Причина смерті алкогольна кардіоміопатія

Алкоголізм — важке і, на жаль, поширене захворювання. Залежність від міцних напоїв викликає в організмі людини ряд серйозних порушень і проблем в роботі внутрішніх органів. Не за горами і розвиток небезпечних захворювань, багато з яких є смертельними.

Дуже часто при розтині чоловіка, померлого через зловживання спиртними напоями, ставлять діагноз: причина смерті – алкогольна кардіоміопатія. За статистикою від даного захворювання гинуть близько 25% алкоголіків. Що це за недуга, ніж він характеризується і як проявляється. Давайте, з’ясовувати.

Алкогольна кардіоміопатія: що це таке

Це серцеве захворювання, винуватцем якого стає злісне зловживання алкоголесодержащими напоями. Спусковим гачком цієї недуги стає тривалий токсичний вплив продуктами розпаду етанолу на міокард (серцевий м’яз).

За статистичними даними, кардіоміопатія, яка розвинулася через зловживання спиртним, розвивається у 1/3 усіх випадків патології. А в 35% при діагностуванні даного захворювання у хворого відбувається раптова коронарна смерть (зупинка серця).

Точні статистичні дані встановити не представляється можливим, так як багато алкоголіки ретельно приховують свою пристрасть. Але лікарями зафіксовано, що у 80% випадків встановлених кардіоміопатій хворий мав тривалий стаж алкоголізму.

Лікарі, пояснюючи, що таке алкогольна кардіоміопатія, розповідають про цю патології, як про вторинному, яке руйнує м’язові тканини серця. Серцеві камери поступово (через токсичного впливу етилового спирту) розтягуються, стоншуються і втрачають нормальні функції.

Як розвивається захворювання

Кардіоміопатія алкогольного типу – хвороба тривалого перебігу. Захворювання протікає на тлі порушення процесів метаболізму і загибелі клітинних структур серцевого органу. Поступово тканина міокарда перебудовується, серцеві камери розширюються, заявляючи про це серцевою аритмією.

Встановлено, що частіше алкогольна кардіоміопатія атакує чоловіків віком 45-60 років, які щодоби споживають близько 100-150 мл спиртного в перерахунку на етанол чистого виду.

Це захворювання відрізняється тривалим розвитком, в середньому терміни повного формування хвороби укладаються в 10-12 років, але бували випадки, коли алкогольна кардіоміопатія проявлялася вже через 4-5 років регулярного спиртного узливання. Часто дане захворювання сусідить з цирозом печінки і алкогольними психозами. До групи ризику лікарі відносять наступні категорії громадян:

 • з стійкою гіпертонією;
 • диагностируемой ішемією;
 • страждають зайвою вагою;
 • хворих на цукровий діабет;
 • з обтяженою спадковістю (якщо в роду були випадки раптових зупинок серця).

Нюанси патології

Міокард отруює ацетальдегід – продукт розпаду етилового спирту. Токсична сполука, пригнічуючи клітини серцевого м’яза, зменшує продукування аденозинтрифосфату. Дана речовина потрібно для здійснення енергетичного метаболізму. Також погіршується обмін калію, магнію і кальцію, що і стає поштовхом до проблем у функціонуванні міокарда.

Етанол, запустивши процеси ліпідного окислення, руйнує серцевий орган на клітинному рівні. Але виразні, яскраво-виражені ознаки захворювання спостерігаються лише в половині випадків хвороби. Багато хворих симптоми алкогольної кардіоміопатії навіть не відчувають. Дане захворювання медики класифікують на декілька категорій:

Псевдоишемическая. При цьому виді захворювання пацієнт відчуває болю серця різного прояву та інтенсивності. Часто болючість розвивається на тлі ІХС (ішемія). При псевдоишемической алкогольної кардіоміопатії серцева біль проявляється після різних фізичних навантажень, але вона може заявляти про себе і коли людина знаходиться у стані спокою. Спостерігаються наступні симптоми:

 • тахікардія;
 • набряклість кінцівок;
 • підвищення температури.

Класична. Больовий синдром спостерігається, в основному, по ночах. Болючість серця супроводжується й іншими серцевими патологіями різного типу. При класичній кардіоміопатії відзначається швидке збільшення кардиодистрофии (вже через 3-4 доби після прийому алкоголю).

Арітміческая. Кардіоміопатія цього виду проходить на тлі більш пом’якшеній сердечного болю. Вона не так виражена і більш приглушена. Але при цій формі хвороби часто спостерігаються такі прояви:

 • аритмія;
 • фібриляція передсердь (асинхронне скорочення передсердь);
 • екстрасистолія (сердечне порушення, що характеризується позачерговими скороченнями шлуночків).

На тлі даних проявів хворого часто турбують напади задишки і відчуття нестачі повітря. Часто бувають запаморочення і полуобморочные стану.

