Який штраф за продаж алкоголю неповнолітнім

Алкоголь, на жаль, є найбільш ходовим товаром, який приносить виробникам величезну прибуток. Практично кожен власник торгово-харчової точки прагне отримати ліцензію на право продажу алкогольних напоїв. Це вигідно. Але в цьому випадку в силу вступає ряд суворих обмежень на продаж спиртного – їх повинен знати кожен продавець.

Недотримання таких правил загрожує обернутися для магазину величезним штрафом (і для власника, і для продавця). Першочергове табу стосується продажу спиртного особам, які не досягли повноліття. Стежить за виконанням цього правила ряд організацій, починаючи від поліцейського управління і закінчуючи представниками Росспоживнагляду. Який штраф за продаж алкоголю неповнолітнім передбачений, і які повинні бути дії продавця?

Яку небезпеку несе відпустку спиртного неповнолітнім

Кожен продавець зобов’язаний знати не тільки, яка йде відповідальність за продаж алкоголю неповнолітнім, але і причини, які забороняють це робити. Про те, яке згубний вплив робить спиртне на молодий і ще незміцнілий організм.

За даними медичних досліджень, у підлітків алкоголізм розвивається набагато швидше і важче, ніж у дорослих.

Юні і ще не дозрілі тканини організму не можуть ще блокувати наявність великих доз спиртного, тому етиловий спирт моментально поширюється по всьому тілу підлітка. Регулярне вживання навіть слабоалкогольних напоїв призводить до:

 1. Сильного падіння імунітету.
 2. Затримки розумового розвитку.
 3. Серйозного порушення психіки.
 4. Переродження і атрофії тканин.
 5. Швидкому розвитку цирозу печінки.
 6. Падіння інтелектуальних здібностей.
 7. Порушення структури всіх клітин внутрішніх органів.

Крім медичного аспекту, вживання спиртовмісних напоїв небезпечно і численними соціальними наслідками для юної і незрілої психіки. Під впливом етилового спирту підлітки набагато частіше за дорослих особистостей здійснюють антисоціальні вчинки – від дрібного хуліганства до обтяжуючих вбивств, згвалтувань і грабежів.

Саме тому було заборонено продаж алкоголю неповнолітнім, стаття, що говорить про це, з’явилася ще в часи Радянського Союзу. Сучасне законодавство розглядає дані порушення не лише як адміністративні проступки, але і як кримінальні карані діяння.

Кому не можна продавати спиртне

Закон про заборону продажу алкоголю неповнолітнім свідчить, що відпустка спиртсодержащей продукції забороняється проводити особам, які не досягли віку 18-ти років. Але, при цьому в сучасному чинному російському законодавстві передбачена теорія емансипації.

Процедура вікової емансипації – це набуття статусу дієздатності особою, ще не досягли вісімнадцяти років.

Тобто, коли підліток до 18 років займається власним бізнесом або вже працює за договором, він може вважатися эмансипированным і набуває статусу дієздатного. Те ж відбувається і при вступі в ранній шлюб неповнолітнього (після згоди і схвалення органів опіки).

Такий підліток отримує всі права, властиві дорослій людині. Але чи можна в такому випадку відпускати йому спиртне? Конкретної відповіді немає ні в чинному законодавстві, ні в самій практиці.

Деякі помилково думають, що продаж спиртного неповнолітнім заборонено до досягнення ними віку 21-го року. Такий закон дійсно, мав місце бути, але в 1985 році (№ 410, датований 07 травня). Але нині чинним законодавством встановлено інший віковий ценз до 18 років – це прописано в статті 14.16 чинного Кпап РФ (Кодекс Адміністративних Правопорушень).

Яке покарання передбачено за недотримання закону

Закон про продаж алкоголю неповнолітнім, а конкретно його частина 2.1. пояснює, що недотримання даної вимоги карається штрафними санкціями. Покарання будуть піддані наступні особи:

 1. Продавець, який здійснив відпустку спиртного в руки неповнолітньому.
 2. Директор або начальник торгової компанії/фірми, де сталося правопорушення. У цьому випадку керівник виступає не як посадова особа.
 3. Безпосередньо сама торгова компанія, яка виступає в ролі юридичної особи аж до відкликання ліцензії і заборони на право продажу алкоголю.

Адміністративна відповідальність

Справи про накладення і стягнення штрафів йдуть на розгляд в різні інстанції. Це залежить від особи, на яку складено протокол:

 1. У арбітражному судочинстві при порушенні закону індивідуальними підприємцями (ІП) та юридичними особами (ЮО).
 2. В районному місцевому суді при накладенні штрафних санкцій на окрему особу.

Самі протоколи складаються представниками поліцейської служби. Об’єктами, які вчинили дане правопорушення, стають соціальні (суспільні) відносини за пунктом недотримання встановлених вимог роздрібних/оптових продажів. А об’єктивна сторона базується на грубе порушення закону, що забороняє відпускати спиртовмісну продукцію юним громадянам.

Штрафні санкції

Роздрібний продаж алкогольної продукції неповнолітнім карається встановленими штрафними санкціями. Їх розміри розписані в 14 ст..16. Кпап Російської Федерації і складають наступні суми:

 • цивільні особи: 30-50 000 рублів;
 • посадові представники (юр. особи): 100-200 000 рублів;
 • безпосередньо торгові організації: 300-500 000 рублів.

