Як болять легені: симптоми

Дуже часто при розвитку патологічних процесів в організмі людина скаржиться на болі в області грудної клітини. Але можуть хворіти легкі, адже всі, хто знайомий з фізіологією, знають, що в цих органах відсутні нервові закінчення. Тому вислів про «болях в легких» не цілком вірне.

Біль, яку людина відчуває в районі легенів, иррадиирущая. Тобто хворобливі відчуття лише локалізуються в області легеневих органів. Але сам осередок патології розташований на деякій відстані. Що робити, якщо болять легені, як визначити справжню причину?

Про що говорять болю легенів

Але що тоді сприймається людиною, як хворобливі відчуття, часом дуже сильні в області легеневих органів? Давати такий болючий сигнал може плевральна область, район трахеї, великих бронхів і діафрагми, а також м’язова тканина.

Плевра – тонка оболонка, що вистилає легеневі органи зовні. Ця захисна планочка дозволяє травмувати органи в процесі дихання, коли вони стикаються з грудиною.

В цих місцях розташовані рецептори, що реагують на больові імпульси, вони і дають відчуття болю. Під такою симптоматикою можуть «ховатися» більше трьох десятків патологій, як легеневого характеру, так і не належать до захворювань дихальної системи. Навіть виникнення незначного дискомфорту в легеневій області свідчить про початок розвитку патологічного процесу.

Як болять легені: симптоми за відчуттями

При діагностиці проблеми і виявлення причини, що викликає болючість, лікарі загострюють увагу на характер больових відчуттів. Медика будуть цікавити тип больового синдрому, його інтенсивність і місце дислокації. Неприємні відчуття в легенях в деяких випадках стають ознакою серйозного захворювання і потребують неотлагательной допомоги медиків. Всі причини больового синдрому легких умовно поділяють на дві великі класифікації:

 1. Хвороби, що мають відношення до дихальної системи.
 2. Недуги, не відносяться до органів системи дихання.

Найбільш часто болять легені при вдиху, адже саме в момент органи розширюються і відчувають максимальне навантаження. Така проблема вимагає негайного звернення до лікаря, адже наслідки для людини можуть бути самими небезпечними.

Категорично не можна займатися самолікуванням! Самостійно визначити точну причину хворобливості і позбутися від неї неможливо. Легковажність призводить до плачевних результатів.

Захворювання дихальної системи

При наявності подібних проблем больові відчуття найчастіше концентруються в плевральній області. У цьому випадку лікарям практично завжди доводиться слухати скарги хворих про те, що болять легені, важко дихати. Такі болі посилюються при диханні, супроводжуються сильною задишкою. Щоб попередньо зрозуміти, яка хвороба відвідала людини, скористайтесь допоміжною таблицею:

Характер болю Можлива причина Додаткова симптоматика
болючість при відкашлюванні, чханні, під час вдиху і натисканні на уражену область сухий плеврит кашель сухого типу, болі в районі очеревини і пахвових областях, різке підняття температури
в залежності від розташування запального вогнища може відчуватися біль в правій легені, лівому або охоплювати обидва органу, неприємне відчуття зростає при глибокому диханні пневмонія висока температура, важкий вологий кашель, гарячкові стани, сильна млявість і слабкість
больовий імпульс дислокується в районі трахеї, він відчувається при вдиху і видиху грип різке підняття температури, лихоманка, головний і м’язово-суглобовий біль, відчуття повної розбитості, світлобоязнь, сльозотеча
у момент відкашлювання больовий синдром відчувається одночасно в передній області грудини і задній туберкульоз висока стомлюваність, зникнення апетиту, підвищення потовиділення, невелика температура, відкашлювання з мокротою
на початку розвитку процесу відчувається невелика біль, з розвитком патології вона зростає при диханні і кашлі, біль носить гострий, колючий характер рак легенів задишка, кашель з кров’янистої мокротою, втрата ваги, сильна слабкість, захриплість, скачки температури
інтенсивна, зосереджена в загрудинному просторі, посилюється при кашлі, має колючий характер гострий трахеїт посилення частоти дихання, задишка, грубий кашель, спочатку сухий, потім переходить у мокрий

Розглядаючи симптоматику і характер болю, можна відзначити, що всі патологічні стани, пов’язані із захворюваннями дихальної системи, що супроводжуються болем в легенях при відкашлюванні. Такий симптом часто супроводжує завзятих курців.

