Сурогатний алкоголь: що це таке

Сурогатне спиртне вже давно стало справжнім лихом для нашої країни. Медики відзначають всі зростаючі за кількістю випадки сильного отруєння сурогатом. Особливо в крайньому ступені алкозалежності, коли людина не здатна усвідомити наслідки своїх дій. Деградація призводить до необдуманих дій, в тому числі і розпивання різних хімічних препаратів.

Але отруєння сурогатами алкоголю приходить не тільки з власної дурості. Часом в магазинах можна зустріти «масових убивць», які переховуються під цілком нешкідливими етикетками. Люди отруюються і гинуть і через використання неякісної горілки, виготовленої в підпільних умовах.

Що таке алкогольні сурогати

Сурогати алкоголю – це різні рідини, до складу яких входить етиловий спирт, але дані речовини не відносяться до напоїв, які можна вживати всередину. Опинившись в людському організмі, сурогати призводять до розвитку важкої інтоксикації з дуже сумними наслідками.

За даними статистики Росстату, всього за період січень — жовтень 2016 від вживання сурогатного алкоголю померло близько 7 000 осіб. У порівнянні з даними 2015 року цей показник зріс на 1 500 випадків.

До речі, наявність етилового спирту не є обов’язковою умовою для того, щоб ту чи іншу рідину вважати сурогатної. До речовин, які містять етанол, відносяться наступні сполуки:

 • морилка;
 • політура;
 • денатурат;
 • одеколони;
 • бутиловий спирт;
 • деревні спирти.

Сурогатні речовини є набагато небезпечніше і токсичніша звичайного спиртного. Наприклад, деревні спирти, що містять у великій кількості метанол, денатурат переповнений альдегидом, а політура славиться величезним вмістом цілих груп отруйних спиртів.

До складу морилки входять різноманітні хімічні барвники. Дані сполуки, опинившись в організмі, викликають синюшність (ціаноз) слизової тканини і шкірного покриву. До групи сурогатів, які не мають до складу етанолу, відносять наступні речовини:

 • клей БФ;
 • метанол;
 • дихлоретан;
 • ізопропанол;
 • етиленгліколь.

Смертельні дози

Сурогатний алкоголь – це найнебезпечніша речовина для людини. Навіть мала кількість отруйних рідин, опинившись всередині людського тіла, здатна привести до загибелі. Дози, необхідні для появи сильної інтоксикації і летального результату різні. Залежать вони від виду сурогату.

Метанол

Опинившись в організмі, метанол розщеплюється на формальдегід та мурашину кислоту. Обидва сполуки дуже отруйні, мають високу ступінь токсичності. Вони безпосередньо впливають на ЦНС, руйнуючи нейрони зв’язку і наносячи нервовій системі непоправної шкоди. До отруєння метанолом призводять:

 1. Для гострої ступеня інтоксикації, що супроводжується втратою зору і глибоким непритомністю, аж до коми достатньо 6-7 мл речовини.
 2. 50 г з’єднання призводять до моментальної смерті.

Етиленгліколь

З даного з’єднання виробляють такий необхідний для автолюбителів антифриз. Якщо випити блакитну рідину в розмірі 50 мл, у людини розвинеться гостре отруєння, що проходить на тлі судом, пригнічення дихання і сильного порушення свідомості.

Етиленгліколь, опинившись в організмі, розщеплюються на два виду кислоти, обидві вони є високотоксичними. Це:

 1. Гліколева.
 2. Щавлева.

Для приходу смерті досить спожити всього півсклянки речовини, що містить етиленгліколь. Це прирівнюється до 100 мл

Політура

Політура являє собою смертельний коктейль з груп різних спиртів, , анілінових барвників, ацетону, етанолу та ряду інших технічних домішок. Всього 50 мл вистачає для розвитку потужного отруєння з необоротним ураженням всіх внутрішніх систем і органів. А 150 мл цієї речовини призводять потерпілого до моментальної смерті.

Ацетон

Ацетон знайомий всім модницям (він входить до складу деяких фарб для волосся і рідини для зняття лаку), а також любителям майструвати щось із дерева. Але для людського організму він перетворюється в небезпечну отруту. Опинившись всередині тіла, ацетон провокує серйозне ураження слизової стравоходу та шлунка.

Щоб отримати сильну ступінь інтоксикації, необхідно вжити всього 30 мл рідини. Збільшення кількості ацетону призводить до летального результату.

