як розгортаються події після масової загибелі нейронів? Приходить фаза похмільного синдрому, що супроводжується поруч неприємної симптоматики. Особливо мучить людину спрага і головний біль. Дані процеси відбуваються з-за активних спроб організму позбавитися від скупчення загиблих нейронів.

При похмілля підвищується внутрішньочерепний тиск, що провокує приплив рідини і розвиток сильного головного болю. Все це свідчення спроб організму вивести загиблі нейрони.

Від етанолу страждають не тільки відділи мозку, але і його судини. Під впливом спиртових метаболітів, відбувається їх різке розширення, а потім звуження. Ця небезпечна ситуація може призвести до розриву судини та інсульту. Людині загрожує інвалідність, а у важких випадках і летальний результат.

Як алкоголь діє на мозок

Крім смертельно небезпечного тромбозу, метаболіти етанолу викликають величезну кількість всіляких порушень, пов’язаних з роботою мозкових відділів. Людині, який зловживає спиртним, загрожує значний список великих патологічних змін, негативно відгукуються на особистому самосвідомості і поведінкових реакціях п’яниці:

 1. Руйнується центр, що відповідає за моральність. Тобто особи, залежні від алкоголю забувають про моральні цінності і культура поведінки. Навіть мала доза спиртного притуплює у людини почуття сорому і повністю розкріпачує її. А тривалий пияцтво веде до повної втрати всіх моральних підвалин.
 2. Відбувається глобальне порушення вестибулярного апарату. Людина втрачає відчуття реальності і почуття рівноваги.
 3. Алкоголь вбиває клітини головного мозку, що відповідають за пам’ять. Частенько після особливо бурхливих вечірок багато особистості не можуть пригадати всі події минулого свята. Це відгомони глобального отруєння мозку метаболітами спиртного.

Алкоголізм і мозкова судинна система

Якщо людина страждає хронічною алкозалежністю, діяльність і функціонування центрів головного мозку поступово загасає. Це відразу позначається на здатності пам’ятати, мислити і розуміти. Але така ситуація ще півбіди. Під впливом метаболітів етанолу відбуваються незворотні зміни і судинної мозкової структури.

Чим це загрожує? Різними психічними розладами. Алкоголь по-різному, але завжди згубно впливає на судини мозку. Продукти розпаду етанолу:

 • руйнують мозкові відділи, які відповідають на регулювання і стабілізацію судинного тонусу;
 • засмучують ендокринні функції, формуючи ожиріння або виснаження, атрофію репродуктивної системи, нервово-психічні розлади;
 • порушують роботу вегетативної системи, що призводить до алергій, неврозів, проблем в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту, захворювань шкіри, біль у суглобах і м’язах.

Всі ці зміни, в кінцевому підсумку, призводять до формування гіпертонії, гіпертонічного кризу і різних судинних патологій мозкових відділів. Істотно зростає ризик набряку мозку.

До незворотніх наслідків у роботі мозкових відділів призводить навіть незначна доза спиртного.

Патологоанатоми, що працюють з хронічними алкоголіками, часто відзначають на розтині загиблих від пияцтва людей різні зміни в мозковій структурі. А саме:

 • численні крововиливи;
 • різке зменшення обсягу всього мозку;
 • згладжування і зникнення мозкових звивин.

Що відбувається з мозком при вживанні алкоголю, він у прямому сенсі слова висихає, значно зменшуючись в розмірах. А що відбувається при цьому з самою людиною? Повна деградація особистості без права на поновлення. Причому безжально нищать власний мозок навіть помірно і малопитущим люди.

Які приходять захворювання

Негативний, руйнівний вплив алкоголю на мозок і нервову систему воістину колосально. Етанол – потужне токсична сполука, він губить роботу всіх внутрішніх систем і органів, провокуючи розвиток багатьох захворювань, здебільшого є смертельними.

Механіка розвитку даних патологій базується на масовій загибелі нейронів, мозкових клітинних структур та капітального дефіциту вітаміну В1 (тіаміну). Цей вітамін надзвичайно важливий для нормальної роботи всіх мозкових відділів. Які патології можуть загрожувати любителю спиртних напоїв?

