Ефект нюхального тютюну: шкода снаффа

Історія любить «ходити по колу», традиції забуваються лише для того, щоб відродитися знову, перетворюючись в ультрамодні. Це стосується будь-яких захоплень людини: на взуття чи одяг, розваги та хобі. Не відстають від «круговороту» часу і згубні звички. Зараз на піку популярності – нюхальний тютюн, шкода і користь якого стали предметом бурхливих дискусій.

Ще пару століть тому носити з собою понюх табачка, та покладеного в оригінальну, іменну табакерку вважалося верхом розкоші. А чим приваблює тютюн сучасних людей, невже він дійсно корисніше сигарет або кальяну? Давайте розбиратися.

Тютюнова історія

Нюхальний тютюн (по-англійськи він звучить, як «снафф») являє собою перемелене в дрібну пил листя тютюнових рослин. Вперше про це засіб отримання задоволення заговорили в 1494 році після повторного візиту в Америку Колумба. Американські індійці подарували снафф всьому світу.

У старовинні часи про курильної тютюнової суміші говорили виключно на її користь. Табачком лікували різноманітні захворювання і навіть відкриті виразки. Промисловці охоче відкривали тютюнові фабрики – торгівля нюхальною ароматною масою виявилася дуже вигідним бізнесом.

Одне тютюнове рослина здатне дати до декількох мільйонів насінин. Тютюнові плантації розросталися моментально, приносячи своїм власникам справжні «золоті гори».

Сучасна технологія виготовлення нюхательных сумішей не зазнала особливих змін – снафф виготовляють з тютюнових листів, що залишилися після виготовлення сигар. Залишки рослинної сировини перемелюють на порох і додають до них різні ароматизатори. Після розфасовки по симпатичним коробочках тютюн йде на продаж.

Як використовують снафф

Нюхальний тютюн офіційно дозволений до використання і продажу практично у всіх світових державах, включаючи і РФ. На вітринах тютюнових лавок можна знайти багате розмаїття снаффа – від класичного до ароматизованого. Виробники стверджують, що якщо ви знаєте, як нюхати снафф правильно, від його вживання можна отримати таку вигоду:

 1. Поступово і безболісно позбутися згубної пристрасті до паління звичайних сигарет.
 2. Придбати оздоровче розслаблення, адже процес використання снаффа доставляє приємне задоволення.

Так як вживати нюхальний тютюн правильно? Існує два способи застосування снаффа: сухий і вологий. Висушену масу просто нюхають (деякі використовують трубочку), а вологу кладуть за щоку, попередньо скатав з неї кульку.

За темою:  Що входить до складу тютюнового диму

Різновиди нюхального тютюну

У снаффа величезна кількість варіацій виготовлення, виробники регулярно пропонують любителям бездимного застосування нікотину все нові ароматичні суміші. До найбільш популярним і поширеним можна віднести наступні:

Сухий снафф. Нюхальний тютюн класичного виду використання. Його просто вдихають через ніздрі. Основними виробниками снаффа у сухому вигляді є фірми Англії і Німеччині. Можливо, тому цей вид суміші ще іменують як «європейський тютюн».

Європейський снафф може проводитися в чистому вигляді або мати незвичайні смакові добавки ментолу, яблука, вишні, ялівцю, камфори, шоколаду, ванілі, абрикоса, евкаліпта та ін.

Вологий снафф. Або «американський». Такий вид нюхальною суміші набагато міцніше свого європейського побратима. Вона використовується виключно пероральним способом: шляхом закладання тютюнової маси в зону між десною і нижньою губою. Спочатку цей вид тютюну був надзвичайно популярний у ковбоїв і жителів півдня США. Смаків у вологої суміші всього два:

 1. Солодкий.
 2. Солоний.

Американський снафф виготовляють шляхом вогневого (агресивного) просушування тютюнових листків рослин темних забарвлень. Після подрібнення до них втручається сіль або цукор. У складі цієї маси набагато більше нікотину, ніж у сухому тютюні.

Деякі різновиди вологого снаффа заборонені до розповсюдження на території РФ. Це:

 1. Шведський снюс. Використовують його тим же методом, як і вологий нюхальний тютюн, але снюс відрізняється від останнього способом приготування. Тютюнова суміш для шведського снюса сушиться в природних умовах – на сонце. Потім його активно пропарюють гарячим пором для знезараження і фасують. Снюс заборонили до поширення в РФ у 2015 році.
 2. Азіатський насвай. Один з видів вологого нюхального тютюну, що відрізняється особливо руйнівним впливом на людський організм. Справа в тому, що для його виготовлення застосовується гашене вапно, фекалії тварин і рослинна зола. Ці компоненти підсилюють процес всмоктування нікотину в ротовій порожнині, провокуючи розвиток ракових захворювань. Азіатський насвай входить у число заборонених сумішей на території Росії з 2012 року.

