Наркотик екстазі МДМА: дія, шкоду

Екстазі – це заборонене наркотичний засіб, яке отримало широке розповсюдження в суспільстві. Управління по боротьбі з наркотиками США включило екстазі в «Список 1», в якому знаходяться наркотичні речовини, які становлять велику загрозу для життя, і які не застосовуються в медицині. У цей список потрапили такі речовини, як героїн, ЛСД, мескалін і псилоцибін.

Наркотик екстазі користується великою популярністю серед підлітків і молоді. За статистикою його вживали мінімум один раз більше десяти мільйонів людей, переважній більшості на той момент не виповнилося й 25 років. Більше 50% з них стали регулярно вживати екстазі, навіть знаючи всю його небезпеку. При змішуванні екстазі зі спиртними напоями його вплив стає настільки серйозним, що може призвести до летального результату. Також у медицині зареєстровані випадки, коли смерть у молодих людей наставала після одноразового застосування цієї наркотичної речовини.

Екстазі завдає настільки сильний шкоди здоров’ю, що число людей, що надійшли у відділення реанімації зросла мінімум на 1200%, з того моменту, як МДМА став вважатися «клубним наркотиком». Більше всього наркотичну речовину поширюється на рейв-дискотеках, у клубах та інших танцювальних майданчиках.

Існує приказка, що точно відображає дію наркотику: танці під екстазі змінюються похоронної музикою.

Що таке екстазі

Метилендиоксиметамфетамин або МДМА – це наркотична речовина з групи амфетамінів. Вперше екстазі був синтезований в 1912 році компанією Merck, а вже після 70-го року XX століття, МДМА став одним з найпопулярніших наркотиків, застосовуваних на дискотеках. У чистому вигляді реалізують наркотик МДМА в кристалах або у вигляді кристалічного порошку з характерним запахом цвілі, частіше червоно-коричневого відтінку.

На сьогоднішній день практично неможливо знайти екстазі в чистому вигляді. До його складу додають такі компоненти, як ЛСД, героїн, а іноді і отрути, якими труять щурів. В цьому і полягає основна загроза для здоров’я вживає. Купуючи екстазі, залежний рідко цікавиться, з яких компонентів складається наркотик. У разі коли концентрація МДМА досить невисока, наркоман починає з кожним прийомом збільшувати дозу. У свою чергу це стає основною причиною передозування.

Екстазі частіше приймають всередину у таблетованій формі. Раніше популярністю користувалися так звані бомби — рулончики паперу для цигарок, у яких містилися кристали МДМА, такі згортки необхідно було проковтнути цілком. У рідкісних випадках наркотик вдихають через ніздрі, курять або колють внутрішньовенно, особливо винахідливі навіть таблетки вводять ректально. Таблетки отримали таке широке поширення через те, що при вдиханні через носову порожнину, слизова оболонка отримує серйозний опік, потім з’являються кровотечі, а при введенні розчину у вигляді ін’єкції, ефект МДМА настає дуже стрімко і викликає сильні побічні наслідки.

Одноразова доза прийому зазвичай становить 120 мг речовини. За ніч, в залежності від стадії звикання, залежний може прийняти від однієї до десяти таблеток, кожна з яких містить від 60 до 100 грам речовини. Розібравшись, що таке МДМА, розповімо трохи про історію наркотику.

Історія екстазі

1912 рік – МДМА перший раз синтезує компанія «Мерк Фармасьютікалс».

1914 рік – «Мерк Фармасьютікалс» отримує патент на винахід МДМА.

1953 рік – військові і хіміки займаються вивченням токсичності речовини, проводяться досліди на різних тварин (свиней, щурів, собак, мавп).

1965 рік – хімік Олександр Федорович Шульгін виробляє екстазі, але експерименти ще не проводить.

1967 рік – з’являються невеликі виробництва, синтезують екстазі підпільно.

1968 рік – Олександр Федорович проводить експерименти з МДМА, він ділиться результатами з ученим співтовариством.

1970 рік – у серпні з’явилося перше згадування про використання МДМА в якості наркотичного засобу.

