Що таке пасивне куріння: шкода

У багатьох людей існує егоїстична думка про те, що куріння – це особиста справа кожного. Захоплення цигарками є найпоширенішою шкідливою звичкою. І не просто пристрастю, а вже відбулася залежністю, губящий здоров’я людини. А чи впливає тютюнопаління на оточуючих?

Згідно з твердженнями вчених, пасивне куріння – це не менш шкідливе заняття, ніж активне. Саме тому превентивна медицина, розчарувавшись в ефективності виховної боротьби з тютюнопалінням, звертається за допомогою до адміністративної влади. Не даремно існує заборона на тютюнопаління в місцях загального користування. Чому? Якими наслідками загрожує це вплив на некурящого?

Що таке пасивне куріння

Даний термін означає «ненавмисність/небажання» вдихати тютюновий дим, який випускає палить. Цей повітря насичене численними отруйними речовинами, які, потрапляючи в організм сторонньої людини, провокують розвиток хвороб, властивих завзятим любителям сигарет.

Встановлено, що пасивний курець, знаходячись в безпосередньому сусідстві від палить, вдихає близько 70% всіх канцерогенних сполук, що складаються в сигаретному тління.

Склад тютюнового диму

Речовина Вплив на організм Доза, одержувана людиною від однієї сигарети (мг)
Активний курець Пасивний курець
чадний газ

поява мігрені;

нудота, позиви до блювоти;

розвиток кисневого голодування

18,5 9,4
оксид азоту токсична сполука діє отравляюще на дихальну систему 0,5 0,4
альдегід

сильне подразнення шляхів дихання;

пригнічення ЦНС

0,8 0,2
ціанід (ціанистий водень) речовина, що володіє високим ступенем токсичності, воно интоксицирует більшість внутрішніх органів 0,3 0,006
акролеїн продукт, що утворюється в результаті тління сигарети, речовина руйнує слизисті оболонки бронхіальні 0,25 0,02
смоли володіє токсичною дією на внутрішні системи і органи 25,5 2,3
нікотин руйнівно діє на клітини мозку і ЦНС 2,35 0,05

Пасивний курець – це людина, яка не в меншій мірі страждає від наслідків куріння. Враховуйте, що крім основних токсичних речовин у тютюновому димі тримайте ще більше 3 500 отруйних сполук, з яких небезпечними канцерогенами є більш 50 утворень.

Яке куріння небезпечніше

Багато лікарів стверджують, що шкоду пасивного куріння куди більш яскравіше виражений, ніж активного. Тому є кілька підтверджень, отриманих американськими вченими в результаті дослідження впливу на людину тютюнового диму. Їх висновки наступні:

 1. Після закінчення куріння закінчується і проникнення в організм курця шкідливих речовин. Дим ще на деякий час залишається в повітрі і продовжує свою отруйну дію.
 2. Отруйні компоненти диму осідають на меблях, шторах, одязі, килимах та волоссі. Якщо в приміщенні курять регулярно, то перебувати там навіть у відсутності курця небезпечно.
 3. Організм людини, що палить вже кілька адаптований до впливу на нього тютюнових канцерогенів. Організм пасивного курця, не отримуючи щоденних «тренувань», набагато більш сприйнятливими до тютюнового диму.

Доведено, що вторинне (пасивне) куріння отруйніший, ніж знаходження протягом півгодини близько працює на повну потужність дизельного двигуна.

Пасивне куріння та його вплив на здоров’я

Багато хто вважає, що шкода від вторинного куріння нітрохи не менше, ніж просто звичайне проживання у великому мегаполісі. Але це не цілком відповідає дійсності. Шкода від такого впливу не просто великий, він величезний для організму некурящого людини.

Доведено, що небезпека від цього впливу в рази збільшується у разі:

 • при регулярному сусідстві з курцем;
 • знаходження з кращим особою в замкнутому просторі;
 • коли в ролі пасивних курців виступають вагітні та діти.

Не забувайте, що легко вбирається в одяг і волосся некурців дим, навіть після припинення куріння продовжує свій згубний вплив. Щоб повністю зрозуміти, чим небезпечне пасивне паління, познайомтеся з рядом негативних наслідків, яке воно справляє на організм.

