Шкідливі звички та їх профілактика

Людина – створення дивовижне. Еволюція створила організм вражаючої досконалості фізіології та анатомії, забезпечивши його міцним резервом надійності. Природа створила людську особу в розрахунку на довгі роки щасливого і здорового життя. Але немає добра без лиха.

У світі існує ряд дуже небезпечних звичок, викликають руйнівну залежність. І вони властиві тільки людині розумній. Правда «розумною» особистість, прив’язану до наркотиків, алкоголю і тютюну, назвати складно. Що робити з подібними залежностями? Давайте, поговоримо, які існують шкідливі звички та їх профілактика.

Загальна інформація

Людина досягне гармонійного існування і стане щасливий лише тоді, коли буде здатний повністю реалізувати потенціал, закладений в нього природою. Це в першу чергу, залежить від способу життя даної особистості і набутих звичок.

Деякі пристрасті, згубно впливають на все майбутнє життя людини, закладаються ще в підлітковому віці. Саме тоді необхідна профілактика шкідливих звичок, коротко в дошкільному віці і більш об’ємно у шкільному періоді.

Саме від таких пристрастей людина не може позбутися довгі роки, травмуючи свою психіку і погіршуючи здоров’я. Подібні залежності стрімко витрачають потенціал, щедро відпущений природою, і призводять до передчасного (раннього) старінню і численних хвороб. До них відносять:

 1. Пристрасть до алкоголю.
 2. Залежність від куріння.
 3. Вживання наркотичних засобів.

Вплив шкідливих звичок на здоров’я

Якщо в повсякденному, звичайному існування людини є хоча б одна з перерахованих залежностей, про здоров’я такої особи говорити проблематично. Нікотин і алкоголь руйнують всі внутрішні системи/органи, а наркотики гублять не тільки фізичне здоров’я, але й людську психіку.

Захоплення алкоголем

Алкоголь (етиловий спирт) стає справжньою отрутою, схожий на наркотичний. Що найважливіше, він згубний для клітин головного мозку, руйнуючи і паралізуючи їх. Алкоголесодержащие напої викликає сильну залежність на фізичному/психічному рівнях.

Доведено, що надходження в організм спирту в кількості 7-8 г на кожен кілограм ваги стає смертельною дозою для будь-якої людини.

За статистичними даними ВООЗ (Всесвітня організація охорони Здоров’я) таке захворювання, як алкоголізм забирає щорічно близько 6-7 мільйонів життів. Алкоголесодержащие рідини славляться тривалим і глибоким впливом на весь організм. Всього 70-75 г спиртного можуть негативно впливати на особистість всі найближчі добу.

Вплив алкоголю на здоров’я

Навіть мінімальна доза спиртовмісних рідин значно знижує працездатність і призводить до появи неуважності і втрати концентрації. Особливо небезпечним є етиловий спирт для клітин головного мозку. За твердженнями фахівців, всього 100 мл спирту вбивають близько 8 000 активних мозкових клітин.

Алкоголь – найсильніший внутрішньоклітинний отруйна сполука, що вбиває і руйнує всі системи життєзабезпечення людського організму. Як шкодить етиловий спирт?

Легка ступінь сп’яніння. У людини порушується здатність ясно мислити, блокується сприйняття і концентрація уваги. За статистичними даними, до 40% нещасних випадків і близько 500 000 травм відбувається з вини опьяненного організму.

Регулярне алкогольне узливання. Якщо етиловий спирт надходить в організм із завидною регулярністю, не за горами розвиток важких патологій, що зачіпають практично всі внутрішні органи. Тривале вживання алкоголю викликає (незалежно від віку):

 • ішемію;
 • стійку втрату пам’яті;
 • проблеми в роботі ЦНС;
 • гіпертонічну хворобу;
 • захворювання печінки і нирок;
 • розвиток психічних захворювань;
 • ослаблення імунних сил організму;
 • анормальну концентрацію цукру в крові;
 • стійке зниження роботи репродуктивної системи;
 • значне скорочення тривалість життя.