 1. Алкогольна енцефалопатія. Тяжка патологія мозку органічної природи. Дана хвороба, що проходить на тлі глобальних порушень пам’яті, психічних проблем, апатичності і цілковитої байдужості до всього, говорить про наявність у хворого останній стадії алкоголізму.
 2. Хвороба Корсакова. Захворювання, що протікає на базі розвитку недоумства, амнезий і одночасним приєднанням поліневриту. Такі хворі не в змозі відповісти на банальні запитання про те, який зараз рік, який годину. Вони не можуть вирішити найпростіші задачки, не пам’ятає свого імені. При даному захворюванні відбувається повне виснаження тканин м’язів, людина втрачає здатність пересуватися і перетворюється на інваліда.
 3. Алкогольна епілепсія. Припадочное стан у хворого відбувається при даному захворюванні тільки на тлі похмільного синдрому. При численних эписудорогах у людини поступово формується повне слабоумство, відбувається деградація особистості.
 4. Делірій. Це захворювання більше відомо, як «біла гарячка». Як правило, вона розвивається при раптовому різкому відмову від спиртного. Перебуваючи під нападом, алкоголік представляє велику небезпеку як для себе, так і для оточуючих його людей. В даному випадку хворий потребує термінової госпіталізації.
 5. Галлюциноз. Приходить на тлі алкоголізму стан, при якому алкоголік виразно чує голоси, відчуває галюцинації. Цей стан зазвичай розвивається на тлі абстиненції і потребує термінового і тривалому лікуванні.
 6. Параноя. Формується на фоні раптового відмови від спиртного. Але за своїми проявами та симптомами дана патологія більше схожа з білою гарячкою або галлюцинозом.

Часто при алкозалежності розвиваються різні розлади невротичного характеру. Людину переслідує глобальні проблеми зі сном аж до повної безсоння і розвитку на ґрунті цього галюцинацій. Алкоголізм губить як фізичні/психічні мозкові функції, так і когнітивні можливості особистості (проблеми з умінням виражати свої думки, здатності міркувати, логічне сприйняття та інше).

Відновлюється мозок після відмови від алкоголю

Першими від метаболітів етанолу страждають мозкові функції, що відповідають за пам’ять, розумовий потенціал та інтелектуальний рівень. На жаль, повністю реанімувати загиблі в даних областях нейрони не представляється можливим. Але часткове відновлення цілком можливо.

Мозок людини – структура дуже гнучка. Мозкові відділи вміють повертати роботу пошкоджених ділянок за рахунок утворення нових нейронних зв’язків.

Першою ознакою, що мозкові відділи стали відновлюватися, стає зникнення симптомів депресії. Потихеньку поліпшується пам’ять, розум стає більш пластичним, підвищується інтелект. Відновлення мозку після відмови від алкоголю в середньому займає близько 1-1,5 року. Звичайно, за умови повного припинення вживання спиртного і лікування від алкоголізму.

А от з поверненням здатності орієнтуватися, відчувати простір і володіти візуальним розпізнаванням (уміння створювати у свідомості розумового образу) справи йдуть набагато гірше. Мозкові ділянки, відповідальні за такі здібності, гинуть вже на останніх стадіях алкозалежності.

На відновлення даних областей мозку доведеться затратити 4-5 років. І то за умови тривалої роботи над собою. Найкращих результатів можна досягти, підключаючи до реабілітаційною програмою спеціальні вправи на тренування мозку. Дані заняття проводить психотерапевт, але їх також необхідно здійснювати і вдома.

Але ці поліпшення не гарантовані. Все залежить від ступеня і тривалості зловживання спиртного, а також від початкового стану здоров’я людини. При відбуваються патологічні зміни в мозкових відділах (якщо людина продовжує пити), розвиваються порушення в роботі спинного і довгастого мозку. У цьому випадку підсумком алкоголізму стає кома і смерть людини.

За темою:  Алкогольна енцефалопатія головного мозку: прогноз

MAXCACHE: 0.39MB/0.00606 sec