Ефект нюхального тютюну

Говорячи про вплив снаффа на внутрішні органи, можна згадати паління звичайних сигарет. Ефект від використання нюхальною суміші сроднен з тими ж відчуттями, які відчуває звичайний курець. Різниця лише в тому, що снафф надходить в організм, минаючи дихальну систему.

Нікотин при використанні нюхательных сумішей проникає в людське тіло за допомогою кровоносної системи. Він дарує приємну розслабленість, ейфорію, підвищує настрій і активізує розумові процеси.

Але, на відміну від звичних сигарет, ефект від використання нюхального тютюну сприймається швидше. Нікотин діє миттєво, проникаючи через носову порожнину, а відчуття легкого сп’яніння сприймається довше.

За темою:  Чим куріння шкодить здоров'ю

Тут і криється головна небезпека снаффа – передозування. Тому досвідчені нюхальники радять з кожним наступним використанням скорочувати кількість «занюхиваемой» суміші.

Корисний або шкідливий снафф

Невже є користь від такого згубного явища? Любителі снаффа стверджують, що шкоду нюхального тютюну надуманий, а його використання допомагає побороти простудні захворювання, зокрема нежить. Медики, звичайно, не рекомендують таке сумнівне ліки, хоча й погоджуються, що ефект очищення носової порожнини все ж є.

Доведено, що люди, які захоплюються нюханием тютюну, в меншій мірі схильні до розвитку онкологічних захворювань дихальної системи, ніж класичні курці.

Подейкують, що снафф покращує процеси мислення і сприяє активізації уваги й реакції. Погодитися з такою думкою можна швидше, враховуючи, що нюхальний тютюн посилює кровообіг із-за впливу нікотину. Але шкода снаффа куди серйозніше, ніж нечисленні плюси:

 1. Регулярне вплив агресивного тютюну на носову порожнину призводить до погіршення нюхової функції людини і хронічної закладеності носа.
 2. Нікотин з нюхальною суміші негативно впливає на стан серця, руйнуючи міокард (серцевий м’яз) і погіршуючи роботу репродуктивної і судинної системи.
 3. Передозування нюхательными сумішами (яку дуже легко отримати) призводить до сильної інтоксикації організму. Її яскравими ознаками стає нудота, блювота, втрата свідомості. У важких випадках можлива кома і летальний результат.
 4. Використання нюхальною суміші швидше викликає нікотинову залежність. Адже при вдиханні снаффа нікотин повністю надходить в організм, не прогорая, як при курінні. Всього 2-3 понюшки тютюну за силою впливу дорівнюють пачці сигарет.
 5. Говорячи про те, чим шкідливий снафф, згадаємо, що його використання менше завдає шкоди органів дихання. Але, в порівнянні з курильних процесом, використання нюхальною тютюнової маси спричиняє розвиток онкології ротової порожнини і носоглотки. Особливо при застосуванні вологого снаффа.
За темою:  Чому паморочиться голова від сигарет

Нюхальна суміш нічим не краще куріння сигарет, кальяну, а в деяких ситуаціях навіть і гірше, небезпечніше. За статистичними даними та спостереженнями медиків, регулярне використання снаффа призводить до наступних наслідків:

 • швидкий розвиток онкологічних процесів;
 • поява передчасного старечого недоумства;
 • пригнічення когнітивних функцій (психомоторика, пам’ять, мислення, увага);
 • виникнення хронічних хвороб носоглотки (часті гайморити, синусити);
 • прояв важких алергічних реакцій на ароматичні добавки до снаффу, аж до набряку Квінке.

Навіщо ви нюхаєте?

Так навіщо нюхають тютюн, якщо він володіє такими руйнівними властивостями? Ця мода трималася на піку популярності майже три століття. Табакерки з простенької речі серед аристократії XVIII століття перетворилися на предмет важливою розкоші і показник гарного смаку.

Франти минулих століть тримали нюхальну суміш заради табакерок. Тоді вважалося хорошим тоном під час невимушеної бесіди ненароком дістати з кишені «табакерку модного фасону» і продемонструвати її оточуючим.

Навіщо в старовину нюхали тютюн – так просто заради моди і шику. Вживати тютюнову крихту було настільки популярним, що ця звичка увійшла в повсякденне життя навіть молодих, юних дівчат. На щастя, мода на згубну звичку незабаром зійшла нанівець, а до закінчення XIX століття збереглася лише в глухих і віддалених провінціях.

Так навіщо уподібнюватися древнім недалеким франтам? Мода – принцеса короткочасна, вона приходить і йде. А ось здоров’я залишається. Давайте не будемо псувати його легковажним і тимчасовим захопленням, нехай і модним. Бережіть себе!

MAXCACHE: 0.38MB/0.03280 sec