Захоплення курінням

Табакозависимость (або никотинизм) – звичка, що викликається регулярним курінням і вдиханням тютюнового диму. Медики відносять такий вид залежності до різновиди токсикоманії. Активний початок тютюнозалежності дає нікотин. Це речовина, яка знаходиться в кожній сигареті.

Але не тільки від нікотину страждає людський організм. За фармакологічними дослідженнями в димі від згоряння сигарети міститься більше 400 канцерогенних речовин – продуктів згоряння тютюнових листків. Вони також згубно впливають на фізичне здоров’я. Чим ви дихаєте, курячи сигарети?

 • аміак;
 • чадний газ;
 • вуглекислота;
 • сірководень;
 • тютюновий дьоготь;
 • синильна кислота;
 • пірідінові з’єднання.

Це лише мала частина канцерогенів, що надходять в організм разом з димової тютюновою завісою. Приплюсуйте сюди і радіоактивні ізотопи і великий ряд поліциклічних смертельно небезпечних канцерогенів з роду вуглеводневих.

Тютюнова загроза

Першими, хто контактує з сигаретним димом – це ротова порожнина і області носоглотка. Температура диму при спалюванні тютюну досягає режиму до +55—60 ⁰ С. Температурні перепади провокують появу мікротріщинок емалі зубів, тому у завзятих курців так швидко псуються і жовтіють зуби скупчень тютюнового дьогтю.

Але це лише ягідки. Отруйний дим руйнує і всі внутрішні органи/системи організму. Страждає:

 1. ЦНС. Нікотин різко активізує нервові клітини, а потім активно пригнічує їх. Страждає пам’ять, рівень уваги та мислення залежного від тютюну.
 2. ШКТ. Курець у процесі куріння ковтає слину, заповнену отруйним нікотином. Опиняючись в шлунку, вона негативно впливає на слизову органу, приводячи до розвитку виразок і гастритів.
 3. Дихальна система. Будь-якого курця переслідує кашель. Є навіть окреме захворювання, відоме медикам, як «бронхіт курця». Від постійного впливу тютюнового диму, війчастий епітелій бронхів перестає активно функціонувати, провокуючи застій слизу і болісний кашель.
 4. Серцево-судинна система. В результаті куріння в легенях замість кисню надходить чадний газ, який з’єднується з гемоглобіном. У результаті склад крові втрачає необхідний рівень гемоглобіну і починає погано забезпечувати внутрішні системи киснем. В першу чергу, від цього страждає серце і судини.

Нікотин вважається одним з найнебезпечніших отрут, відомих людині. Згідно з медичними даними, смертельна доза нікотинової добавки вважається смертельною для:

 1. Дорослої людини 1 мг на кожен кілограм ваги.
 2. Для підлітка 0,5—0,6 мг на кілограм ваги.

Юний людина може загинути, викуривши всього половину сигаретної пачки одночасно. За даними ВООЗ, кожен рік патології, пов’язані з палінням, забирають на той світ близько 2,5—3 млн осіб.

Наркоманія – сучасна лихо

Пристрасть до наркопотреблению – важка залежність, яка розвивається на тлі прийому різного виду наркотиків. Подібне патологічна пристрасть є прадавнім злом, відомим людству.

Але, якщо спочатку вживання нарковмісних речовин було зав’язано на проведення обрядів і культів, то зараз це лихо набуло світових масштабів. Біда стосується навіть наймолодших.

Активний поштовх до повсюдного вживання наркотичних речовин дало потужний розвиток хімічного виробництва лікарських засобів.

Наркотики, надаючи специфічне вплив на людину, призводять до блокування больових імпульсів і зняття фізіологічного перенапруги. У Росії одержало широке поширення чотири типи наркоманії:

 1. Опійна. Захоплення опієм та включеними до складу даного з’єднання алкалоїдами.
 2. Гашишизм. Зловживання проивзодным конопляного рослини, що містять тетрагідроканнабінол.
 3. Эфедриновая стимуляція, що характеризується на прийомі эфедринов.
 4. Наркоманія, що базується на прийомі деяких снодійних і наркотичних препаратів.