1976 рік – виходить перша наукова стаття про метилендиоксиметамфетамине

1977 рік – екстазі поширюють на вулицях в якості наркотичного речовини.

1977 рік – Великобританія вносить екстазі у «Списку А», куди включені найбільш небезпечні наркотики в Англії.

1977-1981 років – за цей період 8 чоловік потрапив у відділення реанімації через вживання наркотику.

1981-1985 роки – за цей період не виявлено жодного випадку передозування речовиною.

1985 рік — управління по боротьбі з наркотиками США включає МДМА в «Список 1».

1987 рік – зареєстрований перший випадок смерті від вживання наркотику.

1987 рік – 22 грудня в США екстазі виключений із Списку 1» заборонених препаратів.

1988 рік – 23 березня в США знову включають речовина в «Список 1».

1994-1999 роки – за цей час на території США офіційно зареєстровано 27 випадків вживання МДМА, які призвели до смерті залежних.

2000-2001 роки – близько 20 випадків летального результату було зафіксовано по всьому світу від застосування таблеток на основі пара — Метоксиамфетамина, які реалізували під виглядом екстазі.

Дія екстазі

При вживанні, ефект екстазі полягає в наступних проявах:

 • з’являється легкість у спілкуванні, зникає обмеженість і замкнутість;
 • зникають раніше були психологічні бар’єри;
 • тактильні, звукові і світлові сприйняття значно посилюються;
 • виникає необхідність любовної зв’язку;
 • вживає відчуває колосальне задоволення від фізичного контакту з оточуючими людьми;
 • загострюються такі емоції, як співчуття, жалість;
 • з’являється відчуття гармонії з навколишнім світом;
 • все навколо відчувається зовсім по-новому.

Ось кілька розповідей очевидців про те, як діє екстазі:

Діана: Я побачила цього хлопця в клубі, він був під екстазі, і протягом декількох годин повторював одне і те ж: «Я мандарин, навіщо ви знімаєте з мене шкуру, я мандарин, навіщо ви знімаєте з мене шкуру».

Кейт: На рейв-дискотеці хлопець, накачавшийся екстазі вирішив, що він муха і весь вечір бився головою об віконне скло, намагаючись вирватися назовні.

Вплив МДМА на організм

Компоненти, що знаходяться в МДМА, можуть володіти галюциногенні властивості і викликати в розумі вживає різні «картинки» від приємних до по-справжньому кошмарних. Екстазі притуплює інстинкт, який відповідає за самозбереження, після вживання знижується сприйняття холоду і тепла. Шкода екстазі не викликає ні найменшого сумніву, саме тому його і включили в список найбільш небезпечних заборонених наркотичних засобів. Після вживання, у наркомана з’являються такі негативні симптоми:

 • поява спраги і зневоднення;
 • почастішання пульсу і АТ;
 • нудота, блювотні позиви;
 • втрата апетиту;
 • збільшення температури;
 • труднощі сечовипускання;
 • запаморочення.

Рідше у вживає можуть виникати такі симптоми:

 • смуток і пригніченість;
 • нічні кошмари;
 • параноя і манія переслідування;
 • зниження розумових здібностей;
 • дистрофія печінки;
 • тремор;
 • поява виразок і прищів;
 • зниження лібідо та імпотенція.

Найпоширеніший симптом після скасування МДМА – це депресія. Часом вона настільки захоплює наркомана, що він серйозно замислюється про суїцид. При регулярному вживанні речовини, розвивається безплідність. Вживання під час вагітності може призвести до серйозних патологій розвитку плоду.

Як формується залежність від МДМА

Залежність від МДМА виникає рідше, ніж від таких речовин, як героїн або ЛСД. Досліди, проведені на щурах, показали, що звикання до екстазі слабке і повністю відмовитися від нього не складе великої праці. Але часом у наркоманів все ж формується звикання і залежність, фактори службовці цього наступні:

 1. З-за того, що знайти МДМА в чистому вигляді досить складно, наркомани часто набувають екстазі з додаванням інших компонентів, які і викликають залежність.
 2. Як і інші види наркотичних речовин, МДМА володіє властивістю звикання, тобто кожне наступне застосування приносить залежному менший ефект, у зв’язку з цим наркомани з кожним разом збільшують дозу прийнятого препарату.
 3. Для позбавлення від побічних ефектів і негативних симптомів, наркомани змушені вдаватися до більш сильним речовин, таких як героїн, кокаїн або морфін.

