Що таке кетамін: механізм дії

У сучасній медицині вже давно активно застосовується Кетамін. Не відмовляються від нього і ветеринарні лікарі. Даний медикамент – ефективне знеболювальне, яке застосовується в анестезії (якщо необхідна екстрена допомога або існує ряд протипоказань до інших анальгетиків). Іноді Кетамін приходить на допомогу при бронхоспазмах.

Але вже близько 60 років щодо даного медикаменту ведуться активні дискусії. Занадто багатьма побічними ефектами володіє препарат, так і його властивості неоднозначні. Кетамін – це медикамент, що визнаний у РФ наркотичним. Продаж та виготовлення строго контролюється, а купити в аптеці препарат без рецепта не вийде. Але чому це ліки відноситься до наркотичних?

Кетамін: що це таке

Засіб належить до психоактивних синтетичних речовин. Найчастіше даний медикамент використовується при проведенні анестезії. Але це далеко не унікальне його використання. Наприклад, західні лікарі успішно лікують їм депресивні стани і включають ліки в комплексну терапію алкозалежності.

Головною рисою Кетаміну є факт, що він підходить всім людям і не провокує алергічних проявів.

Завдяки такому таланту, його широко застосовують при проведенні невідкладної медичної допомоги, коли часу дізнатися всі нюанси здоров’я потерпілого просто немає. Також це засіб дуже швидко вводить людину в стан наркозу, але не викликає при цьому пригнічення роботи дихальної системи. Іноді Кетамін використовують при проведенні кесаревого розтину.

Показання до застосування

Кетамін використовується в якості внутрішньовенного наркозу. Його активно застосовують у разі:

 1. Якщо спостерігається травматичний, больовий шок.
 2. При транспортуванні потерпілого з серйозними опіками.
 3. Коли у людини відбувається крововтрата значних розмірів.
 4. Якщо проводяться медичні маніпуляції, які не потребують фіксації пацієнта.

Кетамін можуть використовувати гінекологи, отоларингологи, стоматологи при здійсненні малих хірургічних маніпуляцій. Коли необхідний швидкодіючий наркоз (на період до 3-х годин).

Переваги препарату

Наркоз, вироблений з допомогою Кетаміну, володіє рядом переваг у порівнянні з іншими видами аналогів. Крім того, що цей засіб не є аллергичным, до його переваг відносяться і такі фактори:

 1. Не накопичується в організмі.
 2. Кетамін не сприяє пригнічення кашльового центру.
 3. Можна використовувати шляхом внутрішньом’язового/внутрішньовенного вливання.
 4. Стимулює роботу бронхів, приводячи до їх розширення. Тобто цей наркоз дозволяється використовувати людям, страждаючим бронхіальною астмою, обструктивному бронхіті.

Препарат має вигляд кристалічного порошку світлого забарвлення. Він добре розчинний у воді, спирті або жирі. Препарат володіє наркотичною і галлюциногенним дією. Існують податки ліки. Це:

 • Кеталар;
 • Кетанест;
 • Калипсол.

У фармацевтичну роздріб Кетамін надходить у флаконах/ампулах, наповнених прозорою рідиною. Можна побачити його і в порошку або таблетованій формі. Завдяки чудовій здатності розчинятися в рідких середовищах, цей препарат миттєво проникає у відділи головного мозку, минаючи гематоенцефалічний бар’єр.

Чим небезпечне засіб

Якщо запитати у деяких людей, що таке Кетамін, відповідь ми почуємо однозначний – це наркотик, що викликає галюцинації. Саме завдяки цій здатності щодо медикаменту не вщухають активні суперечки про доцільність його використання.

Пацієнти після використання Кетаміну в якості наркозу, скаржилися на наступні симптоми:

 • відчуття «втрати тіла»;
 • поява яскравих ілюзій;
 • страхітливі сновидіння;
 • виникнення галюцинацій.

Але механізм дії Кетаміну такий, що усі неприємні та небажані відчуття проходять безслідно, як тільки закінчується його дія. Також лікарі навчилися блокувати галюциногенні дії препарату, використовуючи медикаменти бензодіазепінового ряду.

Галюцинації після застосування Кетаміну в якості засобу для наркозу відчували 5-25% пацієнтів.

Після виходу з наркозу дані хворі деякий час відчували і психомоторне збудження з нетривалої дезорієнтацією в просторі. Кетамін володіє і рядом інших побічних ефектів:

 1. Тахікардія і незначне збільшення ПЕКЛО.
 2. Нудота, яка проявляється після виходу людини з наркозу.
 3. Печіння місцевого характеру. З’являється в місці введення ліків.

Але варто відзначити, що всі подібні симптоми відзначаються і після використання інших анестезуючих препаратів. Дану симптоматику відчувають практично всі хворі.

Протипоказання до використання

Кетамін далеко не завжди можна застосовувати при загальній анестезії. З ним забороняється працювати при наступних ситуаціях:

 • глаукома;
 • стенокардія;
 • травмування очей;
 • черепно-мозкові травми;
 • артеріальної гіпертензії;
 • серцева недостатність;
 • діагностована шизофренія;
 • проблеми кровообігу мозку;
 • інсультному і ішемічному стані;
 • патології, що супроводжуються судомною активністю.

Кетамін, як наркотичний засіб

На превеликий жаль, всюдисуща молодь стала активно використовувати Кетамін для отримання галюциногенних ефектів. Підвищеному інтересу до даного засобу, як до наркотику сприяє:

 • невисока вартість ліків;
 • легко отримується бажаний психоделічний ефект.

Але цей препарат, особливо при його тривалому і регулярному використанні, володіє дуже серйозними наслідками для організму. Його дії проходять безслідно лише при разовому використанні ліки (для наркозу).

