Що таке алкогольна кома та її наслідки

Алкоголізм – страшна захворювання, що відноситься до розряду хронічних. Небезпечні наслідки такої патології. При тривалому зловживанні спиртовмісної продукції, у людини відбувається глобальне порушення роботи всіх внутрішніх систем та окремих органів.

Одним із загрозливих для здоров’я підсумків безпробудного пияцтва стає алкогольна кома. Важка інтоксикація організму, яка проходить на тлі повної втрати всіх реакцій. Наслідки алкогольної коми вважаються найбільш руйнівними і безпосередньо загрожують життю людини. Що потрібно робити в такому випадку?

Алкогольна кома: що це таке

Саме слово «кома» запозичене з грецької і означає воно «дрімота, забуття». Але термін, що використовується в сучасній медичній практиці, із забуттям (дрімотою) нічого спільного не має. У людини, що знаходиться в алкогольній комі:

 1. Різке зниження дихальних функцій і вентилювання легенів можуть призвести до зупинки роботи бронхолегеневої системи, що призводить до загибелі людини.
 2. Відсутні практично всі рефлекси, в тому числі і ковтальні, кашлевые. Це створює небезпечні ситуації, при яких потерпілий не здатний відкашлятися і виплюнути блювотні маси.

Смертельно небезпечна ситуація може розвинутися у будь-якої людини, який навіть може і не страждати алкоголізмом. Часом досить вперше скуштувати спиртне, щоб впасти в коматозний стан.

В середньому для розвитку алкогольного коматозу достатньо вжити 400-450 г спиртного. Але це усереднений показник. Для кожної особистості смертельна доза індивідуальна. Залежить вона від рівня здоров’я, наявності хронічних захворювань, кількості випитого і віку людини.

Як відбувається розвиток синдрому

Алкогольний коматоз розвивається через виникнення кількох сукупних факторів. Але каталізатором смертельного стану завжди стає спиртне. Коли людина не в силах впоратися з великою кількістю метаболітів етанолу, відбувається глибока інтоксикація внутрішніх систем, результатом якої і стає коматозний стан.

У своєму розвитку алкогольна кома проходить три стадії. Давайте, розглянемо їх більш детально.

Порушення мозкової діяльності

До основного винуватця коматозного стану відноситься нейротоксичну дію метаболітів етанолу на відділи головного мозку. Збудження, яке проявляється в початковій стадії сп’яніння, дуже швидко змінюється на повне гальмування областей мозку, що відповідають за функціонування організму. Страждають:

 • терморегуляція;
 • дихальний центр;
 • вегетативна система.

Зменшення об’єму крові

Такий патологічний стан називається гіповолемією. Етиловий спирт провокує розвиток в організмі великих вогнищ набряклості тканин. З-за чого починається неправильне розподіл внутрішньоклітинної рідини, що призводить до зниження онкотичного кров’яного тиску і розвитку гіповолемії. Такий стан виражається наступною симптоматикою:

 • слабкість;
 • падіння артеріального тиску;
 • втрата свідомості;
 • м’язові судоми;
 • зниження температури;
 • хворобливість в області очеревини.

Падіння рівня глюкози

Етиловий спирт сприяє розвитку гіпоглікемії. Етанол вимагає від організму підвищених витрат спеціальних ферментів, які розщеплюють спирти. Недолік ферментарных речовин у свою чергу, викликає падіння рівня глікогену в печінці, що призводить до різкого зменшення глюкози в лімфі крові.

Розвинулася з-за зловживання спиртного гіпоглікемія у 10-13% випадків призводить до появи алкогольного коматозу.

Ситуація і ризик розвитку гіпоглікемії посилюється в холодних умовах. Це пояснюється зростаючими витратами організму на самообігрів, для якого потрібні запаси глюкози.

Стадії алкогольної коми

Коматоз, спровокований отруєнням алкоголю, відбувається на тлі глибокого порушення функціонування найважливіших нервових центрів. Ознаки і симптоми алкогольної коми варіюються залежно від стадії процесу. Медики класифікують розвиток синдрому на три ступені.

Стадія 1 (резорбція)

При початковій ступені розвитку коматозного стану потерпілого можна привести в почуття шляхом очищенням шлунка. На даній стадії, яка триває 4-7 годин, етанол тільки починає згубну діяльність і поступово всмоктується клітинами внутрішніх тканин.

