Чим куріння шкодить здоров’ю

Куріння вже давно стало бідою світового масштабу. Про те, що захоплення цигарками завдає непоправної шкоди здоров’ю відписані на кожній сигаретній пачці. Але хіба це зупиняється завсідника тютюнової крамниці? Сумні цифри статистики говорять, що в нашій країні тютюновою залежністю страждає вже близько 45% працездатного населення. І ці показники мають стійку тенденцію до зростання.

Незважаючи на всілякі заходи, спрямовані на боротьбу зі смертельно небезпечною звичкою, число курців не зменшується. Люди вважають тютюнову залежність не такою небезпечною, як алкогольну і продовжують курити. Давайте поговоримо про те, як куріння шкодить здоров’ю, можливо, наша стаття принесе нехай невелику, але все ж користь у спільну добру справу і змусить деяких курців задуматися.

Що несе біду

Обивателі, вважаючи, що нікотин і є головною загрозою, захованої в сигареті, кілька помиляються. Насправді нікотинова добавка викликає у людини тільки залежність. Набагато більшої шкоди завдають інші отруйні і токсичні речовини, що знаходяться в тютюновому димі. Тління сигарети можна порівняти з величезною хімічною фабрикою з виробництва канцерогенів.

Всього одна викурена сигаретка «обдаровує» курця більш ніж 4 000 різноманітних токсичних речовин, з яких майже 60 вважаються найсильнішими канцерогенами.

Нікотин – основа залежності

А створює «небезпечну платформу» нікотин. Саме ця добавка змушує людей не випускати з рук сигаретну пачку. Чому нікотинове з’єднання формує залежність? Справа в тому, що людський організм сам виробляє нікотин, правда в дуже малих кількостях. При курінні в організм нікотин надходить в набагато більших дозах, ніж це потрібно для функціонування органів.

У відповідь продукування природного нікотину припиняється. Таким чином, організм оберігає себе від перенасичення даної добавки. Тепер надходження важливого для людини елемента йде тільки з сигарет. І оскільки вироблення його вже немає, в мозок віддається сигнал про необхідність покурити, тобто насититися нікотином.

Тютюновий дьоготь – головна загроза

Медики, розбираючи складові тютюнового диму, до найбільш небезпечним для людського здоров’я відносять такі речовини, як:

 • смоли;
 • хризо;
 • ціанід;
 • бензол;
 • миш’як;
 • метанол;
 • ацетилен;
 • чадний газ;
 • бензопірен;
 • нітрозаміни;
 • бензантрацен;
 • формальдегід;
 • важкі метали;
 • синильна кислота;
 • нашатирний спирт;
 • радіоактивні елементи.

У середньому курець на кожні 100 м тліючого тютюну вдихає близько 7-8 р канцерогенів. Тобто, людина, викурюючи порядку однієї сигаретної пачки (на добу) щорічно поповнює власний організм 760-800 г смертельно небезпечними канцерогенами.

Канцерогени – отруйні речовини, здатні накопичуватися в організмі. Це поняття невідривно пов’язано з онкологією. І не випадково. За даними ВООЗ 80-90% випадків захворювання раку викликається дією на людину канцерогенних сполук.

Що стосується сигарет, то фахівцями встановлено, що найбільш небезпечними канцерогенами тютюнового диму є бензопірен і бензантрацен, а також ряд смолистих з’єднань. До речі, спиртне є потужним каталізатором роботи отрут і багаторазово посилює шкідливий вплив тютюнового диму.

Як куріння шкодить вашому здоров’ю

Насамперед, страждає дихальна система, якій доводиться першої стикатися з канцерогенним димом. При курінні сильного подразнення піддається слизова бронхів, дихальних шляхів і легенів. Відповіддю на постійне дію подразника стає сумно відомий «кашель курця» і висока ступінь схильності людини до різних респіраторних інфекцій.

У процесі тривалого поглинання сигаретного диму тканини дихальних органів поступово грубіють, чим значно ускладнюють природний процес дихання. Головною небезпекою для любителя сигарет стає онкологія. Але не тільки легкі гублять сигарети.

Канцерогенні речовини провокують у людини значне підвищення кислотності шлунка. Це веде за собою появу виразок і різних небезпечних патологій. Чадний газ, який займає чималий відсоток диму, також вносить свою лепту в руйнування людського організму, викликаючи масову загибель клітин головного мозку.