Стадії хвороби

Більш докладно описав захворювання доктор медичних наук Ф. В. Василенко. Вивчаючи алкогольну кардіоміопатію, вчений розмежував її на три стадії:

 1. Початкова. Тривалістю близько 10 років. Хвороба на час свого розвитку нагадує про себе лише незначним болем серця, що виникає періодично і зрідка невеликий аритмією. Хворі також відзначають постійну втому, слабкість і стрибки в масі тіла (збільшення ваги або його зменшення).
 2. Середня. Формується при стажі від алкоголізму 10 років. Захворювання на цій стадії проявляється себе вже цілим рядом додаткових і яскраво виражених симптомів. До них відноситься тремор кінцівок, набряклість, відчуття постійного порушення, проблеми з мовленням.
 3. Важка. Остання форма хвороби проходить на тлі тяжкої серцевої недостатності. На цій стадії алкогольна кардіоміопатія безповоротно руйнує структуру та інших органів (печінки, нирок, легень), повністю розвалюючи їх нормальне функціонування.

Лікування алкогольної кардіоміопатії

Головна умова, при якому лікування патології може дати шанс людині на одужання – повний і остаточний відмова від вживання алкоголю в будь-якому його вигляді. Перехід на тверезий спосіб життя дасть можливість зупинити прогресування смертельної недуги.

На жаль, регрес алкогольної кардіоміопатії можливий лише на перших двох стадіях хвороби. Патологія в тяжкого ступеня розвитку часто є незворотною.

На останній стадії хвороби підтримувати стан організму можливо лише з допомогою агресивних медикаментів, прийнятих безперервно тривалий час. Для терапії захворювання хворим призначаються наступні ліки:

Назви препаратів Їх дія
Перша стадія захворювання

вітаміни групи А, В, С і Е (Рибофлавін, Ціанкобаламін, Тіамін та Піридоксин);

фолієва і нікотинова кислоти;

препарати магнію і калію (Магнерот, Панагин і Аспаркам);

Актовегін і Мексидол

поліпшення і відновлення процесів метаболізму в клітинах міокарда, стабілізація серцевого ритму, купірування симптомів тахікардії і аритмії

антигіпертензивні препарати (Престариум, Эналапирл, Нолипрел);

антіарітмікі (Пропранолол, Анаприлін і Кордарон)

для відновлення артеріального тиску
Друга і третя стадія хвороби

до препаратів, що приймаються при першій стадії хвороби, додають наступні:

сечогінні діуретики (Верошпірон, Індапамід і Лазикс);

серцеві глікозиди (Корглікон і Дигоксин)

для купірування стійкою аритмії, дані препарати приймаються під контролем лікаря в умовах стаціонару

Також, якщо алкогольна кардіоміопатія проходить з підключенням ішемії, ожиріння і діагностованому підвищенні холестерину, лікарями додатково призначаються і наступні ліки:

 • нітрати (Нітрогліцерин, Кардікет, Пектрол або Нітросорбід);
 • статини для нормалізації холестеринового рівня (Розувастин або Аторвастин);
 • антикоагулянти для блокування можливого утворення тромбу (ТромбоАсс, Аспикор, Аспірин, Плависк, Ацекардол або Варфарин).

Поради хворим алкогольною кардіоміопатією

При діагностуванні даної патології зневірятися не варто. Завжди є надія і шанс на повне одужання і довге здорове життя. Крім повної відмови від спиртного, хворому слід суворо виконувати і деякі наступні рекомендації від лікарів:

Збалансоване харчування. Бажано, щоб раціон хворого складався з білків (90-100 г), жирів (70-80 г), вуглеводів (250-300 г) на добу. Причому білкова їжа складається в рівних частках з білків рослинного/тваринного походження. Також при розробці раціону слід враховувати наступні важливі моменти:

 1. Харчуватися невеликими порціями, по 4-6 разів на добу.
 2. Перевагу віддавати страв пареним, тушкованим і відварною.
 3. Виключити з раціону смажену, пряну, солону і жирну їжу.
 4. Обмежити споживання шоколаду, маргарину, яєць, сала, кави, будь-яких кондитерських виробів і жирних видів птахів/м’яса.
 5. Обмежити і об’єм рідини – не більше 1,5—2 літрів за добу.
 6. Стежити за споживанням кухонної солі: допустима норма – до 2,5—3 г на добу.
 7. Меню урізноманітнити великою кількістю фруктів/овочів, свіжих соків, домашніх компотів, киселів, морсів, морепродуктів, круп’яних виробів, кисломолочної продукції, хліба грубого помелу і пісного м’яса.

Фізична активність. Більше гуляйте пішки, виїжджайте в походи в ліс, захопіться риболовлею, а може і полюванням. Не можна замикати себе в чотирьох стінах в очікуванні депресії. Забезпечте себе активними рухами.

Повноцінний сон. При даному типі захворювання особливо необхідно добре висипатися. Крім 8-годинного нічного відпочинку, викроюйте час і для денного сну: не менше 1,5—2 годин.

Не допускайте стресів. При хворому серці необхідно повністю виключити для себе всі нервові і стресові переживання. Будь-яке хвилювання згубно для слабкого і зношеного органу. Не можна також займатися тяжкою фізичною працею.

Обов’язково виконуйте всі рекомендації лікаря і не пропускайте прийом прописаних медикаментів. Пам’ятайте, що результат терапії більшою мірою залежить від хворого, його бажання одужати. А такі шанси є, особливо при вчасно діагностованому захворюванні і грамотно підібраній терапії.

За темою:  1 літр горілки це скільки пива

MAXCACHE: 0.38MB/0.00540 sec