За даними статистики, куріння – найпоширеніша причина болю в легенях. Вплив токсичного диму призводить до розвитку багатьох небезпечних захворювань легеневої системи.

Чому болять легені при кашлі, пояснити це можна з точки зору фізіологічних процесів. При відкашлюванні виникає постійна напруга області міжреберних м’язів. Коли м’язова тканина перенапружується, її клітини продукують молочну кислоту, яка і дає підсилюється болючість.

Інші чинники, що викликають біль легенів

Іноді через біль і тяжкість в легенях приймають інші види болючого синдрому, які зосереджені в грудинной області і лише віддають (іррадіюють) в легеневі райони. Частіше лікарі виділяють наступні патології:

 1. Запальні процеси ребер. До них відносяться поліомієліт, сифілітичні і туберкульозні ураження, актіномікоз, новоутворення, остеопороз. У цьому випадку болючий імпульс постійний, він відрізняється відчуттям печіння в загрудинної області.
 2. Грудний радикуліт. Болючий імпульс проявляється раптово, він має гострий, пронизливий характер. Болючість відчувається всередині вздовж ребер грудини, посилюється при сміху, диханні та чханні.
 3. Серцева недостатність. Больовий синдром зсередини, під ребрами йде одночасно з появою сильної задишки. Такий характер болю властивий серцевої недостатності. Людина при цьому відчуває нестачу повітря і наростання больового синдрому при диханні.
 4. Інфаркт міокарда. Болючий імпульс несе тупий, стискаючий характер, локалізується за грудиною і віддає в руку, живіт і спину. Хворого охоплює почуття панічного страху, він покривається липким холодним потом, часто відзначається втрата свідомості.
 5. Оперізувальний лишай. На початку розвитку хвороба сигналізує про себе печінням в районі між ребрами. Герпес супроводжується головним болем, слабкістю, втратою апетиту і підвищенням температури.

Пневмоторакс. Ще однією поширеною причиною хворобливості в області легенів стає стан пневмотораксу – потрапляння повітряних мас у плевральну область. Повітря може опинитися там з двох причин:

 1. Ззовні. Після травматизації грудної клітки (відкриті переломи, проникаючі поранення).
 2. Зсередини. При попаданні різних чужорідних тіл в легеневу або бронхіальну область. Спровокувати таку ситуацію можуть кістозні розриви, прориви абсцесів, зростаючі пухлини.

Такі болі відрізняються тривалістю, вони наростають при навантаженнях, що мають гострий, колючий тип. Стан людини поступово погіршується. При пневмотораксі відзначаються наступні симптоми:

 • холодний липкий піт;
 • утруднене дихання;
 • почастішання серцебиття;
 • слабкість, блідість шкіри;
 • падіння артеріального тиску;
 • синюшність шкіри обличчя і кінцівок.

Відмінною рисою пневмотораксу стає поведінку людини. Хворий намагається прийняти сидяче положення тіла, щоб несвідомо знизити болючі відчуття.

Безпечні причини болю

Крім небезпечних захворювань, що викликають болі в області легенів, існують ситуації, коли такий синдром не є небезпечним і загрозливим для життя станом. Зазвичай в цьому випадку біль в легенях відчувається на вдиху. Причинами безпечних хворобливих проявів можуть стати:

 1. Міжреберна невралгія. Біль гострого типу, її можна порівняти з уколами від голок.
 2. Збільшення легеневого об’єму. Таке спостерігається при інтенсивному рості у підлітка.
 3. Перетренованість. Характерно для людей, які перезанимались в спортзалі і дали собі непомірне навантаження. У цьому випадку болять всі м’язи.

Подібні випадки не несуть особливої небезпеки для людини. На відміну від інших проблем, коли потрібно всебічне обстеження і грамотна терапія, така болючість знімається повноцінним відпочинком і масажем.

За темою:  Вплив куріння на організм людини

MAXCACHE: 0.38MB/0.00621 sec