Про шкоду куріння сигарет і тютюну

Багато чули про те, що куріння шкідливе. Але про те, як насправді тютюн впливає на організм, більшість курців просто не знають. У цій статті ми детально розберемо, в чому полягає шкода куріння і чому вам необхідно кинути саме зараз.

Трохи історії

Перші документальні свідчення про використання тютюну відносяться до VIII століття нашої ери, але вчені припускають, що його використовували задовго до цього. Спочатку його застосовували як ліки — стародавні араби вміли виліковувати їм близько 30 хвороб.

У XV столітті його стали використовувати в Європі, після чого кількість курців різко зросла. Розквіт тютюнопаління припав на IXX століття — лікарі лікували димом і витяжкою з тютюну шлункові кольки, мігрень, бронхіт і навіть зубний біль. В цей же час вчені всерйоз зайнялися вивченням властивостей цієї рослини і довели його шкоду. Так, в 1809 році доктор Воклен в результаті маніпуляцій з тютюновими листям виявив нікотин і описав його, як пекучу рідину, яка за всіма своїми властивостями нагадувала потужні отрути. Але це заява практично ніяк не вплинуло на курців — вони продовжували диміти і отруювати своє здоров’я.

Діюча речовина

Основною діючою речовиною в тютюні і сигаретах є нікотин. Він зустрічається у багатьох продуктах рослинного походження: червоному і зеленому перці, помідорах, баклажанах. Але в цих сільськогосподарських культурах вміст речовини надзвичайно мало (соті і десяті частки відсотка), тоді як в тютюні його кількість досягає 4-5%.

Нікотин вважається потужним алкалоїдом і нейротоксином — він отруює ЦНС і веде до її деградації. Речовина потрапляє в кров через легені, всмоктуючись через альвеоли при вдиханні курцем диму.

Цікавий факт: нікотин впливає на різних істот по-різному. Чим розвиненіша у ній ЦНС, тим сильніше шкоди. Максимально впливає нейротоксин на людину, а на мишу або барана практично не впливає.

Принцип дії

Оскільки алкалоїд міститься в сигареті в досить малій кількості, то він не надає шокового удару по нервовій системі. Деякі початківці курці можуть відчувати ефект легкого сп’яніння, але не більше того. Смертельною дозою для людини є 20 повноцінних сигар або близько ста цигарок, викурених за 24 години, що фактично неможливо.

За темою:  Чим куріння шкодить здоров'ю

Отрута насамперед вражає рецептори мозку і викликає сильне звикання. Вважається, що людина звикає до нікотину приблизно з такою ж швидкістю, як і до кокаїновим або героїновим наркоманом. Правда, «приходу» від тютюну не буває, але відмовитися від куріння дуже і дуже складно. Згідно з підрахунками вчених, людина, яка викурює по одній пачці протягом 30-40 років, скорочує тривалість життя на 10-15 років. Він повільно отруює організм, внутрішні органи перебудовуються і курець вже просто не може не повторювати свій ритуал знову і знову. Якщо цикл куріння переривається, то у нього відбувається справжня ломка — тиск піднімається, людина стає дратівливою, іноді фіксується тремор кінцівок і висока пітливість.

Увага: вчені встановили, що шкоду тютюну не тільки в нікотині. У звичайної цигарки міститься велика кількість важких металів і канцерогенів, серед яких такі отрути, як кадмій, миш’як, нікель, бензопірен, нітрозамін та ін.

Дані речовини не тільки отруюють організм, вони стимулюють розвиток ракових захворювань, проблем з серцево-судинною системою, захворювань легенів і гортані.

Психологічна та фізіологічна залежність

Основна проблема паління в тому, що воно викликає і фізичну, і психологічну залежність. Тому якщо людина позбувається однієї звички, то повертає його назад друга. Для курця процес є ритуалом: ранкова сигарета з кави дозволяє обміркувати плани на день, вечірня — заспокоїтися перед сном, на роботі цигарка дає п’ятихвилинний відпочинок та спілкування з колегами. Викурюючи цигарку, людина отримує нову порцію отрути, який заспокоює і загальмовує нервову систему, розслаблює тіло. У деяких випадках сигарета призводить до протилежного ефекту — наднирники виробляють адреналін, що призводить до бадьорості і кипучої діяльності. Але якою б ефект цигарка не викликала, вона сильно шкодить здоров’ю, віднімаючи у вас годинник і дні життя.

Негативний вплив на серцево-судинну систему

Основний удар від алкалоїду припадає на серце і судини. Нікотин, потрапляючи в кров, миттєво піднімає тиск на 10-15% від звичного. Через 30-40 хвилин він повертається в норму, але курець закурює нову сигарету і все повторюється знову. Подібні стрибки дуже небезпечні і призводять до формування серцевої недостатності. Від постійного підвищення тиску судини ущільнюються і роздуваються, нормальним станом для них стає спазм, зовнішні стінки судин деградують і відмирають. Саме тому люди, які викурюють по 10-20 сигарет в день, помирають від інфарктів та інсультів на 30-40% частіше, ніж звичайні люди.

Шкоду для ШКТ

Сигаретний дим завдає шкоди навіть шлунково-кишковому тракту — при вдиханні він контактує зі слизовою і потрапляє в шлунок. Це викликає спазми судин, в результаті чого система перестає працювати так, як це належить. Вона не всмоктує поживні речовини з їжі, у людини може розвиватися запори або розлади шлунка. Через скорочення кількості кисню в крові значно погіршується імунітет, розвиваються виразкові хвороби та гастрити.

Дихальна система

Серйозну шкоду від паління цигарок отримують легкі та гортань. Температура вдихуваного диму — близько 60 градусів, він обпікає ротову порожнину і гортань. У людей, які постійно палять, спостерігається постійне подразнення верхніх дихальних шляхів, хвороби альвеол, хвороби легенів і бронхів. Легкі покриваються сажею і не вбирають кисень, пацієнт починає кашляти з-за мікрочастинок бруду і пилу, що накопичилися на поверхні органів дихання. Такий же вплив надає і пасивне куріння, тому намагайтеся не відпочивати в курилці, якщо там курять інші.

Репродуктивна система

Нікотин чинить величезний вплив на статеву систему людини. Він порушує нормальний гормональний фон у жінок, що призводить до порушення роботи ендокринної системи. Якщо жінка курить більше 5 років, у неї може розвинутися складності з дітонародженням і зачаттям. Якщо вона продовжує курити під час вагітності, то великий шанс народження недоношеної або неповноцінної дитини.

Негативно впливає нікотин на організм чоловіки. Алкалоїд на 30-60% знижує якість сперми, сперматозоїди стають малорухомими і не здатними до запліднення. Якщо в сім’ї курять обоє батьків, то ризик народження дитини з вадами розвитку — близько 80%.

Тепер ви знаєте все про шкоду куріння і можете зробити однозначний висновок — нічого хорошого в цій звичці немає. Крім вищеописаного, тютюновий дим негативно впливає на шкіру (вона швидко постаріло і стає зморшкуватою), на органи зору, зуби і багато іншого. Тому не роздумуючи відмовляйтеся від цієї згубної звички і ведіть здоровий спосіб життя!

MAXCACHE: 0.38MB/0.00468 sec