Болгарські сигарети в СРСР

Покоління, народжене і проживає в СРСР, добре пам’ятають знамениті болгарські сигарети. Тютюнові вироби братньої країни, хоч і привозилися з-за кордону, але коштували досить дешево. До 80-х років болгарські сигарети в СРСР продавалися по 30 копійок, деякі марки йшли по 50 і 80.

Болгарський тютюн, так улюблений громадянами ностальгічного радянського часу, проводився фабрикою Булгартабак – найбільшим в Болгарії монополістом тютюнової індустрії. Сигарети з сонячного краю поставлялися в усі країни, що входять в Варшавський договір, куди входила і Країна Рад. Давайте, зробимо екскурс в історію.

Дим вітчизни нам солодкий і приємний

У Радянському Союзі тютюнова промисловість була досить добре розвинена. Сигарет вироблялося багато різних сортів. Але більшість громадян були незадоволені невисоким якістю радянського тютюну і його важким, відштовхуючим присмаком. Хоча в той час СРСР входило в трійку фаворитів серед виробників тютюнової продукції, поступаючись лише Китаю і США.

В часи Радянського Союзу наша країна щорічно штампувала понад 350 млрд штук сигарет. На той час це становило приблизно 1/10 частина світового тютюнового виробництва.

Але, спробувавши зараз старі сигарети, рідко хто зміг би захопитися їх смаком. Тютюнова продукція, зроблена в СРСР, дійсно, якістю не відрізнялася. Відсирілі, занадто щільно набиті тютюном сигарети, моментально гасли і дуже погано тягнулися. Такий недолік пояснювався відсутністю у складі тютюнової суміші спеціальних добавок, які підтримували гарний тління.

З більш-менш традиційних і кращих сортів вважалися сигарети «Космос» СРСР. Вартість цього виду вітчизняної тютюнової промисловості варіювалася в межах 70 копійок. Палити їх було досить солідно з-за високої ціни. «Космос» мав не менш презентабельними «родичами»:

 1. «Шостий океан», облагороджена версія знаменитого «Космосу».
 2. «Союз-Аполлон», що побачили світ у 1975, правда, до кінця 80-х вони зникли з продажу.
 3. «Зодіак», фешенебельна подарункова продукція, яка видавалася в спеціальній сувенірній упаковці по 12 пачок (у відповідності зі знаками Зодіаку).

Дані сорти радянської табакоиндустрии ставилися до класу дорогої продукції. Їх вартість варіювалася в межах 90 копійок і по кишені вони були доступні далеко не кожному. А ось сорокакопеечные сигарети Пегас могли радувати будь-якого зацікавленого подиміти в радянські часи.

Легендарні болгарські сигарети

Щоб побалувати і урізноманітнити сигаретний раціон громадян, влада Країни Рад почали масово імпортувати з країн соц.табору різноманітну тютюнову продукцію. Серед імпортного диму окремою позицією йшли легендарні болгарські сигарети, які завоювали недосвідчених радянських людей непоганим якістю (в порівнянні з тютюном вітчизняним).

Болгарські бренди тютюнової індустрії на радянських прилавках магазинів представлялися в багатому і різноманітному асортименті. Яких тільки тютюнових сортів від братів-болгар не було:

 • легкі і міцні;
 • з фільтром і без нього;
 • у твердих і м’яких упаковках;
 • ароматизовані і класичні.

Радянські громадяни любили і поважали болгарський тютюнець. Деякі з видів навіть були удостоєні честі мати особливими прізвиськами. Давайте згадаємо минулі часи, які сигарети СРСР, фото пачок яких ми представили нижче, можна було зустріти на прилавках радянських магазинів.

Болгарські сигарети без фільтра

Дані тютюнові вироби в основному купували завзяті курці. Дані вироби були представлені болгарськими сигарети «Шипка» і «Сонце». Ці вироби бувалі любителі табачка високо цінували за характерний присмак з ледь помітною кислинкою і справжнім ароматом тютюнових листків.

Болгарські сигарети без фільтра коштували дешево, доступна ціна складалася з розміру даних сигарета – вони були помітно коротше інших.

Тому багато їх купували заради економії. «Шипка» і «Сонце» стали вірним супутником будь-якого класу споживачів в СРСР: від робітників і незаможних студентів до заможної інтелігенції. Може, саме тому ці види отримали в народі прізвисько «братська могила».

Багато старожили досі згадують ароматний запах болгарського табачка і шкодують про минулі часи. Але є й інша частина населення, отзывающаяся про них із зневагою. В основному це були шанувальники тютюнової продукції з Болгарії, оснащеної фільтром.

Болгарські сигарети з фільтром

Даний вид тютюнових виробів від братньої країни громадяни СРСР згадують з особливою теплотою і ностальгією. Які сигарети були найбільш популярними?

