Токсикоманія: лікування залежності

Токсикоманія – страшний вид наркоманії. Її небезпека зростає в рази, враховуючи, що формально даний вид пристрасті відноситься до числа легальних. На превеликий жаль, основними представниками світу токсикоманії є підлітки. Тому дана проблема стоїть особливо гостро, враховуючи її стрімке зростання.

Дане захворювання являє собою серйозну загрозу, яка базується на доступності використовуються для вживання речовин і швидкості розвитку залежності. Чим небезпечна токсикоманія, як відбувається звикання і є дієві способи лікування проблеми. Про це ми і поговоримо.

Різновиди токсикоманії

До речі, в побуті лікарської практики лікарів-наркологів немає чіткого поділу кордону між токсико — та наркоманією. Обидві залежності мають однакову суть розвитку і протікання. Розмірковуючи про те, що таке токсикоманія, єдиною відмінністю стає лише різниця споживаних речовин, що викликають залежність.

Токсикомани використовують для отримання кайфу з’єднання, що не належать до списку наркотичних препаратів.

Дані речовини мають поруч п’янких і галюциногенних властивостей. Основний спосіб їх введення в організм – це дихання. Токсичні пари надходять через органи дихальної системи. При цьому всі отруйні сполуки безпосередньо впливають на рецептори головного мозку, викликаючи масову загибель нейронів. Цією реакцією і пояснюється симптоматика сп’яніння.

Видів токсикоманій насправді досить багато. Класифікуються вони наступним чином:

 1. Промислова/побутова хімія. Сюди відносяться всілякі розчинники, лаки, ефіри, бензин, фарби і клей з високим вмістом толуолу.
 2. Газ. Токсичне сп’яніння викликають пари ізобутану, пропану і бутану. Коли людина вдихає газові пари цих сполук, вуглеводні, що входять до їх складу, повністю отруюють ЦНС. Одночасно руйнуючи мозкові захисні бар’єри і приводячи до вже незворотнім змінам. Забираючи у людини інтелект і вроджені рефлекси.
 3. Ліки. Залежні успішно використовують для цих цілей різні снодійні засоби, транквілізатори, антигістамінні медикаменти, холинотики та стимулятори ЦНС.

Найчастіше спостерігається токсикоманія клеєм, бензином і поруч доступних препаратів. Такі, як лаки, фарби і промислові гази.

До чого призводить токсикоманія

Отруйні речовини, що входять до складу деяких препаратів, що призводять до повного отруєння організму. Токсикоман – це людина, випробовуваний стійку залежність, що розвивається на психічному і фізичному рівні. З точки зору наркологічної медицини, види залежностей нічим не відрізняються. Однакові і наслідки, що наноситься здоров’ю.

Спираючись на статистичні показники, основна частина токсикоманів складають підлітки 10-16 років. Схиляють їх до вдихання отрут старші знайомі (токсикомани, які мають тривалий стаж).

Руйнування мозкових функцій

Головна небезпека токсикоманії – це шкода мозку. Органічні структури цього найважливішого для людини органу безповоротно руйнуються, що тягнуть за собою порушення роботи печінки, нирок, серця і легенів. Такі реакції – основна причина загибелі дітей від передозування. Що являє собою підліток-токсикоман?

 • з-за стійкого порушення психіки його поведінкові реакції бувають часом агресивними і непередбачуваними;
 • значні погіршення в плані інтелектуального розвитку роблять неможливим процес засвоєння нового матеріалу, що веде за собою проблеми в школі і глибоке відставання у розвитку;
 • результатом стає повне випадання малолітньої токсикомани з соціуму, зіткнення з сильною депресією і спроби суїциду.

Людина, тривалий час захоплюється вдихання отруйних парів, вже не здатний повернутися в нормальне життя. Зміни мозкових функцій при токсикоманії носять безповоротний характер та призводять до інвалідності.

Фізичні наслідки

Токсикоманія має небезпечні наслідки як для особистості, так і для всього суспільства. Організм, швидко отримавши звикання, вимагає більш серйозних ефектів. В результаті токсикоман в переважній більшості випадків стає надалі наркоманом, причому підсаджується відразу на важкі наркотики. Що стосується фізичного здоров’я, наслідки у токсикомани спостерігаються наступні:

 • цироз печінки;
 • злоякісні пухлини нирок і печінки;
 • запальні ерозивні захворювання ШКТ;
 • стійкі опіки слизової легенів, що провокує утворення виразок та онкологічні процеси;
 • абсцес легені і численні його ускладнення: переродження і дегенерацію структурної тканини, легеневі кровотечі;
 • проблеми в роботі серцево-судинної системи, зокрема, гіпертонію, стенокардію, інфарктні стану і серцеві вади.

Причому до розвитку стійкої залежності здатна призвести навіть одноразова проба отруйних випарів. У токсикоманів нерідкі і різні психічні відхилення. Через стійких руйнувань мозкових функцій велика частина токсикоманів закінчує свої дні в психіатричних клініках.

