Кальян шкідливий для здоров’я чи ні?

Містичний і загадковий Схід подарував світу одне чарівне винахід – кальян. До Росії дивина дісталася зовсім недавно і моментально обзавелася тисячами прихильників. Зараз в кожному більш-менш великому місті існують кальянні, де можна подиміти ароматним димом і задуматися про мир насущний.

А давайте, подумаємо про здоров’я. Адже куріння кальянной суміші схоже з захопленням сигаретами. Суть обох процесів однакова. Але ж ароматний кальянний дим проходить через певні ступені очищення. Так шкідливий кальян для здоров’я або це підступи фанатичних прихильників здорового способу життя?

«Кальянная» історія

Батьківщина дивного курильного судини – Індія. Сам кальян являє собою красиво прикрашений металеву вазу. Поверх неї кальянщик укладає наповнювач у вигляді ароматизованого тютюну, який присипає тліючим вугіллям. По бічних частинах посудини прикріплені довгі трубочки, забезпечені мундштуком. Через них і відбувається процес куріння.

Любителі кальяну посиденьок твердо переконані, що дим від кальяну не завдає організму ніякої шкоди. Адже перш, ніж потрапити в організм, випаровування проходять через охолоджуючу рідину. І ефект від кальянной суміші значно слабкіше, ніж від звичайних сигарет.

Кальян шкідливий для здоров’я чи ні? На цю тему йде багато суперечок. Знавці переконують, що ароматний дим від повільно тліючого кальяну безпечніше, ніж агресивний сигаретний. Дійсно, кальян має свої плюси, якщо порівнювати його з сигаретами.

Переваги куріння кальяну

Кальянне куріння славиться ароматом диму, різноманітним за смаковими відчуттями. Справжні любителі насолоди смакують екзотичні запахи на рівні смакових рецепторів. Відповідно, вони не роблять глибокі затягування, шкідливі нікотинові речовини потрапляють в легені в меншій кількості. Також кальянне куріння має і інші переваги:

 1. Запашний дим кальяну не так дратує і руйнує слизову легенів.
 2. Через рідини зменшується і концентрація шкідливих складових випарів.
 3. Дим, проходячи через вологу субстанцію, втрачає на виході деяку кількість смол і шкідливих складових.
 4. Також в кальяні відсутній папір, що використовується в сигаретах. Згораючи, вона додає надходження в організм шкідливих речовин – в кальянному курінні такого немає.
 5. Так як кальянная суміш не горить, а повільно тліє, тютюн всихає під впливом високих температур і втрачає токсичні компоненти (вони утворюються тільки при згоранні).
 6. Кальянний дим в процесі проходу через рідину і довгу трубку трохи очищається від канцерогенних речовин, які є головними руйнівниками клітин імунної та легеневої системи людини.

Але далеко не всі компоненти, що створюють запашний аромат в кальяні осідають в очищувальної рідини. Численні медичні досліди сумно підтверджують нанесену шкоду кальяну на організм людини.

У кальянщика після приємної процедури різко зростає в крові кількість оксиду вуглецю. Це становить збільшує кількість серцевих скорочень. Не кажучи вже про те, що вологий дим залишається в легеневій системі на довгий час.

Чим шкідливі кальяни

Кажучи про шкоду кальянного куріння, розглядається не дія нікотину (як в сигаретах), а вплив самого ароматного диму. Конкретно шкідливих речовин, які в ньому містяться. Встановлено, що кальянні випаровування містять токсичні сполуки, згубні для організму. Це:

 • смоли;
 • бензолы;
 • бензапирены;
 • формальдегіди;
 • поліциклічні вуглеводні.

Хоч їх набагато менше, ніж в сигаретному димі, але все-таки вони існують і поступово руйнують клітини дихальної системи. Особливо якщо враховувати обсяги надходження в легені кальянного диму.

Якщо при палінні сигарет людини приймає до 300-400 мл диму, при використанні кальянной суміші ця кількість зростає до 1,5—2 літрів.

На шкідливість диму також впливає і кислотний рівень тютюнової сировини. Чим нижче рН, тим слабкіше негативні якості тютюну. А ось у кальянной суміші рівень рН досить високий. Це зумовлює специфіка приготування суміші для кальяну: висушування, включення ароматизованих добавок та інших компонентів.

Отже, розглядаючи питання, чи небезпечний кальян для здоров’я, відповідь напрошується однозначна – так, небезпечний. Не дозволяють вважати захоплення кальянним курінням безпечною заміною сигарет наступні умови:

 1. Тимчасова тривалість поглинання ароматного диму.
 2. Великий обсяг поглинання випарів за рахунок «смакування» кальяну.
 3. Збереження шкідливих токсичних речовин і наявність хай і невеликих, але існуючих доз нікотину в кальянному димі.

Шкоду для серцево-судинної системи

На серцеву діяльність куріння кальянной суміші здатне надати як миттєве негативний вплив, так і відгукнутися довготривалими наслідками. Моментальний ефект обумовлений впливом нікотину, він проявляється у вигляді короткочасної тахікардії (збільшення серцевого ритму).

Набагато небезпечніше стають «довгі» ефекти. В основному від них страждають любителі регулярно провести час за кальяном. Регулярне проведення кальянних інгаляцій провокує розвиток таких захворювань:

 • ішемії;
 • стенокардії;
 • ослаблення судинних стінок;
 • стоншування і руйнування серцевої тканини.

Доведено, що патологічні процеси у любителів кальяну сумішей розвиваються набагато довше, ніж у завзятих курців сигарет. Але ризик існує, і він цілком обгрунтований.

Згубний вплив на легені

За оцінкою фахівців сумарна ступінь очищення кальянного випаровування доходить до 35-40%. Частина шкідливих речовин осідає в очищувальної рідини, на стінках і шахті судини, інша затримується у вбудованому фільтрі. Але все-таки більша частина токсинів проникає в легені, де починає свою руйнівну дію.

