Метамфетамін: що це таке, формула мета

Метамфетамін – це похідне аналога ефедрину (амфетамін). Про потужні можливості даної речовини стимулювати працездатність і посилювати фізичну активність, забуваючи про сон і голод, було відомо ще понад 100 років тому. Але з часом медики (при його використанні) зіткнулися з небезпечними властивостями сполуки.

Дія метамфетаміну на людину виявилося настільки токсичним і руйнівним, що незабаром дану речовину перейшло до розряду наркотичних. На сьогоднішній момент метамфетамін внесено в перелік найбільш небезпечних наркотиків і заборонений для виробництва і реалізації.

Що таке метамфетамін: історія наркотичної речовини

Вперше цей препарат був синтезований в самому кінці XIX століття (1893 рік) хіміком з Японії Нагаї Нагаеси. А на початку XX століття японський учений Акіра Огата синтезував кристалічний метамфетамін. Називався препарат первітіном.

У 30-их роках минулого століття ця речовина активно і широко стали застосовувати для стимуляції бойового духу серед німецької армії. Пігулки первітину входили на офіційному рівні в стандартний раціон солдатів, танкістів і льотчиків Третього Рейху.

Сам Гітлер щодня отримував ін’єкції метамфетаміну від свого особистого лікаря.

Постійно вживаючи метамфетамін (вуличне назва «мет»), людина моментально набуває стійку залежність, яка формується на психічному і фізичному рівні. Позбутися від пристрасті особистість вже не в змозі.

По закінченню війни первітин активно використовувався в психіатричній практиці для терапії депресій, нервових розладів, психозів і нарколепсий. Його також включали в комплексну терапію ожиріння та цукрового діабету. Про те, що дана речовина провокує сильну залежність, стало відомо лише в 70-их роках.

З цього моменту реалізація та поширення мета строго контролюється, а сам препарат занесений у другий список психотропних сполук, розроблений Конвенцією ООН. В СРСР вже в 1954 році це засіб віднесли до наркосодержащим, а на початку 1975 виробництво метамфетаміну було припинено повністю. Сам препарат виключили з фармакопеї (офіційний збірник лікарських засобів).

Але в деяких країнах (Австралія, Данія, Канада і США) деякі медикаменти, створені на базі метамфетаміну, можна. Наприклад, препарат під назвою Desoxyn. Формула мета має наступні види:

 1. Раціональна C6H5CH2CH(CH3)NHCH3.
 2. Істинна (брутто-формула або емпірична) C10H15N.

Опис препарату

До складу метамфетаміну входить ряд об’ємних ізомерів. Це молекули, що мають однакову формулу, але розрізняються по відображенню і своїм хімічним властивостям. Наркотичний засіб формують такі ізомери:

 1. D-енантіомер. Відомий, як потужний стимулятор ЦНС, що володіє аноретическими властивостями (знижують апетит). Також він славиться, як сильний симпатомиметиків (речовина, що сприяє активному виділенню норадреналіну).
 2. L-енантіомер. Це з’єднання відноситься до лікарських сполук. Він входить до складу таких популярних препаратів, як Дезоксин, Метедрин і в інгалятор Вікс.
За темою:  Список наркотичних засобів

Розходження в хімічних властивостях даних ізомерів і визначає активний вплив метамфетаміну на людину. До складу наркотику входять D — і L-энантиомеры в рівних кількостях.

Властивості нарковещества

Щоб зрозуміти, як виглядає метамфетамін, згадайте про зовнішньому вигляді звичайної солі. Наркотик візуально схожий на неї – це кристалічний порошок білого кольору. Гідрохлорид метамфетаміну відомий під найменуванням «первітин» (на сленгу дане наркосоединение частіше називається «гвинтом»).

Метамфетамін має універсальне використання. Його приймають способом внутрішньовенних ін’єкцій, перорально та інгаляційно.

Метамфетаминовое з’єднання володіє талантом моментально розчинятися в жирових тканинах організму і швидко проникає у відділи головного мозку. З-за своїх хімічних особливостей молекула сполуки не руйнується в мозкових тканинах під впливом ферменту моноаміноксидази. Більш того, мет здатний зв’язуватися з цією речовиною, купируя його активність.

Це робить вплив і ефект наркотичного препарату більш тривалим і небезпечним. Адже зниження активності моноаміноксидази призводить до збільшення продукування і викиду в організм нейромедіаторів:

 • дофаміну;
 • серотоніну;
 • норадреналіну.

Дане бурхливий вивільнення моноамінів і визначає ефект метамфетаміну, провокуючого у людини справжню бурю захоплення і щастя. Потужний нейростимулятор діє не тільки на мозкові рецептори.

Він порушує серцевий м’яз, скелетну та бронхіальну мускулатуру, посилюючи артеріальний тиск і пригнічує апетит. Також із-за сильної стимуляції рецепторів мозку, наркотик призводить до розвитку гіперсексуальності і бурхливої ейфорії.

Види метамфетаміну

Найчастіше наркотик поширюють у вигляді порошку білого кольору, таблеток і кристаликів (його називає «лід»). В порошкоподібну речовину наркоділки можуть додавати різні домішки, через що він набуває і різноманітні забарвлення (світло-рожевий, темно-коричневий, синьо-фіолетовий).