Як визначити токсикомани

Зовні людина, що знаходиться під впливом отруйних речовин, веде себе, як п’яний. Ознаки токсикомани в цілому схожі на симптоматику наркотичного сп’яніння. Незалежно від виду токсичної речовини, кожен токсикоман в процесі свого звикання проходить через ряд певних стадій. Вони представлені в наступній табличці:

Симптоми Коли спостерігаються
У процесі вживання
через кілька вдихів (стадія «кайфу»)

неконтрольоване, підвищена слинотеча;

сльозоточивість;

стійке розширення зіниць;

болісний кашель сухого типу;

зникнення реакції на зовнішні подразники

через 15-20 хвилин (цю стадію називають «точкою виходу»)

відчуття сильної нудоти;

нестримна блювота;

посилення спраги;

пронизлива головний біль

Синдром відміни
після закінчення 20-24 годин

біль голови тупого характеру;

сильний тремор кінцівок;

набряклість;

розширення зіниць;

спазми гортані, мови;

м’язові судоми;

неконтрольована агресія

через 1-2 доби

значне підвищення рівня тривожності;

відхід у себе, відмова від спілкування;

сильна м’язова біль;

відчуття тяжкості в кінцівках, людина буквально не може пересуватися

через 3-4 дні

стан туги і повної апатії;

токсикоман впадає в стан заціпеніння;

суїцидальні спроби

У середньому абстинентний синдром при токсикоманії триває близько 2-2,5 тижнів. Але розлади психічного плану відзначається ще протягом 1,5—2 місяців. Повністю фізичне і психічне здоров’я не відновлюється.

Як лікувати токсикоманію

Терапія хворих людей в обов’язковому порядку проводиться в клініках. При цьому необхідний ретельний контроль лікарів і наявність реанімаційного обладнання. Ці умови вважаються обов’язковими для виключення можливих рецидивів та реабілітації хворих.

Лікування токсикоманії проводиться за тими ж принципами, як і терапія наркозалежних, так як обидві залежності мають ідентичне формування і перебіг.

Ефективне лікування токсикоманії базується на сукупності різних комплексних підходів. Одночасно в процеси реабілітації включають і ряд інших допоміжних методик. Виділяють три головних етапи лікування:

 1. Детоксикація організму від отруйних метаболітів.
 2. Відновлення фізичного/психічного стану здоров’я.
 3. Тривалий курс психокорекції, необхідний для реанімації втрачених соціальних зв’язків.

Детоксикаційні заходи

Це перший і найважливіший етап у лікуванні токсикоманії, залежність від якої частенько приводить людину до загибелі. Всі детоксикаційні процедури укладаються в наступні кроки:

 1. Очищення організму від залишків отруйних речовин.
 2. Стабілізація водно-сольового балансу та електролітного метаболізму.
 3. Відновлення функціонування внутрішніх органів і систем організму.

Наркологи активно використовують на першому етапі лікування токсикоманії вітамінні комплекси, кровозамінники, ноотропні засоби і краплинні розчини глюкози. У разі коли токсикоманія базується на прийомі лікарських препаратів, медики призначають замісну терапію, щоб уникнути загострення абстинентного синдрому.

Зниження дози заміщує речовини йде плавними темпами, приблизно на 10-15% на добу. При наявності психозів хворі проходять курс лікування нейролептиками. Широко використовуються методи фізіотерапії.

Важливою умовою для проведення першого етапу лікування від токсикоманії – повна відмова від подальшого вживання отруйних речовин.

Відновлення функціонування організму

Отруйні випаровування руйнують практично всю роботу внутрішніх органів. Тому після висновків метаболітів токсичних речовин, настає черга відновлення організму. На даному етапі лікування медиками використовуються засоби з урахуванням виявлених, вже наявних відхилень. Також активно застосовують і способи фізіотерапії:

 • електросон;
 • електрофорез;
 • лікувальні сірководневі ванни.

Всі процедури, що проводяться на цьому етапі лікування, спрямовані на відновлення втрачених функцій організму. Широко використовуються электростимуляционные методики, рефлексотерапія і різні біофізичні процедури.

Психокорекційні заходи

Цей етап, що вважається завершаемым в терапії токсикоманії, на ділі виявляється самим складним і тривалим. Залежному належить пройти повний курс тривалих сеансів у досвідчених психологів. В ході лікування колишньому токсикоману доведеться усвідомити весь жах свого недавнього положення і тяжкість наслідків згубної пристрасті.

Психолог допомагає пацієнтові повернутися в втрачене життя, нормальний і здоровий соціум. Йде відпрацювання різних поведінкових реакцій на різні ситуації, моделируемые психотерапевтом. Особливе значення приділяється відновленню нормальних сімейних відносин. У цьому плані робота проводиться як з колишніх залежних, так і з членами його сім’ї.

Домашня терапія

Лікування і боротьба токсикоманії в домашніх умовах – справа сумнівна і невдячна. Не варто забувати, що це важка залежність, хвороба, подолати яке можливо лише в умовах стаціонару. Та й ліки, що застосовуються наркологами, в аптеках відпускаються строго при пред’явленні рецепта.

В даному випадку домашня реабілітація можливе лише після проходження необхідного курсу лікування в клініці і успішної виписки хворого. Для підтримки людини, особливо в перший час після лікування від залежності, лікарі рекомендують використовувати трави, що володіють заспокійливою дією. Наприклад:

 • м’ята;
 • меліса;
 • лаванда;
 • звіробій;
 • пустирник;
 • валеріана;
 • глід;
 • шишки хмелю;
 • конвалія сріблястий;
 • чорний белокудренник.

Обов’язковою умовою стає поєднання домашніх терапевтичних заходів з регулярними відвідинами психотерапевта. Слід приготуватися до того, що процес повної реабілітації токсикомани надзвичайно складний і тривалий. Але на кону стоїть життя близької людини, тому тут не може бути повороту назад.

За темою:  Що таке сіль у нариков

MAXCACHE: 0.39MB/0.00504 sec