Ефект кокаїну: як діє, ознаки, наслідки

На сьогоднішній день кокаїн є одним з найбільш поширених і небезпечних наркотичних засобів. Вживання цієї речовини веде до серйозного звикання, деградації, а також знищує всі функції і системи організму людини. Летальний результат від серцевого нападу в результаті «передозу» наркотиком або спроба самогубства – це те чим пахне кокаїн.

Як діє кокаїн? Як розпізнати наркомана, який вживає дана речовина, і які наслідки вживання кокаїну для здоров’я? Детально про все це розповімо нижче.

Що являє собою кокаїн

Наркотик кокаїн має рослинне походження. Його отримують з листя рослини коки, наукова назва якого – Эритроксилум. Росте кокка в тропічних лісах південної Америки. Рослина є потужним алкалоїдом і, проникаючи в організм, надає потужний вплив на психічну діяльність людини.

Аборигени, що населяли територію Південної Америки, користувалися эритроксилумом ще в III столітті н. е. Листя рослини жували чоловіки, що йдуть у військові походи і гінці, яких потрібно було подолати велику відстань, кокка надавала їм витривалості і наділяла силою і притупляв почуття голоду. Служителі священного культу застосовували листя для проведення обрядів, а також варили відвари для підняття настрою народу.

Але всупереч всьому цьому вживання эритроксилума не носило масовий характер. Широке поширення коки, як наркотичної речовини, виникло завдяки іспанцям, які захопили територію нинішнього Перу. Рабовласники заохочували невільників, трудящих на плантаціях, листям рослини. Вони тримали повний контроль над вирощуванням і продажем коки. До кінця шістнадцятого століття, торгівля наркотиком приносила величезні гроші. Не менше вісімдесяти відсотків людей, що населяли Перу мали відношення до наркоторгівлі.

Рослина в Європу було привезено мандрівником і дослідником Амеріго Веспуччі. Листя застосовували в якості наркотичного речовини аж до дев’ятнадцятого століття. В цей же час з листя зуміли одержати чисту речовину, яку було названо кокаїн.

Спочатку кокаїн масово використовувався в медичних цілях. В якості місцевого анестезуючого засобу застосовували порошок, який наносили зовнішньо, однак незабаром з’явилися інші речовини, що не володіють такими страхітливими наслідками. Перорально речовина застосовували для поліпшення настрою, підвищення бадьорості і зниження стомлюваності.

Велику популярність наркотичний засіб набув завдяки психоаналітика Зигмунда Фрейда. Він сам був кокаинозависимым і рекомендував його до вживання пацієнтам і знайомим. За допомогою кокаїну він намагався вилікувати депресію, нервові та психічні розлади, а також проблеми з потенцією. Таким чином, до кінця дев’ятнадцятого століття це речовина застосовували досить широко.

Коштувати згадати, що у складі популярного нині напою Coca-Cola до 1906 року містився кокаїн, звідси і походить його назва.

Через кілька десятків років стали з’являтися повідомлення про зафіксовані випадки летального результату у зв’язку з вживанням та передозуванням кокаїну. З’явилися наукові документи, що підтверджують виникнення залежності, деградацію особистості і шкоду для організму. У тисяча дев’ятсот двадцять другому році даний наркотичний засіб було офіційно внесено до списку заборонених препаратів.

Чергова хвиля популярності припав на 1970 рік. В цей час вживання кокаїну стало ознакою високого статусу. Зірки і громадські діячі відкрито пропагували вживання наркотику, своєю поведінкою створюючи міф про розкішне життя.

На сьогоднішній день близько сімдесяти відсотків від усього виробленого кокаїну споживається на території Північної і Південної Америки. Це характерно тим, що плантації з рослиною знаходяться в безпосередній близькості. Щорічно по всьому світу вживається близько 750 тонн кокаїну. У Росії також наркотик став досить популярним. Протягом останніх 5 років обіг і споживання речовини зросла щонайменше в 10 разів.

Кокаїн є елітним наркотиком, який можуть дозволити собі лише вищі верстви населення, однак на ділі все інакше. Перші дози дилери продають за невеликою ціною, до моменту, коли людина набуває залежність, потім вартість продукту збільшується багаторазово.