Багато хто недооцінюють шкоду, який здатний нанести МДМА організму, часто людям дають неправдиву інформацію щодо цієї речовини. Регулярний прийом екстазі в короткі терміни може призвести до залежності, розвитку негативних побічних ефектів, а часом і до смерті наркомана.

Ознаки вживання екстазі

Після вживання МДМА, перші симптоми проявляються через 30-50 хвилин і тривають приблизно 9 годин, бувають випадки, коли ознаки зберігаються дві, а то й три доби. У приймаючого з’являється енергія, рухи стають уривчастими. Пропадає сталість у діях, наркоман приймається за кілька справ відразу, переходячи від одного до іншого, результативності це, як правило, не приносить. З’являється легкість у спілкуванні, хочеться торкатися до оточуючих людям. Зовнішні ознаки вживання речовини можуть бути наступні:

 • збільшення зіниць;
 • прискорене серцебиття і пульс;
 • сухість губ і шкіри;
 • безсоння;
 • зубний скрегіт;
 • лихоманка.

Ознаки передозування

Виявити яка доза речовини є летальною, ще не вдалося. В організмі у наркоманів, які загинули від передозування, концентрація МДМА становила 2-10 таблеток. Все залежить від особливостей організму, тривалості прийому і багатьох інших супутніх факторів. Зареєстровані випадки, коли смерть наступала при прийомі 1 таблетки, також за всю історію вживання наркотику були випадки, коли люди виживали, беручи за раз 30-50 штук. Давайте розглянемо, що відбувається з організмом при передозуванні МДМА:

 1. При отруєнні наркотичним засобом, збільшується температура тіла, аж до 42 градусів. Значне підвищення, призводить до появи судом, порушуються структури молекул білків, серцево-судинна система дає збої. Летальний результат може наступити від гострої серцевої недостатності, відмови одного з внутрішніх органів або обширного некрозу м’язової тканини.
 2. У крові різко знижується рівень натрію, що призводить до набряків головного мозку і швидкої смерті.
 3. Підвищується артеріальний і внутрішньочерепний тиск, виникають крововиливи в мозок.
 4. З’являється синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові, при якому згортання крові значно підвищена, у дрібних судинах (артеріолах, венулах і капілярах) утворюється велика кількість тромбів. Коли згортання знижується, з’являються кровотечі, які призводять до смерті залежного.
 5. Тривале застосування МДМА призводить до того, що клітини печінки починають відмирати.
 6. Збільшення дози може стати причиною печінкової недостатності й коми.
 7. При передозуванні замість очікуваної ейфорії нерідко виникає параноя, наркоман відчуває жах.

Що робити при передозуванні екстазі

У разі коли особа, що приймає екстазі, втрачає свідомість, насамперед необхідно з’ясувати чи є у нього ознаки життя. Відразу ж викликати карету швидкої допомоги.

Надайте потерпілому першу допомогу, для початку потрібно обтерти тіло рушником, змоченим у холодній воді, це дозволити охолодити тіло і знизить температуру, можна прикладати до лоба пакет з льодом (час прикладання повинно бути не більше 1 хвилини, а інтервал між ними не менше 3 хвилин).

Передозування завжди супроводжується зневодненням, для поповнення балансу наркоману (якщо він перебуває у свідомості) слід поїти розведену регидрационную сіль, а також провести внутрішньовенне вливання фізіологічного розчину. Основні процедури повинні полягати в якнайшвидшому виведення речовини з організму. Так можна провести процедуру промивання шлунка і вливання у вену детоксикаційних розчинів. Інші заходи проведуть лікарі швидкої допомоги.

За темою:  Що таке кетамін: механізм дії

MAXCACHE: 0.39MB/0.00205 sec