Огляд на стан алкогольного сп’яніння

Багато сучасні автомобілісти стикаються з ситуаціями, коли зупинив водія працівник ДПС пропонує пройти огляд на стан алкогольного сп’яніння. На жаль, переважна більшість автолюбителів погано володіє інформацією про власні права.

Тим більше вони не володіють інформацією, як саме повинна виглядати закономірна подібна процедура. Щоб захистити власні права і не допустити їх порушення, кожна людина, що має авто, зобов’язаний знати про правила проходження таких перевірок на момент виявлення спиртного.

Види проведення процедури

Порядок проведення медичного огляду водіїв на можливе сп’яніння, прописаний і зафіксовано в чинному законодавстві РФ. Ніякої інспектор, незалежно від посади і стану водія не має право його порушити. Сам захід по виявленню сп’янілих людей за кермом підрозділяється на два окремих етапи:

 1. Проводиться в «польових умовах». А саме на самій трасі, якщо інспектор дорожньої служби запідозрив наявність алкогольного або наркотичного сп’яніння водія.
 2. Людина перевіряється на наявність градуси в організмі шляхом здійснення медичної перевірки в умовах певного стаціонару.

Виявлення алкоголю «на місці»

Подібного роду огляд проводиться безпосередньо самим співробітником ДПС. Службовець дорожньої поліції використовують спеціальний прилад для визначення спиртного в людини – алкотестер. Але, щоб скористатися ним, необхідно наявність вагомих підстав.

Дорожньому інспекторові дозволено піддавати водія подібної перевірки лише при виявленні яких-небудь зовнішніх ознак, що свідчать про можливе споживання алкоголесодержащей продукції або інших стимуляторів.

У чинному законодавстві РФ чітко вказано, в яких випадках працівник ДПС має право використовувати алкотестер. Наведені нижче ознаки і стають підставою для підключення до ситуації приладу. Цих п’ять випадків:

 1. Якщо присутній явний запах спиртного при розмові з водієм.
 2. Неадекватність поведінки особи при існуючій обстановці.
 3. Зміна шкірного покриву обличчя, невластиве для здорової людини.
 4. У людини відзначаються проблеми мовної функції: незв’язність мови, загальмування.
 5. Нестійкість і непевність ходи під час перевірки водія і при розмові з ним.

Наступний момент дуже важливий при вирішенні інспектора скористатися алкотестером. Перед подібною перевіркою працівник дорожньої служби в обов’язковому порядку повинен проінформувати людину про порядок проведення такої процедури.

Порядок огляду

Інспектор зобов’язаний повідомити про те, як повинна проводитися подібна процедура в присутності водія, дістати опломбований алкотестер. У алкометру повинно бути ціле, не порушене клеймо. Також співробітник ДПС інформує водія з тим, що даний прилад пройшов необхідну перевірку і на момент його використання знаходиться в технічно справному вигляді.

При необхідності співробітник зобов’язаний також показати і акт технічного змісту алкотестера, в якому сказано, що прилад придатний до використання. Як проводиться безпосередня процедура:

 1. При водія дістається новий і герметично запакований мундштук до алкотестера.
 2. Мундштук встановлюється на прилад.
 3. Алкометр включається, але спочатку в тестовому режимі. При тестової роботи прилад вимірює навколишній повітря. При справності приладу загоряється індикатор і з’являється напис про те, що спиртне не виявлено.
За темою:  0,16 проміле — це скільки можна випити алкоголю

У всіх попередніх заходах повинен бути в першу чергу зацікавлений сам водій. Адже від справності приладу і герметичності мундштука, який попередньо не торкався нічиїх, можливо дуже п’яних губ, залежить підсумок перевірки.

При виникненні написи на алкотестери, які працюють у тестовому режимі: «Вміст алкоголю … мг/л», водієві слід зажадати замінити прилад, мундштук, а потім провести повторне тестування алкометра.

Нюанси роботи алкотестера

Але навіть справний прилад не завжди дає точну оцінку рівня проміле в організмі людини. На достовірність результатів можуть вплинути і інші чинники:

 • нещодавнє куріння;
 • використання деяких медичних ліків, до складу яких включено етанол;
 • залишки спиртовмісної рідини в ротовій порожнині, коли людина просто спробував спиртне «на мову», не ковтаючи напій.

Якщо людина вживав сигарети, то тестування має проходити через 6-7 хвилин після закінчення куріння. Необхідно також пам’ятати, які ліки водій вжив. Якщо в якому-небудь інгредієнт препарату є спирт, то працювати з алкотестером дозволяється через півгодини (орієнтовно) після прийому лікарського засобу.

Такі «дрібниці» надзвичайно важливі при проходженні перевірки. Інакше складений акт огляду на стан алкогольного сп’яніння буде містити помилкові відомості.

На жаль, бували випадки, коли недобросовісні співробітники ДПС в гонитві за хабарем, самостійно підкладали в мундштук ватку, намочену горілкою, тим самим грубо порушуючи закони.

Як проводиться перевірка

Після того, як всі попередні процедури проведені, водій приступає до самої перевірки. Для цього йому необхідно видихнути в трубку алкотестера (видихати слід до виникнення звукового сигналу). Якщо в організмі людини міститься спирт, алкотестер покаже на індикаторі певний проміле алкоголю.

Отримані показники інспектор ДПС зобов’язаний пред’явити водієві. Необхідно, щоб сама людина побачив цифри індикатора приладу. Допустима норма вмісту алкоголю в крові (згідно чинного законодавства) не повинна перевищувати 0,16 мг/л.

