Позбавлення прав за алкогольне сп’яніння

Кожен рік в Росії з вини п’яних водіїв відбувається 15-20 тисяч ДТП. Влада постійно посилюють відповідальність за водіння в нетверезому вигляді, але на статистику це практично не впливає. Яке покарання за водіння в нетверезому вигляді передбачає кодекс? Є дві заходи впливу — штраф і позбавлення прав. Коли їх застосовують і які нормативи діють в РФ? Розглянемо дане питання більш детально.

Види штрафів

Пам’ятайте — якщо ви випили, то ніколи не сідайте за кермо. Доедьте додому на таксі або громадському транспорті — це буде значно дешевше і безпечніше. П’яний за кермом це злочинець, який наражає на небезпеку не тільки своє здоров’я і життя, але і безпеку оточуючих його людей.

У Росії заборонено керувати автомобілем у стані сп’яніння, якщо рівень видихуваного алкоголю в 1 літрі повітря більше 0,16 проміле. Скільки це «в напоях»? Однозначно сказати не можна, тому що все залежить від особливостей організму людини. Але в якості прикладу наведемо наступний розрахунок — 0,16 проміле в видиху буде у 35-річного чоловіка вагою 75 кг, выпившем 30 грам горілки годину назад (або 250 мл пива). Тобто, по суті, якщо ви випили хоч щось, то сідати за кермо не можна. Дана норма діє для того, щоб уникнути неправомірних арештів громадян, у яких може бути «фантомне» сп’яніння після квасу, ліків на спирту, кефіру тощо, а також для згладжування неточності алкометрів.

Отже, якщо вас зупиняє інспектор і у вашому видиху більше 0,16 проміле, то штраф за водіння в нетверезому стані становитиме 30 тисяч рублів у цінах 2017 року. Також у вас заберуть права на півтора або два роки.

Увага: якщо ви передаєте керування автомобілем особі, яка перебуває в стані алкогольного сп’яніння, то подібні дії також ведуть до накладення штрафу та позбавлення водійського посвідчення.

Якщо протягом року ви попадетеся за «п’янку» другий раз, то покарання буде суворішим:

 • штраф у розмірі 200-300 тисяч рублів;
 • позбавлення волі на термін до 24 місяців;
 • виправні роботи на строк від 200 до 480 год;
 • примусові роботи на термін до 24 місяців;
 • позбавлення водійського посвідчення на термін до 36 місяців.
За темою:  Огляд на стан алкогольного сп'яніння

Примітно, що якщо перше керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння кваліфікується за статтею 12.8 адміністративного кодексу РФ, то в разі другого порушення вступає в дію вже кримінальний кодекс (стаття 264.1 ККРФ).

Все перераховане вище справедливо тільки в тому випадку, якщо вас просто зупинив інспектор і ви не потрапили в ДТП. При ДТП сп’яніння вважається обтяжуючою фактором з усіма відповідними висновками.

ДТП з пішоходом

Вище ми розібрали ситуації, коли ДТП не відбувається. Тепер розглянемо, що буде, якщо водій допустив зіткнення або наїзду на пішохода. У цьому випадку все залежить від того, наскільки людина постраждала.

Так, якщо пішохід відбувся лише парою синців і порваним одягом, то проти водія не заводиться кримінальна справа — все регулюється статтею адміністративного кодексу. Але якщо чоловік отримав ушкодження середньої/сильній тяжкості або взагалі помер, то недобросовісного водія можуть посадити на досить значні терміни.

ККРФ передбачає таке покарання для таких осіб:

 1. Якщо потерпілому було нанесено тяжку шкоду, то водієві призначають 3 роки примусових робіт або до 4 років позбавлення волі.
 2. Якщо потерпілий загинув на місці або в лікарні, то покарання складе до 7 років позбавлення волі.
 3. Якщо загинуло двоє або більше осіб, то покарання складе до 9 років позбавлення волі.

Увага: у випадку скоєння ДТП у людини, який був у стані алкогольного сп’яніння, в обов’язковому порядку вилучаються права строком на 36 місяців.

