Лікування алкогольної полінейропатії нижніх кінцівок

Алкогольна нейропатія, захворювання, що має неврологічний характер. Саме ця хвороба є одним з найбільш поширених ускладнень на ґрунті пристрасті до алкоголю. В результаті захворювання утворюються ушкодження величезної кількості нервових з’єднань. У дев’яноста відсотках випадків відбувається ураження нижніх кінцівок на самих віддалених ділянках.

Токсини, утворені в результаті розпаду етилового спирту, роблять сильний вплив на стан нервових волокон, що порушує процеси обміну поживних речовин.

Таким чином, захворювання впливає не тільки на стан, але і на функціонування нервових закінчень. Хвороба зачіпає не тільки кінцівки, але і спинний мозок, а також деякі відділи головного мозку.

Причини появи

Серед безлічі причин, які впливають на розвиток захворювання, фахівці виділяють наступні:

 • вплив продуктів розпаду алкоголю на стан нервових волокон;
 • порушення циркуляції в судинній і нервовій системі;
 • неправильне харчування;
 • порушення в роботі печінки і шлунково-кишкового тракту;
 • нестача вітамінів;
 • постійне перебування людини в одному і тому ж положенні.

Що таке алкогольна полінейропатія зрозуміло, однак виникає питання, як остання причина впливає на її появу. Справа в тому, що коли людина під впливом алкоголю, він тривалий час перебуває в одній позі, від цього відбувається здавлювання певних судин.

Вживання алкоголю — одна з головних причин появи хвороби. Саме його вплив на організм призводить до того, що руйнується бар’єр у нервових волокнах. Доповненням до цієї сумної картини служить гостра нестача в організмі певних вітамінів.

Також велику роль відіграє в цьому питанні і спадковість. Існують певні гени, завданням яких є утворення певних ферментів. Цей фермент розщеплює етиловий спирт на певні продукти, які несуть руйнівну дію по всьому організму.

Перебіг хвороби

На питання, алкогольна полінейропатія, що це таке, можна відповісти наступне: це захворювання, розвиток якого відбувається досить повільно. Хвороба має кілька форм перебігу. Гостра форма полінейропатії зазвичай яскраво виражена відразу ж, після вживання великих доз алкогольних напоїв. Для того щоб всі симптоми отримали розвиток, необхідно всього кілька днів.

Майже в кожному разі звернень за допомогою до фахівців, пацієнти здійснювали скарги на сильні болі в області ніг. Більшість з цих пацієнтів – алкоголіки зі стажем. Їм властиво не звертати уваги на незначні симптоми і з зневагою ставитися до здоров’я. Перебуваючи «під градусом» вони просто не помічають змін, що відбуваються в організмі.

Симптоматика

Алкогольна полінейропатія має наступні симптоми:

 • поява судом нижніх кінцівок, що супроводжуються сильними больовими відчуттями;
 • оніміння кінцівок.

З розвитком хвороби і при відсутності належного лікування, слабкість поширюється і на верхні відділи тулуба. Дуже часто при огляді виявляється і наявність більш серйозних симптомів. Людина може не відчувати певні ділянки свого тіла. Один з прикладів цього симптому полягає в тому, що людина перестає почувати поверхню, яка знаходиться під ногами. Це призводить до зміни самої ходи, яка набуває характеру «шлепающей».

За темою:  Скільки алкоголю можна випити без шкоди для здоров'я

Крім цього, слабшають певні рефлекси в нижньому відділі тулуба, а інколи спостерігається їх повна відсутність. Коли людина ігнорує настільки очевидні проблеми в організмі — це може призвести до розвитку страшних патологій. Запущене захворювання загрожує розвитком паралічу і появою трофічних виразок.

Також спостерігається гіперпігментація шкірного покриву. У нижньому відділі тулуба може спостерігатися випадання волосся, зміни кольору шкіри і навіть зміна температури.

Характерний симптом, службовець показником занедбаності захворювання, що виражається в появі гострого болю при натисканні на литкові м’язи. Саме з цього моменту можна говорити про те, що у пацієнта почав розвиватися параліч. У більшості випадків хвороба призводить до ураження розгинача і пальця стопи.