В азіатських країнах найбільш поширене вживання метамфетаміну у вигляді пігулок (таблетки називають «шабу», «ябу»). Кристалічний наркотик можуть вдихати або палити. У льоду також існує кілька різновидів – він може бути повністю прозорим або володіти легким жовтуватим відтінком.

Лід найбільш поширений серед клубної молоді. Наркотик такого виду не має запаху і не привертає уваги. А дія його протягом 10-14 годин дозволяє людям веселитися тривалий час, не відчуваючи втоми.

При використанні метамфетаміну у вигляді куріння ефект виникає вже через 7-10 хвилин. А ударне дію смертельного наркозасоби на мозок настає набагато швидше, ніж при вдиханні.

За темою:  Що таке гвинт у нариков

У чому полягає небезпека

Метамфетамін – це наркотик, який вважається одним з найбільш небезпечних та руйнівних для людського організму. Особливу загрозу несе первітин, що виготовляється кустарним способом. Саме його активно і поширюють в клубах і на вулицях. До складу такого варива крім небезпечного наркотичного становить входять і багато отруйні, токсичні побічні продукти.

Ділки успішно використовують для створення первітину такі засоби, як:

 • антифриз;
 • акумуляторна кислота і літій;
 • очищувач, який використовується для пробивання каналізаційних труб.

Така пекельна суміш робить наслідки вживання метамфетаміну абсолютно непередбачуваними. А тривалість наркотичного сп’яніння та різноплановість впливу перетворюють даний засіб в один з найбільш небезпечних наркотичних препаратів.

Сленгові назви метамфетаміну включають понад 30 різних найменувань. До найбільш поширеним відносять «гвинт», «кришталь», «заведенням», «мет», «лід». До головної особливості пекельного варива відносять моментальне звикання до нього людини, навіть після першої проби наркотику.

Смертельна залежність

Дана наркотична речовина формує стійку залежність, причому пристрасть на психічному рівні розвивається набагато швидше. Для отримання залежності фізичної достатньо 2-3 уколу або тижневого вживання наркотику у вигляді пігулок. Наркологи відзначають три стадії метамфетамінової залежності:

 1. Слабка. Люди вживають наркотик, щоб відчувати постійну бадьорість, для схуднення та збереження активності. На цій стадії метамфетамін зазвичай використовують у вигляді куріння або ингалирования.
 2. Середня. Дана стадія залежності вже штовхає людину на використання внутрішньовенних ін’єкцій.
 3. Важка. Тієї ейфорії, яку наркоман відчував при перших дозах, вже немає. На цьому етапі залежність настільки сильна, що штовхає людину на будь-які вчинки і правопорушення. Наркоман не зупиняється ні перед чим для досягнення єдиної мети – видобутку чергової дози.

Дані стадії звикання мають індивідуальне час розвитку. Як швидко втягнеться особистість у наркотичний туман, залежить від вихідного стану здоров’я, звичного раціону і спадкових мають до формування залежності факторах.

Лікарями встановлено, якщо хтось із батьків страждає від будь-якого типу залежністю, ризик формування залежності у дитини зростає в 2-3 рази.

Про вже сформовану залежності говорить наявність наркотичної ломки людини. Даний синдром відміни – пряме свідчення фізичного пристрасть до наркотику. Такий абстинентний синдром у наркомана може тривати до 2-3 місяців і виникає він в 90% випадків регулярного прийому метамфетаміну.

За темою:  Ніж марихуана відрізняється від конопель

Перебуваючи в стані абстиненції людина, залежна від наркотиків, ризикує заробити параноїдальну шизофренію або впасти в коматозний стан. Синдром відміни розвивається через 7-8 годин з моменту останнього вживання нарковещества, у деяких залежних він може розвинутися через 3-4 доби. Особливо важко його прояв у перший тиждень ломки.

Лікування наркозалежності

Особи, які страждають від цієї залежності, можуть спробувати позбутися від хвороби тільки в умовах лікування в стаціонарі або реабілітаційному центрі. Враховуйте, що у разі пристрасті до метамфетамину найбільш яскраво виражена залежність саме психологічного плану. З нею справляється лише перебування у стінах реабілітаційного центру.

У перші дні терапії наркозалежності пацієнт проходить індивідуально розроблену програму детоксикації. Вона триває близько тижня. Метою даної терапії є купірування збудження мозкових рецепторів. Успішно допомагає в цьому медикаментозна терапія, що включає прийом:

 • глюкози;
 • галоперидолу;
 • вітамінів групи В.

Наркозалежному також вимагає кваліфікована консультація і допомога уролога, кардіолога і психіатра. Адже здоров’я належить повністю відновлювати. Метою реабілітаційної терапії лікування підключаються і методи психокорекції. Така комплексна робота, в процес втягуються родичі і близькі наркозалежного.

Пам’ятайте, чим раніше почати корекційний лікування наркомана, тим більше шансів на успіх всієї справи. З тривалістю залежності зменшується і гарантія на повне одужання. Як правило, на весь процес позбавлення людини від метамфетаминового пристрасті (з урахуванням соціалізації та реабілітації) йде близько 2-2,5 років.

MAXCACHE: 0.39MB/0.00758 sec