Зі скількох років продають енергетики в Росії

В наші дні енергетичні напої (або енергетики) користуються великим попитом. Даним продуктом захоплюються і дорослі, і молодь. Яскрава і принадна реклама успішно справляється зі своєю справою, залучаючи на бік енергетиків все більше людей. А чи корисні вони, все просто з цими напоями? Адже вони користуються великим попитом.

Насторожує захоплення енергетиками саме підростаючого покоління. Чи правомірно надходять продавці, відпускаючи їх у руки неповнолітнім? Зі скількох років продають енергетики в Росії і наскільки вони шкідливі? Слід розібратися з таким важливим і нагальним питанням.

Знайомство з новомодним захопленням

Енергетики є слабо — і безалкогольними газованими напоями. Якщо вірити рекламі, їх успішно можна використовувати для підвищення тонусу, зняття сильної втоми. За запевненнями виробників дані продукти містять різні біоактивні добавки і сприяють підвищенню працездатності (як розумової, так і фізичної).

Історія напою

Людство з найдавніших часів активно використовував різні стимулятори рослинного і природного походження. Бажання володіти постійною бадьорістю, активністю і працездатністю було у всі часи. А ось стимулятори використовувалися різні:

 1. Жителі Китаю і країн Азії «підзаряджались» найміцнішою чорним і зеленим чаєм.
 2. Близький Схід захоплювався натуральною кавою.
 3. Африканці жували горіхи дерева Cola nitida (відомі горішки кола).
 4. Мешканці Монголії, старожили Сибіру і Далекого Сходу віддавали перевагу лимоннику, женьшеню і элеутерококку.
 5. Південні азіати активно споживали ефедру – ягоди невеликого дерева, що славляться своїм потужним стимулюючим властивістю.
 6. А ось країни Південної Америки захоплено приймали коку (зараз з цієї рослини підпільні ділки виробляють найнебезпечніший наркотик – марихуану).

Перші енергетики стали з’являтися на початку минулого століття. Ця ідея відвідала успішного австрійського бізнесмена після його подорожі до країни азіатського регіону.

Самим першим енергетиком став відомий Red Bull (що в перекладі звучить, як «окрыляющий»).

Незабаром цей напій придбав таку популярність, що затьмарив славу Пепсі і Кока-коли. Виробники легендарних Коли та Пепсі тут же схопили нове віяння і в свою чергу подарували споживачам енергетики Burn і Adrenaline Rush.

Реалії сучасного життя переповнені різними і абсолютно протилежними думками про шкідливість і корисність енергетиків. Деякі перебувають у впевненості, що це проста і безпечна газована вода, а інші стверджують, що під красивою і привабливою маскою ховаються справжні вбивці – таємні наркотики, що призводять людини до сильної залежності.

Доступність енергетиків

У нашій країні енергетичні напої можна купувати всім бажаючим відчути тонізуючу дію і підвищити активність. Правда, в продаж дозволяється випускати лише ті напої, у складі яких міститься не більше двох тонізуючих добавок.

За темою:  Як позбутися від інтернет-залежності

Що стосується питання, з якого віку можна купувати енергетики, прямої вказівки в російському законодавстві на цей рахунок немає. Єдино, що під заборону неповнолітнім підпадають ті енергетики, серед інгредієнтів яких є етанол (тобто слабоалкогольні напої). А ось безалкогольні енергетики можна пити всім бажаючим (і підліткам в тому числі).

Але чи варто? Адже у деяких країнах вони заборонені, а саме:

 • Данії;
 • Франції;
 • Норвегії.

Подорожуючи по цим регіонам, енергетики можна придбати там тільки в аптечних пунктах. В звичайних магазинах їх не зустрінеш. Таке табу ці країни запровадили після смертельних випадків, що сталися після вживання енергетика. Виробникам енергетичних напоїв доводиться періодично відбиватися від позовів, пред’явлених ними родичами постраждалих. Так, наприклад:

 1. В Ірландії один баскетболіст помер прямо в процесі чергової гри, випивши перед початком матчу три баночки енергетика.
 2. Відомий випадок у Швеції, де на дискотеці померли троє підлітків, випивши коктейль, що складається з спиртного і енергетичного напою.

Що призвело до загибелі людей? Може, справа в складі ароматного стимулятора?

Склад енергетика

Перш ніж з’ясовувати та визначати для себе, зі скількох років можна пити енергетики, потрібно зрозуміти їх складу. Ну, а потім і робити відповідні висновки з безпеки їх споживання для підростаючого покоління. Основними складовими цих напоїв є сахароза і глюкоза.

Додатково в число інгредієнтів включаються і ряд інших компонентів:

Кофеїн

Найвідоміше психостимулюючу речовина. Воно міститься і в улюбленому багатьма кави, чаї. Кофеїн відомий такими діями на людський організм. Це речовина:

 • знімає втому;
 • знімає сонливість;
 • тонізує і підбадьорює.

З його допомогою людині легше витримати фізичне і розумове навантаження. Але є і зворотна сторона даного рослинного стимулятора. Кофеїн має здатність підсилювати пульс і піднімати ПЕКЛО. До речі, і його дія, як стимулятора, носить дуже короткочасний ефект. На зміну бадьорості приходить ще більша втому і розбитість.

