Як перестати матюкатися

Мат відноситься до шкідливих звичок, грубим і некрасива. Нецензурна лайка в нашій країні заборонено в громадських місцях, а порушника-матерщинника може очікувати адміністративна відповідальність і різні грошові штрафи. Вважається, що мат – це споконвічно російська звичка.

А чому люди починають матюкатися? І яке задоволення вони від цього отримують? Деякі до такої міри знаходяться під владою нецензурних слів, що навіть не помічають своєї особливості. Як перестати матюкатися і очистити свою мову від лайки? Така звичка відштовхує багатьох людей, особливо неприємно, коли брудні слова вилітають з вуст сучасних емансипованих дівчат.

Чому люди матюкаються

Ця звичка властива всім без винятку людям, навіть самим вихованою і культурною. Мат можна знайти в будь-якій культурі і практично в кожній мові. Особливо славляться пристрастю до матерщине особи творчих професій. Так чому нецензурщина так поширена?

 1. Стресова ситуація. Медиками встановлено, що коли людина відчуває стрес, рівень його інтелектуальних здібностей різко падає. Купірується словесно-логічне осмислення сказаного. Організм автоматом запускає бар’єри психологічного захисту, що виражається у вимові лайок.
 2. Захист психіки. Деколи організму доводиться рятувати вразливу психіку людей, відчувають емоційний сплеск. Особливо це властиво багатьом представникам робітничих професій.

Люди лаються матом, звертаючись до тварин, природи, неживих предметів, як би втілюючи їх і висловлюючи власне невдоволення чим-небудь. При цьому в організмі відбувається різкий сплеск негативних емоцій. Від них людина позбувається і не зберігає в психіці. Отже, якимось чином захищаючи себе.

Виходить, що матюкатися корисно для здоров’я? Але не варто забувати і про соціум – оточенні людей, з якими ми контактуємо. Мат, якщо він необхідний, то повинен бути присутнім не врозріз з встановленими правилами етики і моралі. Наприклад, зригувати, випускати гази, высмаркиваться – це теж необхідно для здоров’я, але дані дії прилюдно ніхто не робить.

Мат і матірну мову

Психологи розрізняють ситуації, коли люди просто іноді матюкаються, а коли і постійно спілкуються нецензурному мовою. Одна справа, коли особистість лається, перебуваючи в стресі і зовсім інша, коли людина використовує нецензурні слова постійно, навіть перебуваючи в спокійному настрої. Таке пристрасть свідчить про наступних якостях:

 • інфантильності;
 • бескультурности;
 • психологічної слабкості;
 • неповагу як до себе, так і до оточуючих;
 • наявність розлади невротичного або психологічного складу.

Копролалия – потреба матюкатися

Перш ніж підбирати собі найбільш підходящі методи, як перестати лаятися матом, слід з’ясувати, а чи не є така звичка розладом психіки? У медицині існує поняття «копролалия», що означає потяг людини постійно матюкатися.

Копролалия походить від грецької мови і в перекладі це слово звучить як «копро» – екскременти, «лалия» – мова. Цей розлад часто спостерігається у осіб, які страждають на шизофренію, синдромом Туретта і рядом інших важких захворювань. У цьому випадку людини автоматично і несвідомо тягне матюкатися. Одним із симптомів даних розладів є сильна, прогресуюча деградація особистості.

За темою:  Список шкідливих звичок людини

Крім копролалии є і ряд побічних розладів, пов’язаних з потягом до матюків. Це:

 • копропраксия (показувати всім людям образливі, некультурні жести);
 • копрография (нестримне потяг писати матюки й малювати непристойні малюнки скрізь, де тільки можна).

Звідки взялися матюки

Ми всі чудово знаємо, що при бажанні матюкатися використовуються слова, що відображають суть репродуктивного процесу і самих органів репродукції. Чому саме на цих словах базується мат? Та тому, що люди століттями і тисячоліттями виховувалися у традиціях пуританства, коли вважалося, що інтимна близькість і органи статевої системи – це щось срамное, непристойне і брудне.