Потрапляючи в кров’яне русло, чадний газ сприяє утворення карбоксигемоглобіну (пов’язаний гемоглобін), в результаті чого порушується здатність крові переносити кисень. Сумним підсумком стає стійка гіпоксія внутрішніх органів, що призводить до численних проблем і загального порушення метаболізму.

Встановлено, що при викурюванні однієї сигаретної пачки в організм надходить близько 359 мл вуглецевої окису, що збільшує утворення карбоксигемоглобіну на 7-8%.

Яких наслідків слід чекати

Фахівці різних країн, що вивчали, чим куріння шкодить здоров’ю, склали список найбільш поширені захворювання, причинами яких стає тривале паління. Любителі сигарет мають великий шанс зіткнутися з такими патологіями, як:

 • інсульт;
 • пневмонія;
 • ендартеріїт;
 • атеросклероз;
 • хронічний бронхіт;
 • інфарктні стану;
 • руйнування і хвороби зубів;
 • різні очні захворювання;
 • легенева тромбоемболія та емфізема;
 • порушення роботи статевих органів;
 • патології травної системи і ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
 • падіння функції слухової апарату (зокрема часткова або повна глухота і приглухуватість);
 • онкологічні процеси ряду внутрішніх органів (найбільша загроза йде легким і шлунку).

Пасивне куріння

Говорячи про те, що куріння шкодить здоров’ю, не можна не торкнутися теми пасивного куріння. Багато курців, димлячи цигаркою, просто отмахивают дим руками, якщо поряд знаходиться хтось із некурців, наївно вважаючи, що таким чином захищають їх від шкідливого диму. Насправді картина вимальовується більш ніж сумна.

Доведено і давно встановлено, що пасивний курець (а ним може стати і дитина) вдихає до 80% канцерогенного диму, перебуваючи в безпосередній близькості з курцем.

Тобто виходить, що людина, добровільно прирікає себе на різні проблеми зі здоров’ям, змушує хворіти і членів своєї сім’ї. Найбільшу небезпеку представляє пасивне паління для дітей, вагітних жінок і літніх людей з ослабленим організмом.

Четвірка найбільш небезпечних захворювань

Роблячи огляд різних патологій, які несе з собою паління, варто зупинитися на кількох недугах, які є найпоширенішими у завзятих курців. Ці хвороби спричиняють найбільшу кількість смертей від куріння.

Онкологія

Одне з найстрашніших захворювань, які несе з собою сигарета. За статистикою рак легенів захворюють близько 88% курців зі стажем. Анормальне поділ клітин викликають канцерогени, що входять до складу тютюнового диму, зокрема:

 • бензопірен;
 • нітрозамін;
 • радіоізотопи радону.

У поєднанні з низкою інших отруйних сполук, ці речовини провокують активну мутацію клітин легеневої системи і поява раку. Злоякісна пухлина починає розвиватися через пошкодження природної слизової тканин легенів. Свою лепту в розвиток онкології вносить і нікотин, який, потрапляючи в організм у надмірній кількості, пригнічує і гальмує роботу імунної системи.

Рак легень відноситься до патології високого ризику. У переважній більшості випадків це захворювання призводить до смерті людини.

Але куріння не тільки викликає онкологію легенів. Курцеві погрожують і ракові процеси:

 1. Глотки.
 2. Гортані.
 3. Стравоходу.
 4. Діафрагми.
 5. Ротової порожнини.

Спираючись на нещодавно проведені дослідження цей список можна продовжити. Так медиками було встановлено тісний взаємозв’язок між тривалим курінням і онкологією крові, шлунка, нирок і шийки матки.

ХОЗЛ

Або хронічна обструктивна хвороба легень. Під такий термін медики укладають великий ряд захворювань бронхо-легеневої системи. В основу ХОБЛа закладається тривале порушення нормального надходження кисню в легені та припинення його засвоєння легеневими органами.

У поняття ХОЗЛ лікарі вкладають і такі захворювання курців, як:

 1. Емфізема легень.
 2. Бронхіальна астма.
 3. Дихальна недостатність.
 4. Хронічний і обструктивний бронхіт.

І ряд інших патологій, пов’язаних з роботою бронхо-легеневої системи. Основними симптомами смертельної патології є постійне відчуття нестачі повітря, сильна задишка, хронічний кашель з рясним відділенням мокроти.