Що очікує завзятого кальянщика? Під впливом випарів знижується функціональність війчастого епітелію. Вії відіграють захисну роль в дихальній системі, вони затримують пил, бруд (ці шкідливі частинки видаляються з організму з відкашлюванням).

Поступово під дією кальянного диму вії злипаються, подальшому забрудненню легких вже нічого не загрожує. Дим продовжує дратувати легеневі стінки. Це призводить до розвитку бронхіту, що створює сприятливе середовище для процвітання хвороботворних мікроорганізмів.

Шкоду для зорових функцій

Кальянная суміш небезпечна для зору курця. Лікарями доведено, що запашні випаровування, що огортає простір навколо курця, провокують розвиток двох небезпечних очних захворювань:

 1. Ксерофтальмія (або синдром сухого ока). Постійне роздратування очної слизової через кальянних випарів викликає стійке почервоніння очних склер і свербіж. Така симптоматика свідчить про розвиток ксерофтальмії.
 2. Увеїт (запальний процес очної судинної оболонки). Причина цього захворювання також виходить з постійного подразнюючого впливу кальянного диму на очі.

Вплив на нервову систему

Найпоширеніше вплив на ЦНС – це звикання до куріння суміші. Кальян не виняток і легко викликає у людини залежність. При постійному курінні кальянной суміші утворюється велика кількість СО (чадний газ).

Але порівняно з сигаретним димом, кальянний не призводить до сильної інтоксикації і несе меншу загрозу. У кальянників зазначаються:

 • головні і серцеві болі;
 • зниження розумової активності;
 • фізична слабкість і апатичність.

Чим шкідливий кальян для здоров’я чоловіка

За статистикою переважна більшість любителів кальяну – це чоловіки. Але рідко хто з них задумується про шкоду запашного диму. Що буде, якщо курити кальян довго час? На жаль, для сильної статі чарівне кальянне проведення часу розгортає наступний невтішний сценарій:

 1. Поступово кров з-за порушення еластичності судин перестане приливати до головного чоловічого органу.
 2. Це призводить до слабкості потенції, так як лімфатична рідина перестає надходити в запалі тіла.
 3. Невдовзі чоловіка наздоганяє статева дисфункція. Хоча багато хто, особливо молоді хлопці схильні вважати проявом безсилля втоми – це не так. В дисфункції спричиняє дію кальянного диму.

За твердженням медиків завзяті кальянщики ризикують стати імпотентами вже до 30-35 років (якщо палити суміші по 3-4 рази щотижня). Якщо балуватися кальянним димом 1-2 рази в місяць, перші проблеми в інтимному плані прийдуть до 40-45 років.

Крім безсилля, з-за куріння кальяну різко знижується активність сперматозоїдів. Чоловік як мінімум ризикує зіткнутися з проблемами з зачатиями, а як максимум – повним безпліддям.

Весь кальянний дим небезпечний

Новачкам, які тільки вступають на шлях «кальянних майстрів», можуть пропонувати фруктові кальяни або зроблені на молоці, запевняючи їх повної безпеки на увазі відсутність нікотину. Чи це Так?

Кальян завдає шкоди не тільки присутністю в курильної суміші нікотину. Небезпека криється в самому кальянному димі, його канцерогенних властивостей.

Неважливо, який пропонують кальян покурити людині: фруктовий, молочний, медовий, цукровий, з патокою, винний, м’ятний. У будь-якому випадку, вдихуваний дим згубний для здоров’я.

Поради кальянщикам

Але що робити, якщо хочеться віддатися млості ароматного диму і зануритися в чарівну атмосферу кальянной? При бажанні покурити екзотичне пристосування, дотримуйтеся необхідних заходів обережності:

 1. Не паліть кальян в самоті, шкода буде меншою від порційних доз.
 2. Тривалість прийому однієї кальянной дози повинно бути не більше 1-1,5 години.
 3. Вчасно промивайте кальянні частини, особливо мундштук, посудину і шланги-трубки.
 4. Не заливайте в посудину розігріті напої, це підсилює негативний вплив кальяну.
 5. Курячи ароматну суміш, не робіть глибокі затяжки. Філософія кальяну це і не вимагає: їм потрібно розслаблятися повільно, смакуючи відтінки смаку.
 6. Не захоплюйтеся кальянними посиденьками – достатньо 1-2 разів в місяць для отримання задоволення. Рідкісне використання кальяну менше травмує організм.
 7. Використовуйте виключно якісні курильні суміші. Складання складних композицій довірте професіоналам, дотримання грамотної технології дуже важливо для мінімізації шкоди від вдихуваного диму.

Увага, небезпека

Процес насолоди ароматним димом (особливо, якщо людина вперше знайомиться з кальянними сумішами) може обернутися неприємними наслідками. Неграмотне використання кальяну може спровокувати отруєння організму. Про це говорять наступні ознаки:

 • блювання;
 • задишка;
 • нудота;
 • запаморочення;
 • сильна млявість;
 • порушення координації;
 • підвищення температури;
 • відчуття стиснення грудей.

При появі подібної симптоматики потерпілому потрібно негайно надати допомогу, сполоснувши обличчя прохолодною водою і винести людину на свіже повітря. При погіршенні стану потрібна допомога медиків.

Все добре в міру і при дотриманні певних правил і вимог. І не забувайте, що кальянні суміші завдають організмові такої ж шкоди, як і куріння сигарет. Подумайте, чи варта гра свічок, а здоров’я – швидкоплинного задоволення. Бережіть себе!

За темою:  Безникотиновый тютюн для кальяну

MAXCACHE: 0.38MB/0.00568 sec