Яку мету переслідує людину при лайки? Бажання сильніше і сильніше образити і принизити опонента. У моменти, коли стресова ситуація перекриває грамотний лексикон, людина автоматично використовує слова і вирази, які вважаються найбільш образливими.

І робить велику помилку. Адже ображаючи інших людей, особистість, насамперед, принижує себе. Вважати, що при нецензурних лайках матюкальник як би підноситься над іншими – великий самообман.

Як відучитися матюкатися

Щоб позбавити себе від некультурних виразів (до речі, багато люди самі відчувають себе дуже незручно, коли з їхніх вуст вилітає чергова порція матюків), існує кілька методів. Вивчіть їх, якийсь один точно вам допоможе.

Власне перевиховання

Цей метод особливо радиться представницям прекрасної статі. Як перестати матюкатися дівчині – беріть на озброєння дану методику. Складається вона з декількох кроків.

 1. Допомога друзів. Друзі і перевірені подруги стають першими помічниками в цій непростій справі. Попросіть їх постійно нагадувати про те, що матюкатися не можна і забороняється. Нехай друзі/подруги стежать за чистотою мови і одергивают вас кожен раз при зриві.
 2. Визначаємо провокатора. Щоб відучитися дівчині лаятися матом, слід виявити провокуючий фактор. Той подразник, який активізує бажання нецензурно висловлюватися. Що саме дратує? Повільність другої половини, пробки на дорозі, черги в магазинах або навіть неможливість зайти в інтернет? Слід уникати провокуючих ситуацій, які призводять до мату.
 3. Замість мату грошик. Візьміть велику ємність і перетворите її в скарбничку. Туди слід складати певну суму кожен раз, коли ви вимовляєте чергове лайливе слово. Накопичені гроші витрачати на себе не можна – адже це один з методів покарання. Кому віддати «лайливу» суму, визначте самі.
 4. За кожний мат біль. Катувати себе батогами не потрібно. Є більш гуманний спосіб. Надягніть на зап’ясті руки канцелярську резиночку. І тепер, при кожному вырвавшемся матерщинном слові, зволікайте гумку і боляче ударяйте себе по руці. Незабаром в мозку виробиться умовний рефлекс, що на кожне матюк піде біль. Незабаром мозкові рецептори вже почнуть самі блокувати свідомість людини на чергову війну.
 5. Включаємо фантазію. Навряд чи вам захочеться матюкатися перед старенькою і гаряче коханою бабусею або маленьким братом/сестрою (сином/донькою). Кожен раз, коли хочеться міцно вилаятися, уявляйте, що вони поряд. Роблення матюкатися відразу піде на другий план, а незабаром і зовсім перестане відвідувати людини.
За темою:  Як позбутися від інтернет-залежності

Поведінкові зміни

Щоб позбавитися від пристрасті постійно матюкатися, слід переконати себе, що це щось огидне. Мат – далеко не сама вдала і корисна звичка. В першу чергу в оточуючих створюється про матерщиннике враження, як про людину низького рівня розвитку, з відсутністю будь-якої освіти.

Мат негативно впливає на кар’єрне зростання і успіхи в особистому плані. Цей факт давно доведено психологами.

Які кроки для цього треба зробити?

 1. Виявити витоки даної проблеми. З якого часу ви почали матюкатися? Це звичка родом з дитинства або ви просто намагалися наслідувати комусь?
 2. Усвідомити і визнати у себе наявність неприємної звички. Найважливіша умова – це розуміти, що дана проблема існує і з нею необхідно боротися. І при цьому ніколи не можна звинувачувати інших людей – матюкатися ніхто не змушував вас насильно – це цілком ваше особисті витрати.
 3. Перейти на позитивне мислення. Мат і гумор несумісні. Навчіться думати про всіх і сприймати будь-які ситуації, навіть дуже неприємні під позитивним і смішним кутом. В будь-якій проблемі і прикре непорозуміння, насамперед, відшукувати смішні моменти. Спочатку це непросто, але з часом гумор, іронія буду йти поруч з вами, і перетворяться в прекрасних помічників. Адже саме вміння іронізувати над собою, наявність тонкого почуття гумору і залучають більшість людей.
 4. Озбройтеся терпінням. Часом дуже складно когось і щось довго чекати або маятися в черзі за тривалій особистістю. Хочеться підштовхнути, вилаятися. Стоп. Щоб відучити себе від матюків, слід стати терплячим і стресостійким. Для цього існують різні методики: починаючи від уміння релаксувати до звичайного внутрішнього математичного рахунку до появи почуття спокою.
 5. Знайдіть мотивацію. Визначтеся, що вам потрібно домогтися, навіщо потрібно відучуватися від мата? Може, гідне виховання дітей, придбання потрібних і корисних знайомств, підвищення по службі або бажання познайомитися з симпатичною жінкою? А може варто оточити себе ореолом розумного і культурної людини? Особливо на новому місці служби? Визначтеся і поставте собі мету.

