Є стаття за вживання наркотиків

У людини бувають різні захоплення, одні безпечні і корисні, інші ризиковані і смертельно небезпечні. У число останніх входить пристрасть до наркотиків. Боротьба з цією забавою, якщо її можна так назвати, є особливо актуальною в наш час. Передбачена російським Законодавством стаття за вживання нарковмісних речовин?

Все починається з бажання випробувати нові відчуття, а от закінчується стійкою і згубною залежністю. Адже наслідки наркозалежності найчастіше смертельні. Саме тому прийом психоактивних препаратів строго контролюється в РФ. А що буде тим особам, які є наркоманами і регулярно вживають наркотичні засоби?

Наркотики і покарання

Говорячи саме про вживання психоактивних препаратів, відразу можна пояснити, що кримінальна відповідальність за вживання нарковмісних речовин не настає і як таких злочинів не відноситься. Але це не означає, що особі, залежного від наркотиків, дозволяється їх приймати. У даному випадку:

 1. Людина, що приймає наркотики, піддається адміністративному стягненню.
 2. Наркоман, у якого виявлять дозу будь-якого психоактивного препарату, підпадає під статтю КК РФ «за збут і зберігання». Ось в цьому випадку залежному вже доведеться познайомитися і з Кримінальним кодексом.

Відповідальність за вживання нарковмісних речовин

Якщо зафіксований факт вживання наркотичних засобів (без дозволу і вказівки лікарів), ця особа підлягає адміністративній відповідальності. В силу вступають три постанови Кпап Російської Федерації: статті 6.9; 20.20; 20.22. У них говориться наступне:

 1. Стаття 6.9. Забороняється вживання будь-яких наркотичних, психотропних і психоактивних препаратів. Виняток становлять випадки, коли дані кошти прописуються лікарем медиком.
 2. Стаття 20.20. Вона несе в собі більш вузьку спрямованість. Зокрема, в цій постанові йдеться про заборону на вживання наркоречовин в місцях, що належать до громадських. Також окремо розглядається випадок, коли особа, підозрювана у вживанні наркотиків, відмовляється пройти тестування і медосвідчення на факт прийому наркоречовин.
 3. Стаття 20.22. Вона говорить про використання наркопрепаратов особою, яка не досягла повноліття, і вказує на настання відповідальності в даному випадку батьків.

На підставі даних статей порушників передбачені наступні види покарань:

 • приміщення під арешт строком на 15 діб;
 • штрафні санкції у розмірі 4 000-5 000 рублів;
 • у разі використання наркозасобів підлітками, штраф накладається на батьків і становить 1 500-2 00 рублів.
За темою:  Які зіниці у наркозалежних

Якщо під статтю підпадає особа, яка не є громадянином Росії, дана людина буде видворений з країни. Але що вважати наркотиками? Формально всі наркотичні речовини внесені в список наркотичних та сильнодіючих препаратів. Причому, в різних країнах існує свій розроблений список. Його постійно коригують і доповнюють, але саме кримінальне покарання за вживання наркотиків не настає.

У грудні 2015 році в Росії було введено покарання і за використання препаратів, які належать до «потенційно небезпечним».

Які препарати вважаються наркотичними

Перш ніж з’ясовувати, чи є стаття за вживання наркотиків, і яке покарання піде, потрібно знати, що саме в нашій країні вважається нарковеществом. Дані небезпечні сполуки класифікують виходячи із спрямованості ефектів, які вони приносять. Всі наркотичні речовини, заборонені до вживання) розрізняються за трьома категоріями.

Нарковещества опіатної групи

Такі препарати крім ейфорії, несуть з собою і глибокий седативний (заспокійливий) вплив. До цього списку належать наркотики-опіати (на сленгу наркоманів вони позначаються «черняшка»). Це такі види наркотиків:

 • кодеїн;
 • тебаин;
 • героїн;
 • морфін;
 • метадон;
 • омнопон;
 • промедол;
 • трамадол;
 • фенталин;
 • етілморфін;
 • гідроморфін;
 • дигидроксикодеин.

Психостимулятори

Дані речовини являють собою строкату групу сполук, що володіють подібним впливом. При їх вживанні у людини різко зростає швидкість реакцій і розумових процесів. Правда, наслідки потім приходять згубні.

Деякі з психостимуляторів можуть викликати стійкі, яскраві галюцинації, тому даний список межує з психоделіками. До психостимуляторів відносяться наступні речовини:

 • кока;
 • ефедра;
 • ефедрин;
 • кокаїн (або крек, кокс);
 • екстазі (або адам, ХТМ);
 • амфетамін (або фенамін);
 • метамфетамін (або первітин).

Психоделіки (або галюциногени)

Їх вживання викликає в особистості потужні викривлення дійсності, що межують з психозами та порушеннями свідомості. До даної групи відносять:

 • ЛСД;
 • ДМТ;
 • СТП;
 • LSA;
 • кетамін;
 • ayahuasca;
 • мескалін;
 • циклодол;
 • MDMA і MDA;
 • РСР («пі-сі-пі»);
 • псилоцибін (псилоцин);
 • канабіс і його похідні (марихуана, гашиш тощо).

