Провали в пам’яті після алкоголю

Яке свято не обходиться без різноманітного спиртного? Воно гордо прикрашає багатий стіл і чекає своєї «зоряної години, щоб подарувати людям красномовство, ейфорію, відчуття приємної розслабленості і впевненості в собі. Але алкоголь підступний, навіть мінімальна його доза, неспроможна викликати сп’яніння, є згубною для здоров’я.

Часом людина після пиття міцних забуває окремі моменти життя, починаються провали в пам’яті після алкоголю. Чому приходить амнезія і як саме спиртне провокує даний розлад? Небезпечно це і що необхідно зробити для відновлення? Давайте, поговоримо.

Етанол і мозок

Спиртне має лише тимчасовий позитивний ефект, який потім обов’язково потребує певної компенсації у вигляді частини здоров’я. Від етилового спирту страждає не тільки печінку і шлунково-кишковий тракт. Негативний вплив йде і на головний мозок, особливо при регулярному захоплення спиртними напоями.

У процесі тривалого вживання спиртовмісної продукцією страждають клітини головного мозку можуть спостерігатися короткочасні провали в пам’яті. Особливо схильна до ризику «забуття» нова, тільки що засвоєна інформація.

Всі мозкові функції людини дуже тісно взаємопов’язані. Наша пам’ять – це головний ресурс інтелекту, де дбайливо зберігаються:

 1. Всі спогади дитинства.
 2. Знання, отримані в процесі навчання.
 3. Досвід попередніх років, формує психіку.
 4. Навички професійної спрямованості, досвід.
 5. Вся накопичена інформація, використовувана для вирішення будь-яких нагальних завдань.

Вплив алкоголю на мозок комплексне, страждає не тільки пам’ять, а й мислення, здатність аналізувати, сприймати і вирішувати. Найчастіше такого роду амнезія трапляється після рясного і тривалого застілля. Етанол моментально всмоктується в слизову шлунка і відразу проникає в кров, звідки надходить у відділи мозку, де і починає свій згубний вплив.

Причини втрати пам’яті після алкоголю криються в його впливі на нервові закінчення. Досить швидко етиловий спирт досягає мозкових відділів, де починає дратівливо впливати на нервові закінчення. В кінцевому підсумку, волокна нервової тканини руйнуються, що призводить до амнезії.

Втрата пам’яті при алкогольному возлиянии може статися навіть після вживання невеликої дози спиртного. Медики стверджують, що така симптоматика – перший і дуже тривожний дзвінок, що говорить про розвиток алкоголізму.

Сказати точно і конкретно, чому алкоголь впливає на людину таким чином, не можуть відповісти навіть вчені. Більшість фахівців дотримуються думки, що дії продуктів розпаду етилового спирту комплексне, що охоплює одночасно всі системи людського тіла. А наш організм працює як одне ціле. Порушення в одній області призводить до проблем і в інших системах.

Нюанси даної проблеми

Вплив алкоголю на пам’ять і наступна за цим амнезія може відрізнятися у кожної людини. Наприклад, особи, які вже страждають хронічним алкоголізмом, відзначають у себе амнезію на час. А от інші не можуть пригадати події, що передували пиятиці, інші не пам’ятають сам процес вечірки.

Порушення пам’яті з-за впливу спиртного буває різним – від короткочасних, легких розладів до глибокої і тривалої амнезії.

Що впливає на появу амнезії

Далеко не всі види алкогольних напоїв впливають на появу провалів пам’яті. Те, яке саме порушення відвідає особистість після бурхливої вечірки, залежить від наступних факторів:

 1. Фортеця випитого спиртного і його кількість. Маленькі порції алкоголю практично не впливають на роботу мозкових функцій. До втрати памяті приводить лише рясне зловживання спиртним з високою градусністю. Виняток можуть становити люди з непереносимістю етанолу. Також на розвиток алкогольної амнезії впливає і ряд наступних ситуацій:
 2. Вага людини. Чим менше в особи маса тіла, тим швидше приходить сп’яніння і зростає ризик амнезії.
 3. Стать. Помічено, що молодій жінці потрібна значно менша кількість спиртного, щоб сильно сп’яніти. У представниць прекрасної статі набагато більше шансів зіткнутися з провалами пам’яті, ніж у чоловіків.
 4. Було змішання в процесі вживання алкоголю різного виду. Якщо розважатися таким чином, роблячи собі різноманітні коктейлі з різних видів алкоголю, у відповідь прийде могутня похмілля. І принесе з собою провал пам’яті.
 5. Як саме пив людина – закушуючи або натщесерце. Якщо спиртне вживати на голодний шлунок, етанол набагато швидше вбереться в слизову і сильніше отруїть організм. Отже, зростає і ризик алкогольної амнезії.
 6. Брав у період узливання будь-які лікарські засоби. Якщо під час лікування медичними препаратами, які не поєднуються зі спиртним, пуститися «у всі тяжкі» і дати собі волю напитися – шанси, що людину відвідає після п’янки амнезія, зростає в кілька разів. На даний фактор також впливає куріння у великих кількостях і вживання наркотиків.

