Профілактика наркозалежності

Розвинене суспільство володіє безліччю інформаційних і технічних досягнень, що дозволяють поліпшувати і полегшувати життя людей. Але одночасно зі зростанням переваг відзначається і збільшення проблем, які серйозно шкодять людям. До однієї з найстрашніших бід відносять наркоманію.

Сучасна проблема наркозалежності досягла величезних масштабів. Її розростання йде в страхітливих темпах і часом обганяє існують і розробляються способи боротьби з нею. У зв’язку з цим у нашому суспільстві дуже важлива профілактика наркоманії та токсикоманії.

На чому базуються профілактичні заходи

Профілактичні заходи переслідують одну мету – створити міцний і працюючий комплекс заходів. Саме при одночасному поєднанні найбільш ефективних заходів від профілактики можна отримати максимум користі.

Наркотична залежність – людський стан, при якому всі думки особистості зосереджені на пошуку чергової дози заради отримання ейфоричного насолоди або позбавлення від існуючого дискомфорту (психічного/фізичної).

Заради жаданої дози наркоман здатний на все; він переступає через рамки пристойності, моральних цінностей. Наркозалежний йде на грабежі, розбійні напади і вбивства. Людина цілком перебуває під владою наркотичного засобу і підпорядковується власним хворим потребам. Його психічна особистість наповнюється егоцентризмом, а фізична виснажується.

Підсумком стає неминуче падіння вниз по соціальних сходах, втрата сім’ї, родичів і друзів. Коло спілкування наркозалежного наповнюється антисоціальними особистостями. Даний людина перестає бути цікавими суспільству і приносить одні лише проблеми.

Тому суспільство прагне всіма силами скоротити ріст і чисельність наркозалежних, використовуючи всі наявні для цієї мети, а осіб, які вже залежних від наркотиків, повернути повноцінне життя.

Найдоступнішим методом досягнення даних прагнень і є профілактика наркозалежності. Проводити її слід, перш за все, в школах, серед підлітків. Адже саме молоді люди, перебуваючи на складному рубежі свого перехідного віку, падають жертвою наркотиків.

При грамотному поході і наявності доступної інформації діти прекрасно здатні сформулювати у себе справжню цінність наркотиків. Зрозуміти, що насправді являють дані кошти. І до чого призводить наслідки вживання нарковмісних речовин.

На кого спрямована профілактика

Дані питання стосуються кожної людини, в даному випадку цільова група тут досить обширна і зачіпає велику частину населення. Особливо необхідна профілактика серед тих осіб, які є «ядром» цільової аудиторії. Це такі люди:

 1. Підлітки. Серед підростаючого покоління великий ризик опинитися під згубним впливом осіб, які розповсюджують наркотики. Цікаві діти можуть взяти нарковещество на пробу. А їх ще не до кінця сформована і усталена психіка легко піддається якомусь впливу ззовні. Ця група громадян найбільш вразлива перед наркотиками.
 2. Люди, які вже встигли хоч раз спробувати наркопрепарати.
 3. Особи, які застосовують наркотичні речовини на постійній основі.
 4. Особи, які вдаються до наркотиків по роду своєї професії (зокрема займаються проституцією).
 5. Співзалежні. Це та група людей, які входять в соціальний коло спілкування з наркозалежною особою.

Так як наркоманію (токсикоманію, тютюнопаління) відносять до розряду небезпечних, смертельних захворювань, найбільший ефект можна отримати при об’єднаної роботі всіх існуючих структур:

 1. Медичні фахівці проведенням різних профілактичних заходів.
 2. Законодавчі влади своєчасною розробкою законів і внесенням коректив у вже наявні постанови, що стосуються боротьби з наркоманією.
 3. Силові структури забезпечують контроль за виконанням існуючих законодавчих заходів, що проводять вони і спецоперації по купіруванню розповсюдження наркоречовин.
 4. Наукові організації працюють над створенням препаратів, які можуть бути корисними при лікуванні наркозалежних осіб.

Серед усіх цілей фахівці виділяють одну, найбільш важливу – це первинна профілактика наркоманії серед підлітків. Проведення різноманітних агітаційних заходів, включаючи бесіди, семінари, перегляд відеофільмів, є найбільш дієвим методом, що належать до профілактичної роботи.