Ефект від наркотику

Після першого вживання кокаїну людина відчуває сильне задоволення, ейфорію, у нього з’являється енергія і прилив сил. Йому починає здаватися, що у нього з’являються нові, раніше невідомі здібності. Але властивості наркотику такі, що для того щоб випробувати ті ж відчуття, дозу доведеться збільшити.

Що відчуває залежний

При вживанні речовини, залежний відчуває наступні ознаки:

 1. Ейфорія. Після вживання дози, наркоман відчуває приплив позитивних емоцій, настрій значно поліпшується, він багато сміється. Людина стає товариським, відкритим. Кокаинист під впливом речовини може відкрити ті подробиці з особистого життя, які розумно зберегти в таємниці.
 2. Мозкова активність. Під впливом наркотику людині здається, що у нього значно посилилися розумові здібності, покращилася пам’ять, будь-яка задача може вирішитися в лічені моменти, з’явилися суперздатності. Але після того, як ефект кокаїну проходить, вся активність проходить без сліду.
 3. Прилив сил і енергії. У кокаинозависимого після чергової дози відчуває неймовірний приплив сил, у нього зникає потреба у сні, фізичні можливості здаються невичерпними. Збоку це виглядає інакше. У вживає пропадає координація у просторі, він втрачає рівновагу, падає. Спроби зробити що-небудь, виявляються безрезультатними.
 4. Рішучість. Кокаинист стає вкрай самовпевненим і всі його дії правильні. Вони не сприймають критику оточуючих людей. Але в стані сп’яніння, наркозалежні не можуть доробити розпочате, в іншому разі дії і вчинки, доповнені манією величі, могли б призвести до вкрай неприємних наслідків.

Що відбувається насправді

Наслідки кокаїну значно гірше, вони завдають величезної шкоди здоров’ю вживає. Розглянемо, яку дію кокаїну на організм наркомана:

 1. Судини починають активно скорочуватися.
 2. Підвищується температура тіла, частішає пульс, серцевий ритм і дихання.
 3. Блювотні рефлекси блокуються.
 4. При підвищенні дозування спостерігаються судоми, тремтіння в кінцівках.
 5. Передозування характеризується пригніченням дихання, що може привести до летального результату.
 6. Тривале вживання веде до змін в структурах головного мозку, можуть спостерігатися припадки схожі з епілепсією.
 7. Відбувається втрата апетиту, як наслідок залежний стрімко худне, організм виснажується, починається нестача вітамінів і необхідних елементів.
 8. Регулярне застосування речовини веде до виникнення психозів, депресій, з’являється манія переслідування, зорові і слухові галюцинації, розвивається параноя, у залежного пропадає мотивація та інтерес до життя. Результатом всього цього стає спроба суїциду.
 9. Вдихання кокаїну призводить до пошкоджень слизової оболонки носа, виникають виразки і кровотечі.
 10. Поєднання речовини і алкоголю може призвести до зупинки серця.

При вдиханні речовини ознаки вживання кокаїну проявляються вже через кілька хвилин і тривають протягом тридцяти хвилин, в окремих випадках тривалість може досягати двох годин. Тривалість симптомів залежить від якості речовини і від стажу залежного. З часом у наркомана виробляється кокаїнову звикання, дози збільшуються, а тривалість «кайфу» знижується.

Ознаки вживання

Кокаинщика можна обчислити за зовнішніми ознаками. У залежних змінюється манера поведінки, зовнішній вигляд стає неохайним, вони надмірно самовпевнені і т. д.

Зовнішні симптоми

Нижченаведені ознаки можуть говорити про те, що людина «сидить» на кокаїні:

 • розширені зіниці;
 • блідість шкіри;
 • гіпергідроз;
 • збільшення прискорення пульсу і дихання;
 • озноб;
 • розлади шлунково-кишкового тракту;
 • збільшення температури тіла;
 • постійні вірусні та інфекційні захворювання;
 • постійний нежить;
 • тремор верхніх і нижніх кінцівок;
 • гіперактивність;
 • блукаючий погляд;
 • часті носові кровотечі.

