Що гірше кальян чи сигарети

Кальян, також відомий у вузьких колах як «горлянка», «борі» або «наргіле» набуває все більше популярності останнім часом. Люди, особливо молодого віку, вважають, що відпочинок з кальяном набагато безпечніше звичайних сигарет. Та й сам процес вдихання ароматного кальянного диму приємніше.

Щоб зрозуміти, що шкідливіше кальян чи сигарети, слід знати, як саме впливає на дихальну систему кальянний дим і з чого він складається. Хоча представники ВООЗ з упевненістю заявляють, що вживання кальяну не може стати безпечною альтернативою звичайному паління, давайте розбиратися.

Каже ВООЗ

Експерти Всесвітньої Організації охорони Здоров’я в процесі декількох засідань ВООЗ піднімали і докладно розглядали проблему кальянного захоплення. Кальян, який народився в африканських і східних регіонах, з кожним роком завойовує собі все більше нових прихильників в Росії та країнах Європи.

У ході XVI сесії ВООЗ, що проходить в ОАЕ (Абу-Дабі) і присвяченій питанням куріння і здоров’я, експерт Едуард Таршан сказав наступні слова:

«Все єдиний вдих кальянного диму за своїм обсягом практично однаковий з об’ємом дим, який вдихає курець після викурювання цілої сигарети. А весь процес використання кальяну ідентичний выкуриванию 25-30 сигарет одноразово. Виходячи з проведених досліджень, ми прийшли до висновку, що кальян шкідливіше сигарет».

На одностайну думку експертів Організації охорони Здоров’я, повсюдна боротьба з табакозависимостью обов’язково повинна об’єднувати і боротьбу з кальянним захопленням. Тим більше з урахуванням повального пристрасті до кальянам молоді.

Ароматичні включення, що входять до складу кальянних добавок є потужним способом заманити в «тютюнові мережі» нових юних курців. За статистикою сучасним кальяном здебільшого захоплюються молоді люди віком до 24 років.

Також експерти ВООЗ нагадують любителям ароматного ширяння кальяну про те, що дим від згорає вугілля, який застосовується для розігріву курильного приладу, містить отруйні токсини. Висновки фахівців однозначно говорять, що захоплення кальяном має негативним впливом на серцево-судинну і дихальну систему людини.

Чим відрізняється кальян від сигарет

Сучасний кальян дещо відрізняється від свого східного пращура. Складається це модне пристосування для куріння з колби, куди заливається рідина, трубки з вбудованим мундштуком, спеціальної шахти і чаші під тютюн.

За темою:  Безникотиновый тютюн для кальяну

Рідина для кальяну. Найчастіше використовується звичайна чиста вода. Є любителі покурити кальян на натуральному соку або зеленому чаї. Вважається, що чай добре розслабляє кальянщика і надає випаровуванню вишуканий аромат.

Тютюн. Вибір тютюнових сумішей для кальянного куріння набагато різноманітніше. Найчастіше використовують три виду тютюнових добавок:

 1. Томбак. Класичний тютюн, без ароматизаторів і додаткових домішок.
 2. Журак. Тютюнова суміш з включенням фруктових і ароматичних масел.
 3. Муассил. Тютюн для куріння, розбавлений гліцерином або медом.

Тютюнова суміш розігрівається і проходить через колбу з рідиною, потім по гумовому шлангу надходить до мундштука. Так відбувається процес куріння.

Шкода кальянного диму

Всупереч розхожій думці, ароматний дим від кальяну зовсім не так безпечний. За своїм токсичним властивостям він нітрохи не поступається сигаретного. А рідина, що використовується в процесі «сесій» не в змозі фільтрувати канцерогени.

Встановлено, що кальянні курці в ході куріння вдихають значно більше диму, ніж при курінні сигарети. Адже одні кальянні посиденьки можуть розтягнутися на кілька годин.

Багаторічна медична практика і проведені дослідження дають право стверджувати про серйозну згубному впливі кальяну на здоров’я людини. Захоплення старовинним курильним приладом проходить поряд з багатьма небезпеками:

 1. Кальянний дим наповнений великою кількістю канцерогенів і токсичних сполук. До його складу входять хімічні речовини, важкі метали, смоли, вуглецеві окису. Кальянщики вдихають значно більше канцерогенів, ніж курці сигарет.
 2. За статистикою захоплюються кальяном ризикують в 3 рази частіше зіткнутися з онкологією ротової порожнини і легенів і захворювання серця.
 3. Куріння кальяну не менше сигаретного постачає організм людини нікотином. Це захоплення теж викликає тютюнову залежність.
 4. Кальянний дим також небезпечний і пасивним негативним впливом на оточуючих. В цьому він абсолютно не поступається по шкідливості сигаретного.
 5. Кальянні ароматичні суміші дратівливо діють на слизову оболонку ротової порожнини. У кальянників порівняно з курцями сигарет більш високий ризик заробити онкологію порожнини рота.
 6. Загрозу представляють і кальянні мундштуки і шланги. У громадських кальянних вони ніколи не очищаються повністю і не стерилізуються. Великий ризик підхопити інфекційне захворювання, особливо в період поширення епідемій.
За темою:  Електронні кальяни: шкідливі чи ні