Діагностика

Для точного встановлення діагнозу, лікар належить виключити наявність таких захворювань як цукровий діабет, ниркова недостатність, інтоксикація організму і спадкові патології. Необхідно встановити всі фактори, які призвели до розвитку хвороби. У більшості випадків причиною є алкогольна залежність.

Обов’язково потрібно пройти огляд у невропатолога. Тільки фахівець вузького профілю здатний оцінити стан м’язів, їх силу і чутливість, а також наявність певних рефлексів.

За допомогою таких процедур, як електронейроміографія встановлюється швидкість, протягом якої нервове збудження досягає самого нерва. Також необхідно виключити наявність інших захворювань, що виражаються аналогічними симптомами. Для цього проводяться такі процедури, як: МРТ, біопсія нервових закінчень і комп’ютерна томографія.

Способи лікування

Лікування алкогольної полінейропатії нижніх кінцівок необхідно почати з повної відмови від вживання будь-яких спиртовмісних напоїв. Хворому необхідно налагодити раціон, і тривалий час дотримуватися спеціальної дієти.

Тільки за умови дотримання цих заходів, можна буде гарантувати наявність результату. Якщо хворий продовжить зловживання алкоголем, ефекту не принесе ні медикаментозне лікування, ні інші його форми.

Лікування з допомогою медикаментів полягає в вітамінної терапії за допомогою внутрішньовенних та внутрішньом’язових ін’єкцій. При такому захворюванні, як алкогольна полінейропатія нижніх кінцівок лікування, препарати і процедури призначаються наступні:

 1. Пентоксифілін – препарат, що сприяє нормалізації мікроциркуляції.
 2. Актовегін – антігипоксант.
 3. Нейромедін – медикамент, що сприяє прискоренню провідності нервово-м’язових закінчень.

Коли мають місце яскраво виражені болі в нижніх кінцівках, використовуються протизапальні засоби, антидепресанти і анальгетики, мають ненаркотическую основу.

Для зняття болю, пацієнту рекомендують приймати такі медикаменти, як карбамазепін. Один з кращих препаратів для відновлення і прискорення процесів метаболізму — це цитофлавин. Цей засіб використовується при терапії захворювання з метою поліпшення циркуляції корисних речовин. Крім того його використання дозволяє зняти інтенсивність болю і в деякому сенсі відновити рухові функції нижнього відділу тулуба. Для того щоб зрозуміти наскільки небезпечно це захворювання, достатньо побачити фото алкогольної полінейропатії.

За темою:  Відмовляють ноги від алкоголю: що робити

Немедикаментозні методи

В основі використання подібного методу лікування хвороби лежить комплексна реабілітація організму. Для цього здійснюються різні фізіопроцедури. У більшості випадків пацієнту призначаються курси електростимуляції нервових волокон і спинного мозку, а також магнітотерапія.

Дуже важливо приділити особливу увагу відновленню тонусу м’язів. Для цього можна використовувати різні техніки масажів і лікувальну фізкультуру. Також, виходячи з можливостей пацієнта, фахівці рекомендують пройти курс голкорефлексотерапії.

Дієта

Правильно збалансований раціон, запорука успішного лікування. Саме тому дуже важливо дотримуватися дієти під час всього лікування. Вживання певних продуктів допоможе набрати організму необхідну кількість речовин для підняття тонусу.

Основний упор при харчуванні робиться на вуглеводи. Також пацієнту необхідна їжа, багата різними вітамінами. Дуже важливо в цей момент, щоб організм не відчував проблеми, пов’язані з нестачею вітаміну групи «В». Ця група вітамінів міститься в таких продуктах, як злакові культури, печінка і висівки. Їх вживання вкрай важливо для того, щоб стабілізувати метаболізм, який був порушений впливом етанолу.

Народні рецепти

На питання, діабетична і алкогольна полінейропатія, що це таке, можна відповісти наступне: це захворювання, яке вражає кінцівку в результаті прийому алкоголю або на тлі такого захворювання, як діабет. Для їх лікування існує безліч різних медикаментозних препаратів.