Що робить людина? Біжить наливати собі ще одну чашечку кави або міцного чаю. Не підозрюючи, що таким чином приходить до передозування, особливо враховуючи, що кофеїн дуже повільно покидає організм. Передозування цим стимулятором призводить до:

 • судом;
 • тахікардії;
 • безсонні;
 • болючості в районі живота.
За темою:  Список шкідливих звичок людини

Якщо не зуміти вчасно пригальмувати, то відбувається посилення судомних станів, пошкодження м’язової тканини і руйнування ЦНС. У найбільш важких випадках передозування кофеїном призводить до загибелі людини.

Смертельна доза кофеїну в середньому складає 10-15 г речовини. Це приблизно 90-95 чашок кави.

Таурин і теобромін

Обов’язкові складові будь-якого енергетика. Найбільш активними стимулюючими властивостями володіє теобромін (до речі, він міститься в шоколаді). А таурин – це похідне цистеїну (амінокислота). Людський організм сам виробляє подібне з’єднання, необхідне для стимуляції нервової системи та роботи метаболізму.

L-карнітин та глюкуронолактон

Ці сполуки також входять у звичні нам продукти харчування, як натуральні метаболіти глюкози. Але з однією лише різницею, що в енергетиках концентрація даних речовин значно перевищена (в кілька десятків разів в порівнянні з гранично допустимої). Як саме впливають такі речовини, особливо в підвищених обсягах на людський організм ще до кінця не вивчено.

D-рибоза

Це найпростіший цукор, синтезується організмом із глюкози. Рибозу можна зустріти в ДНК абсолютно всіх організмів. Також це натуральне речовина – один з головних компонентів вітаміну В2 і нуклеїнових кислот, які містять генетичну інформацію. Нуклеїнові кислоти регулюють розвиток, поділ і ріст клітин. Рибоза – цілком безпечний елемент, потрібний організму для підтримки тонусу, фізичної форми і енергії.

Женьшень і гуарана

Відомі багатьом природні стимулятори. У малих кількостях дані сполуки є корисними для здоров’я. Але при перевищенні дози (як це зазначається в енергетиках) стимулятори провокують:

 • скачки артеріального тиску;
 • безсоння;
 • почуття страху.

У чому небезпека

Так чому, маючи, здавалося б, цілком нешкідливими і навіть корисними складовими лікарі не схвалюють прийом даних напоїв? Справа в тому, що крім натуральних і цілком безпечних стимуляторів, енергетичні напої переповнені різними стабілізаторами, регулятори кислотності, консервантами і всілякими барвниками.

Все енергетики відносяться до газованих напоїв (середнього або сильного ступеня). Завдяки наявності вуглекислого газу, компоненти в них засвоюються організмом дуже швидко.

Також слід враховувати факт, що деякі з добавок в поєднанні один з одним, створюють небезпечні для здоров’я суміші. Так як розібратися в плюсах і мінусах енергетиків? Скористайтеся порівняльним аналізом:

Плюси енергетичних напоїв Мінуси енергетиків

глюкоза і велика кількість вітамінів відмінно тонізує людину, дарує йому енергію;

енергетики дійсно допомагають підбадьоритися і посилити мозкову діяльність;

тривалість тонізуючого дії стимулятора в 2-3 рази вище в порівнянні з чашкою кави

кофеїн, що входить до складу напою, викликає звикання, так що можна сказати, що енергетики дійсно провокують залежність;

при занадто захоплених споживання стимуляторів можуть спостерігатися перепади тиску і підвищення концентрації цукру в сироватці крові;

енергетичні напої посилено впливають на власні запаси енергії організму, буквально «висмоктуючи» з людини всі сили, несучи з собою втому, апатію і безсоння;

всього кілька банок енергетика добу набагато перевищує гранично допустиму концентрацію речовин, що входять до складу напою;

У енергетиків занадто висока ступінь калорійності

За темою:  Що буде, якщо випити багато Корвалолу

Пити чи не пити

Так що робити з цими смачними стимуляторами? Давайте ближче познайомимося з найбільш відомими з енергетиків:

 1. Red Bull. Самий перший, легендарний енергетичний напій. По своєму впливу його можна порівняти з чашкою міцного і ароматного, але надзвичайно солодкого кава.
 2. Burn. У порівнянні зі своїм попередником, цей енергетик містить в складі набагато більше теоброміну, гуарани і кофеїну.
 3. Adrenaline Rush. Славиться невеликою концентрацією кофеїну. Його дія базується на основі підвищеної дози рибозы, женьшеню і таурину.

Пити або забути про енергетиках – особиста справа кожного. Але якщо ви зробили власний вибір на користь стимуляторів, прислухайтеся до наступних лікарських рекомендацій. Вони допоможуть уникнути негативних проявів і звести до нуля всі шкідливий вплив напоїв. Отже:

 • гранично допустима доза енергетика – не більше двох баночок на добу;
 • не споживайте стимулюючі напої після активних спортивних занять або безпосередньо до тренувань;
 • медики категорично забороняє вживати такі стимулятори дітям, підліткам, вагітним та особам, що страждають від недуг серцево-судинної системи.

І обов’язково стежите за вагою, не забувайте, що енергетики – напої надзвичайно калорійні. Але в будь-якому випадку, навіть суворо дотримуючись всіх правил, не варто зловживати стимуляторами. Якщо і користуватися ними, то тільки в екстрених випадках, а не «підсаджуватися», вживаючи енергетичні напої ночі безперервно. Не забувайте, що здоров’я одне і його варто поберегти.

MAXCACHE: 0.39MB/0.00046 sec