Заходи з профілактики наркоманії в навчальних закладах

Від якості проведеної роботи в даному напрямку безпосередньо залежить життя та існування потенційних наркозалежних осіб, їх оточуючих і самого суспільства. Саме тому заходи, спрямовані на роботу з підлітками, повинні ретельно готуватись і розроблятися.

Історія російської наркоманії

В нашій державі захоплення нарковеществами було широко поширено ще на початку XX століття. Частіше в ходу були опіати і кокаїн. Але, до 30-х років Радянський Союз зміг практично знищити цю проблему.

За даними статистики, в 60-х роках минулого століття в СРСР був зафіксований найменший відсоток наркозалежних.

В їх число в основному входили люди, що придбали залежність в процесі лікування, морфинисты і пацієнти психдиспансерів, які вживали наркотики за рецептами лікаря. Як влади змогли добитися такого успіху, враховуючи, що профілактичні заходи не проводилися? Пояснень декілька:

 • найжорстокіший контроль над людьми;
 • відсутність корумпованості чиновників;
 • ізоляція СРСР від ряду інших країн (горезвісний «залізних завіс»).

В то далеке і «чисте» від наркопрепаратов час профілактичні заходи базувалися на пропаганді небезпеки використання морфію, як ліки. А до рідкісних наркоманам у громадян було швидше співчуваюче настрій, як до повністю збитковим особистостям, інвалідам.

Навіть статті в КК СРСР про наркоманію не існувало, адже все пояснювалося в ідеальному форматі, наркозалежних серед радянських громадян немає і бути не могло. Але к 70-м рокам минулого століття влада вже не могли ігнорувати зростаючий зростання наркоманів. Наркотики надходили в основному з районів Середньої Азії, де процвітала традиція вирощування конопель і маку.

Проблему продовжували замовчувати, адже саме своєчасна профілактика наркоманії серед молоді змогла б тоді принести відчутну користь. Але прийшов 80-й, який і став переломним. Саме в той період виник новий вигляд наркомана, як якогось героя. Серед найбільш поширених наркотиків тих часів були:

 • опій;
 • ефедрин;
 • первітин.

Більш того, наркозалежним стало просто модним бути. Володіти слідами від ін’єкцій і постійно почухувати місця ін’єкції здійнялося на пік популярності. Наркоманія стала розростатися з геометричною прогресією. Швидко організовувалися і налагоджувалися наркотрафіки, перевалочні бази і пункти розповсюдження.

Наркомани часів СРСР перетворилися на якийсь предмет зростаючого інтересу суспільства, адже дані хворі занадто яскраво виділялися серед загальної маси.

У 90-х на країну обрушилася справжня епідемія з розповсюдження наркоречовин, особливо в підлітковому сфері. У наші дні можна помітити незначне зменшення кількості наркозалежних, але таке порівняння йде на показниках занадто високої смертності серед наркоманів.

В цілому в нашому сучасному світі тенденція до збільшення наркоманії залишається на високому і небезпечному рівні. У РФ органи наркоконтролю стверджують, що близько 5,5% усього населення є наркоманами.

Нюанси підліткової роботи

Бесіди з профілактики наркоманії серед молоді повинні стати важливою і невід’ємною частиною профілактичного освітлення. Для цього в навчальних заклади організовуються та проводяться семінари, лекції, влаштовуються перегляди документальних фільмів. Дана робота, щоб мати успіх повинна вестися на регулярній основі.

Грамотна профілактика наркоманії серед підростаючого покоління стане головним стримуючим чинником і дозволить в рази зменшити кількість підлітків, які вживають наркотики.

Принципи профілактичної роботи, які використовують педагоги і соцпрацівники базуються на заповненні існуючих інформаційних прогалин. Дані заходи передбачають також і організацію регулярно працює потоку інформації і реклами через ЗМІ про шкоду наркоманії. Вся подана інформація молоді зобов’язана володіти наступними критеріями:

 1. Мати позитивне русло без навіть натяку на депресивність.
 2. Всі наявні негативні дані зобов’язані відображати лише підсумки згубного впливу наркозасобів.
 3. Публікується інформація в ЗМІ повинна уникати різних сцен безпосереднього використання наркопрепаратов.
 4. Будь підносили текст зобов’язаний бути простим у розумінні і йти в якості рекомендацій.
 5. Всю підготовку необхідних для роботи матеріалів повинні проводити фахівці: психологи, лікарі-наркологи, представники правоохоронних органів, соцпрацівники.
 6. Одночасно з профілактичними заходами боротьби, повинна бути створена розвинена мережа телефонизированный служби довіри, де проводиться щодобове консультування.

