Що буде якщо курити під час вагітності

Очікування дитини – найбільш радісна і хвилююча подія в житті жінки. Але деякі представниці прекрасної статі, довідавшись про своє цікаве положення, стикаються з труднощами. Куріння, яким захоплюється кожна 10 жінка. І не просто захоплюється, а знаходиться в стадії залежності від нікотину.

Куріння під час вагітності – крах розвитку нового життя і смертельна загроза для організму майбутньої матусі. Але далеко не всі жінки усвідомлюють потенційну і явну загрозу, яку несе в собі нікотинова залежність. Як же позначається куріння в період виношування дитинки?

Обережно, ви вагітні!

Більшість жінок, дізнавшись категоричне медичне: «Ні, курити не можна, негайно кидайте сигарети», з пагубною звичкою прощаються раз і назавжди. Але близько 25% все-таки продовжують палити. Їх виправданням стає можливий стрес, який нібито обов’язково відвідає жінку при раптовій відмові від такого, який вже став потрібному для організму нікотину.

Понад 400 досліджень, проведених вченими, сходяться в одній думці: сигарети і вагітність сумісні!

Не було виявлено жодного виправдання куріння вагітної жінки. Стрес або нервозність, з якими зіткнеться (можливо) жінка після різкого відмови від куріння, незначні за своїм впливом. Особливо в порівнянні зі шкодою, який несе з собою канцерогенний дим.

Чим ризикує жінка

Щоб усвідомити, чим небезпечне куріння під час вагітності, потрібно засвоїти одну істину: організм мами і плоду являють собою єдине ціле. Курить жінка просто не дає право вибору малюка на нормальний розвиток. Канцерогенні, смертельні отрути безпосередньо надходять до тільце малюка. Плацента не здатна захистити плід, що розвивається від куріння. Кров жінки після куріння просочується величезною кількістю отруйних речовин, серед яких:

 • оксид вуглецю (чадний газ, який приводить до стійкого кисневого голодування);
 • ціаністий водень (хімічний канцерогенний з’єднання, що руйнує бронхи);
 • монооксид вуглецю (отруйну речовину, що провокує ушкодження кровоносної системи);
 • смоли (канцерогени, що викликають онкологію дихальних органів, їх дуже складно вивести з організму);
 • нікотин (наркотична речовина стимулюючого ефекту, викликає звикання і незворотні зміни серцево-судинної системи).

Крім такого отруйного букета, майбутня матуся «обдаровує» свого, не народженого малюка набором радіоактивних речовин: торій, радій, полоній і калій. Всі вони містяться в тютюновому димі і благополучно «живлять» крихітку, гублячи його розвиток.

Незалежно від кількості викурюваних сигарет у вагітних жінок відзначаються наступні патологічні ситуації:

 1. Відшарування плаценти. Ризик такого стану зростає на 30% в порівнянні з некурящими жінками. Якщо майбутня матуся є завзятою курцем, ці цифри зростають до 60%.
 2. Викидні. Вони трапляються в 3 рази частіше. Винуватцем стає хронічна нестача кисню. Гіпоксія і губить тільки зародилася життя.
 3. Передчасні пологи. Куріння повністю підриває нормальне перебіг вагітності і в 5 разів частіше викликає передчасні пологи. Виживання у таких крихіток вкрай низька, вони страждають вродженими патологіями і дефектами розвитку.
 4. Рання смертність дитини. Нікотин смертельно впливає на формування плода, провокуючи його патології, не сумісні з життям. За статистикою у курящих матерів немовлята діти гинуть в 2 рази частіше у перші дні життя.

Встановлено, що у жінок, які палять, частіше народжуються дівчатка – ембріони чоловічої статі найбільш чутливі до отрути. Це означає, що чоловічі Y-хромосоми гинуть ще в процесі розвитку.

Пасивне куріння

Від пасивного куріння (якщо регулярно дихати отруєним повітрям, перебуваючи поблизу курця) жінка і її ще не народжений малюк страждають так само як і при звичайному використанні сигарет. Великий ризик розвитку гіпоксії дитинку і його внутрішньоутробної загибелі.