Швидкість розвитку наркотичної залежності залежить від багатьох факторів. Впливає початковий стан здоров’я, генетична схильність, стать і вік людини. Наркоманія стрімко переростає від отримання легкого і приємного збудження до важких і неприємних станів.

По мірі розвитку залежності у хворого підвищується і переносимість препарату, розвивається стійкість до наркотиків. Їх доводиться приймати все частіше і більше, щоб отримати необхідну ейфорію. Незабаром єдиною метою наркомана стає пошук чергової дози.

Шкоду наркотиків

Наркотичний шкоду, надається на здоров’я людини, медики умовно розділили на дві категорії:

 1. Фізичний. Згубні наслідки, надані на стан і функціональність внутрішніх органів і систем організму.
 2. Психосоціальний. Шкоду, що завдається психіці людини і шкодить його нормального життя в суспільстві.

Фізичний шкоду наркотиків. При вживанні наркотичних речовин у людини поступово руйнується весь організм. Страждають всі функції і системи: зуби, ШКТ, кістки, суглоби. Гинуть клітини головного мозку і ЦНС, падає імунітет. Постійні уколи провокують розвиток загоюються виразок і призводять до появи ВІЛ і гепатитів.

За статистичними даними, наркомани рідко доживають до 30-35 років. В основному вони вмирають по причині відмови внутрішніх органів через вживання наркотиків.

Наслідки психосоціального характеру. У залежних від наркотиків людей не тільки руйнується організм. Страждає особистість людини. Все, що колись хвилювало та турбувало людини, після його пристрасті до наркотиків йде на другий план. Головне, що хвилює наркомана – добути чергову дозу.

Заради неї людина йде на самі тяжкі злочини. Наркоман втрачає все – друзів, сім’ї. Родичі відвертаються від нього. Незабаром залежний від наркотиків опускається на саме дно соціального життя, тепер його супутниками стають депресії і думок про суїцид.

На тлі таких лих особливо важливим стає своєчасна профілактика шкідливих звичок у підлітків. Адже в більшості випадків перший досвід вживання спиртного та наркотичних речовин припадає на етап дорослішання людини.

Здоровий спосіб життя і профілактика шкідливих звичок

Про те, які існують фактори, які руйнують здоров’я, профілактика шкідливих звичок і до чого призводить захоплення цими препаратами, слід говорити ще в школі. Не тільки вчителям, а й батькам. План-програма по боротьбі і профілактиці смертельно небезпечних залежностей включає в себе наступні заходи, спрямовані на:

 1. Напрацювання здорового клімату в сім’ях.
 2. Створення активної життєвої позиції.
 3. Допомога дітям, які перебувають у групі ризику.
 4. Розвиток та коригування норми поведінки.
 5. Організація і проведення соціально активного дозвілля.

Основоположними принципами даної програми є друкована чи усна пропаганда. Подібні заходи повинні охоплювати всі частини населення країни. До одного з найбільш результативних заходів профілактики відносяться наочні приклади та фотодокументи.

За твердженнями соціальних педагогів і психологів, дотримання подібного плану допомагає в рази збільшити культурний рівень молоді та знизити ризик розвитку згубних пристрастей.

Що стосується дорослого населення, основними методами боротьби є їх своєчасне лікування. Для отримання гарантованих результатів також важливо участь психотерапевтів і психологів. Необхідно, щоб людина визнала у себе наявність проблеми і погодився позбутися від неї.

Боротьба із згубними пристрастями дуже складна і тривала. Але вона вкрай важлива і необхідна. Чим раніше почати бій за здорове життя без алкоголю, наркотиків та інших залежностей, тим більше шансів на успіх. Чим раніше людина усвідомлює всі смертельну небезпеку від подібного роду захоплень, тим більше шансів у нього повернутися в здорове життя, насичене цікавими подіями, радісними моментами. Бережіть себе!

За темою:  Список шкідливих звичок людини

MAXCACHE: 0.38MB/0.00605 sec