Отруєння горілкою: що робити в домашніх умовах

Для людини шкідливо навіть невелике попадання в організм алкоголю. Етанол славиться своїм руйнівним і токсичним впливом на роботу внутрішніх органів, отруює він і ЦНС людини. Але самий важкий і небезпечний стан розвивається, коли сп’янілий піддається отруєння спиртовмісної продукцією.

На ринку повно неякісного спиртного сурогату, який через свою дешевизну частенько виявляється на столах у людей. Та й навіть серед елітної горілки можна зустріти підробку. За статистикою майже половина випадків такої інтоксикації закінчується летальним результатом. Як вчасно розпізнати тривожну симптоматику і що робити при отруєнні горілкою?

Умови для настання інтоксикації

Горілчаний алкоголь – один з найпоширеніших і не тільки в нашій країні. Відповідно, і отруєння внаслідок споживання спиртного відзначаються набагато частіше. Особливо кількість постраждалих збільшується у святкові та вихідні дні.

За статистичними даними ВООЗ смерть від отруєння алкоголем діагностується в 4-5% випадків. Тобто щорічно людство втрачає близько 2,5—3 млн життів. І ця страшна цифра неухильно збільшується.

До головних причин загибелі при вживанні горілчаною продукцією медики відносять наявність деяких факторів. Що провокує розвиток інтоксикації?

Надлишок спиртного

Головним компонентом горілчаного напою є етанол – високотоксична сполука. Опинившись в організмі, він починає безжально руйнувати клітини мозку, печінки, ЦНС. Втручається в нормальне функціонування внутрішніх систем, приводячи до проблем у стані серця та печінки.

При розщепленні в малих дозах етанол, впливаючи на клітини головного мозку і ЦНС, викликає у людини стан сп’яніння, в тій чи іншій мірі. Але, якщо спирту виявляється занадто багато, організм не справляється з розщепленням і виведенням метаболітів спиртного. Відмовляють у роботі життєво важливі системи, що призводить до смерті. Особливо небезпечною стає горілка, прийнята на голодний шлунок.

Поєднання алкоголю з ліками

Одночасний прийом горілки і деяких медикаментозних препаратів стає смертельною загрозою. Загибель в даному випадку деколи може настати навіть при невеликому споживанні спиртного. Найтяжчий стан приходить при суміщенні алкоголю і таких ліків:

 • снодійні;
 • нейролептики;
 • транквілізатори;
 • антидепресанти;
 • анальгетики наркотичного ряду;
 • нестероїдні протизапальні.

Сурогатний алкоголь

Приблизно близько 60% смертей (у чоловіків віку 15-60 років) діагностують через отруєння сурогатним алкоголем. У число сурогатів входить і «палена» горілка.

Сурогатний алкоголь (в народі його називають «паленкою») – це фальсифіковане спиртне, якість якого не перевірялося.

У людей, які часто вживають «паленку», руйнування в роботі внутрішніх систем відбуваються набагато швидше і могутніше в порівнянні з звичайною горілкою. Розвиваються інсульти, інфаркти, приходить сліпота, імпотенція. У 80% випадків настає смерть, причому люди навіть не встигають дочекатися приїзду Швидкої. А ті, кому пощастило вижити, залишаються глибокими інвалідами.

Як розпізнати інтоксикацію

Ознаки отруєння горілкою, ступінь і яскравість їх проявів залежить від обсягу спожитого спиртного і його складу. Руйнування етанолом при інтоксикації зачіпають роботу більшості внутрішніх органів. Важка стадія закінчується розвитком у потерпілого коми.

Отруєння якісною горілкою

Вивчаючи симптоматику, що проявляється при горілчаної інтоксикації, необхідно враховувати, що на ступінь отруєння впливає ряд наступних факторів:

 • підлога;
 • вік;
 • стан здоров’я;
 • якість горілчаної продукції;
 • кількість прийнятого алкоголю;
 • наявність хронічних захворювань.

Необхідно також знати, що отруєння горілкою симптоми несе різні, вони залежать від стадії інтоксикації. Розібратися в симптоматиці допоможе наступна таблиця.

Рівень Симптоми
Легка

хворобливість в області живота (біль має ріжучий і тягне характер);

розлад ШКТ у вигляді сильної діареї (відбувається внаслідок глобального порушення всмоктування води);

нудота, що призводить до рясної блювоті;

розширення зіниць;

почервоніння обличчя та верхньої частини тіла;

тахікардія (почастішання серцевого ритму)

Середня

млявість, загальмованість;

ускладненість рухів;

поява галюцинацій і марення;

температурні скачки (підвищення або пониження);

різке підвищення артеріального тиску;

порушення серцевого ритму;

сильне запаморочення;

порушення дихання (воно стає поверхневим, прискореним);

різкі болі в районі правого боку;

поліурія (прискорене сечовипускання)

Важка

нескладна, нечленораздельная мова;

рясна блювота;

втрата свідомості (настання алкогольного сну);

утруднення дихання;

відсутність сечовипускання (анурія);

коматозний стан;

сильне зниження артеріального тиску (гіпотонія)

пожовтіння очних склер і шкіри з-за глобального ураження печінкових клітин (гепатоцидов)

Інтоксикація «паленкою»

Симптоми отруєння неякісним алкоголем проявляються ще в більш важкій формі. Крім тих ознак, які вже були описані, додаються такі:

Проблеми із зором. У постраждалого стрімко падає здатність бачити. Спочатку людина відзначає «плавання мушок», туман, потемніння. Потім різко падає якість зору. Це відбувається з-за глобального пошкодження сурогатним етанолом клітинної тканини зорового нерва і його атрофії. У даному випадку може наступити повна сліпота.