Наслідки вживання

Істотний удар медикамент завдає ЦНС і репродуктивним органам. Перше, з чим стикається людина – це розлади когнітивного рівня. Відбувається порушення пам’яті (короткочасної і довгострокової). Якщо не зупинитися використовувати препарат в цілях отримання галюциногенних ефектів, у людини починаються руйнування психічного рівня.

За даними медиків, тривале використання психоделіка призводить до масового руйнування нейронів (клітин мозку).

До виникаючих урологічним проблема лікарі відносять наступне:

 • формування виразкового коліту;
 • появу енурезу (нетримання сечі);
 • болючість при сечовипусканні (в сечі помітні згусточки крові).

Наркотик Кетамін (якщо використовувати його не за призначенням лікарів) дуже часто призводить до серйозної передозуванні. У цьому випадку (при ненаданні своєчасної допомоги) психоделік здатний спровокувати пригнічення дихальних функцій і наступний за цим летальний результат.

Як використовують наркопрепаратів

Порошок. Наркозалежні люди в основному вживають Кетамін як нюхальну суміш. Така форма препарату є найменш небезпечною. А для отримання бажаного ефекту необхідні невеликі дози психоделіка.

Таблетки. Ефект Кетаміну стане виявлятися сильніше, якщо використовувати даний засіб в таблетованій формі. Цей наркотик поширюється підпільно під виглядом пилюлек Екстазі і на сленгу наркоманів має назви «вітамін К», «Кет», «Настя».

Ін’єкції. Один з найнебезпечніших застосувань наркотичної речовини. Після введення препарат шляхом внутрішньовенного уколу, ефект наркотику приходить миттєво (іноді людина навіть не встигає вийняти голку). Саме в даному випадку у багато разів зросте небезпека передозування кошти.

Як впливає препарат

Цей психоделік активно впливає на таламус (область мозку, що відповідає за перерозподіл інформації, що йде від органів почуттів). Також наркотик дезорганізує асоціативну область кори мозку. Під дією Кетаміну у людини на якийсь час зникає вміння обробляти одержувану сенсорну інформацію, але важливі для життєдіяльності людини рефлекси зберігаються:

 • кашлевые;
 • гортанні;
 • м’язові;
 • дихальні;
 • ковтальні.

Період виведення наркотику становить близько 2-3 годин. Але при лабораторному дослідженні сироватки крові, а особливо при хронічної наркоманії, сліди Кетаміну виявлятимуться протягом 20-25 діб.

Після введення наркотику людина відчуває наступні ефекти:

 1. Відчувається оніміння кінцівок.
 2. З’являється бажання лягти і розслабитися.
 3. Приходить сильне запаморочення.
 4. Свідомість спотворюється (людина не може назвати ім’я, перестає усвідомлювати себе).
 5. Виникає відчуття переміщення в просторі, але при цьому особистість бачить себе ніби зі сторони.
 6. Людина може відчувати себе якимось предметом, які переміщуються по лініях зв’язку, електропередачі. В маревному стані він навіть уявляє себе мандрівником у минуле/майбутнє.

На щастя, у Кетаміну відсутній ефект ейфорії, тому даний вид наркотиків не є поширеним. У наркомана при його прийомі відсутня збудження, немає бажання сміятися, співати, пропаде відчуття повного захоплення і радості.

Наркологи, вивчаючи специфічність дії Кетаміну на людину, відзначають, що в основному сценарій галюцинацій пов’язаний з попередніми заняттями особистості. Тобто, варіанти ілюзій виникають з тих недавніх спогадів, що зберігаються в мозку. Також Кетамін посилює стан наркомана, яке у нього було на момент прийняття наркотику.

Якщо людина перебувала у хорошому настрої, то ефект наркотик приносить оптимістичний. Але при похмурих, сумних думках Кетамін «дарує» галюцинації, переповнені страшними кошмарами. Але такі нюанси відзначаються лише на перших порах застосування.

З часом прийом Кетаміну вже не приносить даних ефектів. Наркоман отримує лише постійну тривожність і напливи панічних настроїв. Це побічні дії Кетаміну, які розвиваються через 1-1,5 місяці регулярного застосування препарату.

Джерелом таких проявів служить продукт розпаду Кетаміну норкетамин. Цей метаболіт наркотику надає потужне седативну дію.

Вихід із наркотичного сп’яніння

По закінченні дії психоделіка, людина починає приходити в себе з моменту усвідомлення власного тіла і особистості. Протверезіння супроводжується наступними симптомами:

 • відчуттям поколювання;
 • дивними відчуттями при русі тіла;
 • дискомфортом м’язів (незначна болючість).

До людині поступово повертається вміння фокусувати погляд на різних предметах, приходить пам’ять. Координація «прокидається» останньої. Після закінчення дії психоделіка, у наркомана ще на деякий час залишається відчуття «резиновости» рухів. Це досить помітно оточуючим, але сам користувач наркотику нічого не помічає.

Абстинентний синдром

Кетамін викликає звикання, як і будь-наркотичний засіб. При відсутності звичної дози людина відчуває ломку, проходить на тлі:

 • страхів;
 • пітливості;
 • безсоння;
 • головного болю;
 • запаморочення;
 • тремтіння у всьому тілі;
 • загальної слабкості та млявості.

Дуже болісні приходять болі в м’язах і суглобах. Вони важко переносяться і дуже пригнічують залежних. Наркоман намагається знайти кошти для покупки черговий, стала вже необхідної дози. Стан абстиненції може тривати до двох тижнів.

За темою:  Що таке Тропикамид: наслідки в ніс

MAXCACHE: 0.38MB/0.00643 sec