Синдром відміни куріння

Про те, що при курінні значно скорочує собі життя, відомо всім. Активно працює антитютюнова пропаганда, що діють заборони на куріння приносять свої плоди. Все більше людей замислюються про те, як назавжди розлучитися із згубною залежністю. Але у багатьох такі плани так і залишаються в думках.

Далеко не всім завзятим курцям вдається легко кинути палити. Адже нікотинова складова сигарети стимулює роботу нервової, кровоносної та дихальної системи, бере участь у метаболізмі. Без проблем забути про куріння людям заважає синдром відміни нікотину. Організм не може перебудуватися на безникотиновый режим і штовхає людину знову в обійми сигарет.

Суть патологічного процесу

Синдром відміни куріння проявляється непереборною тягою закурити після відмови від сигарет. Тютюнопаління викликає в організмі серйозну залежність на психологічному і фізичному рівні. При проникненні нікотину в організм курець відчуває ейфорію і прилив сил (це відгомони впливу нікотинового речовини на ЦНС).

Нервова система швидко формує умовний рефлекс: куриш – отримуєш задоволення. Так відбувається становлення залежності на психологічному рівні. З подібним рефлексом здатний впоратися лише сам курець, підключивши силу волі і прагнення припинити губити своє здоров’я.

Психологи радить при відмові від куріння втрачений рефлекс «задоволення» замінити на інший, не менш приємний, але більш здоровий. Наприклад, спорт, танці, пробіжки або які-небудь захоплення та хобі.

Синдром відміни при відмові від куріння наркологи називають «нікотинової абстиненцією».

Нікотин активно бере участь у всіх обмінних процесу людського організму. Він втручається в роботу буквально кожної клітинки. Активно впливає він і на всю периферичну нервову систему. При тривалому терміні куріння це стає звичною нормою.

Людина курить, щоб відчувати себе добре. Формується залежність і на фізіологічному рівні. При спробі кинути палити всьому організму доведеться перебудовуватися на новий режим функціонування, без участі нікотинового стимулятора. Це часом буває практично нездійсненно.

Скільки триває синдром відміни нікотину

Нікотинова абстиненція виражена в багатьох неприємних симптомах. Тривалість і яскравість даного процесу індивідуальні для кожної особистості. Залежать вони від:

 1. Віку.
 2. Стажу паління.
 3. Статі людини.
 4. Наявності мотивації.
 5. Стану здоров’я.
 6. Генетичних факторів.
 7. Кількості споживаних сигарет на добу.

Людина може навіть сам психологічно і несвідомо впливати на появу у себе нікотинової ломки. Він, вивчивши всі наступні можливі неприємні відчуття, мимоволі налаштовує себе на труднощі. Курець вселяє собі думку про те, що обов’язково буде складно і важко кинути палити, тим самим провокуючи розвиток даного синдрому.

За темою:  Таблетки від паління Чампикс: відгуки курців

Фактори ризику нікотинової абстиненції

Фахівці відносять до факторів ризику появи яскраво вираженого синдрому відміни куріння підлітків. Юні особистості, прагнучи виглядати старше і презентабельно, з властивим їм легковажністю, не замислюються про сумні наслідки тютюнопаління. У людей, які почали палити в дитячому віці, дуже великий ризик розвитку нікотинової абстиненції.

Статистика сумно говорить про те, що тяга до сигарет стрімко молодшає. Сучасні люди пробують першу затяжку вже в 10-12 років. За даними Росспоживнагляду близько 30% дітей шкільного віку є курцями.

До факторів ризику розвитку важкого синдрому відміни відноситься і наявність хронічних патологій. Причому у курця зі стажем, як правило, зустрічається навіть не одне хронічне захворювання. Серед таких осіб складно знайти повністю здорової. Цей факт призводить до появи складної і тривалої нікотинової абстиненції.

Симптоми синдрому відміни нікотину

Нікотинова абстиненція не має єдиного симптоматичного комплексу. Існує кілька найбільш частих проявів, на які скаржиться більшість кидають палити. Але в будь-якому випадку, буде неможливо передбачити, чи з’являться вони у даної особи чи ні.

Складно пояснити, скільки неприємна симптоматика буде переслідувати людину – все дуже індивідуально. До частих скарг з приводу скасування куріння люди відносять наступні прояви:

Нездужання неврологічного характеру. До їх розвитку причетні зміни в роботі серцево-судинної системи. Це:

 • головні болі;
 • запаморочення;
 • слабкість і млявість;
 • підвищена сонливість.

Після відміни нікотину, який стимулював тиск, кровоносні судини змушені перебудовуватися на новий лад. Що і призводить до подібних проявів.

Зміни настрою. Дані розлади пов’язані з недоотриманням мозку нейромедіаторів. Якщо при палінні нікотин активно сприяв виробленню гормонів «радості», то після відсутності стимулу мозку потрібен час, щоб почати формувати гормони самостійно. До цього моменту колишнього курця переслідують:

 • нервозність;
 • безсоння, поганий сон;
 • депресивні стани;
 • постійне відчуття невысыпания;
 • відсутність радісного сприйняття світу;
 • астенічні прояви (нетримання емоцій, нестерпність зовнішніх подразників: звуку, світла, запаху).

Збільшення апетиту. Один з найпоширеніших і властивих симптомів при нікотинової абстиненції. До постійного бажанням їсти після скасування сигарет наводять дві причини:

 1. Відсутність необхідного нікотину, який раніше активно стимулював метаболізм.
 2. Розвинувся стрес від втрати звичного куріння. А будь-який стрес більшість людей звикло «заїдати» смачною їжею.