Дихальна система

Дим від куріння дратівливо впливає на дихальні шляхи. Постійна дія тютюнового випаровування призводить до появи таких неприємних симптомів:

 1. Першіння горла, відчуття грудки в ньому.
 2. Стійка сухість носової і ротової слизової.
 3. Подразнюючу чхання при вдиханні отруєного диму.

Тривалий вплив випарів тютюну не просто доставляє незручності людині, вони провокують розвиток небезпечних захворювань:

 • аутофония;
 • бронхіальна астма;
 • євстахіїт (тубоотит);
 • стійке зниження слуху;
 • метаплазія слизової (розростання);
 • алергічний та вазомоторний риніт;
 • ХОЗЛ (хронічна обструктивна хвороба легень).

За статистикою пасивні курці в 6 разів частіше хворіють на бронхіальну астму (у порівнянні з тими, хто ніколи не дихати тютюновим димом).

Головний мозок і ЦНС

Пасивне куріння негативно позначається на стані нервової системи людини. Найтиповіші прояви даної ситуації виражаються в дратівливості і нервозності некурящого людини. Нікотин, що складається в тютюновому димі, чинить пригнічувальну дію на ЦНС і клітини головного мозку. Дане вплив заявляє про себе наступними ознаками:

 • безсоння;
 • нудота;
 • запаморочення;
 • падіння апетиту;
 • скачки настрою;
 • млявість і слабкість;
 • денна сонливість;
 • відчуття спустошення;
 • загальмованість всіх реакцій.

Серцево-судинна система

Токсичні і канцерогенні складові тютюнового (сигаретного) диму є головними причинами розвитку у людини безлічі небезпечних серцевих і судинних патологій. Пасивне куріння протягом тривалого часу призводить до появи таких захворювань:

 • ішемія;
 • гіпертонія;
 • стенокардія;
 • атеросклероз;
 • інфарктні стану;
 • ослаблення тонусу судин;
 • порушення частоти серцевих скорочень (тахікардія, аритмія).

Найнебезпечнішим ускладненням пасивного куріння є розвиток облетирующего ендартеріїту. Це тяжке захворювання, яке може привести до летального результату, а в кращому випадку гангрени кінцівок.

За статистикою тривале пасивне тютюнопаління підвищує ризик розвитку інсульту на 40%.

Зорова система

Про те, що тютюновий дим ріже очі і викликає рясне сльозотеча, відомо багатьом любителям сигарет. Згубно впливають канцерогенні випаровування і на зоровий апарат пасивного курця. Крім сльозотечі і різі, доводиться стикатися і з іншими шкідливими проявами:

 • різке звуження судин;
 • висушення очної слизової;
 • алергічного кон’юнктивіту;
 • риніту з алергічним проявом;
 • порушення трофіки (клітинне харчування) рогівки.

Репродуктивна система

Канцерогени тютюнового випаровування надають найпотужніше негативний вплив на репродуктивну систему (особливо жіночу). У дам, які входять в число пасивних курців, відзначено помітне зниження здатності зачати дитину і вкорочення нормального місячного циклу.

Про вплив тютюнового диму на репродукцію чоловіки відомо менше, але у медиків є впевненість, що цей вплив згубно позначається на стані сперми. Встановлено, що страждає кількість і активність сперматозоїдів.

Смертельна небезпека

Лікарі, які досліджують проблему пасивного куріння, визначили великі групи людей, постраждалих від даного впливу в плані розвитку онкології. Подібні дослідження проводилися в медичних центрах Австралії, Англії, Німеччини та Америки. Висновки вчених звучати наступним чином:

 1. З раком нирки пасивні курці стикаються на 30% частіше.
 2. Ризик розвитку ракового процесу легенів у пасивних курців вище на 35%.
 3. Від онкології молочної залози жінки, постійно вдихали тютюновий дим, страждають на 65% частіше.