Телефонні служби, як один із методів профілактики

Точки телефонних ліній, організовані з метою проведеної профілактики, здатні стати зв’язуючим містком між населенням. Також дані телефонні служби зможуть допомогти виявити існуючі наркопункты. До телефонних ліній, що працюють в даній сфері, можна віднести наступні служби:

 1. «Гаряча лінія». Її метою стає детальна і докладна інформація про осіб по всім нюансам, пов’язаним із залежностями.
 2. Цілодобовий телефон для підтримки наркозалежних. Бесіди ведуться там вузькопрофільними фахівцями в області наркології, алко — та токсикозависимости.
 3. «Телефон довіри». Від «гарячої лінії» дана служба відрізняється тим, що в її випадку за телефоном присутні досвідчені психологи, які відповідають і консультують всіх бажаючих.

Слід розуміти, що наркоманія – це не індивідуальне заняття і звичка, а смертельна залежність, що призводить до смертельних наслідків: СНІД, ВІЛ, гепатити та венеричні хвороби. Поєднувати вживання наркотичної зарази і навчання просто нереально, тому особи, які втягнулися в згубну пристрасть, швидко стають потенційно небезпечними.

Для створення більш результативної профілактики щодо виявлення, лікування і подальшої соціальної адаптації залежних осіб, потрібна грамотна законодавча основа. Адже необхідно знати, що буде і адміністративне покарання за використання наркоречовин, і кримінальна за поширення і зберігання наркопрепратов. А також можливість повністю обстежувати осіб, причетних до наркоманії.

Види профілактики

За класифікацією ВООЗ, профілактика, що стосується проблеми наркотичного та іншого виду залежностей, підрозділяється на три категорії:

 1. Первинна.
 2. Вторинна.
 3. Третинна.

Первинна профілактика

В її завдання входить створення запобіжних умов для гальмування розповсюдження наркоречовин. У методиці цього роду профілактичних заходів, фахівці виділяють наступні напрямки:

 • просвітницька робота, проведена з молоддю і підлітками;
 • виховання населення на наявність у людей санітарно-гігієнічних навичок;
 • використання існуючих адміністративно-законодавчих постанов;
 • громадська широкомасштабна боротьба з зростанням розповсюдження наркоречовин та їх використанням.

Вторинна профілактика

В цілях даного виду робіт фахівцями проводяться необхідні заходи з раннього визначення осіб, які приймають наркотики. Дані люди проходять необхідне лікування. Також проводять роботи по можливому виникненню рецидивів та організації підтримуючої терапії.

Схильність людей до наркотиків виявляється при наявності у людини певних психопатичних схильностей. Такий схильністю мають підлітки:

 • схильні до істерії;
 • з нестійким характером;
 • схильні до розвитку депресивних станів;
 • негативно сприймають встановлені соціальні норми поведінки;
 • відрізняються високим рівнем терпимості до відхилень будь-якого типу від психічних/соціальних установок.

Третинна профілактика

В основні завдання третинних профілактичних заходів входить медична і соціальна адаптація/реабілітація осіб, що страждають наркотичною залежністю. Даний вид профілактичної діяльності передбачає і виявлення наявних пунктів розповсюдження наркоречовин. Так як у підлітків відзначається високий рівень солідарності, то навряд чи від них варто чекати відомостей про сотоварищах за наркозалежності.

У даних ситуаціях використовуються способи фронтального дослідження всього оточення цієї людини. З метою визначення кола наркоманів і витоків місця, розповсюджує наркотики. Дуже важливим у профілактичних заходах стає сукупність роботи підліткової наркослужбы, комісії у справах неповнолітніх та відповідних органів МВС.

За темою:  Вартість реабілітації наркоманів

MAXCACHE: 0.39MB/0.00598 sec