Проблеми ШКТ. Відсутність звичного нікотинового стимулятора призводить до запорів і розладів стільця, відчуття хворобливості в області очеревини. Адже при палінні нікотин є стимулятором перистальтики, після його відсутності кишечнику потрібен час для перебудови і здорового функціонування.

За темою:  Чому хочеться спати і їсти коли кидаєш курити

Календар нікотинової абстиненції

Синдром відміни куріння проходить досить плавно, не мучачи людини різкими стрибками неприємних симптомів. Як саме проявляється дана абстиненція, можна побачити в таблиці:

Час з моменту останньої сигарети Симптоматика
1-3 день

проблеми з засипанням;

легка роздратованість;

зниження апетиту;

підвищення тривожності

3-6 добу

неспокійний сон з частими просыпаниями;

поява депресії;

відрижка та печія;

відчуття «стиснення» серця;

запаморочення при нахилі;

шум у вухах

6-9 день

лущення на шкірі, поява дрібних прищиків;

набряклість обличчя і кінцівок;

якась розгубленість;

психоемоційна нестабільність;

відчуття слизового кома в горлі;

болючість живота

9-12 добу

слабкість;

запаморочення;

розлади ШКТ;

шкірні проблеми (сухість або, навпаки, жирність);

сухий кашель;

безсоння;

сонливість вдень

12-15 день

зростаюче бажання покурити;

сильна нервозність;

плаксивість;

дратівливість;

запори;

проблеми з апетитом;

кашель поступово переходить у вологий;

депресивність

15-18 добу

сильне посилення апетиту;

хворобливість м’язів;

болі живота;

ломота кісток;

часті застуди

18-21 день

підвищення пітливості;

тремор рук/ніг;

біль в області правого предреберья;

гіркота у роті;

постійна спрага;

почастішання сечовипускання

21-24 добу

сильний вологий кашель;

порушення стільця;

непереборний апетит;

печія після прийняття жирної їжі;

сухість і лущення шкіри

24-27 день

стійке зниження тиску;

сильні запаморочення;

алергічні висипання і герпес;

підвищення збудливості;

посилення тяги до куріння;

продовження безсоння

27-30 добу

відновлення перистальтики кишечника;

поліпшення стану шкіри;

зменшення кашльового синдрому;

легка загальмованість;

сонливість

Після першого місяця з моменту відмови від сигарет симптоматика фізичної залежності загасає. А ось психічна звичка ще дуже велика. Протягом півроку людини буде тягнути закурити. У нього відзначаються яскраві спогади про те, як чудово було палити і насолоджуватися ароматним димом.

Період з другого по третій місяць є найскладнішим в психологічному плані. За статистикою саме в цей час люди знову повертаються до куріння.

Переважна більшість колишніх курців відзначають, що найбільшого піку синдром відміни досягає на 4-7 добу з моменту відмови від шкідливої звички. Це саме той момент, коли організм розуміє, що нікотинового допінгу вже не буде і йому слід перебудовуватися на здоровий рівень роботи.

Саме в цей переломний момент слід докласти всі зусилля і не закурити знову. В цьому випадку всі внутрішні системи почнуть потихеньку «згадувати» своє здорове існування і працювати по-новому.

За темою:  Таблетки Корида від куріння

Чим допомогти при синдромі відміни

Щоб полегшити негативні прояви, багато колишні курці використовують никотинозаместительную терапію. Даний спосіб медики рекомендують тим людям, у яких відзначено великий стаж куріння, а кількість викурених сигарет на добу варіювалося від однієї пачки. Що використовують у даному випадку?

 1. Нікотинові жувальні гумки (Нікоретте, Никотинелл).
 2. Пластирі з нікотином (Никотинелл, Нікоретте, Никвитин).
 3. Нікотинові спреї-інгалятори (Антитютюн, Нікоретте).

В інших випадках застосування даних засобів не потрібно. У більшості випадків нікотинова «ломка» протікає згладжено і не доставляє колишньому курцеві особливих незручностей.

Дуже важливо в період перебудови організму на здоровий рівень роботи звертати увагу на власне самопочуття. При прояві дуже тяжких і нестерпних процесів негайно звернутися до лікаря.

При сильному кашлі варто сходити на консультацію до терапевта, якщо мучить запаморочення, мігрень, необхідно відвідати невропатолога. На тлі відмови від нікотину у людини можуть почати розвиватися захворювання.

Досвідчені наркологи радять на тлі синдрому відміни більше спати. Людини і так тягне до сну через фізичних проявів нікотинової абстиненції. А уві сні впоратися з негативними проявами простіше і швидше. Деякі фахівці рекомендують кинути палити під час якоїсь застудної хвороби.

Помічено, що в цьому випадку симптоматика нікотинової ломки буде дуже слабо виражена або зовсім відсутні. Пояснюється це тим, що при захворюванні всі свої сили організм кидає на боротьбу з хворобою, а на прояв синдрому відміни просто не залишається сил.

Після закінчення хвороби відведіть більше часу спорту та активним фізичним вправам. Це допоможе організму швидше впоратися з нікотиновою ламкої. Не забувайте і про зростаючий апетит в ці дні. Щоб не набрати зайвої ваги, переглянете і відкоригуйте власний раціон.

У перший місяць синдрому рекомендується більше пити, приймати вітаміни, вживати більше кисломолочної продукції, перейти на овочі і фрукти. Полюбіть і баню – сауну з її цілющим кліматом допоможе організму швидше прийти в норму. Удачі!

MAXCACHE: 0.39MB/0.01230 sec