Сухий закон в Америці: роки

З «сухим законом» громадяни Росії вже зустрічалися неодноразово. Але не тільки наша країна періодично випробовувала на міцність даними чином своє населення. Вводився «сухий закон» у США ще на початку минулого століття. Суперечок навколо доцільності повального обмеження на продаж спиртного не вщухають досі.

Хтось вважає такі заходи убивчими, а деякі знаходять в них ряд істотних плюсів. Давайте подивимося на всі неупередженим поглядом і зробимо кожен власний висновок. Отже, що відбувалося в Америці?

Заокеанська історія

Коли ми згадуємо про США часів безалкогольного періоду, на розум приходить нещадні гангстери і похмура безробіття 30-х років. На ділі всі передумови «сухого» часу зароджувалися набагато раніше. Свою безславну і сумну історію антиалкогольний закон починав у 1919 р.

Саме тоді з трибун гучно закликали про культурні цінності, мораль і порятунку громадян. Одним з найбільш яскравих і твердих вимог у шанувальників і прихильників «американського буття» було суворе і категоричне табу на виготовлення і відпуск в магазинах будь-якого спиртного.

Отже, рівно опівночі 16 січня 1920 антиалкогольне постанова вступила в свої повні права у вигляді 18-ї поправки до Конституції Америки. Відтепер на всій території сполучених штатів продаж/виробництво спиртосодержаших напоїв стало забороненим.

Для США настав час Prohibition – час «сухого закону». По країні прокотилася хвиля масових закриттів питних фабрик і заводів. З них:

 • 236 горілчаних заводів;
 • 1 092 пивних виробництв;
 • 177 789 інших питних закладів.

Історичний екскурс у «непитущу» Америку

Численні заборони на продаж спиртний продукції в США періодично встановлювалися в багатьох американських штатах. Навіть особи, що прагнуть до влади, в цілях обзавестися великим лекторатом, активно застосовували антиалкогольні заклики. До речі, виграючи при цьому на виборах.

Америка активно пропагувала тоді тверезий спосіб життя. З даною установкою були згодні і підтримували її велика частина населення. Люди організовували і вступали в різні організації проти спиртного. Повністю «сухий закон» вводився в США поступово:

 1. 1914. Стали з’являтися перші обмеження на виготовлення і відпуск спиртних напоїв. Вони вводилися в 14 регіонах Америки. Одночасно світ побачив закон, що забороняє транспортування спиртного із «мокрих» штатів «сухі».
 2. 1916. Різні обмежувальні заходи по виробництву і відпустці спиртного активно працювали в 26 американських штатах. Дані заборони були покликані на збереження здоров’я громадян та заощадження запасів зернових. Практично ¾ частині країни жили під забороною продажу/виготовлення алкопродукції.
 3. 1917. Конгрес США взяв на розгляд і затвердження проект 18-ї поправки до діючої Конституції і регламентах введення повсюдного «сухого закону».
 4. 1917 (вересень). Одночасно з бюрократичними-юридичними процесами, американські влади стали здійснювати й практичні кроки у цьому напрямку. Так, восени 1917 по всій країні було заборонено виробництво віскі.
 5. 1919 (травень). Заборона торкнулася і святого для деяких спиртного – пива.
 6. 1919 (липень). Проведена перша спроба ввести на всій території Америки «сухий закон». Але пан президент Вудро Вільсон (28-й президент США), який є затятим противником антиалкогольної позиції, наклав на нього вето.
 7. 1920 (січень). Але наполегливі конгресмени продемонстрували чудеса спритності й винахідливості, відшукали лазівку і успішно змогли обійти вето. З цього моменту антиалкогольне постанову було офіційно затверджено і діяло на всій території країни.
За темою:  0,16 проміле — це скільки можна випити алкоголю

Причини сухого закону в США

Справжні причини, які призвели Америку в часи загальної антиалкогольної компанії, були досить прості і нехитрі. До основних причин «сухого закону» історики відносять наступні фактори:

 1. США, завдяки затяжній війні в країнах Європи (I світова), революції в Російській імперії, ставали провідним світовим експортером зерна (зокрема, пшениці). А торгувати даною культурою було набагато вигідніше, ніж займатися її переробкою.
 2. Великі промисловці були особливо зацікавлені в тверезих працівників. Ділова частина Америки цілком і повністю підтримувала тоді конгресменів.
 3. Бурхливий розвиток у той час автомобільної промисловості, в свою чергу, вимагало кваліфікації та тверезість водіїв.
 4. Зіграв на руку і факт, що основним власником виробництва алкоголю (особливо пива) в США була Німеччина (заводи належали вихідцям з німецьких земель).
 5. Схвалення антиалкогольної політики висловлювала та фарміндустрії. Фармацевтика тоді тільки починала випускати на ринок нові напої, газовані і піднімають тонус, до складу яких входили листочки коки. Промисловці були стурбовані розширенням кількості споживачів, а кока наркотиків в ті часи не вважалася.

До чого прийшла Америка

З приводу недоліків і переваг будь-якого «сухого закону» йде нескінченна боротьба. Противники даного дії наводять приклади погіршення загальної обстановки, а прихильники тверезості, навпаки, говорять про численні поліпшення. Яку сторону приймати, вирішить кожен читач самостійно. В наших планах постаратися освітити всі наслідки даного заходу.

