Вплив куріння на організм людини

Вживання цигарок – одна з шкідливих залежностей, яка по тяжкості впливу на організм прирівнюється до деяких наркотичних засобів. Вплив сигарет на організм людини настільки ж руйнівна, як і вплив марихуани, гашишу та інших наркотиків, які мають рослинну основу.

Використання тютюну до недавнього часу майже не засуджувалося широкою громадськістю.

Вплив сигарет

Нікотин — головний компонент тютюнових виробів, викликає не тільки фізичну залежність від його вживання, але і психологічну. З цим процесом знайомий кожен курець. Сильний стрес, вільний час, чим зайняти руки? Саме в ці моменти курець починає збільшувати кількість споживаного продукту.

На відміну від психологічної залежності, фізична прихильність виражається менш явно. Однак якщо проаналізувати те, як відбувається процес формування звички, можна скласти думку про те, як куріння впливає на організм людини. Пристрасть до сигарет розвивається дуже повільно, спочатку людина може викурити кілька сигарет в тиждень, тільки для того, щоб підтримати палить компанію. Потім доза може поступово збільшуватися, доходячи до кількох пачок в день.

Це призводить до того, що людина вже не уявляє свого життя без сигарети в руках. Спроба кинути палити супроводжується появою сильного дратівливості, неспокою і порушенням сну. Також з’являються і фізичні симптоми синдрому відміни. Вони полягають у погіршенні самопочуття, появою нападів нудоти і нестримного кашлю. Використання тютюну призводить до того, що в організмі починаються процеси, пов’язані з порушенням механізмів роботи внутрішніх органів.

За фактом, особливий шкоди внутрішнім органам завдає не сам нікотин, а тютюновий дим, утворений в результаті горіння.

Майже кожен внутрішній орган піддається негативному впливу тютюнових виробів. Рецептори, що мають чутливість до нікотину розташовані майже в кожній ділянці людського тіла. У більшій мірі від вживання тютюну страждають:

 • центральна нервова система;
 • тканини наднирників;
 • ганглії;
 • нервово-м’язові з’єднання;
 • сонна артерія;
 • легкі;
 • серце.

Саме на цих ділянках локалізуються рецептори, найбільш чутливі до шкідливих хімічних елементів, які утворюються в результаті горіння сигарети.

Вплив куріння на серце і судини

За даними проведених досліджень виявлено, що вживання всього однієї сигарети викликає появу спазмів судинної системи, які можна порівняти з підвищенням артеріального тиску на десять відсотків від норми.

Цієї кількості достатньо для того, щоб організм збільшив вироблення таких речовин, як кортикостероїди і адреналін. Ці речовини впливають на активність серцевого м’яза, прискорюючи її роботу. У підсумку, хвилинний об’єм крові, що проходить через цей орган збільшується в кілька разів.

Подібна ситуація є сильним стресом для організму. У більшості випадків збільшення серцевої активності необхідно тільки в ситуаціях, пов’язаних з шоком або порушеннями роботи серцевого м’яза. Але коли цей процес відбувається по кілька разів на день без очевидної необхідності – цей орган просто зношується.

За темою:  Що входить до складу тютюнового диму

Постійна активність серцевого м’яза і її посилена робота призводить до того, що порушується весь процес роботи цього органу. Саме в цей момент бере початок розвиток багатьох патологій. Крім того на їх розвиток впливає той факт, що посилена робота серцевого м’яза вимагає надходження в організм великої кількості кисню.

Однак саме курці відчувають з цим проблеми. Вплив тютюну на організм людини призводить до того, що звужується судинна система, через яку по внутрішнім органам циркулює кров. Звуження судинної системи означає те, що кров, доставлена до серця, буде мати набагато меншу кількість корисних речовин, ніж необхідно.