Тривале вживання веде до того, що у залежного з’являються судоми і напади, він стрімко втрачає вагу, зовнішній вигляд стає неакуратним. Білки очей найчастіше червоні з-за постійного недосипання і безсоння. Кокаинозависимому здається, що по ньому повзають комахи і кусають його, з-за цього він розчісує ділянки шкірного покриву до крові.

Психологічні симптоми

Прийом наркотику значно позначається і на поведінці залежної людини. Особливо небезпечні такі ознаки:

 1. Безпричинний сміх, підвищений настрій, відчуття щастя і ейфорія.
 2. Людина вважає, що йому все дозволено, він самозакоханий, гордовитий, багато розмовляє.
 3. Відбувається різка зміна настрою: безтурботний сміх може змінюватися нападами агресії.
 4. Наркоман може розмовляти з неіснуючими об’єктами або чути те, чого немає.
 5. Практично повністю зникає апетит, з’являється хронічна безсоння.
 6. Після того, як ефект від кокаїну пропадає людина стає роздратованою, млявим.
 7. З’являються проблеми у фінансовій сфері, людина може брати грошей в борг під різними приводами, згодом починає продавати речі з будинку.
 8. Залежний скритним стає, багато бреше. При спробах щось з’ясувати у нього, може зриватися на крик або всіляко йти від розмови.

Наркомани, залежні від кокаїну потребують якнайшвидшої допомоги лікаря нарколога. Грамотна реабілітація може подарувати шанс на повноцінне і здорове життя.

Наркотична ломка

Якщо наркоман вирішує припинити прийом наркотичної речовини, його починає мучити «ломка» або, кажучи простіше, «отходняк». Фізичними симптомами ломки є: нудота, блювота, сильні головні болі, лихоманка, тахікардія і хворобливі відчуття в м’язах тіла. Але основні муки наркоману приносять психологічні фактори.

Психологічні страждання виражаються в депресії, пригніченості, млявості, бажання відгородитися від усіх, залишитися наодинці з собою. Людина може намагатися знайти чергову дозу, коли це не представляється можливим, наркоман всерйоз замислюється про самогубство. Більшість з кокаїнозалежних гинуть саме при спробах суїциду, в період наркотичного відходняку. Позбавити від симптомів ломки може тільки грамотний психонарколог.

Передозування кокаїном

Незважаючи на думку психоаналітика Зигмунда Фрейда, який запевняв, що критична доза кокаїну настільки велика, що розглядати це питання не доцільно, сучасні лікарі і вчені не ставлять під сумнів шкоду кокаїну. В ході досліджень було встановлено, що смертельна доза чистого речовини становить близько одного грама. А для сильного кокаїнового отруєння часом досить і половини грама порошку, все залежить від індивідуальних особливостей організму та тривалості вживання. Зрозуміти, що у наркомана трапилася передозування речовиною можна за наступними симптомами:

 1. Шкірні покриви спочатку блідне, потім з’являється ціаноз (синюшність).
 2. Тіло може стрясати дрібна тремтіння, судоми і напади при епілепсії.
 3. Свідомість плутається, можуть спостерігатися запаморочення, людина не здатна відповідати навіть на найпростіші запитання.
 4. Слизові оболонки пересихають, у наркомана з’являється сильна спрага і зневоднення.
 5. Температура тіла підвищується аж до 41 градуса.
 6. З’являється озноб або гарячка, всі ділянки тіла покриваються холодним потом.

У разі передозування наркотиком, перше, що трапляється з організмом – це різке скорочення судин, серцевий м’яз зазнає зміни, з’являється коронарний спазм, який характеризується гострим болем в районі грудної клітки. Скачки тиску супроводжуються розривами судин в організмі, з-за чого виникають внутрішні кровотечі. Найчастіше у залежних трапляються ішемії та інсульт.

Якщо ви помітили хоча б один з перерахованих вище ознак, потрібно негайно викликати карету швидкої допомоги. Тільки екстрено надану лікування здатне зберегти життя наркомана. Адже передозування кокаїном дуже небезпечна і нерідко призводить до смерті залежної людини.

За темою:  Скільки тримаються наркотики в організмі людини

MAXCACHE: 0.39MB/0.01748 sec