Ізопропанол

Або ізопропіловий спирт, який є чудовим розчинником. Завдяки цьому дана речовина отримало широке поширення в різних промислових галузях. Сумно прославився він і в ролі сурогату. При попаданні в організмі всього в об’ємі 0,5 мл на кг ваги, изопранол провокує розвиток наступних явищ:

 • різке зниження тиску;
 • втрата свідомості і розвиток коми;
 • незворотні порушення в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

А доза в обсязі 140-150 мл приводить людину до загибелі. Якщо говорити точніше, то для смерті достатньо, що концентрація отруйної речовини виявилося в межах 2 мл на кожний кг ваги тіла.

Клей БФ

Практично в кожному будинку можна знайти цього універсального побутового помічника. До складу клеїть речовини входить суміш, що складається з хлороформу, ацетону та етанолу. Смертельна доза залежить від концентрації в інгредієнтах клею даних складових (його склад залежить від марки клею). Але, як правило, щоб вбити людину, достатньо всього близько 50 мл засобу.

Дихлоретан

Цей сурогат, мабуть, є найбільш небезпечним для організму. Всього 5 мл цього ефективного клею достатньо для загибелі людини. Отруйна сполука вражає всі без винятку внутрішні системи і органи, провокуючи негайну втрату свідомості і сильні судоми.

Медична класифікація

Отруєння людського організму продуктами розпаду сурогатного алкоголю має 10 код за МКХ Т51 («токсична дія алкоголю»). Варто нагадати, що до сурогатного алкоголю відноситься також і спиртні напої, вироблені в підпільних цехах, без дотримання технології і додавання до складу різних отруйних сімей.

Отруєння спиртовими сурогатними сумішами займає сумну лідируючу позицію в діагностованих алкогольних інтоксикаціях. Причому близько 95% людей гинуть, так і не дочекавшись приїзду медиків.

Як визначити сурогатний алкоголь

Слід знати, що підпільні виробники паленого спирту-сурогату частіше підробляють напої дорогих брендових марок. Адже в такому випадку шахраї можуть заробити більше грошей з найменшими витратами на виробництво.

Щоб розпізнати підроблений алкоголь, який може стати смертельним прикрасою святкового столу, слід звертатися увагу на наступні моменти:

 1. Акцизну марку.
 2. Етикетку бутлі.
 3. Вартість напитку.

Щоб легше було розібратися в тонкощах визначення сурогатного алкоголю, скористайтеся запропонованою таблицею. Отже:

Що розглядаємо Свідоцтво якості алкогольної продукції
етикетка

ціла і рівненька з яскравими і виразними написами;

на ній має бути вказано фортеця спиртного, знак сертифікації, дата розливу, адресу та назву виробника, номер ліцензії;

пробка

ціла і герметично закупорена;

якщо пробка упакована в пластикове покриття, на ньому має бути зазначено назву бренду продукції;

пластикова ємність рівна і не ушкоджена

ковпачок

не повинен легко прокручуватися;

зобов’язаний дуже щільно і міцно прилягати до шийки бутлів;

штамп про дату розливу ідентичний написи на етикетці;

акцизна марка

приклеєна дуже акуратно і рівно, не має сліди виступає клею;

на дорогому і якісному спиртному акцизна марка приклеюється уздовж шийки і бічній частині пробки, тобто при відкриванні пляшки вона не рветься і не ушкоджується

вартість перш ніж відправлятися за покупкою, рекомендується пробити в інтернеті середню вартість даної продукції, підозра повинно викликати значно низька ціна (порівняно з оригіналами)

Чому сурогати так небезпечні

До складу сурогатів входять велика концентрація високотоксичних спиртів. Небезпека летального результату посилюється, якщо компоненти даної рідини включений етанол (при взаємодії з технічними спиртами, ця речовина стає вкрай отруйних і смертельно небезпечним для людини).

Причини підвищеної небезпеки для людини прийомом сурогатів пов’язані зі специфікою їх впливу на людський організм.

Звичайний спирт в організмі розщеплюється до ацетальдегіду, який згодом перетворюється на воду та оцтову кислоту і виводиться з тіла. В процесах з очищення тіла від токсинів беруть безпосередню участь нирки і печінку людини, при цьому печінковий орган змушений витрачати практично всі свої запаси вуглеводів.

Спирти технічні, які за своєю суттю є більш токсичними, розщеплюються в організмі набагато довше, ніж етанол. При цьому активно циркулюючи по крові руслу по всім органам. Час їх виведення може становити 50-60 годин. За такий час функціонування внутрішніх органів порушується, що й приводить до смерті.

Симптоми отруєння сурогатним алкоголем

Симптоматика інтоксикації сурогатом різноманітна. Залежить вона від складу речовини, додаткових компонентів і дози, яку встиг прийняти людини.

Помічено, що при вживанні рідини, куди входить етанол, наслідки отруєння будуть більш м’якими порівняно з сурогатами, що мають у складі етиленгліколь і метанол.