Дії в разі виявлення спиртного

При перевищенні цієї цифри водій вже не має права керувати якимось транспортом. При виявленні алкоголю співробітник дорожньої служби на місці оформляє протокол, де вказується наступне:

 • дата проведення перевірки;
 • місце і час відсторонення людини від керування;
 • підстава, що дозволяє здійснити таке рішення;
 • всі дані, що стосуються транспортного засобу (марка машини, технічне дані, Ф. В. О. водія).
За темою:  Адміністративний штраф за розпивання спиртних напоїв у громадських місцях

Подібний документ складається при наявності двох незалежних свідків-понятих. В обов’язковому порядку в протоколі вказується Ф. В. О. інспектора, який проводив перевірку і оформляв сам акт.

У недавно прийнятій поправці до закону, співробітники транспортної поліції мають право проводити огляд без участі понятих. Але тільки у випадку, коли сам процес перевірки та складання акту проходить при використанні записуючих відеопристроїв.

Протокол складається в трьох примірниках. Одна папір залишається у водія, другий — у працівника ДПС, а третя йде в архів. Людині потрібно обов’язково перевірити всі дані, записувані в усіх трьох протоколах на момент ідентичності, слідкуючи, щоб всі цифрові показники додатково прописувалися і літерами. Це виключить можливість «дописування» у подальшому зайвих циферок.

Медичний огляд на стан сп’яніння

Якщо людина вперто не погоджується з показниками алкотестера, він має право вимагати повторити тестування, але вже у стінах мед. установи. У цьому разі в протоколі, складеному на місці перевірки, інспектор записує незгоду водія і його вимога про медичної перевірки.

Співробітником служби складається ще один акт-направлення на мед. огляд з метою виявлення спиртного у даної людини. Складання подібного спрямування відбувається при наявності двох незалежних понятих, вони підписують оформлену папір.

Працівники ГИБДД супроводжують водія в місця проведення мед. перевірки. Якщо медична експертиза не підтвердила в крові у людини алкоголю або інших психоделіків, інспектора супроводжують людину назад, до його транспортному засобу і він продовжує свій шлях.

За новими правилами у цьому випадку працівники ДАІ зобов’язані оформити новий акт, в якому офіційно фіксують відсутність спирту за результатами мед. перевірки.

Етапи медичного тестування

Перевірка подібного роду може проходити як в клініці, так і в спеціально обладнаному медпункті пересувного характеру. З умовою, що всі подібні медичні організації мають відповідну ліцензію на право проведення перевірок. Огляд проходить за такими етапами:

 1. Складається акт, куди записуються всі дані про людину.
 2. Проводиться тестування алкотестером.
 3. У документі фіксуються отримані підсумки. Якщо рівень проміле перевищений, через чверть години проводиться повторний огляд.
 4. Якщо перевірка-дублікат також показує перевищення встановленої норми, вважається, що факт вживання алкоголю водієм доведений.

Одночасно з перевіркою на алкометр, людина здає і додаткові аналізи крові або сечі. Біоматеріал використовується для проведення хіміко-токсикологічного аналізу.

Якщо дані досліджень взятих у людини зразків біорідині показують сліди психотропних, наркологічних або алкогольних речовин, факт сп’яніння є встановленим. Результати всіх проведених перевірок заносять у протокол огляду, куди записують і кінцевий результат.

За темою:  До скількох продають алкоголь у Москві

Оформлення документів

За результатами проведених аналізів і обстежень медиками оформляється документ про результати медичного огляду. Він складається у трьох дубльованих ідентичних примірниках:

 1. Водієві.
 2. Службам ГИБДД.
 3. Медичному закладу.

А чи може людина, викритий у пияцтві, відмовитися проходити мед. перевірку? Чим загрожує відмова від проходження медичного огляду? У цій ситуації співробітниками постової служби оформляється протокол, який свідчить про порушення закону (ст. 12.26 КПАП РФ).

Далі транспорт порушника відправляється на штрафмайданчик, а раніше складені папери надходять в інші служби для проведення судового розгляду. Людини за відмову від проходження мед. огляду можуть позбавити прав на термін в 1,5—2 року і стягнути з порушника штраф розміром до 30 000 рублів.

У разі коли від проведення медичного тестування відмовляється водій вже позбавлений прав, штрафні санкції посилюються аж до арешту.

Не можна плутати проведення перевірки на вживання спиртного проведеного співробітниками ГИБДД і такого огляду, здійснюваного в стінах медичного закладу. Якщо в першому випадку водій має повне право відмовитися від проходження тестування, то другий випадок є обов’язковим. Відмова від проходження медичної перевірки прирівнюється до того, що людина за кермом був п’яний.

Цим незнанням часто користуються недобросовісні служителі закону. Пропонуючи водієві дути в алкотестер, у випадку відмови особи від такого заходу, інспектора задають йому питання: «Ви відмовляєтеся пройти мед. перевірку?» і складають протокол, за результатом якого недосвідчена в законах водій виявляється без прав, та ще й з великим штрафом.

Чи можна оскаржити дані мед. перевірки

У разі коли водій незадоволений процедурою проведення медичного огляду і запідозрив у змові лікаря мед. служби і співробітника ДАІ, він має право оскаржити отримані дані. Таке право було надано водіям з березня 2016 року.

Для цього, маючи на руках всі отримані дані, водієві слід якомога швидше пройти повторну перевірку в стінах іншої медичної лабораторії або клініки. Стежте, щоб заклад мав необхідну ліцензію, що дозволяє проводити огляду водіїв.

Після проходження всіх тестів повторно і маючи на руках «чисті» докази своєї невинності, водій може сміливо звертатися до суду. Де і виводити нечесних на руку співробітників дорожньої служби та лікарів. Безпечної дороги!

MAXCACHE: 0.39MB/0.00817 sec