Жити стало краще

У перші роки сухого закону в Америці дійсно відбулися деякі поліпшення. Цікаві факти і цифри наводить Р. Гослар у своїй знаменитій книзі, яка побачила світ у 1925 р. «Сучасна Америка». Він пише наступне:

 • за такий короткий поки ще час «сухого закону» американська нація оздоровилася;
 • кількість арештів знизилося більш ніж в 3 рази, хоча рівень безробіття залишився незмінним;
 • виходячи з даних по Філадельфії, в місцевих тюрмах зменшилася злочинців в 4 рази, спорожніло близько 1 100 в’язниць;
 • те ж саме стосується і Чикаго, в головній в’язниці міста з 25 000 засуджених залишилося близько 600 осіб;
 • загальна цифра статистики по США говорила про різке падіння рівня злочинності (на 70%);
 • різко зросло вживання молока, громадяни США перейшли на здоровий спосіб життя;
 • відзначилося зміцнення загального добробуту, моралі та сімейних цінностей у американців;
 • збитки, які приносили скарбниці катастрофи і травми, знизилися більш ніж на 250 млн доларів;
 • перестали вмирати люди з-за споживання сурогатів, у зв’язку з чим значно зменшилась і загальна смертність;
 • тепер всі заощадження народу йшли на зміцнення сімейних уз, будівництво нових будинків;
 • значно скоротилася кількість зафіксованих пожеж;
 • владі штату Канзас вдалося повністю погасити наявну заборгованість (вона становила близько 2 млн доларів);
 • всі закриті ґуральні та пивоварні фабрики досить скоро було реанімовано і після переобладнання стали активно працювати на виробництво необхідних для людей аксесуарів, продуктів і предметів побуту.
За темою:  Зі скількох років продають горілку в Росії

Так що, ефект досягнуто? Але на те і приймаються закони, щоб деяким асоціальним елементам можна було їх оминути і отримати колосальний прибуток. А так сталося і у випадку з «сухим законом». Раз спиртне заборонено, значить, можна і потрібно робити його з-під поли, отримуючи хороші дивіденди.

Жити стало гірше

За дуже короткий проміжок часу дії «сухого закону» в США було створено кілька великих гангстерських угруповань. Бандити займалися створенням, ввезенням, поширенням і переділом контрабандного спиртного.

Гангстери організовували великі підпільні транспортні флотилії і автомаршрути для провозу контрабандного алкоголю. Був задіяний і авіатранспорт. Правоохоронці просто не встигали вчасно ліквідувати шляху доставки контрафакту і відстежити всі території американських кордонів.

Контрабандисти мали своїми людьми в поліцейських департаментах, поруч потужних радіостанцій і новітнім обладнанням. В Америці тих часів стався потужний зростання корупції. Якщо дорогий контрабандний алкоголь могли собі дозволити лише забезпечені громадяни Америки, простий народ задовольнявся будь-яким іншим речовиною, де перебував етанол.

За перші три роки антиалкогольної кампанії:

 1. Смертність від отруєння сурогатним і неякісним спиртним зросла в 3-4 рази.
 2. Різко збільшилася і кількість людей, які страждають від алкогольної залежності. Кількість хронічних алкоголіків зросла в 3 рази.

Саме в той проміжок часу в країні зародився жіночий алкоголізм. Коли раніше дами задовольнялися наливками, солодкими лікерами і ароматними винами, то при «сухому законі» жінки перейшли на контрабандне віскі, самогон і бурбон.

За статистичними показниками у виробництві підпільного самогону були зайняті близько 2,5—3 млн осіб. А на території США у 20-х роках офіційно було зафіксовано близько 1,6 млн різних самогонних агрегатів. І це тільки офіційно. Для отримання цієї цифри, даний показник слід помножити на десятки, якщо не в сотні разів.

За темою:  Можна сідати за кермо після безалкогольного пива

Підпільні торговці-контрабандисти виявляли справжні чудеса ілюзіоністів. Так, співробітники поліцейського управління штату Оклахома прикрили активно працює винокурню, яку тіньовики організували на глибині 80 метрів під землею. Цей завод був повністю укомплектований чанами під спиртне (загальним обсягом понад 180 000 л), була проведена каналізація, організовано освітлення.

За статистичними даними, в країні, яка живе за правилами «сухого закону» було витрачено понад 350 млн доларів на боротьбу з тіньовим виробництвом спиртного.

Порівняйте з 450 млн «зелених», що пішли на повне переоснащення американської армії. Але, незважаючи на дані значні витрати, особливих успіхів і плодів бій з підпільними виробниками алкоголю не відзначалося.

Всьому приходить кінець

Настав час змін і для успішних підприємців-тіньовиків, які процвітали в «сухий» Америці. У великих містах створювалися величезні мафіозні клани, що контролюють виробництво і збут алкоголю. Природно, виникали і численні збройні сутички між членами бандитських угруповань і поліцейськими.

За статистикою щороку в США тих часів під час антиалкогольних сутичках з бандитами, гинуло близько 100-150 співробітників поліції. А гангстери виходили «сухими з води», дозволяючи собі наймати провідних політиків, адвокатів і юристів.

Але поки влада в Білому Домі займали республіканці, шансів на скасування та забуття антиалкогольної політики не було. Адже спроба скасувати дану постанову була рівнозначна повного програшу і капітуляції республіканців перед демократами.

Тільки завдяки Рузвельту, 24-го президента Америки, була встановлена дата скасування сухого закону в США. Новоявлений президент був представником демократичної партії і одним з перших, що він зробив – це скасував чинне антиалкогольне постанову. Дата закінчення «сухого закону» в США припала на грудень 1933 року.

MAXCACHE: 0.38MB/0.00552 sec