За даними статистики ХОЗЛ частіше приходить до курців чоловічої статі у віці від 40 років. Ця патологія займає 4-е місце з причин смертей і очолює цифри урахування зростання інвалідності.

Серцево-судинні хвороби

Канцерогенні і токсичні сполуки, у величезній кількості що знаходяться в тютюновому димі, вкрай згубно позначаються на роботі серцево-судинної системи. Наслідком стає розвиток ряду смертельно небезпечних захворювань. Зокрема:

 1. ІХС (ішемічна хвороба серця).
 2. Атеросклерозу.

ІХС

Термін ІХС об’єднує в собі ряд небезпечних патологій, що формуються на базі різкого звуження коронарних артерій, що тягне за собою недостатність кровопостачання. У ІХС входять наступні захворювання:

 • стенокардія;
 • інфаркт міокарда;
 • атеросклеротичний кардіосклероз.

Куріння у багато разів підвищує розвиток у людини смертельної загрози. До головних симптомів захворювання даного рівня відносяться постійні спазмирующие болі в області серця і стійке порушення серцевого ритму. ІХС прогресує досить повільно, але її можна подолати своєчасно початим лікуванням і повною відмовою від сигарет.

Атеросклероз

Ця патологія стосується здорової роботи кровоносних артерій. Порушення їх функціонування відбувається з причини стійкого зниження природного ліпідного метаболізму. У результаті стінки артерій значно стоншуються, а їх просвіт звужується. Таке захворювання надзвичайно небезпечно.

Коли кров перестає циркулювати в організмі в нормальному режимі, внутрішні органи не доотримують цінний кисень і поживні речовини, що призводить до формуванню на стінках артерій холестеринових бляшок. В результаті значно підвищує рівень цукру (медики називають такий стан «вуглеводне напруга») і ПЕКЛО.

Дана патологія особливо небезпечна тим, що робить украй негативний вплив на роботу репродуктивної системи чоловіків і жінок. А саме:

Чоловіки. За статистикою близько 88% людей, які страждають імпотенцією, є активними курцями. Справа в тому, що припинення нормального кровопостачання репродуктивних органів веде до зникнення нормальної еректильної функції і втрати потенції.

Встановлено, що куріння завдає шкоди і на якість сперми. Канцерогени змінюють її склад на клітинному рівні, змінюється її форма, структура і щільність. Це самим згубним чином позначається на репродуктивній здатності організму.

Жінки. Любительки сигарет також стикаються з низкою неприємних явищ в області репродукції. У них часто відзначаються різні порушення місячного циклу, гормональні дисфункції, раннє настання клімаксу і почастішання симптоматики ПМС. Винуватцем цих проблем стає посилена вироблення (під впливом куріння) наступних гормонів:

 • глюкокортикоїдів («стресові» гормони);
 • вазопресину, також і окситоцину (гормони, що провокують спазмування судин і мимовільні сильні маткові скорочення).

Організм жінки, що палить значно знижує продукування таких найважливіших гормонів для жіночого здоров’я, як пролактину, лютеїну і фоллитропина. Токсини, що знаходяться в димі сигарети, провокують загибель яйцеклітин, що значно зменшує здатність до зачаття і здорової вагітності.

Облітеруючий ендартеріїт

Така патологія відома під повсякденним назвою «ноги курця». Хвороба зачіпає судини нижніх кінцівок. Під впливом тютюнового дьогтю і смол відбувається значний і постійний спазм кровоносних судин, які дають «зелене світло» розвитку різних запальних процесів. Головний і дуже тривожний дзвіночок для курців – це приходять зрідка болю литкових м’язів.

Ця хвороба прогресує дуже повільно, але її наслідки жахливі і незворотні. На останній стадії патології у курця розвиваються виразкові некрози, що переходять в гангрену і призводять до подальшої ампутації кінцівок.

Палити чи ні? Це особиста справа кожної людини. Але перш, ніж братися за чергову сигарету, згадайте, що ви отримуєте, а що втрачаєте. Краще поберегти себе, адже деякі хвороби, що йдуть рука об руку з цигаркою, є смертельними і невиліковними.

За темою:  Найкращі сигарети в Росії

MAXCACHE: 0.39MB/0.00745 sec