На це впливає і той факт, що в організмі курця утворюється така шкідлива хімічна речовина, як карбоксигемоглобін. Ця речовина утворюється в результаті з’єднання чадного газу і гемоглобіну. Завдяки його шкідливому впливу, процес доставки кисню з органів дихання в серце значно ускладнюється.

Всі ці фактори призводять до розвитку таких захворювань, як гіпертонія, стенокардія та інфаркт міокарда. Варто відзначити і той факт, що у людей залежних від вживання цигарок, ці захворювання протікають значно складніше, на відміну від людей, вільних від цієї залежності.

Також з’являються порушення в будові судинної системи. Кожен посудину починає змінювати свою форму, що призводить до відмирання навколишніх тканин. Це відбувається завдяки тому факту, що насичення крові поживними елементами сильно утруднено. Результатом появи подібних патологій зазвичай стає розвиток гангрени нижніх кінцівок.

Вплив тютюну на органи ШКТ

Як сигарети впливають на організм, зокрема, на розвиток захворювань органів шлунково-кишкового тракту питання, на яке вчені досі шукають відповідь. На думку деяких з них, що причиною появи такого захворювання, як виразка шлунка є наявність в організмі певних бактерій. Однак за даними статистики, у курців ризик появи подібних проблем в кілька разів перевищує ризики некурящого людини.

Це пов’язано з тим, що суджені судини під дією нікотину стають причиною шлункових спазмів. Порушення в їхній роботі призводить до того, що шлунок не отримує необхідну кількість кисню і корисних речовин. Імунітет органу та його тонус помітно знижується. Відбуваються порушення, пов’язані зі здатністю слизової оболонки протистояти зовнішнім подразникам. Також з’являються проблеми, пов’язані з виробленням шлункового соку.

Такі умови стають ідеальними для появи хронічних інфекцій. З початком їх появи і зниженням вмісту корисних речовин пов’язують появу шкідливих бактерій. Їх поширення призводить до того, що слизова оболонка не справляється зі своєю роботою. Саме це є першопричиною розвитку гастриту і виразки.

Куріння та його вплив на здоров’я людини полягають у тому, що спостерігаються проблеми і у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту. Всі речовини, утворені в результаті горіння тютюну за своєю суттю є отрутами, які накопичуються в тканинах і ушкоджують їх різні шари.

За темою:  Симптоми передозування нікотином

Лейкоплакія, невеликі виразки та інші проблеми в області рота, з часом можуть стати причиною розвитку онкологічних захворювань. Саме тютюновий дим головна причина їх появи.

Потрібно розуміти, що використання сигарет змінює чутливість до багатьох запахів і смаків. За даними досліджень, курці не здатні відрізняти відтінки смаку. Для них доступні тільки прості якості смаку, наприклад: гіркий, солодкий і солоний. Це відбувається в результаті того, що шкідливий тютюновий дим, глушить роботу певних рецепторів. Також сосочки, які відповідають за смакові відчуття, стають менш чутливими за рахунок постійного гноблення димом.

Вплив сигарет на дихальні органи

Шкоду сигарет на організм людини, а зокрема на органи дихання полягає в тому, що малі дози нікотину стають збудником певних центрів. Коли ця доза підвищується (кілька викурених сигарет підряд) ці центри пригнічуються.

Що цікаво, поки людина споживає нікотин, навіть наявність тривалого стажу куріння не надає особливого впливу на процеси стимуляції певних ділянок легень. Говорячи простою мовою, можна сказати, що людина не відчуває згубного впливу залежності на цей орган. Але процес відмови і йде за ним синдром відміни, призводить до того, що людина повністю відчуває на собі всі проблеми, які накопичилися в легенях за довгі роки. Багато курців говорять про те, що поява хронічного кашлю, постійна мокротиння і проблеми з диханням, єдина причина по якій вони повертаються до вживання тютюну.