Запам’ятайте факт, що порушення закону і наступні штрафи накладають не тільки на приватних підприємців, магазини і торгові точки. Оштрафованими можуть стати звичайні люди, які торгують спиртним «з-під поли». У цьому випадку порушник, який продав пляшку спиртного неповнолітньому, також буде залучено і за неліцензійну (незаконну) продаж алкоголю.

Кримінальне покарання

Крім передбачених чинною законодавчою базою адміністративних штрафних санкцій, особи, які порушили цей закон, можуть залучатися до кримінального покарання. В цьому випадку набувають чинності дві статті Кримінального кодексу РФ.

Стаття 151.1

Ця стаття передбачена для покарання осіб, які неодноразово порушували закон про заборону відпуску алкоголю підліткам. Тобто, якщо після першого штрафу якась особа (цивільне або юридичне) буде помічено в даній діяльності, що таке покарання буде вже набагато суворіше. Воно передбачає:

 1. Грошовий штраф розміром 50-80 000 рублів.
 2. Виправно-громадські роботи терміном до року.

Як саме буде покарано особа, продовжують продавати алкоголь підліткам, вирішує суддя, вивчивши всі нюанси справи. У цьому випадку враховує і часовий проміжок між фіксуванням першого порушення закону. Він повинен становити не більше 6 місяців.

Але недобросовісним громадянам-продавцям помилятися з приводу уникнення покарання (якщо пройшло більше 180 діб) не слід. Для цього в силу вступає ще одна стаття КК РФ.

Стаття 151

Дана стаття передбачає терміни покарань для громадян, які втягують неповнолітніх в різні антисоціальні і антигромадські дії. До їх числа також відноситься розпивання алкоголю.

Тобто, якщо з моменту першого покарання минуло півроку, і дана особа знову викрили у продажу спиртного неповнолітнім, в силу вступає ця стаття Кримінального кодексу. А вона передбачає вже позбавлення волі на строк до чотирьох років.

Що зробити продавцеві

Російські закони щодо продажу спиртного неповнолітнім, досить суворі. Продавцю при роботі слід бути особливо пильним. Щоб уникнути випадкового порушення закону (а сучасні діти часом виглядають дуже по-дорослому), продавець має повне право вимагати при відпустці алкоголесодержащей продукції документ особистості (права, паспорт).

Якщо у людини не буде ніяких документів, що підтверджують його особу, продавець має право не продавати йому спиртне. Але трапляється, коли помилка все ж відбувається. Підліток виглядає як доросла людина до такої міри, що у працівника торгівлі навіть не виникає ніяких сумнівів з приводу віку.

В цьому випадку навіть випадкова продаж (помилково) алкоголю неповнолітньому, не знімає відповідальності з плечей продавця.

Максимум, на що порушив закон може сподіватися – це на штраф у мінімальному грошовому еквіваленті. Відповідальність може бути знята лише якщо підліток використовував чужі документи і згодом зізнався в цьому. Але навіть і в цьому випадку останнє слово залишається за суддею.

Провокаційні заходи

Поліцейська служба дуже часто використовує заради перевірки різні провокації. Працівник поліції підшукує відповідного підлітка, який дає згоду на подібний експеримент. Відбувається захід під назвою «контрольна закупівля».

Неповнолітній просто намагається придбати в цьому магазині/торговій точці пляшку алкоголю. Як тільки недосвідчений продавець передає на руки підставного покупця спиртне, поруч миттєво опиняються працівники поліції і припиняють торгівлю. Починається складання протоколу. Чи Законно це?

З судової точки зору, подібні дії хоч і не заборонені чинним законодавством, однак встають буквально на грань порушення. Про це говорить і ФЗ «Про оперативно-розшукову діяльність», в якому участь в подібних процедурах неповнолітнім забороняється.

Але, знаючи про це, співробітники поліції вказують підлітка, який бере участь в контрольній закупівлі не як особа, яка бере участь у розшуку, а як інформує представник. Тобто підліток сам інформував, що він купив алкоголь. Але все-таки невеликий відсоток даних справ розвалюється в ході судового розгляду саме з цієї причини.

Як відбувається розгляд справ

Всі дані протоколи про порушення чинного закону 14.16 складаються працівниками поліцейської служби. Співробітники поліцейського управління мають право накладати штрафні санкції самостійно. Але закон передбачає і передачу подібних позовів у суд.

Найчастіше всі штрафні санкції, накладені за порушення закону щодо продажу алкоголесодержащей продукції підлітку, розглядаються саме судовими інстанціями.

Адже суми грошових санкцій досить великі і можуть невеликий магазинчик призвести до банкрутства. Та й рідко кому хочеться розлучатися зі своїми кровними. Тому порушники наполягають на передачу справи до суду, оскаржуючи виписані протоколи.

Так як адміністративна процедура оскарження автоматично передбачає повне і повторний розгляд справи, поліцейські частенько самі негайно передають справу в судові інстанції. Це дозволяє їм статися 23.1 КоАП РФ. Якщо штрафні санкції були винесені працівниками поліцейської служби, справа оскаржується і розглядається в місцевому судочинстві протягом 10 діб з часу оформлення протоколу.

При бажанні дозволяється не погодитися і оскаржити постанову районного суду шляхом звернення позову-скарги в інстанцію вищого порядку (обласний суд, республіканський і так далі). Але в будь-якому випадку, затягування терміну виплати штрафних санкцій не звільнить особа, яка порушила закон, від їх сплати.

За темою:  Сухий закон в Америці: роки

MAXCACHE: 0.38MB/0.01163 sec