Психологічні причини

Пояснюючи, чому пропадає пам’ять після алкоголю, не можна не торкнутися і ряд психологічних факторів. Простіше кажучи, людина, перебуваючи у владі деяких емоцій і почуттів, може несвідомо спровокувати у себе після вживання алкоголю амнезію, не бажаючи згадувати якийсь відрізок власного життя.

До таких факторів фахівці відносять наступні переживання особистості, яка відчуває:

 • сором;
 • провину;
 • страх;
 • обман;
 • тривогу;
 • зрада.

В цьому випадку терапію даного хворого підключають проходження сеансів спеціальної психотерапії. Активно використовують і методи гіпнозу, щоб відновити всі втрачені фрагменти пам’яті. Амнезія, як свідчення початківця алкоголізму, що починається саме з втрати особистістю певних фрагментів спогадів.

Людина не може згадати, що саме він робив напередодні п’янки або в певний момент життя. Якщо не звернути на таку симптоматику уваги, алкоголізм починає прогресувати, а амнезія збільшуватися після кожної наступної дози спиртного.

Пам’ять і органічні мозкові порушення

На думку вчених, провали в пам’яті після вживання алкоголю починаються через дії етанолу на мозкові нервові клітини. Після їх масової загибелі у людини губилася і пам’ять. Однак деякі фахівці доводять, що етиловий спирт не настільки руйнує безпосередньо нейрони, як нейронні зв’язки, що існують в мозку.

Проблеми з функціонуванням мозкових відділів

За зберігання всієї інформації в людському мозку відповідає одна частина – гіпокамп. Це парний орган, який розташований в скроневих частках кожної сторони голови. У завдання нервових клітин гіпокампу входить перетворення сигналів, що надходять з головного кори в пам’ять (коротко — і довготривалу).

Гіпокамп кодує сигнали, але якщо людина знаходиться в стані сп’яніння, нейрони даного парного органу починають «ізолюватися», втрачаючи здатність перетворювати отримані сигнали і «відкладати їх на зберігання». Результатом і стають провали пам’яті.

Робота етанолу

Під впливом алкоголю нейронні клітинки починають продукувати стероїди (біоактивні речовини). Дані сполуки також вносять свою лепту в порушення нейронів, ще більше ізолюючи їх і роблячи абсолютно недоступною зв’язок між гиппокампом і корою мозку.

Алкоголь, за своєю суттю є сильним токсином, змінює і сам вид передачі сигналів. Нейрони припиняють працювати в потрібному напрямку, вони стають хаотичними. Саме з цієї причини у страждаючих алкоголізмом виникають різні галюцинації.

Кисневе голодування

Мозок, як і інший орган людського тіла, отримує необхідне харчування допомогою кровотоку. Алкоголь порушує структуру червоних кров’яних тілець, знищуючи захисну оболонку клітин. В результаті еритроцити «злипаються один з одним, створюючи тромб і закупорюючи судини.

В результаті різко знижується рівень постачання органів і систем тіла киснем. Настає гіпоксія і масова загибель нервових клітин. Рясна втрата нейронів приводить за собою численні структурні зміни мозкової діяльності, зокрема, пам’яті. Лікарі називають цей прояв «атеросклеротичної втратою пам’яті».

Також не слід забувати, що згубний вплив етанолу стосується і запасів життєво необхідних для здоров’я мозку вітамінів В6 і С. Під дією спиртного дані корисні сполуки активно вимиваються з організму, виснажуючи людські сили.

При тривалому хронічному алкоголізмі страждає вже не тільки короткочасна пам’ять. У людини зникають спогади повністю про деяких днях події життя. Починається загибель довготривалої пам’яті, що відбувається на тлі глобальної структурних змін мозку. Часто мозкову речовину у алкоголіків в прямому сенсі слова «всихає», в даній ситуації пам’ять повернути вже неможливо.

Втрата пам’яті після алкоголю: як відновити

Що робити в таких випадках, коли після кожного узливання спиртного зникає пам’ять? Лікуватися! Від залежності до спиртного. Для цього варто відвідати наркологічну клініку і як можна раніше, інакше в більш важких випадках пам’ять буде поступово зникати, а людина деградувати аж до повного недоумства. Які кроки зроблять медики?

 1. Щоб перешкодити активного продукування стероїдів, медики призначають хворому курс медикаментозного лікування засобами протипухлинного впливу.
 2. Для відновлення нормального функціонування мозкових клітин лікарі використовують і посилений курс прийому вітамінів групи В. Дані речовини сприяють поліпшенню процесів збагачення мозкових структур киснем і активізують роботу центральної нервової системи.
 3. Застосовують ноотропи для купірування гіпоксії та відновлення нормального кровообігу і метаболізму в мозкових ділянках.

У середньому повний курс терапії займає близько 2-3 місяців. Дуже велике значення в процесі лікування приділяється грамотному харчування, насичений вітамінами і необхідними мінералами. Людина повинна ясно усвідомлювати наявну проблему і зробити все можливе для повернення свого здоров’я.

Слід пам’ятати, розмірковуючи про те, як відновити пам’ять після алкоголю, що головною причиною цієї неприємності є етанол. Тому слід негайно проходити курс лікування від залежності і подальшого особистісної реабілітації.

За темою:  Діарея після алкоголю: розлад шлунка

MAXCACHE: 0.38MB/0.00879 sec