Дія тютюнового диму і нікотину негативно відбиваються на всіх ділянках органів дихання. Верхні дихальні шляхи знаходяться в постійно роздратованому стані. Тривале вживання сигарет призводить до того, що з часом уражені ділянки збільшуються. Поступово під удар потрапляє кожен ділянку, що знаходиться в проміжку від гортані до легеневих альвеол.

Саме ці роздратування є причиною появи певних скупчень в бронхах. В подальшому, саме вони можуть стати провісниками розвитку таких захворювань, як:

 • хронічний бронхіт;
 • бронхоабструктивная хвороба;
 • пневмонія;
 • бронхоэктатическое захворювання.

Вплив куріння на організм жінок

Тютюнопаління в більшій мірі надає шкідливий вплив на жіночий організм, ніж на чоловічий. Залежність від вживання тютюнових виробів призводить до порушення в ендокринній системі і змінює її роботу. Найчастіше це виражається в зміні стану шкірних покривів. Вони набувають сіруватий відтінок, покривається дрібними зморшками і стають дуже сухими.

Крім цього, шкідливу дію сигарет поширюється і на репродуктивну систему. За статистикою, жінки, що вживають сигарети, в три рази частіше відчувають певні проблеми із зачаттям. Також існують побоювання з приводу самого процесу виношування.

Вагітність у таких жінок протікає значно складніше і в плані психології. Дуже часто жінки боятися за здоров’я майбутнього малюка, проте відмовитися від нікотину вони не можуть.

За темою:  Лікування бронхіту курця народними засобами

Саме нікотин, з усіх шкідливих речовин, утворених в результаті горіння тютюну, здатний проникати через плаценту і надавати певний вплив безпосередньо на плід. Це призводить до того, що діти курців при народженні страждають недобором ваги, а надалі стають схильні до різних хронічних захворювань.

Крім цього, особливу небезпеку для жіночого організму представляють ті речовини, які впливають на гормони. Проблема полягає в тому, що вплив цих речовин знижує вироблення естрогену. Цей гормон грає важливу роль в змозі кісткових тканин. Зниження його вироблення призводить до того, що ці тканини стоншуються і стають причиною появи остеопорозу.

Провісниками цього захворювання є проблеми з порожниною рота. Так як в першу чергу весь удар шкідливих речовин на себе беруть зуби. За статистикою більше половини жінок, які перебувають у віці за п’ятдесят років, мають певні проблеми з зубами.

Вплив сигарет на організм чоловіків

На що впливає куріння в цілому, вже було розглянуто, але необхідно приділити увагу якої шкоди наноситься саме чоловічому організму. Природа створила чоловіків значно витривалішими в плані фізичного стану. Однак використання сигарет завдає як прямий, так і непрямий удар по репродуктивної системи чоловічого організму.

Ця шкідлива залежність часто стає причиною погіршення якості та кількості сперми. Проблеми з судинною системою виражаються в проблемах з ерекцією і зниженням потенції. Дуже часто курці зі стажем мають проблеми з простатою, виражені в таких захворюваннях, як аденома та аденокарцинома.

Крім цього, страждає і майбутнє потомство. Дуже часто діти курців потрапляють під категорію часто хворої дитини. Використання сигарет одним з батьків призводить до того, що їх потомство народжується зі схильністю до різних хронічних захворювань.

Висновок

Вплив куріння на організм людини надає настільки величезної шкоди здоров’ю, що рано чи пізно питання позбавлення від цієї шкідливої звички постає найбільш гостро. Але на жаль, здатність організму до регенерації не настільки сильна, щоб всі проблеми пішли відразу.

Чим швидше людина усвідомлює весь спектр проблем, які приносить йому вживання нікотину, тим легше йому буде чинити опір симптомів, що супроводжують синдром відміни. Сьогодні існує безліч методик, з допомогою яких можна позбутися від цієї згубної пристрасті. Кожен метод по-своєму гарний, але вибирати його потрібно ґрунтуючись на індивідуальних показниках організму.

MAXCACHE: 0.39MB/0.00886 sec