Примітно, що водіям до 2016 року часто вдавалося уникнути покарання за їзду в п’яному вигляді, домовившись з суддею і вирішивши питання з родичами (точніше, вони отримували умовний термін). Цьому сприяла норма закону, в якій не передбачалося мінімального покарання. Але в 2016 в закон була внесена поправка, яка ліквідувала дану юридичну несправедливість. Тепер існує мінімальний термін відповідальності — якщо людина загинула, то злочинець повинен відсидіти мінімум 2 роки, якщо загинуло 2 або більше пішохода — мінімум 4.

За темою:  Можна сідати за кермо після безалкогольного пива

Чи можна зменшити розмір штрафу

До 2015 року сума штрафу була конкретною — 30 тисяч рублів. У статті були відсутні рамки «від і до», тому суддя завжди виносив одне і те ж рішення. Але у 2015 році ситуація змінилася. В кодекс були внесені деякі поправки, які дозволили суду змінювати розмір штрафу за їзду в нетверезому вигляді в ряді випадків. Тому теоретично ви можете заплатити 15 тисяч замість 30, але в реальності подібна практика зустрічається вкрай рідко, оскільки нормального пояснення того, що є «винятковими випадками».

Якщо обвинувачений доведе, що знаходиться у складному матеріальному становищі, то суд може дати відстрочку на виплату боргу на 90 днів. Подібна практика застосовується лише до громадян РФ — іноземцям вона не видається.

Як заощадити на штрафмайданчику

Якщо вас затримують за управління автомобілем у нетверезому вигляді, то машина відправляється на автостоянку на евакуаторі. Послуги евакуації і простий на стоянці оплачуються порушником, тому постарайтеся забрати машину якомога раніше, а не зволікайте цю процедуру на тиждень.

Але є можливість добре зекономити і відмовитися від цих витрат. Адміністративний кодекс РФ, а, зокрема, стаття 27.13, свідчить — машина може бути доставлена на майданчик на зберігання до того моменту, коли правопорушення або причина буде усунута. Це означає, що для того, щоб не втрачати автомобіля, вам потрібно оперативно усунути причину затримання — керування машиною в нетверезому вигляді. Ви можете замовити тверезого водія таксі, попросити рідних або друзів приїхати до вас, і тоді правоохоронці не мають права відправляти транспортний засіб на штрафмайданчик і викликати евакуатор.

Часто співробітники ГИБДД співпрацюють з евакуаторниками і не повідомляють про цей нюанс водієві, просто виписуючи штраф за пиятику за кермом і спрямовуючи машину на стоянку. Щоб цього уникнути, вам потрібно повідомити інспектора, що ви готові швидко усунути наявне правопорушення і внести ці дані в протокол.

За темою:  Зі скількох років продають горілку в Росії

За що ще можна отримати штраф

У деяких випадках інспектор може кваліфікувати ваші дії як водіння автомобіля в нетверезому вигляді, хоча насправді ви не робили цього. Зазвичай такі ситуації виникають в наступних випадках:

 1. Водій наполегливо відмовляється проходити процедуру медичного огляду, при цьому у нього присутні ознаки алкогольного або наркотичного сп’яніння.
 2. Розпивання спиртних напоїв за кермом транспортного засобу.
 3. Розпивання алкоголю одразу після зупинки інспектором.

Практика показує, що відмова від медобстеження є визнанням своєї провини — навіть якщо ви принесете в суд папір від нарколога про те, що в цей день були тверезими, він не прийме її до відома.

Пити за кермом ми теж категорично не рекомендуємо, навіть якщо ви нікуди не їдете. У Росії вже було зафіксовано кілька випадків притягнення водія за статтею «водіння в нетверезому вигляді» тільки за те, що він випивав спиртне в машині, причому у порушника навіть не було ключа від ТЗ з собою. Причому якщо інспектори зловлять вас в нетверезому вигляді і без прав, то вас притягнуть відразу за двома статтями.

Ще один нюанс — якщо ви почнете розпивати алкоголь відразу після ДТП до прибуття інспекторів або при зупинці співробітником ДІБДР. Вони просто визнають вас п’яним з усіма витікаючими наслідками. Тому ніколи не пийте до того, як вас освидетельствуют, інакше вам загрожує позбавлення прав за алкогольне сп’яніння.

MAXCACHE: 0.38MB/0.00430 sec