«Стюардеса»

Колишні громадяни Країни Рад особливо поважали сигарети «Стюардеса». Вони користувалися активним попитом. Любов дорослого населення цей сорт отримав заслужено, хоч і називали його «стервом». Чим славилися даний вид тютюну? «Стюардеса» була:

 1. Не особливо міцною.
 2. З дуже привабливим тютюновим ароматом.
 3. І з не менш приємним післясмаком солодко-пряних сухофруктів.

«Ту-134»

Або «смерть при зльоті», як іронічно називали цей болгарський сорт тютюну в народі. Знаменита біло-блакитна пачка з взлетающим літаком була знайома кожному жителю СРСР. «Ту-134» при курінні злегка горчили, але тютюн в них використовували відмінної якості. Як і «Стюардеса», «Ту-134» були представниками тютюну середньої цінової політики. Їх вартість варіювалася в межах 50 копійок.

«Родопі»

Одні з найбільш популярних сортів часів СРСР від болгарських братів. Продаються в щільній, жорсткій упаковці, вони користувалися найбільшим просом. Хоча тютюнець у них був середнього класу, але мав дуже приємним солодкуватим ароматом. Але деякі громадяни скаржилися на цю продукцію, кажучи:

 1. Цей тютюн неможливо палити, він викликає шалений кашель.
 2. Сигарети весь час тухнуть, перш ніж їх використовувати, потрібно як слід просушити на батареї.

До речі, саме завдяки останнім зауваженням, «Родопі» отримало прізвисько серед любителів покурити «сигаретки протипожежні». І їх курили абсолютно все – починаючи з професорів університетів і закінчуючи шахтарями. Чому ці сигарети були настільки популярними, вже й не зрозуміти. Але, при спогаді про болгарському тютюні, у пам’яті спливає саме ця пачка.

«Опал»

Ще одні представники болгарської табакоиндустрии, відмінні та якісні сигарети. Хоч вони й належали до середнього класу, але буквально «дихали в потилицю» престижним сортам. Завдяки яскравому, дуже насиченому смаку і різкого, притягального (справжньому) ароматом тютюну, «Опал» вважався одним з найкращих.

«БТ»

Ще одні мегапопулярні, які вважаються престижними болгарські сигарети. Але їх могли собі дозволити лише люди з певним достатком, «БТ» перебували у високому сегменті вартості. Але, незважаючи на ціну, цей вид тютюнових виробів дуже любили. Поважали сигарети за їх приємний і досить м’який смак. Дим від куріння не був таким «отруйним», як у дешевих сигарет марок.

Але, незважаючи на всі принади, «БТ» не обійшли гострі на язичок любителі сигарет. Цю марку стали називати (мабуть, з-за назви) «бички тротуарні».

Болгарські сигарети з ароматами

Спеціально для шанувальників екзотики в СРСР завозили і представників ароматизованого тютюнового ринку. Любителі насолодитися чимось отаким могли отримати бажане і задовольнити смак з допомогою наступних сортів:

 • «Вега» з ароматом груші та чорносливу;
 • «Інтер», їх найбільше любили жінки за легкість і солодкуватий присмак;
 • «Фенікс», який не був настільки популярним з-за занадто нав’язливого приторного аромату.

Секрет болгарської популярності

Це ще далеко не повний перелік тютюнової продукції виробництва Болгарії, які можна було побачити на прилавках радянських магазинів. Деякі сорти були не так відомі, але мали свою публіку шанувальників:

 • «Плиска», оснащена паперовим фільтром;
 • «Томасян», що продаються в квадратних пачках;
 • «КОМ» з оригінальною біло-червоної упаковкою.

Всі болгарські сигарети міцно вкоренилися в життя простого радянського людини. Вони стали практично однією частиною, складовою побут дорослого громадянина Рад. Але чому тютюн з Болгарії став таким популярним? Фахівці намагаються пояснити загальну любов наступними фактами:

 1. Відмінна якість.
 2. Прийнятність по ціновій політиці.
 3. Приємний і якісний присмак, властивий заморському тютюну, незвичний для звичайного радянського споживача.

В СРСР поставлялися сигарети не тільки з сонячної Болгарії. На прилавках можна було побачити сврехкрепкие кубинські сигари. З-за могутньої мощі тютюну, їх далеко не кожен наважувався палити. Завозилися сигарети і з Азії (частіше з В’єтнаму). Але за смаком і ароматом вони були дуже далекі від досконалості.

На всіх наявних у ті часи тлі саме болгарська тютюнова продукція стала лідером продажів. Мегапопулярні колись болгарські сигарети досі старожили часу згадують з особливою теплотою і щемливим почуттям ностальгії за колишніми часами.

За темою:  Як зробити насвай в домашніх умовах

MAXCACHE: 0.38MB/0.00556 sec