На цьому ступені характерна концентрація етанолу в сироватці крові в обсязі близько 4 проміле. Якщо обсяг спирту, що не перевищує 5 проміле, є можливість самостійного виходу з коматозу.

Симптоматика

Ознаки алкогольної коми першій стадії характеризуються наступною симптоматикою:

 • звуження зіниць;
 • порушення міміки;
 • посилене слиновиділення;
 • збереження реакції на освітлення;
 • відзначається захисна реакція на нашатирний спирт.

При цьому ступені синдрому у потерпілого відбуваються порушення функціонування центральної кори головного мозку. Людина перестає відчувати біль. Може статися неконтрольоване сечовипускання внаслідок розслаблення сфінктерів сечового каналу.

На цій стадії ПЕКЛО все ще в нормі, хоча і спостерігається деяке посилення серцевого ритму. При диханні можна прослухати хриплость, відзначається задишка. Людина страждає від посилення тонусу жувальних м’язів. Часом він так великий, що потерпілий не в змозі розмовляти і дихати.

Стадія 2 (поверхнева кома)

Рівень метаболітів етилового спирту в крові зростає. При концентрації його в обсязі 6-6,5 проміле людина переходить на 2 стадію алкогольного коматозу. Триває такий стан близько 10-12 годин. Протягом цього часу відбувається розщеплення етанолу і поступове падіння його рівня (така фаза називається «елімінацією»).

Симптоматика

На цій стадії людина самостійно вже не здатний прийти в себе. Йому необхідна термінова госпіталізація. Поверхнева алкогольна кома 2 стадії володіє наступними ознаками:

 • повне розслаблення м’язового тонусу;
 • відсутність реакції на вдихання пари нашатирю;
 • навіть після прочищения шлунка людина в себе не приходить.

В цій стадії розвитку коматозу для потерпілого характерно видимі зміни дихання. Воно стає поверхневим і дуже частим. Відзначається і посилення тахікардії – пульс може підвищитися до 100 ударів/хвилину.

Стадія 3 (глибока кома)

На цьому рівні розвитку синдрому концентрація етанолу в крові потерпілого доходить вже до 7-7,5 проміле. Це найважча стадія, яка загрожує особливо небезпечними наслідками. Якщо потерпілого вчасно не доставити в реанімаційне відділення токсикології, великий шанс летального результату.

Симптоматика

Визначити дану ступінь коматозу можна за такими ознаками:

 • звуження зіниць;
 • іноді розвиваються судоми;
 • зникнення рефлексу на світло;
 • порушення дихальної роботи;
 • зниження температура до +35⁰С;
 • відсутність всіх м’язових рефлексів;
 • зникнення больової реакції у відповідь;
 • немає відповіді на вдихання парів нашатирного спирту.

Дана ступінь коматозу відбувається на тлі глобальних проблем з периферійним кровообігом. Це призводить розвиток акроцианозу.

Акроціаноз – різке зниження кровопостачання дрібних капілярних судин. Головною ознакою цього синдрому стає синюшність шкірного покриву (особливо носогубного трикутника) і різкого збліднення особи.

Значне падіння артеріального тиску призводить до появи ниткоподібного і дуже слабкого пульсу. На цій стадії пригнічуються функції дихальної системи, відбуваються значні порушення водно-сольового обміну. Стрімко наростають ознаки зневоднення і серцевої недостатності.

Як допомогти людині

Якщо у потерпілого після прийняття алкогольних напоїв проявилися перші ознаки коматозу, слід негайно викликати Швидку. Людині може допомогти тільки невідкладна допомога і звернутися до медиків варто незалежно від стадії коми. В очікуванні бригади лікарів хворому можна допомогти і своїми силами.

При комі 1 і 2 стадії

Людину слід перевернути на живіт. Надайте йому таке положення, щоб голова була повернута набік і трохи звисала. Це необхідно, щоб при можливому блюванні людина не задихнувся блювотними масами. Щоб не допустити занадто різкого зниження температури, потерпілого слід укрити ковдрою і занести його в тепле приміщення (якщо людина втратила свідомість на вулиці).