Безнікотинові суміші

А як же використання кальянних сумішей без вмісту нікотину. Їх бурхливо рекламують, як альтернативне куріння, що не приносить шкоди. Значить, кальян може стати нешкідливим? Адже нікотин, головний кілер людського здоров’я, там відсутня.

Не все так райдужно. Багаторічні дослідження впливу диму на організм доводять, що димове випаровування, що утворюється при горінні, містить великий відсоток вуглецевої окису.

Окис вуглецю (або чадний газ) навіть в малих концентраціях є смертельно небезпечною речовиною для людини.

Таке з’єднання має здатність вступати в реакцію з гемоглобіном. Ці клітини, що входять до складу крові, виконують функцію переносу кисню та поживних речовин до всіх внутрішніх органів.

Взаємодіючи з гемоглобіном, окис вуглецю утворює важке з’єднання – карбогемоглобин. Це речовина купірує нормальну роботу кровотворної системи і провокує розвиток кисневого голодування.

Крім вуглецевої окису, кальянний дим містить масу інших токсичних речовин. До його складу (крім нікотину) входять:

 • сірка;
 • метан;
 • фенол;
 • вуглекислий газ;
 • формальдегіди;
 • ціаністий водень.

А також більше 4 500 компонентів, які є токсичними, канцерогенними речовинами. Ці сполуки відносяться до групи активних канцерогенів, тобто мають здатність накопичуватися в людському тілі. Канцерогени також сприяють розвитку захворювань легенів, онкології і серцево-судинних недуг.

Що гірше кальян чи сигарети

Так що згубніша – захоплюватися звичними сигаретами або диміти ароматним кальянним димом? У всіх випадках організм отримує ударну дозу канцерогенів і отруйних хімічних сполук. І особливої різниці, як саме надходять шкідливі речовини: через шланг або сигаретний фільтр немає.

І кальянщик, і курець сигарет перебувають в однаковій зоні ризику. Вони ризикують зіткнутися з-за свого захоплення з небезпечними захворюваннями:

 • цукровий діабет;
 • аневризми аорти;
 • інфаркти та інсульти;
 • ревматоїдний артрит;
 • серцево-судинної системи;
 • ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легенів);
 • офтальмологічного характеру (катаракта, падіння зору, сліпота);
 • онкологія (можуть постраждати легкі, ротова порожнина, стравохід, гортань, шлунок);
 • еректильна дисфункція (утворення артеріальних бляшок і погіршення кровотоку).
За темою:  Кальян шкідливий для здоров'я чи ні?

За даними дослідження American Lung Association (Американська легенева Академія) захоплення кальяном в 150 разів небезпечніший, ніж куріння сигарет. Обґрунтовуючи свій висновок, фахівці АЛА дотримувалися наступних доведених фактів:

 1. За одну годину кальянного куріння людина виробляє близько 200-220 затяжок. А протягом викурювання однієї сигарети курець робить близько 20 затяжок.
 2. Концентрація диму, надходження в легені в процесі куріння кальяну дорівнює приблизно 90 000 мл При використанні звичайної сигарети димовий обсяг коливається в межах 550-600 мл.

Але не варто думати, що сигарети безпечні. Сучасні вироби вже давно не містять справжнього, чистого тютюну (його можна зустріти лише в сигарах або курильних сумішах). Сигарети складаються з штучного нікотину, виробництво якого ніким не контролюється.

Зате «чисті» тютюнові листки містять у великій кількості радіоактивна речовина полоній 210. Цей елемент – головний провокатор появи ракових пухлин. Тому шкода від штучного тютюну і натурального ідентичний.

Смертельного никотиновому «удару» піддаються як любителі сигарет, так і шанувальники кальянів. При курінні сигаретних виробів дим впливає переважно на верхні легеневі частки. Кальянний ж проникає в середні і глибокі відділи.

Аналізуючи все вищесказане на тему що краще кальян чи сигарети, можна запитати: «Що безпечніше – стрибати з 11-го поверху або з 16-ого?» Буде краще замість пошуку неіснуючого відповіді на цю тему, запитати себе, а що важливіше – залежність або свобода, хвороба або здоров’я?

MAXCACHE: 0.38MB/0.00608 sec