Що стосується серцево-судинних захворювань, вдихання тютюнового диму стає причиною близько 3 000 летальних випадків у громадян віком 25-60 років. У осіб старшої вікової категорії число смертей варіюється в районі 7 000 щорічно.

Пасивне куріння і вагітність

Тільки жінка несе відповідальність за життя, що розвивається у неї під серцем. Тільки їй вирішувати, в яких умовах розвиватися дитині. Але що стосується пасивного куріння, то в даному випадку можна стверджувати про навмисне заподіянні шкоди майбутнього життя. До чого призводить пасивне куріння під час вагітності?

За підтвердженими даними, тривале вдихання сигаретного диму майбутньої матусі є причиною розвитку таких ускладнених патологій, як:

 • передчасні пологи;
 • народження ослаблених дітей;
 • ризик СВДС (синдром раптової дитячої смерті);
 • мимовільні викидні (невынашиваемость);
 • вроджені захворювання алергічного характеру у малюка;
 • низький вага немовляти, що спричиняє погіршення розвитку дитини у психічному/фізичному плані.

Діти і пасивне куріння

На жаль, багато дорослі дозволяють собі активно диміти в присутності беззахисних малят. Хоча деякі курці намагаються проганяти дим рукою при наявності дитини, толку від цих дій немає ніякого. А от шкоди більш ніж достатньо.

За статистичними показниками щороку діагностується понад 200 000 випадків захворювання у дітей запалення легень та бронхіту. З числа захворілих 80% — це діти курців батьків.

Справжній бич сучасних малюків – алергічний дерматит. Цю патологію все частіше діагностують у дітей. Медиками встановлено, що більший відсоток захворювань припадає на сім’ї, де є палить. Мама, що годує грудьми немовля в задимленому прокуреному приміщенні «дарує» малюкові величезна кількість канцерогенних речовин, які негативно позначаються на загальному розвитку дитини.

Діти, що входять в групу пасивних курців набагато частіше хворіють, ніж їх однолітки, не зіштовхуються з тютюновим димом. За даними досліджень респіраторні інфекції у них відзначаються частіше в 9-12 разів. Маленькі пасивні курці страждають і психологічними проблемами. Вони важче вписуються в дитячі колективи, гірше вчаться і сприймають нову інформацію, мають труднощі із засипанням і різні поведінкові відхилення.

Як боротися з небезпечним впливом

Найдієвіший і радикальний метод уникнення пасивного куріння – це виключити будь-яке перебування поруч з курцем, а також в місці його проживання. Але, якщо такої можливості немає, є ряд корисних рекомендацій, як пом’якшити негативний вплив тютюнового диму:

Місце куріння Що робити
побутові умови

встановити потужні витяжки в місцях, де людина курить;

визначити домочадцу строго відведені місця для куріння;

частіше робити капітальні вологе прибирання і провітрювання приміщень

офіс (місця роботи)

вимагати неухильного дотримання положення про куріння в громадських місцях;

забороняти користуватися сигаретами в офісах;

частіше провітрювати свої робочі кімнати;

проводити щоденне вологе прибирання

будинку, де живуть діти

заборонити домочадцям користуватися сигаретами в дитячих;

не підпускати до дітей людину після куріння протягом 10-15 хвилин;

проводити щоденне ретельне вологе прибирання;

провітрювати квартиру 3-4 рази щодоби протягом 30-40 хвилин

громадські місця

уникати територій, де відбуваються скупчення курців;

у кафе, ресторанах користуватися залами, відведеними для некурящих;

після попадання в задимлене приміщення по приходу додому змінити одяг і прийняти душ з обов’язковим промиванням волосся

Пам’ятайте, що пасивне куріння негативно позначається на всіх без винятку людей. Але особливо страждають майбутні матусі і діти. А найбільш уразливими стають особи, які проживають під одним дахом з любителем сигарет. Важливо, щоб сам курець усвідомлював, якої шкоди він приносить своїм захопленням і робив все можливе для мінімізації наслідків такого шкідливого пристрасті. Бережіть себе та оточуючих!

За темою:  Вплив куріння на організм людини

MAXCACHE: 0.39MB/0.00621 sec