Аналоги наркотиків

До розслідування правопорушень і злочинів, пов’язаних із зберіганням (сюди можна віднести і вживання) і незаконним обігом наркозасобів, залучається кілька експертів. Фахівці здатні розібратися в найменших нюансах підозрілого речовини і з’ясувати, чи є воно наркотичним. Це дуже важливо, адже в законах, що стосуються наркотиків, йдеться про:

 1. Нарковмісних засоби та прекурсори (речовин, що беруть участь в реакціях, які призводять до отримання наркотику).
 2. Одурманюючих, психоактивних і психотропних препаратах.
 3. Аналоги даних заборонених речовин.
За темою:  Що буває від насваю: на що впливає

Подібні формулювання йдуть в законодавчих актах неспроста. Наркоіндустрія – заняття небезпечне, підступне і надзвичайно винахідливе. Поки влада країни підготовляють, оформляють і видають заборони на одні нарковещества, в підпільних лабораторних умовах створюється маса інших, що ще не встигли увійти під заборону.

Саме подібна історія сталася з спайсами. У свій час ці препарати, виготовлені на рослинній базі з включенням аналогів-синтетиків активних сполук конопель, вважалися «легальними». І встигли завдати світу чималу шкоду, перш ніж з боку уряду послідувала реакція у вигляді коригування до закону.

На території Російської Федерації спайс та їх похідні визнані незаконними.

Покарання для неповнолітніх

Хоч кримінальна відповідальність за вживання наркотиків і не настає (але частіше в таких випадках в силу вступає закон про зберігання наркоречовин), адміністративне покарання існує і досить суворе. Але як бути з особами, що не досягли повноліття?

Підростаюче покоління, на превеликий жаль, стає активними споживачами різних психоактивних речовин. Причин цьому багато – неувага і потурання батьків, погана компанія, соціальне неблагополуччя та інше. Що очікувати в цьому випадку?

 1. Кримінальне покарання за збут, зберігання та інші наркозлочини набирає чинності після досягнення особи віку 16 років.
 2. Адміністративна відповідальність починається пізніше – з 18 років.
 3. У всіх інших випадках відповідають за правопорушення підлітків батьки (про розмір штрафних санкцій було сказано вище).

Одна справа, коли нетямущі особистості просто вирішує побалуватися наркотою, але зовсім інше, коли дана особа цілеспрямовано займається поширенням наркопрепаратов на вулиці, в школі або іншому навчальному закладі. Криміналісти чудово знають, що за дрібним розповсюджувачем зазвичай тягнеться довга ланцюжок до набагато більш небезпечних та великих діячів.

«Покарати» або «пробачити»

КоАПом РФ передбачені і заходи «простительного» характеру. Тут все залежить від даного конкретного випадку. Про це безпосередньо йдеться у статті 6.9. Тобто існує можливість уникнути адміністративної відповідальності. У яких випадках це можливо?

 1. Звернутися до відповідного медустанову і пройти повний курс реабілітації і лікування від наркозалежності.
 2. Погодитися і письмово підтвердити свою згоду на проходження такої терапії замість передбаченого адміністративного покарання.
За темою:  Скільки амфетамін тримається в організмі

Слід розуміти, що в Росії відсутнє таке поняття, як «примусова госпіталізація». Даний крок з боку правоохоронних органів можливий лише у випадку, коли особа, яка перебуває під наркотичним сп’янінням, становить явну загрозу собі і оточуючим. Але навіть у такому разі необхідно його згоду на лікування.

Буде легалізація «легких» наркоречовин

Ця тема піднімалася ще в 2015 році. Президент Росії ясно і точно дав зрозуміти, що легалізації наркотиків будь-якого виду немає, не було і не буде. Але обговорення цього питання активно ведуться.

Про що говорять прихильники даного дозволу? Аргументи «За»:

 1. Різко знизиться значимість синдикатів по виробництву та поширенню нарковмісних речовин.
 2. Люди, зайняті розслідуванням таких злочинів (слідчі, судді та інші працівники), звільняться і зможуть зайнятися більш важливими і нагальними справами. Хоча, що може бути ще важливіше?
 3. Відбудеться «самознищення» наркоманів, такий «природний відбір». Зате знизиться і кількість злочинів, скоєних ними.
 4. Виробництво наркопрепаратов можна буде обкласти непоганими податками та суттєво поповнити скарбницю країни.

А ось противники легалізації дивляться на реальність більш тверезо і розумно. Що буде, якщо наркотики, нехай навіть найбільш «слабкі» легалізувати? Різко зросте кількість наркоманів. Причому сплеск появи потенційно небезпечних, непередбачуваних і непрацездатних особистостей стане раптовим і великим.

Кому захочеться виходити на вулицю і боятися кожного зустрічного людини? А раптом черговий перехожий виявиться наркоманом і спробує вбити лише через галюцинацій, прийнявши людину за страшне істота своїх бачень. А такий сценарій більш ніж імовірний, особливо після проведеної та узаконеної легалізації.

Так що навряд чи варто очікувати даних кроків. Варто пам’ятати, що в Росії дуже багато дії і вчинки, пов’язані з наркотичними речовинами, підпадають під ранг злочинів. Так було, є і буде.

MAXCACHE: 0.39MB/0.00170 sec