Потім, в очікуванні приїзду медиків, необхідно провести такі процедури:

 1. Постаратися привести його до тями за допомогою нашатирю.
 2. Напоїти хворого теплим питтям. Можна запропонувати чай (дуже солодкий) або молоко. Підігріті напої необхідні для відновлення електролітного балансу.

При важкій комі 3 ступеня

Погіршення стан людини і розвиток алкогольного коматозу представляє вже реальну небезпеку для життя людини. Єдине, чим можна допомогти в даному випадку до приїзду швидкої – це не дати зупиниться роботі серця. Слід підтримувати стан потерпілого непрямим серцевим масажем і штучним диханням.

Медикаментозна терапія

Лікування коматозу важкого ступеня починається з повного очищення організму людини від метаболітів спиртного. Медиками проводяться реанімаційні заходи і процедури, спрямовані на припинення подальшого всмоктування етанолу в кров із системи травлення. Для цього лікарі:

 1. Повністю промивають ШКТ за допомогою зонда.
 2. Проводять інфузійну терапію (крапельниця) з фізіологічними розчинами, з додаванням соди, глюкози, інсуліну і групи вітамінів.
 3. Роблять ін’єкцію Атропіну для зняття рясне слиновиділення (слина, що виділяється людиною, що знаходиться без свідомості, може затекти в трахею і усунути її).
 4. Для покращення та стабілізації серцевою діяльністю вводять препарати на основі кофеїну.
 5. Здійснюють вентилювання легенів для виведення потерпілого з коми.
 6. Потім проводять повторне очищення шлунка за допомогою зонда. Через зонд також вводять розчин активованого вугілля для повної адсорбції залишилися токсинів.

Після того, як чоловік прийшов в себе і вийшов з коматозу, йому призначають курс прийому вітамінів для запобігання розвитку гіповітамінозу. Особливо корисними виявляються вітамін С і В1. Ці сполуки ефективно відновлюють роботу серця і зміцнюють тонус кровоносних судин.

Реабілітаційний період

У людини є шанс повністю реабілітувати своє здоров’я за умови, що коматозний стан тривав не більше 5-6 годин. Звичайно, головним правилом стає повна відмова від будь-якого вживання спиртних напоїв.

Якщо коматоз тривав більше 10-12 годин, спрогнозувати стан людини після реабілітації, набагато складніше. Головне, що треба зробити потерпілому в даному випадку – це відновити все функціонування роботи серця і кровоносної системи.

Найбільш повно повернути свій стан після алкогольної коми можна лише з допомогою професіоналів, при цьому ретельно виконуючи всі приписи лікарів і не відмовлятися від спеціалізованої допомоги.

Наслідки коматозу

Дізнавшись, що таке алкогольна кома та її наслідки можна очікувати вкрай несприятливими. При своєчасно наданої допомоги людина може прийти до тями через 3-4 години. Але навіть і цього короткочасного занурення в алкогольний коматоз буває достатньо для розвитку незворотних наслідків. До найбільш частих підсумками коми медики відносять наступні ситуації:

 1. Слабоумство. Глобальне руйнування клітин головного мозку, що відбувається із-за інтоксикації метаболітів спирту, значно знижує інтелектуальний рівень і може призвести до зниження розумових здібностей.
 2. Пневмонія на тлі аспірації. Руйнування слизової тканини легенів викликається агресивною дією шлункового соку, який при повної обездвиженности тіла може потрапити в легені. Значно погіршує стан і розвиток хвороби приєднання вторинної інфекції.
 3. Ниркова недостатність у гострій фазі. Формується синдром з-за тривалого здавлення органу вагою тіла, яке позбавлене м’язових рефлексів. Саме тому постраждалого людини, який знаходиться в алкогольній комі, слід часто перевертати і міняти положення тіла.

Пам’ятайте, що алкогольний коматоз – страшна наслідок інтоксикації організму за спиртного. Це стан, в 70% випадків призводить до смерті людини. І спаси його можна лише негайно викликавши Швидку допомогу. Тільки своєчасне втручання медиків може допомогти потерпілому повернутися до життя.

За темою:  Соціальні наслідки алкоголізму

MAXCACHE: 0.39MB/0.00705 sec