Дія медикаментів можна посилити завдяки певним діям. До цих дій як раз і відносяться народні методи лікування. Необхідно відразу уточнити, що дана методика є лише додатковим засобом терапії. Замінювати вживання медикаментів народними методами не рекомендується.

В першу чергу лікування за допомогою народних методів необхідно направити на виведення з організму шкідливих речовин і усунення авітамінозу. Для цього можна використовувати наступний коктейль. У склянку кефіру додаються дві столові ложки з мелених насіння соняшнику і петрушки. Вживати подібну суміш краще всього за годину перед сніданком.

Наситити організм вітамінами можна за допомогою суміші морквяного фрешу, меду і яйця. Для приготування необхідно відокремити білок від жовтка і збити його. В отриману масу додати пару ложок меду та олії з соняшнику. До даних інгредієнтів додати половину склянки свіжовичавленого соку моркви і ретельно змішати. Отриману рідину вживають кілька разів на день за годину до прийому їжі.

Крім цього можна приготувати ванночки для ніг на основі настойки з гілок ялинки. При наявності гострих болів можна додати кілька стручкових гірких перців. Всього півгодини в день достатньо, щоб значно знизити кількість появи судом їх хворобливий ефект.

Позитивний ефект від масажу посилюється з допомогою спеціальних настоянок. Для її створення знадобиться подрібнений звіробій. В ємність об’ємом п’ятсот грамів заливається кілька склянок соняшникової олії і засипається рослина. Наполягати цю суміш необхідно протягом двадцяти днів у темному місці. Потім отриману рідину необхідно процідити через сито і використовувати як масажне масло.

За темою:  Чому товстіють від пива

Народна медицина досить дієвий метод боротьби з багатьма захворюваннями, проте для того щоб досягти позитивних ефектів, необхідно кілька місяців використати подібні рецепти. Позитивна динаміка буде спостерігатися тільки за умови дотримання рекомендацій лікаря. Без медикаментозного лікування дані заходи не дадуть ніякого ефекту.

Відновний період

Таке захворювання, як полінейропатія кінцівок дуже часто набуває форми хронічної хвороби. Тому дуже важливо після курсу лікування дотримуватися дієти і вести здоровий спосіб життя.

Дотримання цих рекомендацій сприяє зниженню ризиків наступних загострень хвороби. Дуже важливо перестати вживати алкоголь. Справа в тому, що ті нервові закінчення, які отримали шкоду від продуктів розпаду етилу, не відновляться повністю. Перебуваючи в такому стані, вони схильні будь-якому шкідливому впливу. Зловживання спиртовмісними продуктами може призвести до жахливих наслідків.

Важливо дотримувати правильний раціон. Тільки наявність в організмі всіх необхідних для його роботи вітамінів дозволить підтримувати метаболізм в нормальному стані.
Для профілактики захворювання необхідно постійно підтримувати тонус м’язів. Для цього можна зайнятися бігом чи велосипедними прогулянками. Хворому рекомендується якомога частіше відвідувати санаторії для проходження профілактики.

Прогноз

На жаль, при алкогольній полінейропатії прогноз лікування не завжди позитивний. Найчастіше пацієнти пройшли курс лікування стають непрацездатними. Після цього їм присвоюється певна група інвалідності. Однак коли лікування носить регулярний характер, позитивних тенденцій лікування домогтися можна. Тільки при обліку повної відмови від вживання спиртного та своєчасного втручання медичних фахівців можна говорити про повне одужання.

Захворювання є одним з найбільш складних наслідків зловживання алкогольними напоями. Саме тому тривалість лікування може тривати кілька років. Пацієнт повинен розуміти, що відмова від вживання спиртного носить постійний характер. Крім того, необхідність правильно харчуватися і дотримуватися раціон також залишається і після проходження лікування.

Профілактичні заходи

Для профілактики необхідно виключити всі причини, здатні спровокувати розвиток більш важкої форми захворювання. Для цього необхідно відмовитися від вживання будь-якої кількості алкоголю. Тільки тоді можна сміливо сказати про те, що захворювання не повернеться в майбутньому.

MAXCACHE: 0.39MB/0.02896 sec