Початкова симптоматика

Найбільш першими ознаками отруєння сурогатним алкоголем виражаються в розвитку яскраво вираженого психомоторного збудження, підвищення слиновиділення. У людини також спостерігається відчуття ейфорії, пітливості і почервоніння шкіри. Але незабаром до первісної симптоматики починають приєднуватися і інші ознаки:

 • розширення зіниць;
 • сухість слизової рота;
 • розлад уваги;
 • порушення координації;
 • посилення сечовипускання;
 • збліднення шкірного покриву;
 • незв’язність мовних функцій.

Отруєння метанолом

Якщо «отруйником» виступає рідина, до складу якої входить метанол, то клінічні симптоми вживання алкоголю і його сурогатів виражені гостро і найбільш яскраво. Дане з’єднання моментально всмоктується в кров’яне русло, проникає в ШКТ і завдає вбивчий удар по роботі нирок, нервів і печінки. Інтоксикацію сурогатом в тяжкого ступеня видають такі ознаки:

 • втрата свідомості;
 • розширення зіниць;
 • судорожне стан;
 • нудота з рясною блювотою;
 • відчуття легкого сп’яніння;
 • зміни серцевої діяльності;
 • сухість слизових та шкірних покривів;
 • значне підвищення температури;
 • гіпотонія (значне зниження тиску;
 • падіння зорових функцій, аж до розвитку повної сліпоти.

Через 2-3 доби у потерпілого починає сильно боліти м’язи і суглоби. Болем охоплює все тіло, зачіпається спина і очеревину. Людина впадає в коматозний стан з паралічем кінцівок.

Інтоксикація етиленгліколем

Це токсична речовина моментально всмоктується в кров через шлункову слизову. Основний удар отрути припадає на ЦНС, нирки і печінку. Всі ознаки отруєння при цьому стрімко наростають. Лише перші 10-2 годин постраждалий може відчувати себе відносно стабільно, відчуваючи лише сп’яніння. Потім формуються такі токсичні ознаки:

 • судоми;
 • непритомність;
 • тахікардія;
 • пригнічення дихання;
 • сильна мігрень;
 • висока температура;
 • непогамовна, яскраво виражена спрага;
 • рухове і нервове збудження;
 • посилена блювота і болісна нудота;
 • діарея, що проходить із змінними запорами;
 • синюшність (ціаноз) слизової тканини і шкірного покриву.

Через 4-5 діб у потерпілого починають відмовляти печінка і нирки. Шкірний покрив жовтіє, з’являється сильний свербіж. Сеча набуває темно-буре забарвлення, незабаром сечовипускання припиняється повністю. Людина помирає від загального зараження крові продуктами розпаду сурогату.

Чим і як допомогти людині

При перших же ознаках отруєння алкогольним сурогатом слід негайно викликати бригаду Швидкої. Зволікати не можна, адже в даному випадку навіть хвилинне бездіяльність може коштувати потерпілому життя. Невідкладна допомога повинна проводитися тільки руками медиків. Єдино, що слід зробити, чекаючи лікарів, це:

 1. Звільнити тісний одяг (розстебнути гудзики, ремінь). Необхідно, щоб людина могла спокійно дихати.
 2. Потерпілого необхідно покласти на тверду поверхню і повернути голову набік. Інакше у випадку блювоти він може захлинутися блювотними масами. До речі, блювоту краще зібрати у банку, вона може знадобитися для подальших аналізів.
 3. Ноги хворого слід підняти так, щоб вони були вище рівня голови.
 4. Якщо у потерпілого відзначається сильний озноб, укутати його теплою ковдрою.
 5. При зупинці дихального процесу слід зробити штучне дихання.

У чому полягає лікування

Терапія інтоксикації сурогатним алкоголем в принципі нічим не відрізняється від виведення людини з алкогольної коми і подальшого його лікування. Лікарі проводять наступні реанімаційні заходи:

 1. Промивання та очищення шлунка за допомогою зонда.
 2. Введення в організм потерпілого натрію сульфат для повного очищення ШКТ.
 3. Штучна вентиляція легенів (ШВЛ).
 4. Ін’єкційне введення антидоту, в даному випадку використовують етанол.
 5. Прийом курсу медикаментів для відновлення втрачених функцій і рефлексів.

В курс медикаментозного лікування вводяться вітаміни, Преднізолон, Атропін і АТФ (Аденозинтрифосфат). Даний препарат ефективно відновлює порушений метаболізм. Це засіб – універсальне джерело енергії, що допомагає відновити ослаблений сильним отруєнням організм.

За темою:  Симптоми алкогольного психозу

MAXCACHE: 0.39MB/0.00624 sec