Симптоми передозування нікотином
Одним з частих і негативних проявів при тютюнозалежності є нікотинова інтоксикація. До речі, з нею стикаються всі люди, які вперше взяли в руки сигарету і глибокого затягнулися. Багато з них після першої неприємної спроби назавжди забувають про сигарети, але, на жаль, більшість вперто освоюють ази курені і швидко втягуються в процес, поповнюючи ряди курців.
Неприємні симптоми отруєння нікотином можуть проявитися у будь-якої людини, балує сигаретами. Причому цей стан здатне виникнути навіть у завзятого курця з багаторічним стажем. Чому це відбувається і як надати людині допомогу?
Суть дії нікотину
Никотиновым з’єднанням після попадання в легеневу систему людини потрібно близько 7-8 секунд, щоб проникнути в рецептори головного мозку. Нікотин активно збуджує ЦНС, що може спровокувати непередбачувані наслідки.
Однакова доза нікотину може по-різному вплинути на людей, одні відчувають ейфорію і приємне розслаблення, а інші починають відчувати симптоми нікотинового отруєння.
Нікотин – це природний алкалоїд. У значних дозах цю речовину містять листя тютюну і рослини, що належать до сімейства пасльонових. До речі, нікотин у малій концентрації міститься в таких звичних овочах, як баклажани, картопля, огірки. Але нікотинова концентрація там настільки мала, що жодним чином не призводить до появи отруєння.
При помірному надходженні в організм нікотину відбуваються навіть деякі поліпшення в роботі внутрішніх систем, в цьому випадку відбувається активне стимулювання роботи певних органів. Але навіть незначне перевищення концентрації цієї речовини призводить до сумних наслідків і дестабілізує функціонування:
- нервової системи;
- серцевої функції;
- судинної системи;
- дихання та органів кровотворення.
Але нікотиновий передоз – поняття суто індивідуальне. Пояснення виразу «помірне надходження нікотину» надто різниться, коли справа стосується курця-початківця і досвідченого в сигаретних справах людини. На ознаки отруєння нікотином у бік їх посилення впливає присутність токсичних і отруйних сполук, що входять до складу сигарети, а також утворюються в процесі куріння:
- кадмій;
- аміак;
- миш’як;
- ізопрен;
- акролеїн;
- чадний газ;
- канцерогени;
- нітробензол;
- сірководень;
- ацетальдегід;
- синильна кислота;
- радіоактивні елементи: титан, полоній, стронцій і талій.
Дані речовини посилюють симптоматику інтоксикації нікотином. Їх збільшене кількість в сигаретах низького класу посилюють і прискорюють прояв отруєння. Крім інтоксикації, вони також негативно впливають на стан усіх внутрішніх органів і систем тіла.
Симптоми передозування нікотином
Нікотинову інтоксикацію можуть спровокувати різні дози цієї шкідливої речовини. У недосвідченого курця, який лише нещодавно став освоювати ази куріння, отруєння може настати навіть після однієї викуреної сигарети.
Курець зі стажем більш стійкий до дії нікотину. У його випадку для отруєння досить рясного і тривалого куріння, а також вживання сигарет натщесерце.
Нікотинова інтоксикація має два види прояву. У кожному випадку спостерігаються свої характерні риси та особливості:
Легка ступінь отруєння
Такий вид патології часто супроводжує саму першу глибоку затяжку. При полегшеної стадії інтоксикації нікотином спостерігаються наступні симптоми:
- тремор рук:
- відчуття шуму вух;
- загальна млявість і слабкість;
- посилення слиновиділення;
- підвищення серцебиття (тахікардія);
- запаморочення та сплутаність свідомості;
- болючі спазми гортані, шлунка і стравоходу;
- кольки кишечника, що супроводжуються неприємними відчуттями.
Всі дані ознаки і симптоми при легкого ступеня нікотинової інтоксикації проходять досить швидко і не вимагає особливого лікування. У дуже рідкісних випадках головний біль і загальна слабкість можуть тривати протягом 2-3 діб. Можливі ускладнення в даному випадку діагностуються медиками вкрай рідко.
Важка стадія нікотинової інтоксикації
Інша справа, коли у людини розвивається отруєння нікотином в тяжкого ступеня. Даної патології найбільш схильні досвідчені курці з багаторічним стажем. Такі любителі сигаретного диму частенько перестають контролювати дозу вживання сигарет і набагато перевищують її. До частих ознаками важкого отруєння відносяться:
- холодний піт:
- синюшність губ;
- посилення шуму у вухах;
- судорожне стан;
- збліднення шкіри особи;
- сильні блювотні позиви;
- розвиток важкої задишки;
- порушення зору і слуху;
- зниження температури тіла;
- звуження або розширення зіниць;
- часті напади аритмії і тахікардії.