Порушення дихання. Дихальна недостатність в гострій формі може бути спровокована западіння мови (це відбувається на тлі втрати свідомості). Великий вплив робить і аспірація.

Аспірація – це процес проникнення (потрапляння) різних чужорідних тіл в область легень та трахеобронхіального дерева.

У разі отруєння сурогатною горілкою аспірація трапляється внаслідок вдихання постраждалим блювотних мас. Це викликає спазм шляхів дихання і може призвести до повної відмови роботи легенів.

Поразка ЦНС. Дані проблеми відбуваються на тлі глобального токсичного ураження отруйних складових «паленки». Вони проявляються в наступному вигляді:

 • збудження;
 • повна сліпота;
 • гіперактивність;
 • параліч кінцівок;
 • галюцинації (слухові/зорові);
 • неконтрольована дефекація/сечовипускання;
 • судоми, які зачіпають практично усе тіло;
 • втрата свідомості (розвиток сопору і подальшої коми).

Клініка інтоксикації сурогатною горілкою набагато серйозніше. Адже входить в неякісне спиртне метанол набагато більш руйнівними і згубніша звичайного етанолу. В даному випадку настає важке отруєння навіть після невеликої дози «паленки» і призводить до швидкої смерті.

Отруєння метанолом, з якого і складається сурогатна горілка, у більшості випадків спричиняє смерть потерпілого, в кращому разі, до інвалідності.

Отруєння горілкою: що робити в домашніх умовах

Перемогти таке важке й небезпечне для здоров’я явище під силу лише кваліфікованим медикам. Тому перше, що слід зробити – терміново викликати бригаду швидкої. Не забудьте детально розповісти диспетчеру, що сталося і назвати точну адресу.

Поки Швидка в дорозі, потерпілому самостійно можна лише допомогти полегшити стан. Від грамотності дій деколи залежить людське життя. Отже, що робити, якщо отруївся горілкою, поетапна інструкція:

Промивання шлунку

В ідеалі слід промити шлунок за допомогою зонда, саме це і роблять медики, рятуючи людину від отруєння горілкою. В домашніх умовах дану процедуру можна провести наступним чином:

 1. Змусити потерпілого прийняти 1,5—2 літра чистої води.
 2. Сильно надавити на корінь язика.
 3. Процедуру слід дублювати до появи очищених блювотних мас.

Пам’ятайте, що така процедура результативна лише в перші 50-60 хвилин після горілчаної інтоксикації. Також слід знати, що використовувати водний розчин марганцю при інтоксикації етанолом забороняється. Інакше можна викликати сильний опік шлункової слизової оболонки шлунка. Також самостійне промивання доведеться відкласти в наступних випадках:

 • неадекватна поведінка людини;
 • якщо потерпілий не може проковтнути воду.

Викликання блювоти

Таку процедуру доцільно провести після очищення шлункового органу. Для цього потрібно вжити содовий розчин у кількості 200-300 мл (з розрахунку 5 г соди на склянку гарячої води). А потім прийняти яке-небудь допоміжний засіб. Наприклад:

 1. Медикаменти: таблетки ріжків, Леводол або Апоморфін.
 2. Народні засоби: настій коня аїру, гарячий чорний чай з сіллю, содовий розчин.

Пам’ятайте, що блювота корисна (як і промивання шлунка) через 1-1,5 години після отруєння. Коли людина знаходиться без свідомості, дані маніпуляції з ним проводити не можна. Після закінчення блювотного синдрому потерпілого потрібно укутати теплим пледом і зігріти повітря в приміщення.

Прийом сорбентів

Щоб купірувати і знизити неприємні прояви, використовуються будь-які сорбенти, які знайдуться в домашній аптечці. Це можуть бути:

 • Смекта;
 • Атоксіл;
 • Сорбекс;
 • Полісорб;
 • білий вугілля;
 • Ентеросгель;
 • активоване вугілля.

Перш ніж застосовувати їх, не забудьте ретельно ознайомитися з доданою інструкцією. Також давайте потерпілому рясне пиття. У цих цілях підходить звичайна питна або мінеральна вода лужна (але без газів). Выпаивайте людини, даючи йому по 20-25 мл пиття кожні 10 хвилин.

Що роблять медики

Як тільки бригада Швидкої прибуде до потерпілого, перше, що зроблять лікарі – це оцінять життєві показники людини (заміряють йому пульс, АД). А потім приступлять до надання першої допомоги. Вона полягає в наступному (в залежності від вихідного стану потерпілого):

 1. Шлункове промивання з допомогою зонда. Дана процедура проводиться, коли хворий знаходиться у непритомному стані.
 2. ШВЛ (штучне вентилювання легенів). Необхідна міра при різних порушеннях дихання. Людини интубируют і підключаються до кисневого балону.
 3. Вводять потерпілому ряд протиблювотних медикаментів (Осетрон, Цирукал або Метоклопрамід).
 4. Проводять внутрішньовенну регідратацію. Ця процедура необхідна для заповнення втрачених запасів рідини та недопущення повного зневоднення організму.

Якщо людина перебуває у важкому ступені отруєння або при діагностуванні інтоксикації сурогатом, постраждалого відвезли до лікарні. Подальше лікування буде проводитися у відділення реанімації або токсикології.

Пам’ятайте, що отруєння горілкою – вкрай небезпечна ситуація. Такий тип інтоксикації часто призводить до летального результату. Тому не зволікайте і терміново робіть всі необхідні дії з порятунку людини.

За темою:  Чому опухає особа: причини

MAXCACHE: 0.39MB/0.00620 sec