А народжені малюки в 4 рази частіше з’являються з вродженою залежністю від нікотинового диму. За статистикою діти, народжені у жінок, яким довелося стати пасивним курцем, страждають розладом психічного плану. Ознаки неадекватної поведінки у таких малюків спостерігається набагато частіше.

Фетальний тютюновий синдром

Такий термін використовується неонатологами для визначення рівня шкоди, що чиниться нікотином на новонародженого немовляти – це наслідки куріння під час вагітності. Цей діагноз озвучують, якщо:

 1. Вагітна жінка викурює від 5 сигарет щодоби.
 2. На останніх термінах у плода діагностується затримка в рості і розвитку.
 3. Вага малюка (народженої в строк) у порівнянні з нормальними показниками зменшено на 150-180 гр. Такі дітки важать менше 2 500 кг.

Таке відбувається з причини негативного впливу нікотину на стан плаценти. Вона набуває округлої анормальну форму і змінює структуру кровообігу. Такі аномалії сприяють її передчасного відторгнення від маткової стінки, великого внутрішнього крововиливу та внутрішньоутробної смерті немовляти.

Але навіть якщо дитина все-таки зміг з’явитися на світ, його фізичний і психічний стан залишає бажати кращого. Що буде, якщо курити під час вагітності: малюк народжується з тютюновим синдром, який діагностується в перші хвилини життя нового чоловічка. У такої дитини відзначаються наступні проблеми:

 • алергічні прояви;
 • сильне ослаблення імунітету;
 • повільний розвиток і збільшення ваги;
 • передчасне старіння шкірного покриву;
 • часті інфекційно-простудні захворювання;
 • деградація смакових і нюхових рецепторів;
 • пошкодження ясен (вроджений стоматит і подальший карієс);
 • висока здатність згущуватися крові і процесу кровотворення (гемопоез);
 • синдром раптової дитячої смерті (малюк помирає уві сні без всяких видимих причин).

Наслідки куріння при вагітності для дитини жахливі. Синдром нікотинового голоду в дитинки виражається в його підвищеної збудливості, постійному плачі, тривожності. У таких крихіток відзначається стійке порушення сну, синюшність шкіри, сильна задишка і безсоння. Частими бувають і вади розвитку:

 1. ШКТ. Зрощення прямої кишки, стравоходу.
 2. Черепно-лицьові. Заяча губа, вовча паща.
 3. Серця. Вроджені дефекти серцевих судин, клапанів і стінок органу.
 4. Кінцівок. Відсутність або значне збільшення/зменшення в розмірах однієї кінцівки.
 5. Органів дихання. Деформація легенів, носа, стеноз (різке звуження), атрезії (зарощення природних отворів).

Куріння і ранні терміни вагітності

Нікотин найбільш небезпечний для майбутніх матусь у першому триместрі вагітності. В цей період відбувається «закладка» систем і внутрішніх органів дитини. Всього одна, навіть слабенька затягування «приводить» до малятку смертельно небезпечні канцерогени.

Нікотин – головний винуватець гіпоксії дитини і його загибель на самому початку строку. Отруйні речовини вільно просочуються через плаценту разом з кровотоком. Наявність канцерогенних сполук в організмі жінки блокують надходження поживних речовин до організму дитини.

Куріння в першому триместрі стає частим винуватцем сильного вагінальної кровотечі, що тягне за собою ранні викидні. Нікотинове пристрасть саме в цей час провокує анормальне розвиток кісток і поява мутацій.

Захоплення цигарками у першому триместрі найчастіше викликає розвиток у дитини заячої губи і вовчої пащі. Ці частини тіла розвиваються в період між 6-8 тижнями.

Перший місяць. У майбутнього малюка починається формування серця, мозку, легенів. Закладається пупковий канатик, з допомогою якого крихта буде отримувати від мами поживні речовини.

Другий місяць. У малюка поступово ростуть кінцівки, активно розвивається головний мозок. Закладається шлуночок, нирки і печінку. Дитина вже починає ворушитися, але мама цього не відчуває з-за маленького ваги дитини (25-30 гр.) і крихітного зростання (близько 8-9 см).

Третій місяць. Дуже важливий час для маленького. У цей період у нього формується скелетна основа, статева система. Окреслюється кора головного мозку, закладаються мовленнєві функції.