Дуже рідко, але можуть розвинутися епілептичні припадки, які призводять до серйозних проблем дихальної системи і появи коматозного стану. Одним з найважчих ускладнень нікотинового отруєння стає дихальний параліч. Така патологія здатна спровокувати летальний результат.
Отруєння хронічного характеру
При дуже тривалому стажі куріння у особистості може початися хронічне нікотинова інтоксикація. В даному випадку, організм, регулярно отримуючи чергову порцію токсичних речовин, поступово адаптується до отрути і отруєння проходить непоміченим. Але це не означає, що його немає.
При регулярному курінні патологія ускладнюється і загостренням всіх хронічних процесів. В цілому, відбувається посилення всіх неприємностей, які несе з собою куріння. Це стосується стану здоров’я і самопочуття людини. При хронічній ступеня отруєння спостерігаються наступні симптоми:
- мігрені;
- почастішання пульсу;
- запаморочення;
- проблеми з травленням;
- болісні головні болі;
- висока ступінь стомлюваності;
- порушення пам’яті та концентрації уваги;
- порушення роботи серцево-судинної системи;
- проблеми з нервово-психічний стан людини.
Хронічна нікотинова інтоксикація у деяких випадках може дати ускладнення на роботу органів зору. У людини може розвинутися кон’юнктивіт, знижується чутливість роговидного шару очі і впасти гострота зору. Нерідкими стають стоматологічні проблеми. Сильно страждають органи дихальної системи.
Найбільш небезпечними ускладненнями при хронічній ступеня нікотинового отруєння стають порушення в роботі серця.
Даний стан може проявлятися у розвитку багатьох диспепсичних порушень. Ці симптоми відносяться до роботи ШЛУНКОВО-кишкового тракту і органів травлення. Вони можуть бути наступними:
- Печія.
- Нудота.
- Блювотні позиви.
- Розлади травного ТРАКТУ (діарея або запори).
- Послаблення або повне зникнення апетиту.
- Підвищення пітливість і слиновиділення. Це пояснюється розвитком судомних станів шлункових судин.
З боку ЦНС медики при хронічній стадії отруєння нікотином діагностують розвиток атаксії (розладу координації), поліневриту (захворювання нервових стовбурів) і невритів (запальних змін патологічного характеру у структурі нервової тканини). У хворих відмічається порушення мови і ходи. Аналіз крові виявляє в даному випадку зниження лужності і помірний лімфоцитоз (збільшення лімфоцитів).
Лікування нікотинової інтоксикації
Що робити, коли людина проявляє симптоми отруєння нікотином? Необхідно викликати бригаду медиків. А до приїзду швидкої надати потерпілому першу допомогу. Вона полягає в наступному:
- Винести потерпілого на свіже повітря, або повністю відкрити всі вікна.
- При втраті свідомості дати понюхати людині нашатир.
- Коли людина прийде в себе, змусити його прийняти який-небудь ентеросорбент.
- Укласти постраждалого набік. Це слід зробити, щоб у випадку блювоти людина випадково не захлинувся блювотними масами.
- Напоїти будь лужним напоєм. Можна дати слабкий солодкий чай, молоко або питну воду.
Важкі стадії отруєння нікотином лікуються тільки в умовах лікарні. Потерпілому проводять інтенсивну терапію з використанням інгаляції карбогену і кисню. При порушенні дихальної функції хворому вводять атропін і проводять штучне стимулювання роботи легенів. У разі припинення серцевої діяльності вводять адреналін в розчині.
При попаданні нікотинових сполук в шлунок, медики призначають промивання використовують розчини таніну, калію перманганату і суспензії активованого вугілля. Дані кошти приймають всередину кожні чверть години, запиваючи водно-йодним розчином (по столовій ложці).
Також пацієнту при никотиновом отруєння призначається сольове проносне, при розвитку діареї проводиться ін’єкційне введення морфіну і прогрівання живота. Якщо відзначається судорожне стан, хворому вводиться барбаміл або гексенал. А при особливо сильному збудженні пацієнту призначають броміди або валеріану.
Коли стан пацієнта поліпшується, медик оцінює всі наслідки никотинного отруєння. Вони можуть бути різні, нікотин здатний руйнувати практично всі внутрішні органи і системи. Але найбільш схильна никотиновому впливу ЦНС.
Курцям слід задуматися, коли вони в черговий раз беруть сигарету – а чи варта гра свічок? Адже нікотинове отруєння далеко не завжди закінчується благополучно. І в деяких випадках медична допомога може виявитися просто безсилою. Бережіть себе!