Заміна мовної поведінки

Першим кроком з очищення власного вміння розмовляти стає усвідомлення цієї звички. А чи є якісь найбільш улюблені лайливі слова, які використовуються постійно? Слід знайти взаємозв’язок між «улюбленим» матом і джерелом-подразником, при якому хочеться лаятися.

За темою:  Зі скількох років продають енергетики в Росії

Потім постарайтеся зрозуміти, як неприємно лунають матюки зі сторони. Послухайте мова інших людей, які матюкаються. Невже це може вважатися привабливим і розумним? Прислухайтеся до власного сприйняття, які емоції викликає у вас матерящаяся особистість. Не дуже позитивні.

Саме такі емоції і ви самі провокуєте по відношенню до себе в оточуючих людей. Це вам потрібно? Як тільки ви усвідомлюєте, що мат звучить непривабливо і відштовхуюче, поступово видаляйте з власного лексикону матюки. Допоможе в цьому складання попереднього списку найбільш часто звучать у вас лайливих слів.

Психологи радять шукати альтернативу матюків іншим, що починаються на ту ж букву або володіє схожим звучанням. Наприклад: «песець», «млин», «ешкина кішка», «хреб», «йоканный бабай». Ці безглузді і смішно звучать слова здатні допомогти людині зовсім відмовитися від вживання мату.

Можна і замінити подібний «дитячий лепет» більш розумними і яскравіше звучать словами. Для цього просто збагатите власний словниковий запас. Озброїтеся словником і для кожного матюка підберіть відповідну на ваш погляд заміну.

Корисні поради

Психологи, спираючись на ряд проведених досліджень, стверджують, що в середньому здоровій людині вистачає близько 20-22 доби, щоб перекроїти свій мовні звички і прибрати від себе манеру матюкатися. Допоможуть у цьому такі корисні поради:

 1. Відзначайте в календарі кожен день, що пройшов без мата. Якщо протягом 2-3 діб вам вдасться ні разу не вимовити матюк винагородити себе за це який-небудь приємною покупкою.
 2. Не забувайте про дітей. Маленькі наслідувачі обов’язково задіють ваш мат, збагативши їм власний юний лексикон. Щоб не довелося потім червоніти перед вихователькою або вчителькою, позбавте діточок від власної матюків.
 3. Як тільки ви відчуваєте прилив роздратування і негативу – біжіть в спортзал. Або придбайте домашню грушу, яка все стерпить удари під час поганого настрою господаря. Це куди краще, ніж забруднювати навколишнє повітря добірним матом.
 4. Коли дуже хочеться вилаятися – прикрийте очі і повільно прорахуйте внутрішньо до 10. Рахунок виконуйте плавно, роблячи глибокі вдихи. Як тільки він закінчиться, ви зрозумієте, що матюкатися в принципі вже і не хочеться.

Але все-таки не думайте, що мат – це щось жахливе і огидне. Деколи матюкаються навіть генії і шановні усіма люди. Важливо знати міру і місце. Пам’ятайте, що головна мета – це відмовитися від регулярного використання лайливих слів при будь-яких ситуаціях, забути саме той мат, який став невід’ємною частиною власної особистості і поведінки. Удачі!

MAXCACHE: 0.38MB/0.00782 sec