Що буде, якщо всі ці найважливіші для дитини процеси розвитку стануть відбуватися з «допомогою» канцерогенних отруйних речовин? Жінки, які носять під серцем майбутнє щастя, готують своєму дитинчаті долю неповноцінного інваліда, вперто продовжуючи палити.

Нікотинове вплив на другому триместрі

Середина «цікавого положення» – період дуже активного росту дитини. Пупковий канатик збільшується для отримання більшого харчування і важливих мікроелементів. Малюк додає у вазі і старанно зростає. Зростає і апетит у мами, в цей час жінка вперше відчуває ворушіння маленького тіла всередині себе.

Шкода куріння при вагітності цього періоду виявляється, насамперед, у розвитку гіпоксії дитини. Плацента вже повністю сформована. Хронічне ненадходження кисню різко гальмує природний розвиток плоду. Куріння може вплинути на дуже ранній визрівання плацентарного органу і призвести до його старіння.

Підсумком стають пізні викидні і передчасну пологову діяльність. Діти, несвоєчасно народжені на світ, виживають вкрай рідко. Як правило, вони гинуть в перші кілька діб за несформованих ще внутрішніх органів.

Куріння на пізніх термінах

Регулярне надходження нікотину в організм жінки, вже зовсім скоро готується стати матір’ю, негативно позначається як на дитину, так і на самої вагітної. Буквально одна викурена сигарета здатна спровокувати стійкий спазм кровоносних судин і викликати сильну гіпоксію.

Навіть пасивне куріння на пізніх термінах вагітності здатне спровокувати смерть малятка. За спостереженнями неонатологів діти, народжені від матерів, які курять або просто дихають отруєним повітрям, схильні до наступних проблем:

 • сильному вродженому ожиріння;
 • тяжких алергічних реакцій;
 • хронічних простудних захворювань;
 • раннього цукрового діабету та порушення обміну речовин.

Куріння в третьому триместрі сприяє швидкому відшарування плаценти і початку передчасних пологів. Ця патологія несе загрозу життя як матері, так і дитини, супроводжуючись рясним кровотечею.

Однією з проблем куріння на пізніх термінах для майбутніх матерів є розвиток гестозу.

Гестоз (або ПТГ)

Ця смертельно небезпечна патологія, причиною якої стає куріння на пізніх термінах, відома під назвою «пізній токсикоз вагітних». Важкий патологічний стан, який характеризується великим набором симптомів:

 1. Набряклість (внутрішня і зовнішня).
 2. Протеїнурія (підвищення білка в складі сечі).
 3. Гіпертензія (сильне і раптове підвищення АТ).

Гестоз супроводжується глобальними розладами і порушеннями всіх життєво важливих функцій організму вагітної жінки. Страждає ендокринна, нервова і серцево-судинна системи. За ступенем тяжкості гінекологи виявляють наступні різновиди гестозу:

 • еклампсія;
 • претоксикоз;
 • нефропатія;
 • прееклампсія;
 • водянка вагітної.

У 25% випадків ускладнений синдром стає причиною смерті плоду і матері. Курить жінка повинна знати, що таке гестоз і чим це може обернутися для неї і дитини. А наслідки звіщають на здоров’я обох:

Для матері:

 • набряк мозку;
 • дистрофія печінки;
 • розвиток тромбозу;
 • сильне зневоднення;
 • внутрішні кровотечі;
 • мозковий крововилив та кома;
 • деградаційні порушення роботи всіх внутрішніх органів (нирок, легенів, серця, щитовидної залози).

Для ненародженої дитини:

 • внутрішньоутробна смерть;
 • важка гіпоксія, удушення;
 • передчасне дуже важке поява на світло;
 • серйозне відставання в рості і розвитку (фізичному і психічному).

Передбачити всі негативні наслідки куріння матері для дитини деколи дуже складно. Деякі патології проходять у прихованій формі і може несподівано проявитися через роки після народження. Задумайтеся про це. І прийміть єдино вірне рішення, дізнавшись про свою вагітність – негайно кидайте смертельну звичку. Здоров’я вам і вашому малюкові!

За темою:  Куріння під час грудного вигодовування

MAXCACHE: 0.39MB/0.00656 sec